İspanya'da Doping Çemberi Büyüyor

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
İspanya'da doping çemberi büyüyor

Tarihin en büyük doping skandallarından birinin mimarı olan Doktor Eufemiano Fuentes bugün hakim karşısına çıktı.

http://i.tr.eurosport.com/2013/01/29/945239-15578755-640-360.jpgReuters

Yaklaşık yedi yıl önce Madrid, Zaragoza ve El Escorial’in ‘Puerto Operasyonu’nun bir parçası olarak yapılan baskınında 200 torba donmuş kan plazması, anabolik steroid ve birçok dopingle ilintili madde ele geçirilmişti.

İspanya’da sadece bisikleti değil diğer sporları da ilgilendiren davada olayların en göz önündeki ismi Dr. Eufemiano Fuentes açıklamalarda bulundu.
Bugün ikinci duruşması görülen davada Fuentes’in açıklamalarından satır başları şu şekilde

- Daha önce tenisçiler, futbolcular, atletler ve boksörlerle de çalıştım
- Kan nakli atletlerin sağlıklarını korumak anlamına geliyor. Çoğunda kansızlık var.
- İspanyol polisi tarafından suçlanmadım çünkü suç işlemedim. Ben sadece işimi yaptım.
- Yarışlar sırasında hiçbir sporcuya kan nakli yapmadım.
- Unai Osa, Roberto Heras ve Santiago Botero’yu (eski İspanyol bisikletçiler) tanıyorum. Benden teknik destek istediler.
- Evde EPO (kırmızı kan hücresi arttırıcı) vardı çünkü kızım kanser. Evde daha başka ilaçlar da bulunuyor.
Dr. Fuentes yasal hakları gereği UCI (Uluslarası Bisiklet Birliği), RFEC (İspanya Bisiklet Federasyonu), WADA’dan (Dünya Anti Doping Ajansı) gelen soruları yanıtlamadı.

Eufemiano Fuentes, İspanya’da anti-doping yasası olmadığı için sporcuların sağlık hayatına zarar vermek suçundan yargılanıyor.

29 Ocak 2013

(link)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar
Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@M.Ozkul

Bu madde ilginç geldi . Çoğu insanda olduğu gibi sporcularda da kansızlık olması ...

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Armstrong patlamadan önce,Armstrong ve avanelerine asla ve asla inanmadığımızı,bu başarıları hiç mi hiç gerçekçi bulmadığımızı yazdık da yazdık.Kendi adıma,ne kanser olduğuna inandım,ne de hayatının her hangi bir etabına.Aman Allahım,bazı garip yandaşlar ne de hevesle saldırdılar.Bu bisikletçilerin hiç birinin suyla gittiğine inanmıyorum.Şöyle böyle 30 yılı aşkındır bisiklete binerim.Tanıyan,bilen bilir hani iyi de binerim.Gözümü de budaktan esirgemeden.Zamana karşıda 50 km/s ortalamalar 200 km lik etaplarda 40-45 li ortalamalar,bana hiç de inandırıcı gelmez.Bu güne kadar,tuhaf tuhaf kaçan,sırıtan,saldıran,kopartan bisikletçiler içinde "Normal değil" dediğimiz ne ve kim varsa,normal olmadığı ortaya çıktı.

Dedik ki,parayla adamlar devlet başkanlarını,bakanları,bürokratları ve akla hayale gelmeyecek mevkileri satın alıyorlar.3-5 WADA cıyı mı alamayacaklar.Almışlar mı? E,almışlar ki durum böyle.Vahşi kapitalizm budur.Reklam savaşlarıdır bunlar.Sporcular,yazılan senaryonun oyuncularıdır sadece.Oynamayanın yerine yenisi gelir.Arada derede kalan 3-5 ahlaklı adam da Domestic başlar,domesticlikten emekliye ayrılır.

ve ne yazık ki bu oyunun seyircileri de biziz.Ben kendi adıma,bir daha büyük turları ne izleyeceğim,ne de yorum yapacağım.Artık az da olsa kalan inancım tamamen bitti.Biner giderim bisikletime-ki öyle de yapıyorum.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Derya Abicim , öncelikle selamlar saygılar .

@Derya Keçeci

Şu saldırı olayına en çok maruz kalanlardan biriyim . Hatta İzmir'de beni buluşmaya çağırıp , "Gel senin ağzının payını verelim " diyenler bile oldu . Sonuç "Biz haklı çıktık " . Ama o terbiyesizlikleri yapan arkadaşlar ise ufak bir özürü bile çok gördüler.

Malum İzmir , Türkiye'nin bisiklet başkenti oldu . Binlerce bisikletçi , 7 tane büyük bisiklet mağazası var . Rekabet felaket . Sanki adama ilaçları ben vermiş gibi suçlandım . Neymiş kahramanları fazla kötülemek iyi değilmiş . Bazılarının tekerine çomak mı soktuk , nedir ? İşler büyüdü ...

Neyse bundan sonra turları seyreder miyim , seyretmez miyim orasını Allah bilir ama artık eski tadım kalmadı . Farkındasınızdır belki :)

Ha sırada Wiggins var abicim . Yazıyorum buraya . Wiggins'ın balonu birkaç seneye patlar .

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Doğru Cem,biliyorum yazdıklarını onun için yazına ekledim.Düm Karşıyakadaydım telefonun olsaydı arayacaktım seni,olsun.

Aklın yolu birdir.Sadece şampiyonlar mı? Değil elbette.Büyük turlarda GC de olmasa bile etaplarda uçanlar kaçanlar var.İnsan biyolojisinin bir üst sınırı olmalı.Makine değiliz ki,ver şekeri ver karbonhidratı,vur kır parçala...Yok öyle.Zamanının büyük bisikletçisi Jacques Anquetil bu sporu yıllar önce özetlemişti aslında.Evet,o yokuşlar o zorlu etaplar sadece suyla çıkılmıyordu.Israrla üzerine gelenlere şöyle yanıt vermişti:"Rahat bırakın beni,herkes doping yapar"

Elbette doping var,doping cik var.Gözüne gözüne,mekanizmayı insandan çıkaranı da var,masum gibi sayılabilecek olanı da.Benim için farketmiyor.Bir sporcuyu diğerinden üstün kılacak her türlü yapay unsur Doping,sayılmalıdır.Wiggins'i hatırlatmışsın.Olabilir,ben onda insan üstü bir performans görmedim zamana karşının dışında.Hani onu da anlarım adam zaten pistlerden geldi ve İngilizler adeta 60 lı yılların Rus sporcuları gibi eğittiler onu....da,Froome,vurup geçecekti onu;bana kalırsa geçer ve 2-3 dakika takardı da belki.Hepsi normal mi? Bence değil.Patlar mı?Belki.Peki neden? Şundan:

İri yarı boksör,önüne geleni devirmektedir.Kimse karşısında 2-3 raund dayanamaz.Aslında maçların hepsi,menager'i tarafından satın alınmaktadır.Sonra bu arkadaş gözünü daha yükseklere diker.Menager'i,bu geri zekalıyı caydırmak,gerçekte koca bir b.k çuvalı olduğunu,onu kendisinin şişirdiğini anlatmaya çalışır,başaramaz.Neticede,kendisini büyük bir boksör olduğuna inandıran adam menager'ini değiştirerek okyanusa atılır.Satın alınmamış ve şaibesiz ilk maçında dünyanın kaç bucak olduğunu görür.Antrenör ise köşesinden heyecanla taktik vermektedir."Sağını kullan,aparkat...Dikkat,dans et...."

Oysa bu oyun,organizatörlerin oyunudur.Kimin kazanması gerekiyorsa o kazanır.Güçlü ya da iyi olan değil.

İşte,bisiklet sporunun patronları,dev şirketlerdir.Bugün otomobilime teknosa'daki çocuğun bin dereden su getirerek "Tomtom" navigasyon'un kralıdır" demesine rağmen gidip "Garmin" alıyorsam,o reklamlar işe yaramıştır.Hayatında yapı krediden başka banka tanımayan milyonlar,tek bir şubesini bile görmedikleri Rabobank,Saxobank,gibi markaları ezbere biliyor.Hiç kuşkusuz,bir telefon alacak olsam gidip HTC alırdım.Sadece ve sadece o efsane HTC takımı için.Böyledir bu işler.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bu ne büyük bir sükutu hayale uğramak böyle? Bu güne kadar bildiğimiz, en azından böyle olduğunu tahmin ettiğimiz olayların resmi olarak doğrulanması, böyle bir sonuç doğuruyorsa, demektir ki daha önce beyinlerde az da olsa " yok böyle değildir inşallah" tarzı bir ümit olduğunu kanıtlıyor.
Sevgili dostlarım, çok gezdim, çok gördüm, daha gezip göremediğim, bilmediğim çok şey var. Sizin şu anki yaklaşımınızı, Ullrich' in doping olaylarından sonra Almanya' da yaşadım. Bir sürü insan milli kahramanlarının ne dümenler çevirdiğini görünce, bırakalım yarış seyretmeyi, bisikletten bile elini ayağını çekti. Almanya turu kaldırıldı. Profesyonellerin yarışları, örneğin Regio Tour International, U 23 yarışına çevrildi......vs. vs.
Yaşadığımız dünya, hepimizin bildiği gibi, belirli bir iktisadi-siyasi düzenin dünyasıdır. Bütün her şey bunun korunması ve idamesine hizmet eder ve ettirilmeye çalışılır. Bütün eğlence, spor, sinema, edebiyat, müzik, tatil.....ve benzeri oluşumlar bu yıpratıcı sistemim, hem insanları rahatlatıcı subapları, hem de yönlendirici unsurlarıdır. Bu organizasyona uymayan, bu düzene fazla rahatsızlık verenlerinin kafasına vurulur.
Olaylara bu açıdan bakarsak, ne rock konserine, ne sinemaya, ne maça, ne yarışa..... gitmemek, hiç birini izlememek gerekir. Kainatın boyutları, zamanın sonsuzluğu içerisinde,yaptığımız hiç bir şeyin manası zaten yok sayılabilir. Zaten bize tahsis olan kısmın tamamı, hayatımız, sıfıra yakın. Bu kadar cüzi bir değeri nasıl kullanacağımız dahi, şahsi inisiyatifimize bırakılmamaktadır. Öyle olduğunu iddia edenlerimiz olmasına rağmen, ben aksini iddia ediyorum.
Bir öğretmen çocuğu olmama rağmen, ilk defa ilk okul 4. sınıfta masada yemek yedim. Evimizde yemek masası bile yoktu. İlk radyomuzu da o zaman almıştık. Televizyon, telefon, .... adlarını bile bilmediğimiz şeylerdi, ama bisikleti bilirdik..............
Aradan yarım asır geçti. Cebimde herkes gibi cep telefonu, altımda çeşit çeşit bisikletler.... bu güne geldim.
Adı doping olaylarına karışmamış, bisikletçiler arasında büyük isim olarak bir kaç tane biliyorum. Oturupta bütün gelişmelerine, etraflarında kimler olduğuna, hangi koşullarda hangi yarışları kazandıklarına baktığım zaman, hepsinin hangi zamanlarda olağanüstü, anormal olduklarını görebildim. Bunun böyle olduğunu bilen insanlar tanıdım, pek çok defalar bu konular da tartışmalara tanık oldum...... Hiç bir şey bisiklet sevdamı kırmaya yetmedi. Bu sene yine Fransa Turu'na gideceğim. Yine bir dağ etapı izleyeceğim. Yine bir etapını koşmak için antrenman yapacağım. Yine milyonlar yolların kenarına, televizyonların başına oturacaklar. Yine bisikletin ileri olduğu ülkeler temel haber olacak. Kahvelerde yaşlı insanlar yine tartışacaklar. Bisikletin toplum malı olmadığı ülkeler, uzak kalsalar dahi, tarihin akışı değişmeyecek. Forumda 2012 Fransa Turu üzerine yazıp, yorum yapan zaten 10 kişi kadar bir zümre. Ama olayın bilincinde olan olan, TRT yorumcularından bile daha önemli zümre. Seyretmeseler dahi, yine de merakla bekleyip takip edecekler. Duymazdan gelseler dahi, üzerine konuşulanlara kulak misafiri olacaklar. Üzerine kafa yormaya devam edecekler. Müptelalık işte!
Aksini iddia edenler çıkabilir, onları da hoşgörüyle karşılıyorum. Ama eğer böyle değilse, baştan yazdıklarıma geri dönerim.
Hristiyan olanlar manastıra inzivaya çekilsinler, müslüman olanlar kendilerine Hıra dağı arasınlar. Onun dışındakilere bir şey bulamadım.....

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Derya Keçeci

Hocam , bizde nerde olsak Torku Şeker almaya , aldırmaya çalışıyoruz . HTC takımından dolayı çok HTC telefon alan bisikletçi de tanıyorum . Demek ki sponsorlük bayağı faydalı bir iş , sadakat yaratıyor . :) Bizim Türk şirketleri ne zaman uyanacak bakalım . İtalya'da kasabadaki demir-alüminyum doğramacısı bile yıldız bisiklet takımına sponsor olup farkındalık yaratmaya çalışıyor . Devlet , sponsorluk konusunda çok avantajlar çıkardı . Spora yaptığın sponsorluklerde yapılan harcamalar tamamen gelir vergisinden düşülebiliyor . Tabii ki bütün firmalar vergi kaçırdığı için böyle avantajlardan yararlanmaya çalışmıyorlar .

Dünyada vergi şampiyonlarının , vergi kaçırdığı ender ülkelerden biriyizdir herhalde

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci