iphone sarj cihazi .

Tepki
2
Bisiklet
Carraro
Arkadaslar dinamo sistemi ile telefon sarj sistemi olusturabilir miyim acaba ? Daha once deneyenler varsa yardimci olurlarsa sevinirim . /

Scudo

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir Elektirik Mühendisinden sevgilerle , gece gece uğraştırdın ama olsun umarım yapabilirsin. [%100 Paint]

http://s17.postimg.org/42jx534kf/Ads_z.jpg

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek var mı?

(link)

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Veysel Uğur Sabuncu

Elinize, zihninize sağlık. Fakat aklıma birşey takıldı; 1F Kondansatör, hem pahalı hem 250ml kola kutusu kadar büyük birşey değil mi?

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Güneş enerjisi ile şarj yapanlardan alsanız
(link)

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Hatamı yakaladım 50 V Kondansatöre yazmışım 5 V olacak orası 5 yoksa 5.5 V da olur.Onlarda 3-4 tane üst üste koyulmuş 50 kuruş büyüklüğünde...

• Beğen
Tepkiler: Fatih Toraman
Tepki
2
Bisiklet
Carraro
@Veysel Uğur Sabuncu
ilginiz için teşekkür ederim , düzeneği deniycem .. sonuç itibariyle hazırını almak yerine bişeyleri kendimiz yapmalıyız. boylece hayat daha keyifli hale gelecektir eminim..

@VolkanS

teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: Fatih Toraman

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
iphone sarj etmek icin data pinlerine de voltaj vermeniz gerekir, Veysel Beyin paylastigi devreye ek olarak pinler sirasiyla
+ 5V
D- 2.0V
D+ 2.8V
- GND
olmalidir

Bu arada devre 5volta gelmeden(dinamo 6volttan dusuk urettigi zaman), yani dusuk hizda giderken iphoneu sarja takarsiniz "Bu aksesuar iphone ile desteklenmiyor" uyarisi alirsiniz, bunu önlemek icin de devrenin 5volta gelmeden sarja baslamayan bir devre olmasi gerekir, aksi halde her dur kalkta telefonu cikarip takmaniz lazim.

ayni sekilde voltaj kesici de gerekebilir, yuksek hizlarda telefonu kaybetmek istemeyiz :)

Mobilden yazdim kusura bakmayin, umarim yardimci olabilmisimdir

• Beğen
Tepkiler: fırat şölen
Tepki
2
Bisiklet
Carraro
@Mert S.
çalışmalarımı sürdürüyorum :D umarım başarabilirim yağmur nedeni ile deneyemiyorum ... teşekkürler

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
@fırat şölen
rica ederim, zamaninda cok arastirmistim fakat vazgectim, cunku göbekten dinamo olmayinca fazla verim alinamadigi soyleniyor. Benim size tavsiyem 18650 pili usb cikisina ceviren kucuk aparatlardan + 1-2 tane de 18650 pil almaniz, doya doya şarj eder, feneriniz varsa onda da kullanirsiniz

Tepki
9
Bisiklet
Cesur
Yukarıdakilere ek olarak 2 linkte ben vereyim
(link)
Kemo m172yi şuan bisikletimde deniyorum çok verimli çalışıyor 8 km hızla giderken dahi şarj edebiliyor fakat benim km. saatim yanlış olabilir çünkü açıklamasında 10 km/h denmiş
https://lh6.googleusercontent.com/-t_svn2onMiM/Ux-BEGpLaxI/AAAAAAAAEpA/RYoC-6BIbIQ/w737-h553-no/IMG_9173.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-0dj-hLECBDs/Ux-BaWUdYYI/AAAAAAAAEpI/T3EZOBrH0Tk/w737-h553-no/IMG_9177.JPG

Diğeri de 1.axa Nano50 Plus . bunu denemedim ama deneyenleri gördüm.
(link)

Her ne olursa olsun dinamodan şarj üretimi güzel olsa da şehirde biniyorsanız, dur kalk yapacağınız için dinamodan küçük bir aküye aküden de telefona aktarmak daha mantıklı böylece siz dursanız da telefon şarj olmaya devam etmeli.

Böyle bir akü önerisi olan varsa ve bilgilendirirse sevinirim...

Tepki
9
Bisiklet
Cesur
Bir de konuya eklemek istediğim bir şeyler daha var. Forumun elektronik bölümünün arka sayfalarında bu konuyla ilgili dinamonun modası geçti falan diyenler olmuş ( (link) ).
Şöyle düşünün, zaten enerji üretmenin gerekli olduğu bir dönemde yaşarken ön tekerinizde gündüz vakti boşu boşuna çalışan bir dinamonun ürettiği elektriğin heba olması kötü bir şey olsa gerek o yüzden o arkadaşlara ithafen ister güneş enerji panalleri çıksın ister aküler, dinamonun modası geçmez. Ama zincire monte edilir ama tekere...