İspark bisiklet kiralama

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
Selamlar ben konuyu nereye açacağımı bilmediğim için buraya açtım.Geçen hafta sahilde gördüm ispark bisiklet kiralıyor.Benim de bisikletim zalım bir bisikletçi tarafından BOZULDUĞU için kullanılır durumda değil.(link) kiralamının saatlik ücretini bilen varmı?

Scudo

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Çevre bilincini gelişitirmek amacıyla bisiklet kullanımını teşvik eden İSPARK, yakın zamanda hayata geçireceği " Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi " projesinde son aşamaya geldi. İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Korkut ve Yöneticiler, Caddebostan'da kurulan üniteleri yerinde inceleyerek projenin test sürüşlerini gerçekleştirdi.

İSPARK’ın kurulduğu günden bu yana kent trafiğinin azalmasına katkı sağlamak amacıyla modern projeler ürettiğini belirten Mehmet Çevik, “Şehir içi ulaşımda alternatif bir araç olan bisikletin daha yaygın kullanılabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışmalar yürütüyoruz. Bisiklet yolları üzerinde kurduğumuz ücretsiz bisiklet parkların yanı sıra yakın zamanda açılışı gerçekleşecek Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ile bisiklet severlere güzel bir hizmet daha sunacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Uluslararası Bisiklet Film Festivalinin son gününde çok sayıda bisikletçi, Caddebostan sahilinde bir araya gelerek İSPARK’ın pilot uygulama ile tanıttığı “Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi”ni incelemişti. Vatandaşların yoğun ilgisini çeken sistem, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından birçok noktada İstanbul halkının hizmetine sunulacak.

ne kadar çelişkili bir yazı. bana göre rezillik.bisiklet yolunun üzerini otopark olarak kullanan yine ispark ! nerede teşvik ?
daha çok para kazanmak için böyle bir çalışma yaptık demezler zaten.
"Şehir içi ulaşımda alternatif bir araç olan bisiklet" o kadar bilinçli yöneticiler ki fark edebilmişler altarnatif bir araç olduğunu.
her ne dendir bilinmez bisiklet o kadar lüks bir araçmış ki ido da yolunacak kaz gibi görünüyor.

işgalci ispark bisiklete de el attı. uzak durun derim.

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
bildiğim kadarıyla şu an kullanımda değil.
ordu evi tarafında yeşil bisiklet kiralama yapıyor (mesai saatleri içerisinde)

O.serbes

Üye
Tepki
3
Aslında güzel proje , projenin mimarı ve yazılımcısı fotoğraflarda görülen sakallı arkadaş olması lazım.
İspark projeyi yapan değil teşvik eden kuruluş gibi.

Projenin internet sitesi (link)

Bu fransada kullanılan sistemin bir benzeri ancak Türkiyede kredi kartıyla bisiklet kiralamaya yanaşacak insan çok olmaz diye düşünüyorum , bir de bizim ülkemizde vandalizm çok fazla , o bisikletlere birileri durduğu yerde zarar verir , kırar.

Tepki
34
İki haftadır,sahilde ,kiralayan kişileri görüyorum,rahat bir şekilde geziyorlar. Caddebostandan,Pendik tarafına kadar istasyonlar kurmuş durumlar,hakikaten hayata geçecek ise ,insanların bisiklete alışmaları açısından,toplumda kabul görmesi adına doğru bir uygulama diye düşünüyorum. Bisiklet nekadar artar ise ,kabulüde o kadar artar diye düşünüyorum.

Barış Güney

Forum Bağımlısı
Tepki
999
Bisiklet
Specialized
alıntıdır

"İSPARK tarafından uygulamaya konan sistem, 19 Ekim Cuma günü hizmete girdi. Buna göre, Kalamış ile Kartal arasındaki mesafe içinde İSPARK’ın noktalarından saati 2 Lira’dan olmak üzere kiraladığınız bisikleti, dilediğiniz yerde bırakabiliyorsunuz.
Kredi kartı ile kullanılıyor…
Kredi kartınızdan 50 lira bloke ediliyor, teslim edildiğinde ise hesaptan düşülüyor. Dalyan’dan Kartal’a kadar, Sahilyolu boyunca 10 adet İSPARK durağının herhangi birinden aldığınızı bisikleti, yine herhangi birine bırakabiliyorsunuz.
Sahilyolu’nun Caddebostan bölümünde adeta kapışılan kiralık bisikletlerden ilk olarak 100 adet devreye sokuldu. Yaz döneminde bu sayının 500’e kadar çıkabileceği ve mesafenin Pendik’e kadar uzayabileceği tartışılıyor…"

mmeerrttt

Üye
Tepki
132
İsim
Mert
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bu uygulamanın getirdiği güzelliklerin yanında olumsuz yanları da var kesinlikle. Yeterli tecrübe sahibi olmayan insanlar yollarda tehlike saçıyorlar. Tabii ki herkes bisiklete binse keşke daha da yaygınlaşsa ama arkadaşım eğer pratiğin yoksa önce daha sakin yerlerde pratik yap, tecrübe edin, bisikleti tanı, kuralları öğren, sonra çık yollara. Yahu açıp 1 video bile izleseler trafikte kullanmak ile ilgili o bile fayda sağlayacaktır. Trafiğe girip kask takmamalarına girmiyorum bile.

Bugün bir sığır sağda park halinde 2 arabanın arasından yola öyle bir atladı ki ne soluna ne sağına bakıyor, öyle kafa önde çıktı bir anda ben de seri bir hamle ile sola bakıp boşluğu görünce manevrayla kurtuldum (yanımda araba olsa adamın içinden geçerdim muhtemelen), yanından geçerken de "hhoooaaaoaoooayya" diye saçma sapan bir şekilde bağırdım ki arkadaş beni fark etsin, o da ürktü sanırım bir anda. Ürksün, bir daha yapmasın.

galen

Üye
Tepki
61
İsim
Ziya Kanyılmaz
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunlar tamamen tehlike saçıyor. Sahilde sürerken bunları gördüğüm zaman saygılar abi/abla deyip yol veriyorum. 4 5 metre uzaktan geçiyorum. Bunlar gelir çarpar hiç acımaz. Olan bizim gözümüz gibi baktığımız bisikletlerimize olur

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
860
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mmeerrttt

Bahsettiğiniz kişiyi bugün görmüş olabilirim. Riva dönüşü Bostancı'da yapılan etkinliğin trafiğine takıldım, 2 tane ispark bisikletli vatandaş en sağdan sola yolun ortasına fırladılar, hatta 1 tanesi ayağa kalkıp hızlanmaya filan çalıştı ama trafik sebebiyle yavaşlamak zorunda kaldı. Kask takmalarını beklemiyorum ama en azından düz gidebilmeliler diye düşünüyorum.

Bostancı-Dalyan arası sahil yolunda üstüme çok süren oldu. Bisikletler'de ağır ve yapılı vurduğu an oturtur. Kazadan sürücü sağlam çıksa, karşı tarafın bisikleti kesin pert olur.

mmeerrttt

Üye
Tepki
132
İsim
Mert
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
@erdlylmz

Benim yaşadığım olay İstinye sahilde başıma geldi, ama zaten her yerde bu tip arkadaşlar artık. Bisiklet pert olabilir ama beni daha çok kendi canımız endişelendiriyor, bi yerimizi kıracaklar ya da sakatlayacaklar. Hastane hastane dolaş dur ondan sonra, bisiklet de kreması olur tabi :)