Işıklandırma: Süper Karşılaştırma Sitesi

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Birkaç fotoğraf çekebildim; ama aceleye geldi. Bir de fotoğrafı otomatik modda bıraktığımdan farı açtığımda makinenin pozlama değerleri vs. değişip parlak olan ışığı kendince azaltıyor diğer çevredeki karanlık bölgeyle eşitleyebilsin diye. Yani aslında fotoğrafta görüldüğü gibi değil, çok daha aydınlık bir görüş alanı sunuyor. En ilerideki araç plakalarındaki ışık yansımalarından anlayabilirsiniz. Bu arada daha önce söylemedim, ışık kısmı çok küçük genişliği 5cm. falan. Satış sitesinde dev gibi görünüyor ama öyle değil. Çok küçük ve şık. Dış kasa su geçirmez, kapalı vidalı yapıda ve ısının dağılmasını ve metalin soğumasını sağlayan yuvalar mevcut(heatsink). Paket içinde bizim prizlere uygun aparat çıkmıyor. Şarj adaptörü ikili Amerika fişi. Onun için dönüştürücü satın almak gerekiyor 1TL'ye elektronikçilerde, bit pazarlarında vs. mevcut. Farın kablosu ile bataryanın kablosunun birleştiği kısma bir vida sistemi yapmışlar. Musluk sıkar gibi kıvırıyorsunuz ve hop çıkmayacak şekilde monte olmuş oluyor iki kablo. 3 adet enerji göstergesi mevcut. 3'ü yanıyorsa %80-100 dolu, 2'si yanıyorsa %40-79 arası dolu, 1'i yanıyorsa %39'dan az ve yine 1'i 3 saniyede bir yanıp sönüyorsa yarım saatlik şarjı kalmış demektir ve bu son uyarı modunda 2 lambadan biri sönüp tasarrufa geçiyor ve tek lambayla devam ediyor. Toplam 4 modu var. İlki düşük, ikincisi orta, üçüncüsü yüksek ışık seviyesi ve dördüncüsü yüksek ışıkta sürekli yanıp sönme. Yanıp sönsün istiyorsanız 2 sn. basılı tutmanız yeterli. Diğer modlar için tek tek basıp bırakıyorsunuz. İşte birkaç fotoğraf.

Scudo

Veysel A.

Daimi Üye
Tepki
68
İsim
Veysel AMCALAR
@Halil EROĞLU

Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi fotoğraf çekim modundan ötürü aydınlatma gücü tam belli olmuyor ancak araçların plakalarına bakıldığında gerçekte ne kadar güçlü ışık verdiğini ıspatlıyor.

Heatsink tasarımına da anlam verememiştim, meğersem bu da soğutması için içinmiş, bunu da öğrenmiş olduk.

Bu iki gözlü bir cihaz. Gerçekten F/P ürünü. Bir üst sınıfını düşünürsek, üç gözlü ve daha geniş alanda aydınlatma sağlayan, hangi modeli tercih edersiniz?

Bir de bataryalı modeller mi daha sağlıklı yoksa pilli modeller mi bilmiyorum. Pilli modellerde pil bitene dek ilk açıldığındaki ışık gücü gibi ışık verdiğini duymuştum. Bu bataryalı modellerde de böyle mi? Ben batarya azaldıkça ışık azalsın istemiyorum...

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Veysel A.
Pil ile bataryanın çalışma prensibi bire bir aynıdır. Zaten batarya dediğimiz şey 4 adet 18650 pilin birbirine seri/paralel bağlanıp dışı plastik bantla paketlenmiş ve içine de koruma devresi iliştirilmiş hali. Bataryanın avantajı tek şarjla içindeki tüm pilleri şarj edip orijinal kablosuyla dışarıda istenen yere monte edilebilir olması. Pilleri söküp 2'li veye 4'lü pil şarj edebilen adaptörlerde şarj etmek gerekiyor. Bir zaman sonra pili sök şarj et tekrar tak olayı dert oluyor. Batarya daha pratik. Pilde de güç azaldı mı ışık şiddeti azalır, dediğiniz gibi bir mantık yok. Bildiğim 3 gözlü model yok, yani kullanıp iyi diyebileceğim yok. Bunlarda kaliteyi arttıran en önemli etkenler ledin cinsi, reflektörün malzemesi ve tasarımı, soğutma mekanizması ve bataryanın gücü. Bunlardan biri olmazsa o üründen hayır gelmez...

Veysel A.

Daimi Üye
Tepki
68
İsim
Veysel AMCALAR
@Halil EROĞLU

O halde şöyle bir soru ortaya çıkıyor; ürünlerin açıklama kısımlarında bataryanın gücü, lümen değeri yazıyor, peki ledin cinsi kısmında ne aramalıyız? Reflektörün malzemesi ve soğutma mekanizması hakkında ürün açıklamalarında birşeye ulaşmak bildiğim kadarıyla mümkün değil?

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
led kısmında T6 arayın.
youtube ta karşılaştırmalar var. q5 ledler T6 ya göre kötü aydınlatma veriyor

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Veysel A.
Hamit E. bey de belirtmiş. T6 kodu Cree firmasının aslında XM-L Led grubunda 5000 ile 8300K renk aralığında ışık veren ürünlerine verdiği 3 koddan bir tanesidir. Diğer ikisi T5 ve U2'dir. Aralarında 700mA standart test akımında en fazla ışık veren U2 modelidir. O da 300 lümendir. Düzenek içindeki sürücü devre sayesinde gelen akım arttırılarak bu değer yükseltilir. Mesela T6 için akım değeri 700mA'dan 2000mA'ya çıkartılırsa 280 lümen olan led 692 lümene çıkar. Aynı değerde bir U2 led 742 lümendir. XM-L ledler maksimum 3000mA'ya kadar akım alabilirler. Sonrasında ya yanarlar ya da ışık şiddeti değişmez. Bir T6 led 3000mA akım değerinde yaklaşık 1000 lümene ulaşır. 2 adet aynı lambayı düşünürsek 2000 lümen değeri elde ederiz; ama aslında bu yanıltıcı bir değerdir. Lümenin hesaplanması çok da basit olmayan bir konudur. Ona uzun uzadıya giremeyeceğim. Kısacası bu kategorideki en güçlü ledler U2 modelleridir; fakat T6'ya göre daha çok ısındıklarından kaliteli bir soğutma sistemine sahip olması gerekir; aksi halde ömrü T6'ya göre kısa olur.
Diğer sorularına gelince. Reflektör ve soğutma ile ilgili bilgi yazmaz satış sitelerinde. Bunu daha çok o ürünün tanıtıldığı videolarda tanıtan kişinin yorumlarından anlayabilirsiniz ki çoğu kişi bu noktalara değinmez. İyi bir reflektör silikondan veya polimerden üretilendir. Aluminyumdan veya civa amalgamından(alaşım) üretilen reflektörler ışığı %80 civarında yansıttıkları ve zamanla ısıdan dolayı deformasyona uğradıkları için tercih edilmemelidir. Eğer ürün 5-10 dolarlık bir ürünse tabii ki bu özelliklerin kullanıcı için hiçbir önemi olmayabilir. En güzel ürün üretici firmanın veya satıcının afili görsel ve metinleriyle anlatılan değil kalitesi kullanıcılar tarafından tescil edilmiş üründür...

adamCliff

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Corratec
@Halil EROĞLU

Aynı ürünü fasttech.com'dan bugün 33$ a satın aldım.dx.com'da aynısı 22$ civarında ama paypal ile ödeme olmaması ve stok güncellemedikleri için oradan almadım.Bir kere para verip alınabilecek en makul far bu diye düşünüyorum.İnş. sorunsuz elime ulaşırda inceleriz.

(link)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Adem B.
Bataryanın enerji kapasitesi aynıysa sorun yok; ancak aynı ürüne 10 dolar fazla vermek çok da mantıklı değil...

vahapaydin

Daimi Üye
Tepki
175
İsim
Vahap
Bisiklet
Merida
Yakıngır Knogg'ın ön ve arka ışıkları için bir deneme metnini blogumda yayınlayacağım.

ikitekerakademi.blogspot.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TeknoBus

Daimi Üye
Tepki
220
İsim
Atakan
Bisiklet
b'Twin
@adamCliff aynı modelin x3 u2 ledli 6600 Mah olanını 25 dolara sipariş geçeceğim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@atakan aydin 2 tanesi bile fazlayken 3'lüsü daha fazla olur ve batarya daha çabuk biter. Zaten batarya kapasitesi %80'in altına indiğinde 3'ledi de kullanamıyorsunuz. Açıklama kısmında detaylar yazıyor.

TeknoBus

Daimi Üye
Tepki
220
İsim
Atakan
Bisiklet
b'Twin
@pohuman oyle ancak yinede full modda 2 saat götürüyormuş kullananlara sordum, açıkçası dehşet bir ışık istediğim için 3 lu olanını seçeceğim

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

SOLARSTORM X2 için test. Çok başarılı buldum. Sanırım fenix menix derken kış için aradığım feneri buldum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sadece LED'i alıp, daha kaliteli 18650 piller ve bu box ile daha performanslı halde kullanabilirsiniz. Telefonu veya kameranızı da USB üzerinden şarj edebilirsiniz..

(link)

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
@Halil EROĞLU bende bunu kullanıyorum da en azından tipi aynı biz ebay dan 40 tl ye alıyoruz bunları bunun fiyatı uçuk biraz sanki