işe gidip gelmek ve uzun soluklu tur için lütfen yardım

Aydın Akyokus

Forum Bağımlısı
Tepki
418
Bisiklet
Trek
GEOTECH STREET CRO-MOLY 28" tur ve gezinti bisikletini alacağım ciddi düşünüyorum fiyatı 500-550 tl bu bisiklet iişimi görür mü ? vallaha salcano ng 303 srd almıştım gelceği yok mayısı hatta hazirana çıkacağı yok gibi iptal ettireceğim böyle giderse...

Scudo

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
@agnostika

abi ne alırsan al işine yarar ve turda kullanabilirsin. Ama aklında olsun 28" lastiklerin uzun turlarda iç lastiklerini Anadoluda bulman zor olabilir. (Bir turuma çıkarken 4 iç lastik aldım ve güzelçamlıda hepsi bitti, sonuncusuda yarılınca güzelçamlıdan sökeye minübüs ile gidip gelmek zorun kaldım, bisikletçilerde yoktu çünkü, 10 km ot tıkılmış lastikle güzelçamlıya gitmeyi saymıyorum, oradada ince siboplu 28" lastik bulamadım ve pompam o tür lastiklere özeldi.) Ama 28" bisikletler tur için daha iyidir, daha konforlu ve rahat gidersin.

Uzun süreli turlara çıkacaksan ve medeniyetten uzak yollardan patikalardan geçecek isen kesinlikle alma , 26" bir mtb al sağlamlaştırıp onu kullan derim. 28" te Tekerlek göbekleri, jant telleri sağlam ve kaliteli malzemeden değilse, sarsıntılı yollarda çok jant teli kırarsın.Bu fiyatada orta halli malzeme olduğunu tahmin ediyorum.

Ama asfalt üzerinde bir iki haftalık turlar yapacak isen sorunsuz gönül rahatlığı ile kullanırsın. Yedek parçanı yanına alıp tura çıkıp gönül rahatlığı ile kullanırsın.

Cro-moly olması tur bisikletinde aliminyuma göre daha iyi, olduki kadroyu yolda kırarsan, herhangi bir kaynakçı hemen kaynatıverir ama kaynakçıya nasıl götürecen problemi var :D. Aliminyumada kaynak yapılır ama tüm kaynakçılar yapamıyor.

Aliminyum bir bisiklete göre az da olsa daha ağır olacaktır ama turda çadır, mat, bagaj yükleyince zaten bisiklet 1 kg hafif olmuş önemi kalmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Aydın Akyokus

Aydın Akyokus

Forum Bağımlısı
Tepki
418
Bisiklet
Trek
teşekkür ederim aldım bir tane salcano ng303 srd parasını da saymıştım ama mart başından beri gelecek gelecek gelecek baktım olmuyo bunu alacağım yarın siparişini veriririm. gideceğim yerlerde il ilce dağlık vs aldığım salcano ile giderim ...büyük ihtimal birde alacağım yerde drag blade yol bisikleti var 800 civarı fazla geleceği için uzak bakıyorum ama çılgınlık olabilir...

teşekkür ederim yorum için artık kararımı verdim :)) cumaya resimlerini koyarım :))

• Beğen
Tepkiler: makara

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
Uzun süreli turlar için 28 almalısınız. Eğer toprak yollara girecekseniz 28 hibridlere bakmalısınız. 26 sadece arazide yapılan kısa süreli turlar, dağlık arazide yapılan kampçılık faaliyetleri için uygun. Aslında bildiğiniz gibi 26 bir yarış formatı. ve arazide size kontrol sağlasa da 26'nın can sıkıcı bir yavaşlığı var. Elbette kişilerin performansları farklı olacaktır. Ama aynı düzeydeki kişiler karşılaştırıldığında hız açısından 28 jantlı yol bisikleti veya tur bisikleti 26'ya ezici bir üstünlük sağlar. Jant teli kopmalarına gelince bugün 28'ler için üretilmiş treking jantları ve lastikleri var. Pompayı araba sibobuna adapte eden ufak adaptör parçaları var. Veya kısa mesafeler için araba siboplu lastik takıp benzincide şişirmek mümkün. vs vs... Tur için kesinlikle 28... 26 ancak extrem koşullarda bir alternatif olabilir diye düşünüyorum.

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
kullanacağınız rotalrda zeminin profiline göre karar verin derim. Diğer yandan Türkiye'de düz yollarda kullansanız bile asfalt oldukça bozuk. Zimpara gibi özelliklere sahip. Çukurlar ve diğer engebeleri saymıyorum. P1 full kilitlenebilir amortisörlü, Trek 7.5 ise amortisörsüz. Başka bir alternatif te trek 7500, 3.5 cm'lik küçük bir amortiösrü var. Bu alternatif de değerlendirmeye değer. Ben eğer tur yapacaksanız P1 veya 7500, sadece spor amaçlı düz yollarda kullanacaksanız 7.5 öneririm. Bu arada corratech'in de 2010'ları gelince alınaiblecek 28 jantlı P1 ayarı bisikletleri var. fiyatları daha uygundu geçen sene.

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
ben havalar düzeldiğinden beri hemen hergün işe bisiklet ile gidip geliyorum.bisikletim 26inç mtb gülük yaptığım yol güzergaha göre 45/ 55km arası değişiyor ve çok rahatım. bunu bir city bike tecrübem olmadan söylüyorum dediklerinize göre muhakkkak yol bisikleti veya city bike daha rahat olacaktır ama ne kadar yol yapılacağıda önemli bence.

Aydın Akyokus

Forum Bağımlısı
Tepki
418
Bisiklet
Trek
vallaha salcanoyu iptal ettirdim gibi bugün gidip onu yerine bianchi hero aldım 480 tl ye 10 taksit :) ama tur bisikleti de alacağım para vs iade edilsin daha üst düzel bir şey alacağım yaşaşın :)

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
Diyelim ki performansları benzeyen iki kişi günlük elli km biniyorlar gün sonunda
28'e binen kişi 26'ya binen kişi'ye sinir bozucu derecede fark yapar ve zinde kalır. Rampalarda ve özellikle de düz yolda giderek fark açılır. Genellikle yapılan bir hata var Mtb'nin adı dağ bisikelti olduğundan daha rahat rampa çıkar sanılıyor ancak bu da doğru değil. MTB bir yarış formatı parkurda veya özel engebeli arazide tur yapmak için uygun. Kısa ama çok dik eğimlerin, hemen ardından gelen keskin virajların vs... olduğu bir alanda 28" bir bisikletin 26'nin eline su dökmesi mümkün değil... ama geri kalan koşullarda hafif engebeli yollarda, asfaltta ve gezilerde dağ bisikleti uygun değil. Ha kullanılamaz mı kullanılır elbette...

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
Muhakkak ki dedikleriniz doğrudur 28'' şehir veya yol bisikleti test etme fırsatım olmadı.Bu tarz bir bisiklet yapıldığına göre elbette diğerlerinden ayırıcı bir özelliği olacaktır. Benim gibi kısa mesafe kullannılacak ise çok fark yaratmayacağını düşünüyordum ama değil diyorsunuz. 17-18 sene önce çalınana dek bir kaç kez 28inç city bike kullanabilmiştim o zamandan aklımda kalan pek bir fark yaşamadığımdı ama bu gidişle bir city bike alacağım galiba

emrea

Üye
Tepki
68
@Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Size Specialized Sirrus veya Vienna veya Carmel 700 veya Crosstrail modellerini incelemenizi öneririm. Hem amortisörlü hem amortisörsüz city bike bunlar. Hepsi 28" 439€-649€ arası. 10-12 kg civarı bisikletler..

(link)

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Öncelikle 28 inch bi bisiklet seçimi ihtiyacınız doğrultusunda isabetli bir karar olmuş. Bütçeniz doğrultusunda ithal modellerede bakabilirsiniz. Ben Giant modellerini öneririm.