İran ve Duçark :)

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
merhaba arkadaşlar,uzun süredir hayalini kurduğum iran turumu bir ay önce bitirmiş bulunuyorum.tahran-kum-natanz-kaşhan-isfahan-şiraz güzergahını temmuz sıcağında gidilirmi ,irana gidilirmi ,mtb ile gidilirmi,gibi soruları kulak arkası edip.vira bismillah dedim.ilk olarak şunu bilmenizi isterimki ,olağanüstü misafirperver insanların memleketi burası.önce, bunlar benden birşeymi isteyecek diye şüpheye kapılıyorsunuz ... ne yazıkki :) sonra ise kendinizi bu duruma teslim ederek mutlu oluyorsunuz.tahrana havayoluyla pegasusDSC08702.jpg DSC08733.jpg DSC08946.jpg DSC08952.jpg DSC09018.jpg DSC09067.jpg DSC09117.jpg DSC09127.jpg DSC09132.jpg DSC09268.jpg la gittim.dönüş ise queshm havayolları ile oldu.(mutlaka giderkende bunları tercih edin.ekstra bisiklet parası yok.yeme içme bedava :)ve 300 tl daha ucuz :) )daha sonra Ufuk bingül beyefendinin (sanırım üyemiz) referansıyla çok sevimli insanlar tarafından karşılandım(burdan hepsine teşekkürlerimi sunuyorum.)birkaç gün tahranda kaldıktan sonra yola çıktım ve macera o zaman başladı.çünkü hiç bir planım yoktu ve olsada tutmazdı.çünkü şehirler arasında mola verebileceğiniz yerler nerdeyse hiç yok :) 8 ile 10 litre su ile yol aldım.günlük ortalama 80 ile 100 km arası gittim bazen bu rakam düştü bazen çıktı.şehirler arsında bu yüzden oyalanmadığımdan şehirlerde çok güzel zamanlar geçirdim.neyse bir kaç foto ile yazımı bitireyim.bu arada bütçe uçak hariç ,20 günde 1500 -2000 tl arası oldu.sorusu olan arkadaşlar sorularınızı özeldende sorabilirisiniz.saygılar hepinize

Scudo

A.l.t...

Daimi Üye
Tepki
367
İsim
BUHARİ A.
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
S.A Haldun abi sen turu önemi aldın? Eylül demiştin sanki her neyse abi biraz daha foto koyda canımız çeksin.Bide abi konaklama işini nasıl hallettin çadır kurmak sorun oldumu?

• Beğen
Tepkiler: Seyha07

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
iranı'ı herkes vahşi insanların yaşadığı tehlikeli bir memleket sanır ama işin aslı öyle değildir. İran'a giden gezginlerin bloglarını takip edin, gerçekten çok özel bir coğrafya ve toplumsal yapı var orada. Özellikle tebriz bölgesinde..

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Fonda şunu mırıldanırken okudum yazınızı. Lütfen biraz daha anlatın. Kim bilir belki bizler de günün birinde gideriz.

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
@bhr42 buhari kardeşim tarihi yanlış hatırlamışsın. :) evet yollarda çadırda kaldım.şehir merkezlerinde 3 veya 4 güne denk gelecek şekilde günlüğü 50 tl olacak şekilde temiz oteller buldum.(kişisel temizlik için mecbursunuz çünkü :) çadır iran kültürünün çok sevdiği bir araç o yüzden yadırgamıyorlar :)

@07yusuf üstad bir mohsen namjoo ve farid farjad çalarken bisiklet sürmenin tadını oralarda alın derim :)bu arada isfahan bisiklet dostu bir şehir bilginize :)DSC08923.JPG

ara ara fotolardan yüklerim ama gözle görmeye doyamayacağınız yerler gerçekten.

DSC09009.jpg

DSC08938.JPG

20031884_1692074590884704_4926278729792350384_n.jpg 20108479_1692074594218037_6608603202257070402_n.jpg

Dosyalar

A.l.t...

Daimi Üye
Tepki
367
İsim
BUHARİ A.
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Süpersin abi valla..Darısı bize inş.Bende geçen ay Zonguldak Ordu yaptım abi sahilden.
bayramdan sonrada Ordu Batum arası düşünüyorum nasipse.Abi bide dil olayını nasıl hallettin sıkıntı oldumu anlaşmak..

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
@bhr42 buhari kardeşim yaklaşık 20 milyon Türkün yaşadığı bir memleket iran.yani dil sıkıntısı yok.az ingilizce işe yarıyor yinede ama .Azarbeycan Türkleri,Hamedan Türkleri,Kaşkay Türkleri gibi soydaşlarımız var İranda.Bu yüzden rahat olabilirisiniz.Tebriz ve çevresinde farsça bile konuşulmuyor.şahsen bu kadar güzel insanlar görmek beni çok mutlu etti.batum yerine ,kır direksiyonu az aşağıya vizede yok nasılsa.en azından tebrize kadar git derim :)

aalemdar

Üye
Tepki
117
İsim
ahmet alemdar
en çok merak ettiğim coğrafya ve kültürlerden biri komşu olması da cabası tabi ki. ilk fırsatta bende bir tur yapmayı istiyorum.

Serbun

Üye
Tepki
107
İsim
Serbun
Bisiklet
Kron
Hocam fotoğrafları neyle çektiniz? Bir de pasaporta İran damgası işleyince diğer ülkelerde sorun olacak galiba. Pasaport defterini yenilemek mi gerekiyor?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
@Serbun üstadım fotoğraf makinesi götürmüştüm.sony nex 6. kompakt bir makine.pasaport ile ilgili israil hariç hiç bir yerde sıkıntı yaşamazsınzı.ki iranda israil girişli pasaportları kabul etmiyor :)

@ultrAhmet ahmet bey yemekleri çok değişik.bizim kebapın biraz daha değişiği çok sık tüketiliyor.ama yöresel yemeklerinide tadarsanız çok güzel yemekleri var.tuzlu pastayı bilmiyorlar mesela.her pasta şekerli :)çayları efsane. pulenk denen kıtlama şekerleri var.onunla çay çok hoş oluyor.şirazda ,bam ve şiraz hurması yedim.bugüne kadar ben ne yemişim dedim :) dizi ve ghormeh sabzi diye yapılışı çok zor ama lezzetli yemeklerini deneyin derim.

DSC09306.jpg

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Çok güzel, teşekkürleri. İran görmeyi en çok istediğim ülkedir küçüklüğümden beri. Bir de Latin Amerika ülkeleri ve uzakdoğu merakım var. Bir gün nasip olur umarım.

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
İranı görmeyi ertelemeyin bence.henüz kapitalizmin vahşi yüzüyle tanışmamışlar.bende bu sebeple künayı merak edşyorum.yorumunuz içinde ayrrıca teşekkür ederim

aalemdar

Üye
Tepki
117
İsim
ahmet alemdar
@haldun31Hayırlı bayramlar bu vesileyle, uçak firmasının internet sitesine girdim. Yurtdışı uçuşları yok gibi. Birde internet sitesi üzerinden bilet almak biraz karışık gibi geldi bana. Siz bileti nasıl aldınız?

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
İnternet üzerinden aldım.skyscanner tarzı bir siteydi sanırım.bu havayolu atatürk havaalanını kullanıyor sadece bilmenizi isterim.bu arada sizede hayırlı bayramlar dilerim

• Beğen
Tepkiler: aalemdar

Iboil

Üye
Tepki
164
İsim
İbrahim
Bisiklet
Lapierre
3 yil once Iran a gittim. Daha sonra amerika vizesi aldim. Sorun olmadi. İrana gidince ilk once fark edeceğiniz şey iran ile bildiginiz hemen herseyin yanlis olduğu olacak. O da bir ulke iste. Kulturu yasam seklu bize cok benziyor. Zaten halkin 1/3 u turk. Her yerde turkce konusan bir kisiyi bulursunuz. Yerel halka karisirsaniz cok daha farkli bir hayatla karsilasirsiniz. İran da herkes spor yapiyor gibi. Sadece Tahran daki dagcilik yapan sayisu tum turkiyedekinden fazladir. Epey bir bisikletci de var. Ayrica ekipmanlar daha ucuz. Her urunu bulursunuz. İsfahan yazd Şiraz ddunyada olmeden once gorulmesi gereken şehirlerden dir. Ve unutmayin yaklasuk olarak 1000 senesinden 1930lara kadar iranda sedece turklerin hakimiyeti ve hukumdarligi olmustur. Yani bizim ata yurdumuzdur. Zaten her yerinde bunu buram buram hissedersiniz. Hele ki tebriz. Herkes Türkçe konusur ve size biz kardesiz der. Gidin görün arkadaşlar