İşin Profesörü ne diyor?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Prof. Dr. Erkan Topuz, verdiği şu çarpıcı bilgilerle kanserin boyutlarını açıkça ortaya koymakta: "Kanser dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama eğer bunları yaparsak belki bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer (tabiki anne bilinçliyse!) ."

Erkan Topuz, yaptığı açıklamalar nedeniyle bir takım sektörleri zor duruma soktuğu eleştirileri için ise, "Benim için insan sağlığı birinci plandadır. Ekonomi ikinci plandadır. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zarar milyarlarca dolardır. O yüzden dikkatli olduğunuz takdirde ekonomiye de katkınız olur. Aslında ben bunları anlatarak Türkiye'nin ekonomisini de kurtarıyorum farkında değiller" diye konuştu.

2. kayhan

kayhan Misafir

bilgiler için teşekkürler. bulaşık makinesi kullanımı neden sakıncalı?

3. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bizim dağa çıkma tezi gittikçe yaklaşıyor.

4. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Az su ve tüketimi ve tabak-çanak vs'nin iyi temizlenmesi için makina şart diyorlar...

Ne oldu şimdi, tezat çıkıyor... Hepsi çok güzel ama bu tezatları nasıl yorumlayacağız?

Ayrıca mikrodalga fırınlar başak profesörler tarafından önerilmiyor. Özellikle elektronik camiası elektromanyetik dalgaların besinlere zarar verdiğini, ayrıca mikrodalga kullanımının çevreyi de kirlettiğini ısrarla söylüyorlarlar...

5. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Önerileri çok güzel ve mantıklı fakat çoğu faktör maalesef ekonomik oldugu için bize zarar veriyor. Peki sebzeleri nasıl pişirmeliyiz? çok mu kaynatmalı az mı kaynatmalı :eek:? (Besin değerleri ölmemesi açısından sordum fikirleriniz alabilir miyimĞ)

6. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bulaşık makinemiz yok hiç de olmadı.bildiğim kadarı ile bulaşıkları yıkadıktan sonra,makine malzemelerin üzerine parlatıcı püskürtüyor ve bir daha durulamıyor.bu şekilde parlatıcı malzemelerin üzerine siniyor,ve siz direk olarak bu şekildeki bir malzemeyi kullanıyorsunuz.

7. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    Besinlerin geneli için yaklaşım en az işlem görmüş olmasıdır. Yani senin soruna çıakcak sonuç mümkün olduğunca çiğ tüketimdir.

En az işlem görmüş olmaya örnek olarak hazır köfte almayın, parça eti yağsız tavada kızartıp tüketin gibi bir örnek anlaşılabilir yada yukarıdaki yazıda yer alan ayçekirdeğini çiğ alıp kendiniz kavurun örneği..

ZekiAlper bunu beğendi.
  8. Arif Nalbant

Arif Nalbant Üye

Seviye:
    Bilgiler çok faydalı ve kesinlikle uygulanması gerekli.Bilgiler için çok teşekkürler.Çoğu kişiye ışık tutucağına eminim.

9. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bulaşık makinasının tercih edilmemesinin salık verilmesinin sebebi:
    bulaşık makinasında kullanılan deterjanların(yüzeyaktif kimyasalların) daha konsantre olduğu için ve belki yüksek ısılarda yıkama gerçekleştirilebildiğinden plastik vb. kapkacak vs için kimyasal yada fiziksel hasarlanma oluşturabildiği için ve belki de daha az su kullanıldığından kimyasal temizlenme sağlayamadıkları için olabilir kanısındayım. (Bunlar benim tezim) :)

Bulaşık makinası olayı:
    Ekonomiklik ve sağlık gereksinimleri birbirine tezat oluşturuyorsa, imkanlar nisbetinde sağlıklı olan tercih edilmeli.
    Bulaşık makinasında mikrobiyolojik temizlik sağlanabilir belki ama ya tam durulanamayan deterjan kalıntılarının oluşturduğu kimyasal kirlilik ne olacak ???

Gelelim mikrodalgaya:
    Profesör bana göre insanları Mikrodalga kullanımına yönlendiriyor gibi gelmiyor. Tam tersine mikrodalga kullanımını sınırlamaya çalışıyor gibi. Yani; eğer elinizde varsa ne kadar az kullanırsanız o kadar iyi olur der gibi... (Bu da benim tezim) :)

nuhcan bunu beğendi.
  10. kolbe

kolbe Kıdemli Üye

Seviye:
    bilgiler için teşekkürler