Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

işlemci ısısı..sogutucu tercihi...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında fletcher tarafından paylaşıldı.

1. fletcher

fletcher Bisikletkolik

Seviye:
    işlemcim sıcaklık açısından kendi rekorlarını üst üste kırmaya başladıgından yeni bi sogutucu almak istiyorum...

http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=K0217

http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=100800197

http://www.firebal.net/asp/listgroup.asp?group=PIVPrescott

bilgisayarı çok fazla kasan şeylerle ugraşmayan birisi olarak,hangisi benim için yeterli olucaktır???

bi de kasalar neden bukadar pahalı????uyugn bi kasa biliyosanız fikrinizi belirtir miisniz??
    (2. el satan filan varsa düşünebilirm)

2. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Gökhan öncelikle bilgisayarı çok fazla kasan işlemler ile uğraşmadığın halde son zamanlarda işlemci ısında bir artış oluyorsa ilk önce kullandığın fanı söküp temizleyerek birinci ilk yardım kuralını uygulayabilirsin.
    Zamanla soğutucu alüminyum'un ızgaralarının arasına toz girerek buralarda birikir ve fandan gelen havanın ızgara içinde sirkülasyon yapmasını engeller. Bunun sonucunda işlemci ısınmaya başlar. Bios'ta tanımlı max. ısı değerine ulaştığında bilgisayarda kasma, donma (takılma) ve restart olayları başlar. Fan temizliğinden sonra da fanı yerine takarken işlemci ve aluminyum arasında ısı iletimini sağlayan ısı iletici pasta kullanmanı tavsiye ederim. Bu pastayı elektronikçilerde bulabilirsin.

Aklıma gelen bir başka neden de sürekli arka planda çalışan bir program da olabilir. Hiç tahmin etmeyeceğin yeni yüklediğin bir program buna neden oluyor da olabilir ama işlemciye aşırı yük bindirmesi pek olası değil. Ama eğer bu bir virüs ise durum değişir. Görev yöneticisinden çalışan programları kontrol et. Sana yabancı gelen dosyaları bilgisayarında ara ve hangi programa ait olduklarını belirlemeye çalış. Başlat / çalıştır / msconfig'den de açılışta yüklenen programları bir kontrol et. Garip görünen bir dosya gözüne çarpar ise neye ait olduğunu bulmaya çalış.

Verdiğin linklerdeki o kadar pahalı fanlara para vermene gerek yok. Ben P4 3,0 ve P4 3,4 Ghz işlemcili iki bilgisayarımda aşağıda resmini gördüğün ve 12-15 Ytl fiyata satılan fanı kullanıyorum ve inanılmaz memnunum. Tavsiyem sana bu fandır.

Bunun dışında evet bilgisayar kasaları çok pahalı. Ama burda önemli olan bir nokta var. Fiyatı ucuz kasalardan kesinlikle uzak dur. Çünkü wattına bakıp ucuz bulduğun bir kasanın gerçek watt olarak çıkışı üzerinde yazan değerler olmuyor. Gücü yetmeyen bir powersub yüzünden bilgisayarında hd arızaları ve restartlar kaçınılmaz olur. Kalitesini kanıtlamış ve isim yapmış markaların kasalarını tercih et mesela asus, aopen gibi..... Ve kasa alacaksan en az 400 watt olsun.

Soracağın birşey varsa Msn den sorabilirsin. Kolay gelsin.

3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arctic Cooling Freezer7 Pro yu kesinlikle tavsiye ederim... Şahsen kendim kullandım 1.5 sene tık demedi... Sesini duyarsanız yarasa kulağınız var diyebilirim...

4. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence de fan almadan önce, mevcut fanı açıp içini tozunu temizleyip, ortasındaki deliğe yağ dökerek daha rahat dönmesini sağlayabilirsiniz. + son olarak işlemciyi açınca termal macununun bozulmuş olduğunu göreceksin, onu da temizleyip yeni ve güzel bir şekilde termal macun sürersen sorunlar kurtulursnu diye düşünüyorum

5. zazu

zazu Üye

Seviye:
    evet gümüş içerikli termal macunlar 15-20 milyon civarında satılıyor. ilk aşama olarak fan işlemciden ayrılıp ızgara ve fan temizlenir ve içine çok az yağ damlatılabilir. örneğin annelerimizin dikiş makinalarının yağları evde kolayca bulunabilir :) o da olmazsa yukarda gördüğüm cooler master fan ekstra bi durum olmadığı durumda yeterlidir. ekstra durum ne olabilir ? işlemciyi boşa çalıştıran programlar. görev yöneticisinden programların yanında işlemci kapasitesinden % kaç çaldıkları görülür veya virüs olabilir veya bios ayarlarıyla makina kapasitesinin üstünde çalıştırılıyor olabilir. bu durumda da tartışmasız tek marka vardır "ZALMAN"....

6. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    O seceneklerden bir fan soruyorsan ve para vereceksen eğer "Arctic Cooling Freezer 7 Pro Soket 775 CPU Cooler" senin isini fazlasiyla görecektir. Korkunc derecede sessiz ve sogutma performansi yüksek bir fan.

7. fletcher

fletcher Bisikletkolik

Seviye:
    öneriler için çok teşekkürler...tozdan arındırma-yaglama işlemini yaptım...
    sogutucu işlemciye temas ediyo amaa,termal macun denen şeyden yok denecek kadar az var,ve 2 yıldan fazla oldu o kısım açılmayaılı..

ama tek sorunum ısınma olmadıgından,sesten de kurtulmak istediigmden, bu modellerden birini düşündüm..hep sessizligiyle konuşulan sogutucular bunlar...

çekincem şu..net.ten sipariş şeklinde alıcam,boarda sıgmama vesaire gibi bi sorun yaşanması olası mı?

8. Fethi Aktunç

Fethi Aktunç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu sitenin satışını yapan Kadıköy'de yer var.Yazıcıoğlu işhanının ikinci katında.Merdivenlerden çıkar çıkmaz sağ tarafta.Kasanın soğutucu girecek kısmının ölçülerini alıp orda sorarsın.Senin istediğin modele göre sipariş verirler. Bildiğim kadarıyla yukarı doğru uraniumpc'ye giden yolda exe bilgisayar var.Burdada güzel soğutucular var ve çok yardımcı oluyorlar.Bu tarz şeyleri net yerine bu şekilde danışarak ve görerek alman daha mantıklı

9. Arkın Şeker

Arkın Şeker Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    ben thermaltake blueorb fx kullanıyorum işlemcim çok yüklendiğim zamanlarda bile 34 derceyi geçmiyor.

10. diciotto

diciotto Üye

Seviye:
  11. fletcher

fletcher Bisikletkolik

Seviye:
    sıkıntıyı şimdilk thermal macunla çözdük...
    ses içinse ekonomik koşullart el verip,sıra geldiignde önerilerinizden birinde karar kılıcam. teşekkürler

12. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Yukarıda arkadaşımız belirtiği soğutucu(cooller master) hayli hayli işini görecektir.

-İşlemci nin nedir..?(AMD-754,939,940)-İNTEL(478,775)?

-Isınma hangi aşamalarda yapıyor mesela,belki soğutucu'dan değildir.

13. vgulgec

vgulgec Forum Bağımlısı

Seviye:
    pc konusunda siz kendinizi hazır edince bana bilgi verin size destek verebilirim extreme sıvı soğutmalı sistemler topluyorum hava -gaz- sıvı -peltier -soğutma konusunda deneyimlerimiz var arkadaşlar ile size destek veririm sıfır 2. el ürünler de alıp satıyoruz ;)