Islak Zemin - Rubena Lastikler - Bacağımı kırıyordum !

özençekçen

Daimi Üye
Tepki
248
öncelikle geçmiş olsun 700x24 continental grandprix kullanıyorum bahsettiğiniz yağmurda bende sürüyordum bir sıkıntı yaşamadım umarım yardımcı olur.

Scudo

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
http://www.bicycleexpress.com.au/site/DefaultSite/filesystem/images/Store/Products/Tyre%20Tube/maxxis_larsenTT.jpg

öncelikle geçmiş olsun çamur ve ıslak zeminlerde güvenle kullanabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: akn

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Islak zeminde her lastik kayar :/ Ancak toprak için schwalbe nobby nic veya smart sam veya racing ralph kullanabilirsin :)

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Geçmiş olsun.Islak mermer üzerinde kaymayan lastik henüz icat edilmedi. :) O yüzden hiç boşuna masraf yapma derim.

Kuru zeminde de eski asfalt denilen, pürüzlerini kaybetmiş parlak asfaltta yani, iyi denilen lastikler de kayabilir, böyle zeminlere de dikkat etmek lazım.

Uygun pedal boyu ayarı için seleleri yükseltiyoruz, bu yüzden bisikletin ağırlık noktası çok yukarı taşınıyor.Bu tür kaygan zeminlerde bisiklet altından kayıp gidiyor.Zeminin pürüzsüzlüğü arttıkça kaydırma özelliği de artıyor.Bunun üzerine bir de su gelince bir film tabakası gibi zemin üzerini kaplıyor.Bu yüzden banyolar için kaydırmaz paspas satılıyor.Aslında o da kayar ama çok geniş alanda yüzeye temas ettiği için kaymıyor ve döner bir hareket yok, dikine kuvvet uygulanıyor.O olmasa insan ayağı genişliği yeterli gelmiyor ve kayıp kafayı patlatmak işten değil, çok dikkatli yürüyoruz bu tür zeminlerde. İncecik ve dönen bisiklet tekerinden bu tür zeminde kaymamasını beklememek lazım.

• Beğen
Tepkiler: akn ve Samet Koç

Coşkun Kumru

Aktif Üye
Tepki
33
Dostum geçmiş olsun ucuz atlatmışsın diyebilirim... Bende continental race king var, çamurda, kuru toprakta, kuru ve hafif ıslak asfaltta kullandım. Oldukça memnunum tavsiye edebilirim... Yalnız diğer arkadaşların da dediği gibi, lastiğin ne olursa olsun ıslak mermerden uzak durmakta fayda var...

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Super Sport motorla asvaltın erimesi sebebiyle bile kaydım. Bu lastikle alakalı değil ne kadar iyi bir lastik bile olsa öyle zeminlerde kaymaması imkansız sayılır tabi çok profosyonel bir sporcu değilseniz...

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Arazi lastiği ve ıslak düz zemin.Yeterince şansınızı zorlamışsınız zaten.

Arazi lastikleri ile asfalt yada benzer düz zeminlerden iyi yol tutuşu beklemek hayal olur.Hele ıslak sert zeminde arazi lastikleriyle gitmek,buzun üzerinden gitmekten farkı yoktur.Asfalt lastikleri bu konuda daha başarılıdır ve güvenlidir.Yumuşak asfalt lastikleriyle ıslak zeminlerde daha güvende olursunuz.

Üst model yol bisikleti lastikleri ıslak mermerde bile yol tutar ama ıslak mermerde sürtünme katsayısı her zaman azdır,unutmamak gereklidir.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu
Tepki
0
Bisiklet
Scott
merhaba inan bey,
siz bu siteden alışveriş yaptınızmı, güvenilirmidir?

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
continental race king 2.2 kullanıyorum memnunum her yola gidebilirisiniz tabi asfaltta biraz yorabilir ben her gün asfaltta 44 km gidiş geliş yol yapıyorum bu lastikle yağmurlu havalarda giderim bir proplemini görmedim.ıslak mermerde yapacağın çok şey olmaz.bu lastikler sağlamda bir yılı geçti her gün 44km yaptığım halde yaptığım dağ turları hariç lastikler çok az bir aşınma oldu bende çıkarıp bir arkadaşa verdim yenisini aldım bir ay olmadı tanesi 65tl deneyin derim

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Hocam mermerde kayıp düşmüşsünüz. Bunun lastikle bir alakası yok.teknikle de çok yok bir yere kadar. Kmg de zaten kütleniz küçük yerçekimi kuvvetiniz sabit bir de k küçük mermer olduğu için kaza kaçınılmaz. Lastiğe suç bulmayın. Geçmiş olsun :)

Ogulcandaan

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
Çok geçmiş olsun, ben de benzer bi şekilde cst traveller ile düştüm. Totoyu son anda kurtardık. :D frenlemesi de berbat, tam sıkmasanız bile teker çok hafif kayma hareketi yapıyor. (mesela 30 km hızla giderken fren yapıyorum tekerler 20 km hızla dönüyor ama ben 30 km ile dönüyorum) böyle garip bir durum :D

ygt127

Aktif Üye
Tepki
16
Bisiklet
Salcano
öncelikle geçmiş olsun mermer zeminde düşmek yüzde 20 lastikdir .yüzde 20 kilo,sakatlıkk dış etkendir(ıslak mermer gibi)hem mermerin ıslak olduğunu gördün de niye ısrar ettin neyse allah korumuş.yüde 60 da sürüş becerisidir aynı olay benimde de başıma geldi sayılırormanda kayadan bir yol ardı aşağı doğru inmemiz gerekiyor kaya ıslak yağmur yağıyor. arkadaş dimdik indi hiç durmadı kurtuldu sıra bendeydi yyan bir şekilde kaydıyakaydıra nasıl desem inerken yana kaydıra kaydıra öbür arkadaşta benim taktik yaptı.bir an fren ayarını yapamadı.hemen kendinin biskletten attı kurtuldu.birde çko kalabalık yerlerde bisiklet sürmemeye çalış kaç kişiyle papaz ettim ben onun yüzünden.sağlıcakla

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@Kudret Kurtcebe

Maxxis Xenith'i şiddetle tavsiye ederim.Islak mermerde bile skid(gidona bütün ağırlığını vererek yani bütün ağırlığı ön tekere vererek arka lastiğin üzerinden ağırlığı azaltıp kaydırma) yapmamak için direniyor,o kadar iyi bir lastik kısaca GP sınıfı bir lastik.Yol tutuşu isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada Xenith ile ıslak,kaygan asfaltta 40 derece bile yatırılabiliniyor.Çoğu lastik öyle bir zeminde 15-20 derecede ancak zemini tutabiliyor.Bunu sürekli viraj antremanları yaptığımdan bizzat denedim.Bir çok lastiği ortamlarında (bazen ortamının dışında)sınırlarına kadar zorlayarak denedim,o yüzden boş yere konuşmuyorum.Bisiklet dostlarım için deneyimlerimle yardımcı olmaya çalışıyorum.

Foruma kaç kez yazdım bilemiyorum ama arazi lastiğiyle sert zeminlerde iyi yol tutuşu beklemeyin,adı üzerinde arazi için esneyebilir yapıda.Çabuk ısınacağı için arazi lastikleri sert zeminlerde çabuk erir,özelliğini kaybeder.Sert zeminler için yuvarlak yapısı bulunan ve yuvarlak yapısı bozulmayan lastiğe ihtiyacınız var.Asfalt lastikleri yuvarlak olduklarından sert zeminlerde yoldan kopmaz sürekliliği vardır,arazi lastikleri esnek ve dişli olduklarından(zemine temas sürekli olmadığından) zeminden kopma riski vardır.Tam yuvarlak kel(slick) lastikler tamamen yoldan kopmadan döndükleri için(bütün yüzeyiyle zemine temas ediyor) sert zeminlerde en iyi yol tutuşunu verir,güvende olursunuz.

Bir de dönüş direnci kel lastiklerde çok düşüktür.Az enerji ile yüksek hıza ulaşabilirsiniz.Arazi lastikleri ile sert zeminlerde yormayın kendinizi.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan
Tepki
12
Bisiklet
Bianchi
hocam bunun lastikle ilgisi yok mermer ve su bi araya gelirse tank paleti gibi lastik kullanmadığınız sürece kayarsınız bu y
zeyde bu koşulda kaymayan lastik var diyen varsa bil ki yalan söylüyordur gözünle görmeden inanma para tuzağıdır bundan evvel arkadaşımın ktm marka bisikletiyle başıma geldi mermer bir zeminde yağmurlu bir havada direksyon çevirdim sonrasında bisikletle yollarımız ayrıldı o sağa ben sola :) geçmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: hogutmen