Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Internet'ten satış hakkında

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ekrem akkaya tarafından paylaşıldı.

1. ekrem akkaya

ekrem akkaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    arkadaşlar kafama mantıksal olarak takılan bir konu var. forumdan birkaç kere alışveriş yaptım. hepside önce hesap numarasına havale yapıp ardından ürünü kargo yoluyla almamla oldu. fakat şöyle bir şey kafamı kurcalıyor, şimdi ben parayı havale ettim ama ürünü aldığım arkadaş ürünü göndermedi, üçkaatçılık yaptı yada farklı bir ürün yolladı. kanuni olarak benim havale ettiğim parayı geri alma hakkım olur mu? sonuçta elimde havale faturası var. yada ben satıcıyım ürünü sattım, fakat ürünü alan kişi ben ürünü gönderdikten sonra havale yaptığı parayı geri çekti? bunun güvencesini nasıl hallederiz? yada illaki savcılığa müracat edip 2 sene duruşmalarımı beklememiz gerekir?

2. ermang

ermang Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Para gönderdikten sonra ürünün gönderilmemesi veya farklı ürün gönderilmesi durumuna pek hakim değilim, ancak internet üzerinde satış yapan sitelerin çoğunda bu gibi durumları önlemek için bazı prosedürler var. İkinci soru için. Sen satış yapıyorken hesabına geçmiş bir havalenin senin onayın olmaksızın geri çekilmesi mümkün değildir.

3. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Güvenli e-ticaret platformları (SanalPazar, Sahibinden, GittiGidiyor) ile paranı güvence altına alırsın elbette. Fakat elden satışlarda bu gibi durumlarda, savcılığa dolandırıcılık suçu için başvurabilirsin. Bunun dışında seçeneğin pek yok.

Tabi adamın izini sürüp, bulup, kendin de halledebilirsin ama hem yasadışı olur, hem de haklıyken haksız duruma düşebilirsin.

4. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    senin söylediğin şey gittigidiyor gibi sitelerde olur, onlar da zaten sen onay verene kadar parayı ortak havuzda tutuyorlar..
    ürünü teslim aldığın anda kargocunun yanında açıp bakarsın bi yanlışlık/bozukluk varsa direkt tutanak tutturursun..

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Forumda bir çok arkadaşa ürün sattım önce para sonra ürün - önce ürün sonra para gibi satışarım çok oldu forumda ve her iki tarafta hiç bir sorunla karşılaşmadı. Forumdan ürün alacak arkadaşlara tavsiyem olur, Öncelikle satıcıyı FORUM'da araştırmalısınız. İlanda ürünün gerçek detaylı resimleri olmasına dikkat edin, resimlerde kafanıza takılan bir yer olduğunda istediğiniz yerden çekilmiş resim isteyin. Farklı bir ürün gelirse hakkınızı hertürlü ararsınız. Her şey yasal yollardan işler. Ayrıcada havale yaptığınız parayı da geri çekme gibi bir şey söz konusu olamaz. Türkiye'de her şeyi savcılık ve mahkeme ile çözemezsin. Özet olarak satıcıyı forumda iyi araştırdıktan sonra sorun olmaz merak etme. Güvenilir olduğuna kanaat getirirseniz alışveriş yaparsınız. Ama forumda da bir çok arkadaş dürüstür hiç bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Çağlayan bunu beğendi.
  6. ekrem akkaya

ekrem akkaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    güven meselesi ayrı tabi, güvenmediği biriyle kimse alışveriş yapmaz ama benim varsayımlarım hadi oldu yönünde. Paramı geri almak için savcılığa başvursam duruşmaları 2 sene beklerim. Parada bu arada hikaye olur. Bunun daha alternatif bir hukuki güvencesi olmaz mı? Gittigidiyor gibi siteleri biliyorum havuz sistemi falan, benim kafama sadece bu once parayi yatirip sonra urunu gonderme kismi takildi

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Alışveriş yaptığınız internet sitelerinde nasıl önce para sonra ürün ise forum alışverişlerindede aynı sistem işler, istisnalar olabilir.

Çağlayan bunu beğendi.
  8. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:

Ekrem bey,

bu durumu birde satıcı tarafından bakalım,diyelim ki satıcı ürünü gönderdi ve karşı taraf parayı yatırmadı,zararı olan bu sefer satıcı olacak..

bu tip durumlarda,karşılıklı güven şart..

9. Samed Kunac

Samed Kunac Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Selamlar,
    Size katıldığımı belirtmek isterim. Ürün satın alınmadan önce gerçekten hiçbir belirsiz konu bırakılmamalı. Havaleyi yapmışsanız ve gelen ürün de farklı ise mutlaka yasal hakkınız var ama ülkemizde bu siz bu hakkın peşinde koşarken harcayacağınız zaman ve para apayrı bir husus malesef.

10. mesut...

mesut... Üye

Seviye:
    her şey karşılıklı güven , bende bisikletforum aracılığı ile arkadaşlardan bi çok şey aldım , şimdiye kadar hiç bir arkadaşla sorun yaşamadım , bu yaşamıycam anlamına gelmez tabiki..
    hatta bi arkadaşım önce parçayı gönderdi sonra para işini halletmiştik. kötü birisine denk geldinmi o parayı unut zaten. bir iki alışveriş tüyosu vereyim , satıcıdan ürünün farklı bir resmini çekip göndermesini isteyin (ürünün elinde olup olmadığını anlamak için) , havale yaparken açıklama kısmına parayı ne için gönderdiğinizi v.s. yazdırın, satıcıyla telefonda görüşüp sabit tel. isteyebilirsiniz.
    fakat dediğim gibi herşey karşılıklı güven , hala dünyada iyi insanlar var unutmayın :) .......