Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Islak zeminde yol tutuşu iyi 28" dış lastik tavsiyesi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında akndgl tarafından paylaşıldı.

1. akndgl

akndgl Kıdemli Üye

Adı:
    Akın
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Biliyorum daha çok erken ama Carraro Sportive 224 bisikleti kışın yağmurlu havada ıslak zeminde kullanmak için şimdiden araştırmaya gireyim dedim :) Bu bisiklete sanırım 700c40 tan daha kalın lastikler olmuyor. Şu an üzerindeki stok lastik Michelin Protek 700c35 lastik var. Kışın kullanmak için 700c28-700c38 arası dişli lastik mi, yoksa resimlerdeki Cyclocross bisikletlerde kullanılan türden lastiklerden mi almalıyım. Her ikisi de aynı şey ise kusura bakmayın :) Bir de bazı yerlerde kanalları olan slick lastiklerden bahsedilmiş, ama o tarz birşeye rastlamadım. Mümkünse pahalıya kaçmayan f/p ürünlerden tavsiye edebileceğiniz lastik önerileri memnuniyetle karşılanır ;)

2. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bisikletlerde su kanallı lastik diye bir şey yok diye biliyorum. Çünkü gerek yok, hydroplaning denen olay bisikletlerde olmuyor lastikler ince olduğu için.
    Dişli lastikler çamur için. Asfalt ve kaldırımda slick lastik daha uygun. Yağmuru dert etmenize gerek yok yani.

Murat B. ve akndgl bunu beğendi.
  3. Cengo

Cengo Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Zeminin ıslak olmasından önce, kullanılacak zeminin ne olduğu önemli. Eğer ıslak asfalt üzerinde şehir içinde vs. kullanacaksanız üzerindeki lastikler yeterli. Marka da değiştirseniz yine aynı/benzer desen ve diş derinliğine sahip lastikler alacaksınız.

Islaktan kastınız, arazi, çamur, stabilize veya toprak yol vs. ise o zaman resimlerini koyduğunuz türde çamur/arazi kabiliyeti daha yüksek lastiklere bakabilirsiniz.

free!! ve akndgl bunu beğendi.
  4. akndgl

akndgl Kıdemli Üye

Adı:
    Akın
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Islak zemin asfalt ve kilit parke taşlı yol olacak. O zaman dişli lastiğe gerek yok yani. Yalnız şu an kullandığım lastikler kuru zeminde dönüşlere yana baya bi yatırmaya imkân vermesine rağmen ıslak zeminde yağ gibi kayıyor, bisiklet altımdan kayıp gidecek gibi bi his uyandırıyor bende.

5. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba,ben kendi tecrübemi söyliyeyim .O zamanlar altımda Kron xc 500 ve lastiklerde schwalbe green guard 26x1.75'di.İstanbul parkta iki ayrı gün sürüş yaptım biri yağmur altındaydı. . O kadar yağmur yağmasına rağmen ve yerler çok ıslak olmasına karşın sola dönüşe girdiğimde ben herhalde düşerim dedim .Ama düşmedim.Bisikletlerimizi değiştirdiğimizde ilk lastikler değişir o günden beri.Pahalı ama schwalbe iyidir ;) Video'da eşim önden giden :)

gmfaruk, vebag ve akndgl bunu beğendi.
  6. mekolac

mekolac Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla

Seviye:
    Scwalbe maraton racer modeli patlat koruma 4th seviye hız ve ıslak zemin 5. Seviye ben kullanmıyorum bu lastiğe bir bakabilirsin

7. serdargecu

serdargecu Ghost Speedline 7500

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    selam
    akndgl

ben de dış lastik ararken bisikletçi senin kullandığın Michelin Protek önerdi, sen memnun musun önerir misin? ben asfaltta kullanıyorum şehir bisikletimi..

8. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    şöyle bir durum söz konusu asfalt çok kötü o yüzden hiç lastik çok tutmuyor , lastiğin tutması için yumuşak hamur olması gerekli yumuşak hamur olunca çabuk yıpranıyor. Arkadaş İstanbulpark ile ilgili örnek vermiş orda asfalt müthiş olduğu için şehir içine göre çok çok az bir kayma ihtimali var, ne kadar iyi lastik alırsan al dikkatli kullanmazsan yağmurda patlarsın , bence yağmurda bisiklete binme zorunda kalmadıkça çünkü tatsız oluyor her yerden su geliyor ve bir zaman sonra üşüyorsun kir pası söylemiyorum bile.

9. akndgl

akndgl Kıdemli Üye

Adı:
    Akın
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hocam bu benim bisikletin üzerinde gelen stok lastik. Kuru asfaltta gayet iyi yol tutuşu. Son anda gördüğüm kırık camların üzerinden de geçtiğim oldu, patlamadı henüz. Ancak ıslak asfaltta fazla yatırmaya gelmiyor, yavaş giderken bile birkaç kez kaydım, düşmekten zor kurtuldum.

10. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Ozan Güneri İstanbul park pistinin asfalt kalitesi hertürlü lastiği kaldırır. O yüzden şehir içi kullanıma pek teşkil edeceğini düşünmüyorum.
    Şehir içinde çok kötü bu lastik diye ağlayan motosiklet sürücüleri, Pist gününe katıldıklarında motosikletin yoldaki tutunmasını görünce ağlayarak iniyorlar motosikletlerinden :)

Mert-Demir bunu beğendi.
  11. Insansevmem

Insansevmem Aktif Üye

Adı:
    Erim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Istanbul park bisikletcilere izin var mi??

12. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Schawalbe Durano tavsiye ederim 700*28 ölçülerinde. Hem hafif hem de patlak koruması çok iyi. Ayrıca hızınızda da belirgin bir artış hissedersiniz.

13. free!!

free!! Yeni Üye

Adı:
    M.
    10 yıldan uzun süredir Bisan Freetime kullanıyorum. İzmir'de de yağmur yağdığı zaman müsaitsem kesinlikle bisiklete atlar turlarım. Yollar sizin belirttiğiniz gibi asfalt ve kilit parke taşlı yol. Benim lastiklerim orjinal üstünde gelen ile aynı (1 kere değiştirdim ve aynı lastik ile) eğer benim kullandığım lastik kaymıyorsa sizinkilerin hiç kaymaması gerekir diye düşünüyorum. Şu olabilir belki, yolda toz vardır yağmur ile birlikte kaygan olur. Bu durumda hangi lastik olsa kayar. Başıma geldi oradan biliyorum. Yağmur, yolu iyice temizlemeden, düz yol olsa bile dikkat etmek gerekir. İyi sürüşler dilerim.

14. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kardes lastiklere yinede guvenme ne alirsan al temkinli ol