Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş yerlerinden bisiklet manzaraları

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Eser Sevinç tarafından paylaşıldı.

1. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güzel bir site http://www.theworkcycle.com/
    Ülkemizde de aynı manzaraları görmek isteriz lakin; iş yerine bisikletle gidince çok acayip bir olaymış gibi karşılanması yeterince garipken bir de ofisin içerisine bisikleti sokmak nasıl karşılanır bilemiyorum.

2. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Güzel bir paylaşım, biraz alındım.......Bizim ülkemizden kareler yok.

3. Olcay S.

Olcay S. Üye

Seviye:
    Ben işe bisiklet ile gidip geliyorum kimse yadırgamıyor tersine herkez çok özeniyor ne güzel spor yapıyorsun diye... Patronum geçen bisikleti ofisin içinden terasa çıkarsana orada daha güvende olur dedi :) Birde bisikletin çok havalı görünüyor dedi :D İlk fırsatta fotoğrafını çekip ekleyeceğim..

4. Mert DOLUEL

Mert DOLUEL Aktif Üye

İstanbul / Bahçelievler-Çalışlar / Büyükçekmece -
    Seviye:
    Bende hafta içi günler olmasada, Haziran ayının son haftasonu Cumartesi ve bu geçtiğimiz haftasonu Cumartesi günü fabrikaya bisikletle gitme gibi bir durum yarattım oldukça da iyi oluyor.İstanbul Büyükçekmece'deki yazlık evden tek yönde yaklaşık 12 km gibi bir mesafe sabah 06.00 suları kalkıyor ve 06.30 gibi yola koyuluyorum Tüyap rampasından amiyane tabirle devebağırtan yokuşu olarak da bilinir ama tatlı bir rampadır biraz uzun olsada molasıyla birlikte toplamda 1 saat - 1 saat 15 dakika gibi bir sürede varmış oluyorum insan resmen açılıyor hafif deniz manzarası ama sonrasında tabi sanayiye giriliyor bir tarafta italyan perfetti van melle olsun diğer tarafta da kahve dünyası üretim tesisleri ortalık kimi zaman bayık bir koku ile kaplanıyor ama bu tura değer yinede :D Alkent civarı fabrikaya yol alıyorum sonrasında soğuk bir duş iyi oluyor.Oldukça güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler diyelim.Maalesef ülkemiz koşulları yeterli yol düzenlemesi vb. ya da ulaşım sonrası iş yerlerindeki koşullar vb. iş yerlerine bisikletle ulaşım alternatifi gibi bir durum ortaya koymuyor koyamıyor.Ama eldeki imkanlarla dediğim üzere her gün olmasada birer hafta ara ile iş yerine gitme olayını her hafta cumartesi günleri imkanlar elverdiği sürece yapmaya çalışacağım.Bu arada aklıma iş yerine bisikletle gittiğim ilk gün aklıma geldi de kafada kask fabrikaya girerken güvenlikteki çalışanların ve diğer arkadaşların uzaylı görmüş gibi bakmaları ve sonrasındaki makara durumları ise tam komedi :cool:

yigitkirca bunu beğendi.
  5. myurtgezer

myurtgezer Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende kartal'dan beşiktaşa geliyorum bazen ama benim işyerimdede yadırganıyor bisikletle işe gelmek. Araçla gelmemle arasında hiçbir zaman farkı yok.

6. yigitkirca

yigitkirca Aktif Üye

Seviye:
    Fotoğraflar harikulade. İnsan bu kadar yakınken dahi özeniyor. :)

Belki yeri değil ama şunu da eklemek istiyorum. Sanırım mevzu ne yollar ne de trafikte karşılaşılan saygısızlıklar. Mevzu genel bisiklet kültüründe de değil. Hoş zaten bunu zöylesek bence abartılı da olmuş olur çünkü anadolu'da birçok köyde yaşlı genç amcalarımız, kaliteli ya da değil bisiklet kullanıyorlar. Mevzu bence bunu hayatımıza koyma noktasındaki tedirginliğimiz. En basit anlamda, kask giyilmesini -ki hayati önem taşır diye düşünüyorum- bir külfet olarak görenlerimiz, toplumdanda alaya açık bir havamız var. Yani bu bunu kabullenmeyen bisikletçilerde de var. Bunca kişi arasında amerika'yı keşfetmek abesle iştigal olur lakin bence konuya bakışımızı geliştirmeli, gerekiyorsa da değiştirmeliyiz. Uzak bir benzetme görünse de bu el sıkışmak ve öpüşmek arasındaki kişinin kendi kurduğu dengede. Herkesi öpelim demiyorum elbette. Ama öpüştüğümüzde garip hissetmiyorsak, karşıdaki için de garip gelmeyecek; gelse de bunu anlayacaktır.

Ben de bisikleti ilk aldığım zamanlarda hergün işe bisikletle gidiyordum. Ama malumunuz Antalya'da hava swıcaklığı rekor seviyelerde. Duş alma, alabilsemde buna ayıracak bir zamanım kalmıyor. Genelde izinli olmadığım cumartesi günleri kullanıyorum. Buna ek olarak da eklemek isterim ki, araba kullanmayı maddi külfetinden değil, sağlıksız bulduğum için terketmeye çalışıyorum. Elbette bu uzun ya da zamanın ön planda olduğu yerlerde imkansız. Ama bir hibrit gelecekte daha umutlu ve neden olmasın?

Son olarak bunun modaya da dönüşeceği inancındayım. Benden kaynaklı olmasa da hergün yollarda daha duyarlı bisiklet sürücüleri görüyorum. Kaskı, ekipmanı vs. olan. Tabiki algıda seçicilikten dolayı daha çok dikkat ediyor olabilirim. Ama 5 senelik bir yakın süreçte, bisikleti aktif ulaşım aracı olarak kullanan kişi sayısı 10'da 1 ise bu rakam 5'e 6'ya rahat çıkacaktır. Bu bizim de iştahımızı kabartacaktır lakin tüccar mentali yelpazeyi genişletecek, fiyatlar rekabetten dolayı kırılacaktır.

İyi günler.

Cem03 ve Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  7. Olcay S.

Olcay S. Üye

Seviye:
    Ben hergün Okmeydanı' ndan Beşiktaş'a geliyorum ort: 7km 30-40 dk da geliyorum trafiğe bağlı olarak. Arabam ile geldiğimde de hemen hemen aynı zamanda geliyorum.. Ama bu güzergahta kullanmak gerçekten zor yarı kaldırım üstünden yarı yoldan gitmeye çalışıyorum ama gerçekten sıkıntı yaşıyorum özellikle iett şöförlerinden kocaman otobüsle dibimden uçak gibi geçiyor...

8. yigitkirca

yigitkirca Aktif Üye

Seviye:
    Valla Olcay ben de 5 sene öncesine kadar İstanbul'daydım ki bisikleti kullanmıyordum bugünkü gibi. Ama bence kullanıcı sayısı arttıkça bir nevi kanıksama ya da daha doğru tabirle yerimizi benimseme yaşanacak diye düşünüyorum. Yoksa Antalya'da da durum çok farklı değil anlattıklarından.

Bir de bu durum arabalar için de zamanında geçerli diye düşünüyorum ki izleri günümüz gelişmemeiş yerlerinde hala yaşanıyor. Yani günümüzde bisikletlerin yaşadığını, zamanında yayalar da arabalar yapıyordu diye düşünüyorum. Düzelecek, düzelecek ya.. :)

9. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yaklaşık 20 yılır bisiklet binerim ve kılık kıyafetime- bisikletime özen gösteririm. Çünkü; gittiğim yerlerde hiç bitmeyen bir ilgi vardır.... İnsanların basit soruları eksik olmaz, beğenilerini mutlaka dile getirirler.

Ali Ç. ve yigitkirca bunu beğendi.
  10. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
    takım elbiseyi parçalamadan ve ter'e bulanmadan binmenin bir yolunu bulduğumda
    ben de işe bisikletle gitmeyi düşünüyorum

Ali Ç. bunu beğendi.
  11. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel paylaşım.bizimkilere bile eve bisiklet sokmakta cok sıkıntı cektim.millet işyerine bisiklet sokuyor:D .mikrobu zaten havadan aliyoruz.işyerine bisiklet sokmak imrendim.özellikle İstanbul gibi büyük şehirlere cok lazım.araba sevdası olanlar istanbul trafiginde araba kullansalar sevdaları nasıl olur:D sordugum her 10 taksiciden 10 u nefret ediyor:D.1 nin bile sevdigini hic gormedim.araba da markada hic onemli degil üstten-altta durum boyle.

12. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    özellikle ofis çalışanları için lazım böyle şeyler. geçenlerde ofis çalışanları ile ilgili bir haber vardı. güneşe az çıktıklarından ve sürekli sabit halde olduklarından dolayı eklemlerde problem oluyormuş. spora saglık için devam etmek lazım en azından.

13. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben okula bisikletle gidip geliyorum(şu sıralar aksattım bisikleti acıbademde bir lastik tamircisi bile yok :(((( ) geçen sene kasksız gidiyordum değişik bir şeymiş gibi görüyorlardı bu sene kask da takınca epey popüler oldum :) birisiyle tanışmak istediğimde sen bisikletli çocuktun değil mi ? gibilerinden söylemler alıyorum hoşuma gitmiyor mu gidiyor:))) (aaslında evden çıktığımda yürüyerek okula gecikiyordum bisikletle tam vaktinde varıyorum arabayla gitmek istesem (taksi vs) acıbademde bilfen yokuşu ve ondan sonraki boğaz trafiği hiç çekilmez ben acıbademde oturuyorum validebağ korusunun girişine çok yakın okulun koruya kapısı olunca arabayla 35-40 dk yürüyerek 15-20 dklık yolu bisikletle 5-10 dk lar arasında almanın keyfi bir başka oluyor)

14. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yarın ben de bir foto ekleyeyim, bisikletim okulda tam koltuğumun arkasında, diğerleri de odamda. İşime daha fazla konsantre oluyorum sıkıldıkça dönüp seviyorum bisikletimi :)

15. ysufdran

ysufdran Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    geçende ataköyden bakırkoye dogru gidiyordum sahil yolu üzerinden. bu sefer kaldırımdan gityeceğim asfaltta basayım dedim ama yanımdan 3 4 tane arabanın vızzt vzt dye kulagımın dbnden geçmesi çok korkuttu beni, haydi tekrar kaldırıma..

istanbula döneyim işe pedallamayla gdecegm bnm de planım bu ,yola çıkmadan şöfürler bizi farketmezler, yavaş yavş işte.