Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İran'da bisiklete binmek...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında bikergrrl tarafından paylaşıldı.

1. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    Iran'da kadinlar icin bedenlerinin alt tarafini kapatan "Islami koda uygun" bisikletler icat edilecekmis. Gerekcesi ise bisiklet sporunda kadinin vucut hareketlerinin erkegi tahrik etmesiymis. Nedir bu erkeklerden cektigimiz!

Tehran - Iran plans to make special bicycles designed for women that will be compatible with Islamic regulations and not expose their body movements while riding, the newspaper Iran reported Thursday. The new bicycle would have a cabin to cover half of a rider's body, the daily quoted project manager Elaheh Sofali as saying. Women's sports in general, and cycling in particular, have been a constant controversial issue in Islamic Iran. Several efforts to promote athletics by reformist circles and women's activists have failed because of opposition by the conservative clergy. Women in Iran are obliged to wear scarves and long gowns to hide their hair and body contours. Female athletes must also follow this rule and participate in sports wearing scarves and gowns. The clergy considers women's body movements made while riding a bicycle to be provoking to men and not compatible with social rules.

Middle East News
    Iran Plans to Make Special Bicycles for Women
    By DPA
    May 17, 2007

rochas, güray ve Ozge Deniz bunu beğendi.
  2. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Biz bu yaz gidip olayı yakından inceleyeceğiz :)
    Hemde 17 gün boyunca :)
    Bakalım neler olacak, neler yaşanacak.

3. unlu

unlu Kıdemli Üye

Seviye:
    iran tabiki! şeriyatçı bi ülke ne de olsa orda bi kadını bisiklet formasıyla bisikletin üzerinde görseler taşlarlar belki. "ataruh" abicim sizin olayınız da müthiş bişey de aman dikkat:Skull-175

İYİ SÜRÜŞLER

4. Karakartal Platton

Karakartal Platton Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dikkat et ataruh oraları Bursa'ya benzemez valla

5. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:
    çarşıya katılıyorum.dikkatli olmak lazım

6. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Allah yardımcınız olsun....:in:

7. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    KAdınlar için komple kapalı bisiklet yapsan, zihniyeti değiştirmediğimizden kadın yine adama şehvetli gelecektir, bayan arkadaşlardan da özür diliyorum bu arada, İran'da Beyrut'da adamlar dindar, kadınlar kapalı; Endonezya'da, Maldivler'de, Monaco'da açık saçık gezinir, gece hayatı yaşar, zevk alemine düşer. Yani fakirsen mecbursun kapalı olmaya. Buna getiriyorlar. Dinimizi çarpıklaştırdılar, Türkiye'yi de İran'dakiler gibi zannediyorlar. İkimiz de müslüman ülkesiyiz ya!.

KAdınlar o zaman motorsiklete binsin. Bu da bir alternatif.

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  8. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    Abdullahabdullah a katılıyorum zihniyet değişmedikçe giysilerin değişmesinin anlamı yok. Kadının her hareketinden bişey çıkartmaya şartlanmış zihniyet için kadınların ortadan kaybolması tek çözüm heralde.Yokmu ya bu erkeklerin başka işi bayanların bisiklette negiyeceği kaygısını güdeceklerine biraz bisiklet sporuyla ilgilensinler:)

9. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Birde yakında yürüme ve koşmayıda yasaklayacaklar sanırım.. ondada vicut hareket ediyor.. Yakında kara çarşaf altında kadınların elektirikli scooter ile gezmelerini emreden bir yasa çıkarsa hiç şaşırmam doğrusu.. çok trajikomik..

10. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    sanırım sadece kadınların cinselliği vurgulayan hareketlerini inceleyen bi heyet yada grup var:) haftalık felan toplanıp kendi engin pratik fikirlerini paylaşıyorlar.Onlar için eğlenceli bir iş olsa gerek:) Yoksa bukadar iş güç arasında nasıl bir zihniyet uğraşır

11. semrta

semrta Forum Bağımlısı

Seviye:
  12. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    komik olmasıyla beraber çok acı bir olay,
    okurken acı çektim çünkü; hayata bir defa geliyoruz,bir daha olmayacak inancıyla yaşayan biriyim.. herkesde asi oldugumu söyler..ama kim katlanabilir ki, isteklerin hep kısıtlanıyor düşünsenize..
    bence hiç biri mutlu değil, dini yaşamakda asla bu değil, saptırılmıştır.
    evet bunu söylüyorum çünkü , kitabımızın anlamını okuyor,araştırıyorum,
    her isteyen dini bir yere çekip,başka bir yorum yapıyor çünkü,
    demekki birileri tahrik olmuş ki bu yasa çıkmış,aslında erkeklere tahrik olmak yasaklansa hiç bir sorun kalmayacak... :)
    çok kısıtlı yaşam tarzı,ve bir daha o kadın yaşamayacak...
    Tvde birgün ,kadının biri anlatıyordu, çok hafif bir nemlendirme amaçlı ruj sürmüş ve sokaga çıkmış, birkaç görevli adam sokakta çevirip,içi cam kırıklarıyla dolu mendille dudagındaki ruju silmişler,canı çok yanmış,ve daha bir çok gerçek yaşamlarından örnekler vermişti..dinleyenin bile canı yanıyor...
    üzücü..

rochas bunu beğendi.
  13. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    iran gibi şeriat kanunlariyla yasanan bir ulkede gayet normal bence.
    tayt giymis bir kadina kesinlikle musluman gozuyle bakilacagini sanmiyorum iranda
    belli kurallar vardir onunin disina cikmak adamlarin inancina aykiri geliyorsa gerekenide yaparlar yapacaklar yapilmalida.
    cok sukur musluman dogduk musluman olecegiz...

ama herseyi dogru yasamak gerekir. yalan yanlis diil!

Murat EVGİN bunu beğendi.
  14. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    kardesim yazimi birdaha oku!
    son satirda birsey yazmisim oraya fark ettiysen.
    ruj olaylari felan heralde sacma sapan bise benim bahsettigim seyler burada yazmayan farkli seyler. o kunuda "yaparlar yapacaklar yapilmalida." dedim.

bak tekrar yaziyorum "ama herseyi dogru yasamak gerekir. yalan yanlis diil!" ok

15. rochas

rochas Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu kadar kızmana gerek yok, bende senin gibi fikrimi belirttim. alt tarafdaki yazıyıda ben mesajı yazarken, sonradan eklemişsin.

--
    Bu mesaj en son " Bugün " tarihinde saat 12:01 PM itibariyle msconfig tarafından düzenlenmiştir....
    ---

"adamlarin inancina aykiri geliyorsa gerekenide yaparlar yapacaklar yapilmalida." cümlesinden adamlara hak verdiğini çıkardım. "yapılmalıda" kelimesi bana bu izlenimi verdi... yanlışmı düşünüyorum? bir insan "yapılmalıda" diyorsa bunun anlamı "yapılmalı" olmazmı? Eğer yazım hatası yaptıysan yazım hatası olmuş demen yeterliydi.

16. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    bir kadın kendi seçimini kendi yapabilmeli...her insan mutlu oldugu gibi yaşayabilmeli...
    dinle bunların alakası yok...yapılmalıda diyen arkadaş ,kitabımızı okumanı öneriyorum sana..

17. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    kizmiyorum.
    sadece ayni seyleri farkli yollardan konusuyoruz, ben biraz farkli yazdim ama burada daha farkli anlasildi. iyice kafa karistirmaya gerek. burada yazacaklarimizin bir limiti oldugu icin anlasmada sorun cekeriz :) ama emin ol ayni seylerden bahsediyoruz.

sevgili nazz, birilerine birsey onermden once o kisiyi taniman gerekir :) ben okudum okumam gerekenleri cok saol onerin icin.

neyse demek zorundayim arkadaslar bu tarz konusmalar forumda hep kitlenen konular haline geliyor.

bisikletinede isteyen istedigi gibi binebilse keske dicem ama ZOR

18. mehmet_svm

mehmet_svm Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zaten Kitapımızda yasaklar genelleme olarak bildirilmiştir,her bi obje için(oje,ruj vs) ayet yazmaz,cam kırıklarıyla o ruju cıkartan insanda vahşidir...

19. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    "İffetsizlik ve utanmazlığın (fâhişenin), iman edenler içinde yayılmasını arzu edenler için dünyada ve ahirette acıklı bir azab vardır" (en-Nûr, 24/19)
    kitabimizi okudugum donemlerden aklima gelen bir ayet.

20. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    objelerin (ruj) vb. günah yada olmamasından ziyade bunun için insanlara yapılan davranışların acımasızlığı kötü, Allah ile kul arasındaki vicdan bireylerin kendi hür iradesiyle alakalıdır ona kalırsa bildiğim erkelerin dahi belli çerçeveler dahilinde giyinmesi gerekliliği vardır din bireysel bir tercihtir sonuç olarak Allahın cezalandıracağı yada ödüllendireceği insanları başka bir kulun cezalandırma yada ödüllendirme hakkı olmamalıdır..

Murat EVGİN ve rochas bunu beğendi.