işin sırrı

yasin_942

Üye
Tepki
13
arkadaşlar profosyenel videolarda zıplamaların o denli yüksek olması garibime gitti acaba bu arkadaşalar ayakkabılarını pedallara mı kilitliyorlar çünki 1 metreden fazla zıplamak cok garip bu iş bu şekilde mi oluyor illa kilitli pedalla ayakkabıya mı sahip olmak gerek..

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Tam aksine zıplamanın (bunny hop) iyisi kilitsiz ayakkabı ile öğrenilir, kilitsiz ayakkabı ile yapılır.
Fakat bunun için uygun geometride bir bisiklet ve bol bol çalışmak gerek.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
işin sırrı alçak kadro,platform pedal,dibine kadar sokulmuş sele ve dizlerini yukarı çekebilen bir bisikletçide saklı:)

bu konu bir çok kez tartışıldı arama yaparsan çok rahat bulabilirsin cevabını !!!

rıdvan

Aktif Üye
Tepki
58
cok zıplatmak ıstıyorsan spor malzemesı satılan dukkanlardan agırlık secımı sana kalmıs dıledıgım agırlıkte ayak bıleklerın ıcın agırlık alacaksın agırlıklar takılı bır sekılde oldugun yerde zıpla dızlerını karınına dogru cek bu antreman sana gereklı kas gucunu saglıycagını dusunuyorum ben futbollo ugrasırken yapıyorduk faydasını goruyorduk acıkcası :) bmx te de uygulanabılır

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
adamlar ser vermiş sır vermemiş :) nasıl yapıyoruz kardeşim şimdi bunny hopu? kilitli pedalla mı yoksa platform pedalla mı?

uslsy

Marstan Katılan İlk Vejetaryen Üye
Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2007nin konusu hortladı.. Zombi showw.. :D

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Sanırım bu sefer rekor kırıldı. İşin sırrı Olinde

• Beğen
Tepkiler: uslsy

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Spd ile kolay yapılıyor ama aynı zamanda tembelleştiriyor ve tekniğini öğrenmenize engel oluyor. Bende durum şu (spd kullanıyorum)

• Beğen
Tepkiler: Ozy

uslsy

Marstan Katılan İlk Vejetaryen Üye
Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Mustafa Zeybek ben şunun sırrını arıyorum :) düz yolda giderken uçuş moduna geçme:

bunun için kilitli pedal şart sanırım. yoksa sadece ataletle yerden kalkar mı arka teker?

• Beğen
Tepkiler: sonyaz ve kerem E

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Ozy Alt köşeden ayarlardan hızı 0,25'lere çekince zıplamadan hemen önce bir an pedal kesip ayaklarını yere paralel tuttuğu (0:10 sn) ve gidonu kendine çekerken kilitli pedaldan da destek aldığı görünüyor açıkça. Diğer taraftan inerken o kadar vakti olmadığı için sadece atalete sığınıyor tabi. (İnişi olduğu için yeterli geliyor) Bu tip manevralar hızınızı korumak, yoldaki engellerden güvenle kaçmak için yol bisikletçileri içinde oldukça önemli :harika:

• Beğen

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ozy
Bu kolay canım. Benim yaptığım da aynı şey. Kilitli pedalla birlikte hem gidonu hem bacakları hafifçe çekerek zıplatmak bu. Bunny hop ise şöyle

• Beğen

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Mustafa Zeybek @BerkEvren olmuyor, ben beceremiyorum bunu. ön tekerlek yerden çok az yükseldiği için sanırım, arka tekerlek kalkmıyor. ben ayaklarımla çekene kadar da ön teker çoktan yere inmiş oluyor.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ozy
Başta bende de olmuyordu bir anda olan bir şey değil zaten. Başlangıç için kasislerden tekerleri değdirmeden geçmeyi deneyebilirsiniz. Ya da 3-5 cm lik kaldırıma zıplamayı.

Lastik basıncını azaltıp ufak bir süspansiyon gibi kullanabilirsiniz ama çok azaltırsanız lastiği jant ısırır

• Beğen

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Mustafa Zeybek ön tekerleği yerden kesmek için vücut ağırlığımı arkaya doğru verince ayaklarımla bisikletin arkasını kaldırmaya fırsatım kalmadan ön teker yeniden yere iniyor.

yollardaki hız tümseklerinde deniyorum, ama arka teker mütemadiyen değiyor o tümseğe -ki 10 cm falan yüksekliği hepi topu.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Ozy Kasisten hemen önce ağırlığınızı öne kaydırıp tam kasise gelince zıplayacaksınız.(Normalde de zıplamadan önce yere yaklaşırsınız dizleri kırıp) Yani gidonu çekme işini ayrı bir iş gibi düşünmeyin. O zaman sadece gidonu çekip ağırlığı arkaya atmış, tek teker kaldırmış olursunuz. Eğer sadece zıplarsınız zaten hareket devamında gidonu da yukarı çekecektir. (Yazarak anlatması zormuş bunu)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ozy
Zıplatmak için bisikleti çekmeden önce maşaya yüklenin. Böylece gidonu çekerken maşa da destekler. Size de bacaklarınızı asılmak kalır (spd ile) bu normal zıplatmak.

Bunny hopta ise hem pedalsız ön kaldırabilmek, hem de arka tekeri yerden kesmeyi bilmek gerekir. Bu ikisini öğrenince sırayla önce ön tekeri yerden kesip, hemen sonrasında arkayı çekebilirsiniz. Böylece ufak ufak bunny hop yapmaya başlamış olursunuz. Zaten bunny hop u yapması en zor tür xc.

• Beğen

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@BerkEvren

ekran görüntüsü alıyorum. doktor "nasıl oldu bu" diye sorarsa direkt bununla cevap vereceğim :)

teşekkürler :harika:

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren