Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

interrail ve bisiklet

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında eyup ensar tarafından paylaşıldı.

1. eyup ensar

eyup ensar Aktif Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşlar,
    ağustosta interrail ile avrupa turuna çıkmayı planlıyoruz, ama arkadaşların durumu pek belirsiz, ben de tek başıma gideceksem bari bisikletimi de götüreyim diyorum, ikimiz için de fena olmaz sanki,

ne avrupa tecrübem ne de bisikleti daha önce uzun gezilerime(şehirler arası) götürmediğim için kafamda bazı sorular var.
    • aranız da daha önce interrail gezisini bu şekilde yapan var mı?
    • bisiklet ve bir aylık yüküm bana daha fazla yük olur mu yoksa gezilerde işimi mi kolaylaştırırım.
    • genel olarak avrupa şehirleri -özellikle interrail yapanların gittikleri- düzlük mü? yoksa engebeli mi?
    • çanta sırtta mı daha rahat olur yoksa bagaja mı koymalı, ya da heybe tarzı bir çanta mı kullanayım?
    • bisikleti trene koymak sorun oluyor mu? ya da uçakla gideceğim yere uçağa atmak mümkün mü ve artı bir külfeti var mı?
    teşekkürler.

2. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selam,
    Bisikletler her trene koyulamıyor ama koyulabilenlerin üzerinde genellikle bisiklet işareti olur. Bir de her vagonda olmayabilir önceden sormak lazım, bazı yerlerde bisiklet için bilet alman gerekebilir ama para vermiyorsun bunun için sadece rezerve etmek amaçlı.

Yanında kesinlikle D-lock almanı tavsiye ederim çünkü bisiklet hırsızlığı yüksek. Dandik kilitleri anında kesip alabilirler D-lock çok güvenli o konuda. [​IMG]
    D-lock bulmak zor olabilir belki ama Avrupa'da kesinlikle önerilen birşey. Kaliteli bir kilit te iş görebilir ama bisiklet hırsızlığı Türkiye'den daha fazla çünkü bisiklet daha yaygın. Bir de bisikleti kilitlerken ön tekerleği çıkartıp onu da kilitlemek gerekiyor :)

Eğer trenden inip şehri biskletle dolaşacak, çantaları hostele koyacaksan bence ekstra çanta taşıma ekipmanına para verme, ama eğer ben şehirler arası da giderim bütün gün çantayla dolaşırım dersen o zaman al. Ama pratik olacağını sanmıyorum bütün gün çantayla dolaşmanın. Ben 2007 de interrail ile dolaştım, 1 ay sırt çantasıyla yaz sıcağında çok bunaltıcı olur.

Genellikle şehirler düz ama hangi şehirler? Roma'da yokuşlar biraz var ve bazıları dik ama genellikle sorun olacağını sanmıyorum.

Bisikleti uçakla götürmek için ona uygun çanta bulmak lazım, ya da güzelce paketlemek lazım, ama dönüşe kadar o paket taşınmaz. Daha önce sanırım Soner Sarıhan (ismi yanlış yazdıysam kusura bakmasın :) THY ile ülkelere gidip oralarda uzun turlar yapmıştı ama o paketleme işini nasıl yaptı bilmiyorum.Eğer görürse bu konuyu daha iyi yardım edebilir.

Aklıma bunlar geldi şimdilik, umarım yardımcı olmuşumdur.

Ömer Bingöl ve eyup ensar bunu beğendi.
  3. murat özsoy

murat özsoy Yeni Üye

fikir güzel

4. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    bisikelt çantasını indiğiniz yerde kendi adınıza gideceğiniz şehirde bir postahaneye veya kargo ofisine yolluyorsunuz.

Hem heybe hem sırt cantası olan cantalar var. Burada bulamazsanız almanya'da neredeyse her bisiklet magazasında vardır. vaude tavsiye ederim.

Avrupa şehirleri genellikle epey bir düzlük. Hele Pays Bas dolaşıyorsanız... sıkılmanız bile mümkün.

eğer sadece şehirlerde bisikelte bineceğim diyorsanız almanya'da zaten bahnhoff bu hizmeti sunuyor, barcelona, paris ve amsterdam'da da aynı şekilde bisiklet elde etmek mümkün. Ben olsam inter rail ile bisikelti birleştirmeye çalışmazdım. Aslında bisikletle gezer geçemediğim veya geçmek istemediğim yerleri trenle yapardım. Amaç interrail yapmaksa o bisiklet ağırlıktan başka bir şey olmaz.

küçük bir not amsterdam'da bisiklete sarilip yatmak veya hostelde yataginiza baglamadiginiz surece isiniz sadece sanssa kaliyor. hicbir kilit ise yaramiyor diyor dutch arkadaşlarımız.

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Yolunuz Almanya'dan geçer mi bilmiyorum ancak ben yine de yazıyım.

mcanb çok haklı herşeyden evvel bir kilit (belki iki, malum, tekerlekler), çok sağlam bir kilit şart. Bisikletinizi asla ve asla tren garı çevresi ve yakınlarında, gece sokakta bırakmayın. Kilidin sağlamlığının bir önemi kalmayabilir.

Onun dışında, Almanya'daki en hızlı tren çeşidi olan ICE'lere bisiklet almıyorlar. Ondan bir sonraki tren çeşidi olan IC'lere bisiklet alıyorlar, ancak bilet + rezervasyon zorunluluğu var, alınan bisiklet sayısı kısıtlı.

RE, RB vb. isimleri olan şehirler arası trenlere ise bisikletinizle, sadece bisiklet bileti alıp binebilirsiniz. Tek sefer 2,50 €, günlük bilet ise 4,50 €. Trende boş yer bulduğunuz sürede sokabilirsiniz bisikletinizi, her ne kadar bazı vagonların üzerinde bisiklet işareti olup, sadece orada taşımanız gerekir dense de genelde görevliler özellikle trenin dolu olduğu günlerde, haftasonları anlayışla yaklaşıyorlar.

Bir de bizim tramvay, metro gibi S-Bahn, U-Bahn denen trenler var. Onlarda sadece kendiniz için bilet alsanız yeter.

Sürüş konusuna gelince, Almanya baştan aşağı bisiklet yoluyla çevrili. Bir kaç yüz km kesintisiz bisiklet yolunda, özel bisiklet tabelalarını takip ederek pedallamak mümkün. Yalnız tabelalar genelde sadece bir sonraki şehri gösterdiği için, uzun mesafeli yolculuklar için bir harita şart.

Orta ve kuzey Almanya genelde çok düzgün. Rakım olarak kimi şehirler göreceli yüksek olsa da aşırı tırmanış gerektirecek bir durum söz konusu değil. Ancak Güney Almanya (orada sadece Stuttgart ve Reutlingen'i gördüm) görece dağlık, malum artık Alplerin eteklerinde kalıyorsunuz.

Bagaj konusunda kesinlikle heybe derim. Ben şahsen kullanmıyorum, ancak uzun mesafe binen kiminle karşılaştıysam heybe kullanıyordu.

Son olarak, uçak konusu değişiyor. Bisikleti bedava taşıyan firma yok bildiğim kadarıyla, THY bundan 5 yıl evvel benden 20 dolar almıştı, sigorta ücreti olarak talep etmişlerdi yalnız. Bisikletinizi iyi paketlenmiş şekilde, en azından yarı demonte olarak büyük boy kargoların verildiği yerden teslim ediyorsunuz, aynı şekilde de teslim alıyorsunuz. Fakat Ryan Air, GermanWings gibi çok ucuz bilet satan firmalar bu konuya nasıl yaklaşıyorlar bilmiyorum.

eyup ensar ve Mehmet Boran bunu beğendi.
  6. Gamze Üstünlü

Gamze Üstünlü Üye

Seviye:
    Bisikletle şehirlerarası ulaşımın sizi biraz zorlayabileceğini söyleyebilirim. Avrupa'daki yollar bisikletler için çok müsait, o konuda bir sıkıntı yaşamazsınız. Benim tavsiyem gittiğiniz her şehirde kolayca bisiklet kiralama yerleri bulup bunu değerlendirmeniz, üstelik çok da yüksek fiyatlı değiller. Her gittiğiniz yerde bisiklet kiralarsanız, evet masrafınız biraz artar ama size gezmeniz için daha fazla zaman kalmış olur.

Eğer bisikletle gezecekseniz sırt çantasından çok heybe daha çok işinizi görecektir. Ama yürüyerek gezmek istediğiniz ve çantayı yanınıza almanız gereken yerler de olacaktır mutlaka. Bisikletle interrail çok iyi bir fikir gerçekten ama bir aksilik yaşamamanız için iyice araştırmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca www.trenlegeziyorum.com'a interraille ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

eyup ensar bunu beğendi.
  7. eyup ensar

eyup ensar Aktif Üye

Seviye:
    @halili
    sanırım interrail birinci sınıf trenleri kapsamadığı için ICE leri kullanamam, bu konuda bir sorunum yok. katlanabilir kadro bisiklet alamaya da değmez sanırım , artık bundan sonra bisiklet kiralamaya bakacağım, belki bu sayede şehir içi ulaşım bedavaya getirebilirim.

gizem altın ın değilde barış bakır ın kitabını okudum bu kitabı da bir ara alıp okuyacağım.
    trenlegeziyorum.com u biliyorum amagenelde interrail yapmışların değil de yapacakların toplandığı site gibi, pek faydalı bir içerik bulamadım belki geçen yıl gideceğiz diyenler bu sene gitmiş, tecrübelerini paylaşmışlardır.
    herşeyiçin teşekkürler.