Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Işıklardaki Küçük Çocuklar

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında CengizCelik tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. CengizCelik

CengizCelik Yeni Üye

Adı:
    Cengiz Çelik
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhabalar..
    Bisiklet surerken dinlenmek icin veya isiklarda durdugum zaman bazen etrafta 6-8 yaslarinda ellerinde tarti, mendil, yarabandi vs. oluyor. Bazilari yanima geliyor. Konusmaya calisiyor, bisiklete bakiyor, "Abi bunu kac liraya aldin ?", " Abi tekerler niye ince ?" , " Abi yaris bisikleti mi bu ? ", "Abi cok guzelmis." tarzinda yorumlar yapiyorlar. Boyle kendimi cok kotu hissediyorum. Ustleri baslari yirtik, yuzu artik kirden gozukmuyor, cekingen ve son derece samimiler. Utaniyorum acikcasi, uzuluyorum onlara. Elimden bir sey gelmiyor. Ac misin nasilsin bir sey ister misin diyemiyorum. O utancla bakamiyorum yuzlerine onlarin kaderleri niye boyle niye onlar benim sahip olduguma sahip olamiyor diye gunlerce kafami kurcaliyor. Aranizda muhakkak tecrube edenler vardir. Ben bunlara nasil yaklasabilirim 17 yasindayim buyuk degilim. Aramizdaki yas farki da cok olmadigi icin sizden daha fazla utaniyorum. Ben bu cocuklara yardim etmek istiyorum. Bu konuda sizlerden yardim isteyecektim. Umarim baskalarinin akillarindaki sorularda cozulmus olur.

Örümböcük ve Hastateker bunu beğendi.
  2. Hastateker

Hastateker Forum Bağımlısı

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @CengizCelik
    Ankara'da yaşıyorum. Bilen bilir Kızılay vardır merkez. Gider gezer millet filan. Karanfil sokakta yürürken küçük bir kız yaklaşıyor arkadaşıma. Abi açım yemek alır mısın bana diyor. Gidiyorlar kıza tavuk döner alıyo. Tam verecek ekmeğı kıza. Kiz çığlık çığlığ bağırıp ağlıyor.
    -Parami çaldıı! Hırsıız paramı çaldın!
    Sokağın ortası kız dilenci diye fast food mağazasına almayacakları için duruyor orada arkadaşım gitmiş almış.
    Tabi onlar yalnız gezmezler bilirsin. Kızın seslerine baba gelir abi gelir diğer dilenciler gelir. Arkadaşım 2 gün hastanede yatar gasp edilir sonuçta zabıta dahi olmak üzere yeni bi numara öğenir.
    Bu olaydan sonra sadece müzik çalan öğrencilere bozuk paramı verip bir laç beste dinliyorum
    Saygılar

3. FurkanEmir

FurkanEmir Yeni Üye

Adı:
    Furkan Emir
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu suriyelilerin hepsi şeref yoksunu insanlar her gören bu tiplere saldırmak için bahane arıyor ki bence haklılarda. Şimdi millet acıyor filan ama geleceğin potansiyel hırsızları köklerini kurıtmak lazım direk. Ülkemizde kaç senedir siyah tenli insanlar yaşıyor ve çok iyi kalpli yardımsever insanlar hiçbirisinin yamuk yaptığını görmedim ve ilginç olan taraf ise bisiklete binmeyi çok seviyorlar :) okullarına iş yerlerine bisikletleri ile gidenleri dahi var ve bisiklet kültürünün yayılıyor olması çok iyi bir durum.

Speker ve Örümböcük bunu beğendi.
  4. Hastateker

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ülkenin yaptığı şeyler bunlar. Beni bağlamaz. Almanya da bize mülteci olarak gelse ya da norveçli de dilense tavrımı net koydum artık

Speker ve Örümböcük bunu beğendi.
  5. FurkanEmir

FurkanEmir Yeni Üye

Adı:
    Furkan Emir
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    En iyisi hiç bulaşmamak yoluna basıp gidiceksin en kralı bu.

Speker, Berke ve Örümböcük bunu beğendi.
  6. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @FurkanEmir

Bu nasıl bir peşin hükümlülüktür. Suçsuz,günahsız insanları "hırsız" diye suçlamak senin haddine mi ? Birde utanmadan köklerini kurutmak lazım demişsin...

Chant, Onur YCL, ozgur908 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. FurkanEmir

FurkanEmir Yeni Üye

Adı:
    Furkan Emir
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Görüşümü paylaştım katılıp katılmamak sizin düşüncenizdir saygı duyarım.

Örümböcük bunu beğendi.
  8. Hastateker

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dilenciye her gelen 50 kuruş para verse. İşlek bi cadde sokakta günde 1000 kişi geçse (ki daha fazla) 500 lira para eder. Adamın tatili yok mesaisi yok.
    Hafta da 350 lira ayda da 1400 lira para yapar.
    Babamı dilenci çevirip bıçak çekmiş. MÖ500.
    Babamı öldürseniz sakinliğini bozmaz öyle bi adam.
    -Sana paramı verirsem ben eve neyle gitcem?
    +Bana ne.
    -Al şu elli lirayı bana 20 lira ver.
    +Ver parayı
    -Önce sen ver ben kacarsam bıçağın var benim yok bir şeyim
    +Al 20 mi miydi
    -Evet. Al 50
    +Hadi eyvallah
    -Afiyet olsun

Örümböcük ve FurkanEmir bunu beğendi.
  9. FurkanEmir

FurkanEmir Yeni Üye

Adı:
    Furkan Emir
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Babanız ucuz atlatmışmı desem ne desem bilemedim cana geleceğine mala gelsin hocam zorla insanları kesici delici alet taşımaya itecek bu herifler.

Örümböcük bunu beğendi.
  10. Hastateker

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @FurkanEmir
    Bi ara muşta taşımayı düşündüm. Kesici delici değil.
    O an sağ sol belli olmaz kafasına denk gelir attığım yumruk ölür kalır diye vaz geçtim
    Hem bana karşı da kullanılabilir elimden düşse diğerleri için de geçerli
    Çok şükür hiç yaşamadım ama :D
    Erkekliğin onda dokuzu ney? Kaçmak :D

11. FurkanEmir

FurkanEmir Yeni Üye

Adı:
    Furkan Emir
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Amaç birilerini yaralamak değil zaten hocam korksun kaçsın başımıza bela açmasın yeter :) İnşallah hiçbirimizin başına böyle birşey gelmez.

12. Hastateker

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    FurkanEmir bunu beğendi.
  13. FurkanEmir

FurkanEmir Yeni Üye

Adı:
    Furkan Emir
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Saolun , sizede.

Hastateker bunu beğendi.
  14. CengizCelik

CengizCelik Yeni Üye

Adı:
    Cengiz Çelik
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Evet haklisiniz cok kotu tipler var farkindayim, yardim edeyim derken zora geliyorsunuz. Ama ne bileyim hani kucuk cocuklar etrafimda onlarca insan var bir sey olacagini dusunmuyorum. Cidden yardima muhtac olanlar var. Bilmiyorum ama cok masumane sorular sordular bana suana kadar. Suana kadar oylr kotu olana denk gelmedim hic. Yeniyim zaten ondan olabilir. Tekirdag corludayim ben burada cok suriyeli goremedim. Olsa olsa cingene olur o da kendini belli ediyor zaten. Gorunce onlari yuregim ciz ediyor. Kendime guvenebilsem ac misin diyip gel sana yemek ismarlayayim diyecegim ama istee. Biber gazi tasinabilir aslinda ama o da yasaklanmismiydi bisi olmustu.
    Hani boylari benim boyumda olsa binmek ister misin diyecegim o derece utanc kapliyor icimi. Her neyse bu konuda onerebileceginiz bir seyler varsa acigim.

Eklemek isterim ayrica bizler de Suriye de olabilirdik veya bizde boyle bir durum olabilirdi o yuzden elimizi vicdanimiza koymaya calisalim. Biz verirsek bir sey kaybetmeyiz. Ama belki verdigimiz 10 kisi icinde 1 kisi bile olsa o kisi senin duacin olur. Paylastikca artar, hepimiz insaniz. Uzucu bir durum ihtiyaci olana bile guvenememek enayi yerine konmak dunya ne hale gelmis vallaha. Daha iyi bir dumya umuduyla...

15. Hamit.Ç

Hamit.Ç Onursal Üye

Adı:
    :)
    Seviye:
    Yakaladıkları ilk fırsatta çiğerini sökerler, bunlar iş kıyafetleri. görme - geç.

16. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben acımaktan, üzülmekten ziyade korkuyorum. Bir çoğu saldırgan tiplerdir bir keresinde ışıklarda biri formamdan çekip durdurmaya çalışmıştı ne yapacakları hiç belli olmaz ne üzül ne de utan yüzlerine bile bakma hatta gördüğünde ışıklarda durma bile.

17. Bicikl

Bicikl Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben prensip olarak dışarı gördüğüm hiç bir dilenciye,kapı kapı dolaşıp dergi satmak isteyene ve sokak satıcısına para vermiyorum. Ufacık çocuklar anaları babaları evde yatarken veya boş boş otururken dileniyor. Biz bu insanlara para verdikçe çalışmayıp dilenmeye devam edecekler.

Speker bunu beğendi.
  18. Arınç

Arınç Kıdemli Üye

Adı:
    Arınç
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Herkesi aynı kefeye koymamak lazım fakat çoğu geleceğin serserileri ve toplum huzurunu bozacak kişiler.Buna bencede bir çözüm bulunmalı bende karşılaşıyorum bu tiplerle.Anneleri babaları Nasıl sokağa gönderiyor bu halde insan hayret ediyor.

CengizCelik bunu beğendi.
  19. Speker

Speker Aktif Üye

Seviye:
    Mendil satıyorsa al, sadece dileniyorsa para kesinlikle verme. Para çocuğa gitmiyor ayrıca aç değiller karın doyuracak parayı fazlası ile kazanıyorlar. Sokakta dilenen hiçbir suriyeli suriyenin normal vatandaşı değil. Onların hepsi şu an çok mutlu. Suriyedede dileniyorlardı ama para kazanamıyorlardı. Burada ciddi bir fırsat yakaladılar ve para kazanıyorlar. Normal suriyeli vatandaş belki aç ama dilenmiyor. Ölümü göze alıp denize şişme botla çoluk çocuk çıkanların arasında bu dilenciler yok. İnanın botla kacmaya calısanlar sizin bizim gibi suriyenin normal insanı. Onlar dilenemiyor, onurlarına yediremiyor zaten. Ya ölelim yada Avrupada insan gibi yaşayalım diye kaçıyorlar. Sokaktaki suriye dilencilerine ben acımıyorum. Onlarla ilgili bir yazı okudum, suriyenin en problemli kesimiymiş. zaten vatandas bile saymamışlar orada. Biraz sert gelebilir ama şöyle bir örnek vereyim ; hangi normal anne parasız kaldı diye otobanın ortasına iki tane emekleyen çocugu yere bırakıp serit ortasında oturup dilenir.dusunun dur kalk trafik, Cocuklar yerde emekliyorlar, görmüyorsun belki çocuk arabanın altına girdi, biz şöförler kafayı yedik kapıyı acıp sarkıp arabanın altına bakıp oyle hareket ediyoruz, kadının umurunda değil böyle yaparak kendini acındırmaya çalışıyor. Bu bir para kazanma yöntemi.

BağdatlıRuhi, CengizCelik ve Hamit.Ç bunu beğendi.
  20. CengizCelik

CengizCelik Yeni Üye

Adı:
    Cengiz Çelik
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Haklarimi helal etmiyorum onlara madem boyle. Ve mesela benim karsima cikanlar oyle dilenmedi sadece soru sordu veya yorumda bulundu herhangi bir sey talep etmediler. Dilenme anlaminda nitelindirmeyin.