ispark bisikletleriyle kartal-bostancı sahil turum

Tuncay K.

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Merida
5 mayıs Günü kadiköydeydim... Oradan bostancı sahiline geçip eve dönüş yapacaktım
Saatte erken oldugu için 13:00 civari biraz takılayım dedim.

Ve daha önce açmış olduğum bir konu vardı. kadiköyden , tuzlaya gelinir mi uzun süre bisiklet kullanmayan birisi için zor mu olur ? diye...
Bunuda bi test edeyim istedim...

Bostancı sahili ido seferlerinin yapıldıgı yerin ilerisinde ispark bisiklet kiralama yeri mevcut...
diğer istasyon ise iett duraklarının hemen ilerisinde yer alıyor.

Neyse gittim ispark bisiklet kiralama yerine şansımada 1 tane hazır bisiklet vardı, ordaki görevlide saolsun yardım etti bisikleti kiraladım.
Ancak bisikletin pedal kısmında sorun oldugu için biraz bekledim tamir edilmesini.

ispark hakkında biraz bilgi vereyim.
kiralama şöyle oluyor. önce ekrandan "bisiklet kiralamak istiyorum" diyorsunuz seçeneklerden.
sonra kaç adet bisiklet istediginizi soruyor.
sonra telefon numaranızı girin (bu önemli)
ardından kredi kartınızı takmanızı istiyor ve şifrenizi giriyorsunuz.
burda sizin kartınızdan 50 TL bloke ediyor.
Sonra size cihaz kağıt verecek... kagıdın üzerinde şifreniz olacak...

Tabii benım şansıma kagıt bitmişti. böyle bi durumda ise
kredi kartınızı tekrar takın sistem sizi tanıyacak veya telefon numaranızı giriyorsunuz (tam hatırlamıyorum görevli yaptı bunları) ekranda size verdigi şifre gözükecek bunu kayıt edip hazır olan bisikleti alabiliyorsunuz.

bisikleti almakta kolay size verdigi şifreyi bisikletin yanında bulunan ekrana tuşluyorsunuz.
Bu arada istasyonda bisiklet olsa bile eger kırmızı ışık yanıyorsa bisikletleri alamiyorsunuz belli bir süre.
sadece yeşil ışık yananları alabiliyorsunuz.

Neyse bisikleti aldım bostancıdan başladım kartal'a kadar sürmeye... bu arada bisikleti istedigimiz park noktasına bırakabiliyoruz, illa ki aldıgımız yere bırakmak şartı yok.

Bu bisikletler bir garip , inanılmaz derecede ağır. 3 vites'e sahip... benım kullandıgımda ise pedalın bulundugu göbekte bi sorun vardı tak tak tak diye ses geliyordu ve rahatsız ediyordu.
bi ara hızlanayim dedim... imkansız ! 10 pedal bastım hızlı şekilde 11.yi basamayacak kadar güç... Gidemiyorsunuz zorluyor sizi , bacagınız agrıyor...
Zaten bisiklet yavaşlıyor. sürekli pedal çevirmek zorundasınız.
Sele'si ise bi garip... kocaman bişey , bide rahatsız ediyor...

Ayrıca diyelim ki memnun kalmadınız veya bisiklette sorun var 8 dakika içinde istasyona bırakırsanız sizden ücret alınmıyor. yani 8 dakikalık bi test imkanı var.

müzik dinleyerek filan bostancıdan kartal'a kadar geldim 1 saatte... 14:00'de almıştım 15:00 kartal ido'nun ordaydım.

Bunlar bisiklet ile aramdakilerdi... birde yol hakkında yazayım bişeyler

insan gerçekten sinirleniyor ! bisiklet yoluna firlayan cocuklar mı ararsınız , vurdum duymaz insanlar mı ararsınız hepsi bisiklet yolunda yürüyor...
Aslında çocuklara kızmıyorum... ne anlasınlar bisiklet yolundan ! Adam benım geldigimi görüyor çocuguna müdahale etmiyor bile o derece...

Bide bisiklet yolundan yürüyen insanlar var... bazıları vurdum duymaz.. yoldan çekilmiyorlarda, zil çalındıgı halde...
3 tane arabaya denk geldim bisiklet yolunu komple kapatan
motosikletliler var bide bunlarda ne hikmetse bisiklet yolunu kullanıyor :D

Ama en kötüsüde ne biliyormusunuz arkadaşlar
bisiklet sürerken haliyle nefes alma hızımız biraz daha hızlı olabiliyor. sahilde 5 metre arayla yapılan mangallar sayesinde aldıgım her nefes kömür ve duman katkılarıyla yol boyunca bogazım yandı, acıdı.

Bisikletin kötü olmasına mı yanayım yoksa insanların bisikletlilere karşı bukadar olumsuz veya bilinçsiz olmasına mı yanayım bilemedim ...

Bu arada kartal'a geldikten sonra tekrar dönüş yaptım busefer komple yol tarafındaki bisiklet yolunu kullandım. mangal dumanına pek maruz kalmadım.. rüzgar denize dogru esiyordu çünki :D

12 km geliş + 12 km gidiş... yaklaşık 6-7 yıldır bisiklet kullanmayan birisine göre bu şartlarıda göz önüne alırsak performansım iyi mi sizce ? :D

Son olarak aldıgım noktaya bisikleti bıraktım. ön teker ve arka teker aynı hizada olarak sisteme takıyoruz.
Size hemen cep telefonunuza mesaj geliyor. ben 2 saat kullandım. mesaj olarak şöyle geldi.
ilk mesaj kiraladıktan hemen sonra geliyor.

https://www.bisikletforum.com/a/img195/3576/ispark.jpg

Scudo

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
gayet aydınlatıcı olmuş, elinize sağlık bu birincisi. ikincisi de 6-7 yıldır biri için hele de anlattığınız gibi selesi rahatsız, donanımında sorun olan bisikletle 24 km gayet gayet iyi bir mesafe tebrik ederim.

ancak gerçekten de o kadar kötü bisikletler miymiş onlar ya? hiç beklemezdim.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Belediyeler tarafından sunulan bisiklet kiralama hizmeti, ilk olarak Avrupa ülkelerinde başladı ve işe yaradığı görülünce de giderek yaygınlaştı. Gerçekten güzel düşünülmüş bir sistem, uygulaması iyi yapıldığı sürece bir çok faydası da mevcut.

Gel gelelim; ülkemiz koşullarında bisiklet sürmek ve bu tür hizmetleri sağlıklı bir şekilde sürdürmek pek kolay olmuyor maalesef.

Öncelikle ülkemizde bisiklet sürmekten bahsedeyim... Bahsettiğiniz şekilde bisiklet yolunu tanımayan, arabalarıyla işgal eden, sahil yolunda mangal dumanıyla etrafı zehirleyen insanlarla ilgili daha önce çok yazıldı, çizildi. Güzel ülkemizin eğitim sisteminde insanlara bilinç aşılanmadığı sürece bunların önüne geçilebilmesi imkansız. Ayrıca yollara atlayan çocuklar, bisikletlileri tamamen görmezden gelen sürücüler, bozuk yollar, ve daha bir çok ülkemiz gerçeği maalesef Türkiye'de, hele ki İstanbul gibi kalabalık ve magandaların cirit attığı bir şehirde bisiklet sürmeyi epey zorlaştırıyor. İnsan ister istemez deliye bağlıyor bir yerden sonra.

İspark'ın sistemine gelince... Normalde otomasyonla çalışması gereken sistem, belli ki ülkemiz koşulları buna izin vermeyince başına bir görevli dikilmesini zorunlu hale getirmiş. Ya da normalde orada sadece başında durup güvenliği sağlaması gereken görevli, gelen-giden herkesle ilgilenmek zorunda kalmış. Bisikletler performanslı sürüşe uygun değil, ve bakımlarının yetersiz olduğunu da bizzat kendiniz gözlemlemişsiniz. Şu haliyle bu bisikletler gerçek kullanım amaçlarına ne kadar yaklaşabilir tartışılır; bir süre sonra sistem zarar ettiği için komple kaldırılması bile gündeme gelebilir. Bu durumda da hepimizin cebinden çıkan vergilerden harcanan paraya, bu sistemi bir araya getirmek için ortaya konan emeğe gerçekten yazık olacak.

Normalde insanlara çok güzel alışkanlıklar kazandırabilecek, bisiklet kültürünü ülkemizde yaygınlaştırabilecek, yurdum insanlarını bilinçlendirebilecek bir çalışma, görünen o ki birtakım olumsuz koşullardan dolayı heba oluyor. Sisteme bir an önce müdahale edilip, olması gerektiği hale getirilmesi dileğiyle...

Tuncay K.

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Merida
Evet dedigim gibi bisikletler ağır olması yanında sorunluda olabiliyor.
Hatta bisikleti bırakırken görevliye sordum " bisikletler biraz sorunlu sanırım ?" cevap veremeyince, adamı bozmamak için "sanırım çok fazla kişi biniyor ondan kaynaklanıyor olabilir" gibi bişey söyledim. o da "evet" dedi :D

Mutlaka alırken şöyle bi 20-30 metre gidin bisiklet rahat gidiyorsa kiralayın aksi durumda gidin yerine bırakın. 8 dakikalık süreniz var.
Belki bana arızalı olanı gelmiştir bilemiyorum. Hepsi böyle değildir umarım... bu bisiklerle anladıgım kadarıyla park yerine yakın bölgelerde dolaşmak için tasarlanmış...
benim yaptıgım biraz çılgınlıktı o bisiklet ile bostancıdan kartal'a gitmek :D

Bu arada bisikleti teslim edip, yürümeye başladıgımda "ohhh be dünya varmış" dedim :D

Berkay G.

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
ülkemizde böyle bir sistem olması bile mucize gibi. ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. ancak bisikletler gerçekten kötü. hele ki pembe-yeşil renkleri yok mu :)

Tepki
34
Merhaba,
düşünce olaraktan iyi bir uygulama,ama ne yazikki insanlarımız her işte olduğu gibi bu uygulamayı da ellerinden geldiğince dejenere etmek için çaba sarfediyorlar.aynı güzergahta bir çok kez buralardan bisiklet kiralayan vatandaşlarla aynı yol üzerinde pedallama imkanım oldu ve hiç iç açıcı bir durum değildi. Önüne bakmayanlar,elinde cep telefonu ile konuşanlar,yanyana üçlü bir şekilde tarlada gider gibi sürenler ,yanı kısaca aklınıza ne geliyorsa hepsi yaşanıyor. Bunun eğitimini,görgüsüne sahip olmayanlar için bu iş hakikaten üzücü oluyor. Sonrada burada satırlara içimizi döküyoruz. Keşke bu sürücü arkadaşlar bu imkanları daha güzel bir şekilde kullansalarda ,daha faydalı faydalı olsa. Bu sahil güzergahı,hakikaten çok güzel bir nimet ama ,bence gitgide insanı bu işten soğutur bir hale geldi,şahsen artık hafta sonları kesinlikle sürmüyorum,zira bu stres atıcı olay,insanı yukarıdaki nedenlerden dolayı bıktırıcı hale geliyor. benim şahsi görüşüm bu iş düzelmez ,zira gözlemlediğim her geçen gün daha kötüye gidiyor,zira görgüsüz bir gürüh diğerlerini bastırıyor. :(