Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Işığın şiddetini gerilime çeviren devre

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında MAVİ YEŞİL tarafından paylaşıldı.

1. MAVİ YEŞİL

MAVİ YEŞİL Yeni Üye

Işığın şiddetini gerilme çeviren devre şeması nı arıyorum yardımcı olurmusunuz arkadaşlar?

2. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    oyle bır devre daha once duymdım. bıldıgım kdryla sadece ısığı elektrıge donusturen araclar var.

sız nasıl bir amaçla kullanacaksınız

3. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    Işığı gerilime çeviren devre var ama, onlarda güneş panelleri olarak satılıyor. Paneldeki yarı iletken ışığa tutulduğunda iletime geçip ışığı gerilime çeviriyor.

MAVİ YEŞİL bunu beğendi.
  4. MAVİ YEŞİL

MAVİ YEŞİL Yeni Üye

Tamam işte devre şemasını bulup yollarmısınız?

5. herdem09

herdem09 Üye

Seviye:
    Kardeş ldr ile wheatstone köprüsü kurman lazım. Müsait olunca halledememişsen devreyi eklemeye çalışırım

6. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    bu konuyu bıraz daha acar mısınız

wheatstone köprüsü dırenlerın baglanmasıyla ılgılı bır sey ldr yle ne alakası var

7. MAVİ YEŞİL

MAVİ YEŞİL Yeni Üye

Bu hafta devreyi yetiştirmem geriyor acil ;

Lütfen..

8. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Merhaba,

Işığı gerilime çevirmek için fotovoltaik prensibe göre çalışan bir malzeme gerekir. Bunun da en güzel örneği Güneş Pili'dir. Bunu kullanarak ışığın şiddetini gerilime çevirmenin en basit yolu aşağıdaki gibi olabilir.

Güneş Pili üzerine düşen ışığın şiddeti ile doğru orantılı olarak Voltmetrenin gösterdiği değer de değişecektir.

Umarım yardımcı olur.

d.berkay ve temucin90 bunu beğendi.
  9. Serhatb55

Serhatb55 Aktif Üye

Seviye:
    Bu sekilde olmaz... Önce gelen gerilimi sabit bir gerilim ve akıma dönüştürmek gerekli. yani sürücü devresi. sonrada bu akımla herhangi bir li-ion, ni-cad vs. benzeri batarya şarj edilmeli. güç bataryadan alınmalı. (Denendi... Ancak böyle olur...)

Eğer denemek isterseniz direnk bağlayın neye bağlicaksanız ancak bu şekilde bir kaç volttan fazlasını elde edememekle birlikte en iyi ihtimalle bir ampülü güneş tepenizdeyken yakabilirsiniz.

10. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Merhaba,

Uzmanlık alanınız ne bilemiyorum ama kardeşimizin sorusunu (her ne kadar çok açık yazmadıysa da) bir daha dikkatli okumanızı öneriyorum. Siz bir yandan okuyup düşünün ben de özetliyeyim.

Arkadaşımız "Işığın Şiddetini" demiş yani "ışığı elektrik enerjisine" demiyor. Ben de bu laftan ışığın şiddetine göre elektrik üretimi anlıyorum. Bu yüzden olayı güneş enerjisi ile bir cihaz çalıştırmak anlamında algılamadım ve dikkat ederseniz panel çıkışına sadece bir ölçü aleti bağladım. Bu durumda gelen ışığın şiddetine göre çıkan gerilim değişimini temsil ettim. Yoksa tabii ki bir güneş panelinin çıkışına direkt olarak cihaz bağlanmaz, bu çıkışlar bir regülatöre yönlendirilir. Bu regülatör bir aküyü sabit bir akımla şarj eder ve akü çıkışı sabit olarak bir "invertör" e veriler, oradan çıkan 220V AC kullanılır. Bu konuyla biraz ilgilenen herkesin malumu :)

Aslında arkadaşımız ortaya çıksın da konuyu biraz daha açsın derim ben.

Saygılarımla

başarist ve d.berkay bunu beğendi.
  11. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşımız üye olur olmaz bu konuyu açmış. Yüksek ihtimalle sadece bu konu için üye olmuş ama bizim görevimiz herkese yardım etmektir. Öncelikle ışık enerjisini gerilime çevirebilmek için güneş paneline ihtiyacımız var.

http://www.solorb.com/elect/solarcirc/aacharge/index.html burada bununla ilgili bir devre var ama pil şarj etmek için. Senin devren için 3-4 Amperlik güneş paneli yeterlidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi çevrilen enerjiyi bir yerde depo etmek ve öyle kullanmak en işe yarayanı.

Eğer direkt olarak devreye bağlarsak güneş oldukça akım geçer, ama diğer türlü önce depolama olacağından gerilim belli bir miktardan sonra kullanılır.

Ama yinede arkadaşımızın konuyu açaması lazım.

başarist bunu beğendi.
  12. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eskiden bir kitapta, Metal kılıflı ve kodunu hatırlayamadığım bir transistörün kılıfını açarak az da olsa ışık ile enerjisi üretilebileceğini okumuştum...

13. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:
    Teşekkür ederse çok şaşıracağım... 2N3055 olduğundan şüpheleniyordum :D

14. Enis Özer

Enis Özer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dostum 2N3055'le 3-4 amperlik güç almak için yüzlerce hatta binlerce kullanman gerekir. Arkadaşın bahsettiği işin en iyi çözüm yolu hazır satılan güneş pilleri. Başka bir şekilde ışığı elektrik enerjisine dönüştüremezsiniz.

15. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:
    3-4 amper akımı nereden çıkarttın? merak ettim. Kimse 3-4 ampere ihtiyacı oluduğunu söylemedi. Arkadaş Işığı enerjiye dönüştürecekmiş, Ben de enerji üretmek için alternatif çözüm sundum. Detay verseydi ona göre yazardım.

Işığı elektrik enerjisine dönüştürmenin başka yolları da var... Mesela ışığı bir merkeze toplayıp ısı elde edilerrek elektrik elde ediliyor.

Ayrıca konuyu açan şahsın bu yazılanları okuyacağını da hiç sanmıyorum. Cevap yazıp vaktimi kaybetmiş oldum hala da kaybediyorum.