Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

iPhone için Bluetooth Smart ve Ant+ nabız ölçerler

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Evren Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Birkaç gündür iPhone için nabız ölçer araştırıyorum. Bu konuda Türkiye merkezli sitelerde pek bilgi bulamadığım için genelde yurtdışındaki forumlardan veya üreticilerin sitelerinden bilgi edindim. Gerek ilgili diğer arkadaşlara faydası dokunabilir diyerek, gerekse tecrübesi olanlar paylaşmak isteyebilir diye düşünerek buradan öğrendiğim bazı bilgileri aktarmak istiyorum.

iPhone göğse kayışla takılan nabız ölçerlerle temel olarak iki şekilde iletişim kurabiliyor. Biri yaygın olarak bilinen Ant+ protokolü, ancak bunu destekleyebilmesi için telefona şarj soketinden bir alıcı takmak gerekiyor. Diğeri Bluetooth Smart (Low Energy) (LE) olarak geçen, daha az enerji tüketen, ek adaptör gerektirmeyen, telefonun donanımında bulunan bir protokol. Ancak bu da sadece iPhone 4S ve 5'te bulunuyor şimdilik. Eski iPhone modellerinde bulunmuyor, diğer marka telefonlarda da sanırım yok veya ben denk gelmedim.

Nabız bantlarını bu protokollere göre seçmek gerekiyor. Ant+ nabız bantları Ant+ destekli bisiklet saatleriyle veya Ant+ çip takılmış akıllı telefonlarla çalışabiliyor. Bluetooth Smart nabız bantları ise bunu destekleyen iPhone 4S/5 uygulamaları ile çalışabiliyor. Fakat burada da uygulamaların uyumluluk problemleri baş gösteriyor. Örneğin Sports-Tracker kendi nabız ölçerlerini sattığı için başka marka nabız bantlarının kendi uygulamasında çalışmasına izin vermiyor. Sports-Tracker ile kayıt tutacaksanız mutlaka Sports-Tracker nabız ölçer almanız gerekiyor. Garmin'de de böyle bir durum varmış diye okudum. Ancak Wahoo, Polar H7 vb. nabız bantlarında böyle bir kısıtlama yok. Bu nabız bantları Bluetooth Smart desteği olan Strava, Endomondo, MapMyFitness vb. uygulamalar ile kullanılabiliyor.

Ben uzun süredir Sports-Tracker kullandığım için bu programla uyumlu bir nabız ölçer almak istiyorum, ancak adamlar fiyatı yüksek tutmuş. Wahoo ve Polar H7 aynı cihazı 80 Dolar'a satarken Sports-Tracker 80 Euro'ya satıyor. Ayrıca platform bağımlılığı da yaratıyorlar. Yarın öbür gün başka bir uygulama da kullanmak istesem sıkıntı olabilir. Ayrıca gereksiz yere fazla para ödemek zorunda kalınıyor.

Ant+ nabız ölçerlerin fiyatları biraz daha uygun. Geçenlerde abim Decathlon'dan Geonaute marka olanı 100 lira civarına almış. Btwin Count 14 bisiklet saati ile kullanılabiliyor. Telefonda kullanmak isterseniz Ant+ adaptör almak gerektiği için bir 50 Dolar civarı da ona bayılmak gerekiyor.

Nabız ölçer bisiklet saati ile kullanılacaksa Ant+ mantıklı ve uygun maliyetli bir çözüm. Bluetooth Smart'ı destekleyen bir saat yok zira, sadece iPhone'da kullanılabiliyor. Ant+'yı telefonda çalıştırmanın maliyetli de olsa ek bir yolu varken Bluetooth Smart'ı bisiklet saatinde çalıştırmanın bir yolu yok. Fakat Ant+'yı telefonda çalıştırmanın da şöyle bir sıkıntısı var, Ant+ adaptör telefonun şarj soketine takılıyor. Uzun turlarda telefonu yemek molasında orada burada şarj etmek gerekebildiği veya ekstra şarj için adaptör (pil) takmak gerekebildiği için Ant+ çip takılıyken bunları yapamamış oluyorsunuz.

Nabızı telefonda ölçmenin avantajları, akıllı telefon uygulamalarının arayüzlerinin gelişmiş ve detaylı olması, hangi nabız alanında ne kadar süre kaldınız, sürüşün hangi dakikalarında nabzınız kaçtı, yokuşa göre, hıza göre ne zaman nabzınız ne oranda değişti vb. tüm detayları görebiliyorsunuz. Bisiklet saatleri sadece anlık, maksimum ve ortalama nabzı gösterebiliyorlar. Bisiklet saatlerindeki verinin bilgisayar programı aracılığı ile Geonaute'a aktarılabildiği yazıyor. Bir şekilde sonradan bilgisayara aktarma ve detaylı inceleme imkanı olduğu belirtiliyor, fakat bunu henüz test edemedik, ayrıca telefonda anında görmeye kıyasla ekstra bir iş getiriyor tabi.

Bu arada ben alacağım nabız ölçeri hem bisiklette, hem koşuda, hem de ağırlık çalışmalarında kullanmak istediğim için serbest bir cihaz olmasını istiyorum. Ancak bisiklet saatleri de gidondan çıkartılıp cepte kullanılabilir tabi, bu noktada telefon veya bisiklet saati çok farketmez gibi görünüyor.

Son olarak Wahoo'nun Bluetooth Smart protokolü ile iletişim kuran bir kadans ölçeri de varmış. Strava ve benzeri farklı uygulamalarla kullanılabiliyormuş. iPhone'da Ant+ adaptör kullanmaya gerek kalmadan kadans ölçmek için bu da güzel bir seçenek. Fiyatı 50-60 Dolar civarıydı galiba, biraz tuzlu. Btwin'in Count 14 modeli kadans ölçer saati sensörüyle birlikte 160 liraymış. Nabız ölçere de 100 lira verince 260'a geliyor tüm takım. iPhone için bu ekipmanları almak isterseniz Wahoo nabız ölçer ve kadans saati tek başına bu parayı bulmuş oluyor. Yanında bisiklet saati gibi ayrı bir ekipman gelmeden aynı fiyata çıkıyor. Sports-Tracker'da ise sadece nabız ölçer 200 liraya geliyor, kadans ölçme imkanı şimdilik yok. Bu saydığım cihazların dışında kol saati şeklinde de cihazlar olduğunu gördüm, hatta nabız dışında hız ölçen, gps'le rota kaydeden kol saatleri de var, ama onların fiyatları daha da yüksek görünüyor.

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şu konuda ufak bir şey söyleyebilirim.. Aslında Bluetooth iPhone'nun ve iPod'un eski modellerinde de var fakat sadece kulaklık seti ile çalışıyor. Bunu kullanabilmek için roqyBT denilen bir programı kurmanız gerekiyor ve bunu kurabilmek için de Jailbreak yapılması gerekiyor. Ben iPod'umda GPS kullanıyorum bluetooth ve roqyBT ile ve bu program göğüs bantlarını da destekliyor..

Bu da ek bilgi olsun. =)

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  3. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bluetooth Smart yeni bir olay diye biliyorum ama. Çok kapsamlı bilgi sahibi değilim fakat Bluetooth 4.0 diye geçiyor, bildiğimiz Bluetooth'tan farklı olmalı. Zira sadece eski iPhone modelleri değil farklı marka telefonlar da da çalışmadığı yazıyor. Sports-Tracker'da iki tip cihaz var, biri iPhone 3GS/4/4S/5, Android, Nokia Symbian ve Nokia N9 için diyor; diğer Bluetooth Smart olan sadece iPhone 4S/5 için diyor. Polar ve Wahoo'nun cihazlarda da sadece iPhone 4S/5 için diyor, başka marka cihaz yazmıyor.

Edip Dinçer bunu beğendi.
  4. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Cihazlarla ilgili daha detaylı bilgi ve fiyatlarını içeren bazı linkler paylaşayım.

Sports-Tracker Bluetooth Smart nabız ölçer
    http://shop.sports-tracker.com/heart-rate-monitors/heart-rate-monitor-smart.html
    80 Euro

Wahoo Bluetooth Smart nabız ölçer
    http://www.wahoofitness.com/Products/Wahoo-Fitness-Wahoo-Blue-HR-Heart-Rate-Strap.asp
    80 Dolar

Wahoo Bluetooth Smart kadans ve hız ölçer
    http://www.wahoofitness.com/Products/Wahoo-Fitness-Wahoo-Blue-SC-Speed-and-Cadence-Sensor.asp
    60 Dolar

Wahoo Ant+ nabız ölçer
    http://www.wahoofitness.com/Products/Wahoo-Fitness-Wahoo-Heart-Rate-Monitor.asp
    50 Dolar

Wahoo Ant+ kadans ve hız ölçer
    http://www.wahoofitness.com/Products/Wahoo-Fitness-Wahoo-Cycling-SpeedCadence-Sensor.asp
    40 Dolar

Wahoo Ant+ çip
    http://www.wahoofitness.com/Products/Wahoo-Fitness-Wahoo-Key.asp
    60 Dolar

Polar H7 nabız ölçer
    http://www.polarusa.com/us-en/products/accessories/H7_heart_rate_sensor
    80 Dolar

ykaracavus, Sezer B ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  5. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yine araştırmayı döktürmüşsün Evren teşekkürler. Ben de sports tracker kullanıcısı olarak nabız ölçer kullanmak istiyorum ancak dediğin gibi pahalı. Saat olarak ayrı kullanmakta işime gelmiyor, aynı arabirimde görmek istiyorum yaptığım mesafe, hız ve nabzı. Sport trackerın arabirimi de çok kullanışlı geliyor derken en sonunda şimdilik vazgeçme kararı aldım. İlerde yol bisikleti alınca nabız ölçer yeniden gündeme gelicek sanırım...

6. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  7. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    roqyBT 4 isimli programın uygun olduğu modeller şu şekilde sıralanmış;

• iPhone 3G, 3GS, 4 running iOS4.x and 5.x with roqyBT4
    • iPod Touch 2G, 3G, 4G running iOS4.x and 5.x with roqyBT4
    • iPad Wifi / Wifi+3G running iOS4.x and 5.x with roqyBT4
    • iPad 2 Wifi / Wifi+3G running OS 4.3.3+ and 5.x with roqyBT4
    • iPad 3 Wifi / Wifi+3G running iOS 5.1.1 with roqyBT4

Uyumlu olan Göğüs Bantları ise şunlar;

Evren Uyanık bunu beğendi.
  8. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet fazla pahalı, ayrıca sadece kendileriyle kısıtlamaları da yanlış olmuş. Uygulama bedava diye buradan para kazanmak istiyorlar, ama uygulama paralı olsa, cihaza böyle bir kısıtlama getirmeseler daha doğru olurdu. Yarın öbür gün daha güzel bir uygulama çıkarsa, Sports-Tracker kendini geliştirmeyi durdurursa veya dükkanı kapatıp giderse başka nabız ölçer mi alacağız yani.

200 lira buna verene kadar 260 liraya Btwin Count 14 saat + nabız ölçer + kadans ölçer almak daha avantajlı gibi görünse de iki ayrı cihaz kullanmak, kayıtların ayrı ayrı durması çok cazip değil bence de.

Sports-Tracker da arayüz olarak gerçekten başarılı. Şu linkte bazı ekran görüntüleri var, çok kapsamlı raporlar veriyor.

http://shop.sports-tracker.com/heartrateguide

Bisiklet saatiyle alınabilecek detaylar değil bunlar. Bilgisayara yükleyip başka bir programda görme şansı varsa bile ekstra iş yükü. Sports-Tracker'da eski arşivle birlikte hem telefonda hem web sitesinde görebilmek, paylaşabilmek hoş özellikler.

9. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bunları görmemiştim ben. Sports-Tracker'ın eski iPhone modelleri için sattığı cihaz da bu modellerden olmalı. Bunlarda da çip gerekliliği yok zira.

İkinci verdiğiniz linkte HxM™ BT ve HxM™ Smart olarak ayırmış. İlkine 26 saat, ikincisine 150 saat pil ömrü öngörmüş. Bluetooth Smart az pil harcıyor diye bahsedilse de ben pil tüketiminden ziyade Ant+ çip gerektirmemesi nedeniyle ilgilenmiştim, ama pil ömrü olarak da abartılı fark varmış arada.

10. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bluetooth denilen bağlantı şekli zaten çok pil yiyen bir bağlantı türü..
    Eğer mobil cihazınızı Bluetooth açık şekilde kullanırsanız pil çok çabuk bitiyor..

Örneğin bluetooth kapalıyken iPodumu 4-5 gün şarj etmeden kullanabiliyorum.
    Ama GPS'i bluetooth üzerinden bağlayınca 4-5 saat içinde iPod kapanıyor..
    Bunu aşmak için bir süre harici bir pil kullandım, çok da işe yaradı ama en sonunda "eeeh yeter! bununla mı uğraşacağım" diyerek gidip Garmin Edge 500 aldım.. =)

11. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok güzel cihazlar var aslında ama fiyatlar çok yüksek. Ben şimdilik el altında iPhone varken onunla devam etmeyi düşünüyorum. Bluetooth Smart alırsak ne kadar pil yiyor göreceğiz bakalım. Şimdiye kadar Bluetooth'lu bir şey kullanmamıştım telefonda. Sadece GPS'le rota kaydederken yemek yediğim yerlerde şarj edersem rahat rahat yetiyor. Hiç şarj edemeyeceksem, %100 şarjla çıkarsam, yolda da telefon ekranını açmaz kilitli şekilde kullanırsam 7-8 saat gidiyor sanırım. Ekranı açık tutarsam, bisiklet saati gibi gidona takılı şekilde sürekli açık olarak izlersem o zaman 3-4 saat ancak gidiyor gibi. Bu nabız saati Bluetooth Smart da olsa pil ömrünü çok etkilerse benim de harici pil almam gerekebilir.

12. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şimdi cevap geldi Sports-Tracker'dan, adamların kulakları çınladı herhalde :) Farklı marka Bluetooth Smart nabız ölçerler Sports-Tracker uygulamasıyla kullanılamıyor, ancak Sports-Tracker nabız ölçer farklı uygulamalarla kullanılabilirmiş. Yine de uygulamanın ne olduğunu bilmeden çalışıp çalışmayacağını garanti edemezlermiş. Sanırım Sports-Tracker'ın bu konuda uyguladığı bir kısıtlama yok, diğer uygulamaların kısıtlamalarına bağlı durum. Örneğin Garmin'in uygulaması sadece kendi nabız ölçeriyle çalışır diyorlardı, o uygulamada çalışmayacak; ancak Endomondo, Strava, MapMyFitness gibi uygulamalarla çalışabilecek gibi yorumladım.

Almaya karar kılıp siparişi verdim. Sitede fiyat 80 Euro gösteriyordu ama ben satın alırken 65 Euro gösterdi, 15 Euro VAT'yi (KDV'yi) düştü tutardan. Finlandiya'daymış bu adamlar, kendi ülkeleri için vergi zorunlu olup yurtdışına yaptıkları satışlarda vergi eklemiyor olabilirler. Şansıma iyi denk geldi. 5 Euro da DHL Express kargo ücreti ekledi zorunlu olarak, toplamda 70 Euro bayılmış olduk, 165 lira gibi bir şeye karşılık geldi.

Gümrüğe takılmadan elime geçerse kullandıktan sonra izlenimlerimi ayrıca paylaşırım.

13. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Telefonu bu işler için kullanmak verimli olmuyor. Önerim bu iş üretilmiş saatlerden bütçenize en uygununu almanızdır.

14. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bunlar hep tercihlerle ilgili tabi ancak ben telefonu daha pratik buluyorum. Telefon her daim yanımda olduğu için ayrı bir cihaza para verme gerekliliği yok, bisiklete veya koluma ayrı bir ekipman takma gerekliliği yok, ekranı büyük ve yüksek çözünürlüklü olduğu için aynı anda çok sayıda veri okunabiliyor, sürüş sonrası grafiklerle detaylı raporlama yapılabiliyor, arkadaşlarla anında paylaşılabiliyor. 10-20 liraya çok şık deri telefon tutucular bulunabiliyor gidona bağlamak için. Biraz daha yüksek fiyatlara su geçirmez daha profesyonel ürünler de var. Koşu için kola omuz altına bağlanan telefon tutucular da mevcut. Pil dışında hiçbir eksiği olmadığını düşünüyorum. Pil de sabah 5'ten akşam 5'e kadar aralıksız yaptığım sürüşlerde, yemek yediğim yerlerde şarja bağlamak suretiyle, rahat rahat yetiyor. Yedek pil kullanmıyorum ki o tür aparatlar pil ömrünü kat kat arttırıyor. Geçen incelediğim birinde %250 arttırdığı yazıyordu.

Saatler de amacına hizmet eden güzel cihazlar, ancak fiyatları gerçekten çok yüksek. Giriş seviyesi olanlar için bile 250 Dolar gibi rakamlar görmüştüm. Sizmiydiniz hatırlamıyorum, bir arkadaş kullandığı bir saatin linkini paylaşmıştı, yalan olmasın 1000 Dolar mı neydi herhalde. Bu fiyatlar da sadece saat fiyatları oluyor. Nabız ölçer, kadans ölçer gibi sensörler yine ek olarak alınıyor. Tabi yüzme gibi aktiviteler yapanlar mecburen kol saati kullanıyorlar, bazı sporlarda telefon kullanma şansı bulunmuyor.

ykaracavus bunu beğendi.
  15. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    http://www.bluetooth.com/pages/Bluetooth-Smart-Devices.aspx adresinde de Bluetooth Smart destekli cihazlar hakkında bilgiler varmış. iPhone 4S ve 5'in yanısıra Samsung Galaxy S3, MacBook Pro, New iPad, Droid RAZR, Mac Mini, MacBook Air gibi cihazlarla sayfada belirtilen bazı saat ve ayakkabı modellerinde mevcutmuş.

16. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    E hayırlı olsun hadi darısı başımıza :)

O kola takılan telefon kılıfından ben de almıştım vakti zamanında ancak sevemedim gitti. Koşu esnasında telefonun cepte hoplayarak durmasındansa kolda kılıfta sabit durması daha iyi ancak tatlı sıkmak gerekiyor nihayetinde. Sıkmazsanız aşağıya doğru kayıyor haliyle sarsıntıdan. Ben de yüzük saat gibi aksesuar takmayı sevmediğimden ısınamadım gitti bir türlü bu kol kılıfına. Bazen motora binerken koluma takıyorum, yolda birisi ararsa ekran açıldığı için kimin aradığını görüyorum iyi oluyor. Bisiklet için en iyisi gidon aparatı bence...

17. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Ben Wahoo ve Iphone 3GS'i Ant+ protokolu ile kullaniyorum, ekran kapali olarak radyo ile beraber 1 saatlik kosularda pil omru problem olmuyor. Ayni zamanda bisikletimdeki Bontrager Node ilede eslestirdim. Wahoo ile tek problem benim favori uygulamam olan Mapmyrun/ride ile cok zor ve uzun surede eslesmesi. Runtastic ve Runkeeper ile aninda eslesen Wahoo maalesef Maymyrun/ride ile kolay eslesmiyor. ( Bontrager Node ile aninda eslesiyor ) Kullandigim urun asagida:

http://www.rei.com/product/822968/w...ferralID=c14a2924-503f-11e2-97b3-001b2166becc

18. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Teşekkürler :)

Kola takılanları ben henüz tecrübe etmedim ama dışarıda çok görüyorum kullanan, ben de alıp deneyeceğim.

Bu görüp görmeme olayıyla ilgili bir video izlemiştim Youtube'da. Gerçi sizin bahsettiğiniz farklı bir olay ama yine de paylaşayım belki farklı bir kişinin işine yarar. Bu videoda Polar H7 cihazla RunKeeper uygulaması uyumsuz olduğu için önce MapMyRun uygulaması ile cihazı eşleştiriyor, ardından programı kapatmadan home button ile çıkarak RunKeeper'a giriyor ve cihazın eşlenmiş olduğunu gösteriyor. Bu yöntemle cihazın desteklemediği uygulamalar da nabız gösterebiliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=oE0yCknyOGM

19. Evren Uyanık

Evren Uyanık Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Biraz maceralı da olsa cihaz bugün elime geçti. Sports-Tracker web sitesinde 80 Euro olarak görünen cihazı önceki mesajımda belirttiğim gibi 65 Euro'ya almıştım, vergiyi düşerek tahsilat yapmışlardı. 65 Euro'ya da 5 Euro kargo ücreti eklemişlerdi ve toplamda 70 Euro ödemiştim. Ancak adamlar faturayı 80 Euro olarak kesmiş ve cihaz gümrüğe takılmış. DHL'i aradım, 35 lira vergi, 65 lira da depo ücreti ödeyerek gümrükten çekebilirsiniz dediler.

İlk kez gümrüğe takılma olayı yaşadığım için internetten ve forumdan konuyu araştırdım. Bu 65 lira depo ücreti biraz keyfe keder bir uygulamaymış. Ayrıca ben 70 Euro ödemişim zaten, sınır 75 Euro olduğu için takılmaması gerekirdi. Arkadaşların tavsiyesi doğrultusunda gorusleriniz@dhl.com adresine durumu izah eden bir e-posta gönderdim, bana gelen e-faturayı ve kredi kartı ekstresini maile ekledim. Birkaç gün sonra yanıt geldi, gönderinin gümrüksüz olarak tarafıma ulaştırılacağı bildirildi. Bugün kurye geldi, ek bir ücret almadan paketi teslim etti.

[​IMG] [​IMG]

Vakit kaybetmeden ilk günden hızlı bir açılış da yaptım :)

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Cihaz Sports-Tracker dışında Endomondo, MapMyFitness ve Strava'da da çalışıyor. Aşağıdaki linkte bu uygulamalarla ilgili de bazı ekran görüntüleri paylaştım.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=109363

Levent_K ve tekkir bunu beğendi.
  20. Eray Yasyerli

Eray Yasyerli Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Evren Bey Merhaba,

Bu aralar akıllı telefonum (iphone) ile kullanabileceğim bir nabız ölçer almayı düşünüyorum.. Ben H7 ile bu ürün arasında kaldım. ikiside yurt dışında var burada bulamadım.. Sonuç olarak Sport-Tracker ın nabız ölçerini önerirmisiniz?