İnternetten km saati sipariş etmek...

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
Merhabalar,

Sigma bc1009 -1609 km saatlerini araştırıyorum. İnternette, yurtdışı sitelerde oldukça uygun fiyatlar var, fakat sipariş verirsek geldiğinde gümrük vs. ödemek gerekiyor mu, yoksa direk kapıya geliyor mu( Gümrük için belli bir sınır vardı galiba 150 € gibi) ?

Konu hakkında tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum; cevaplar için şimdiden teşekkürler

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
75 Euro, kargo hariç. Tabi devlet postası ile getirilmesi elzem kanımca. Aksi halde gümrüğe takılma durumunda bir km saati parası da kargo şirketine verebilirsiniz.

Ayrıca bu tür ufak şeyler için bir miktar tolerans tanınıyor. 75 Euro'yu 1 Cent Euro geçmeyecek diye bir kaide yok. Fakat o toleransa da güvenmemekte fayda var. Her şey gümrükteki paşaların keyfine bakıyor bir noktada.

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
@ahmetcan44

Teşekkürler,

Peki 75 € yu geçmeden aynı faturada iki tane km saati olursa "ticari amaç var " derler mi acaba? Eşim için de alacağım için aynı siparişle gelirse kargo ücretinde de kazanç olur diye düşünüyorum.

Ertuğrul Mengi

Daimi Üye
Tepki
238
Bisiklet
Merida
2'den fazla üründe ticari oluyor. 2'de sorun yok ama 75€ sınırını aşmamak kaydı ile.

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
@Ertuğrul Mengi
Teşekkürler,
Ben bu sınırı 150 diye biliyordum, değişmiş demek. İyi ki sormuşum...:)
Başka dikkat edilmesi gereken bir husus var mı ?

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@Haluk Tarhan
Birini kendiniz alın, diğerini arkadaşınızın kredi kartıyla alın(Varsa eşinizin de olabilir). Farklı adreslere de gelirse hiçbir sorun olmaz bence.

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Faturayı düşük kestirirseniz 2 tanede sorun olacağını sanmıyorum. Tek paket olursa posta parasına fazla para vermezsiniz.
Ebay'a bakabilirsiniz.

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
çok teşekkürler cevaplar için. İki yönlü araştırıyorum. Hangi ürünü alacağım, nereden alacağım. Hadi hayırlısı ... :)

Berkay G.

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
ebay'den aldığınızda ürün değerini 2$ ve kutunun üzerine gift yazıyorlar. sorunsuz geliyor.

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
@BerkayGürakın

Bu güzelmiş Amazon da bu tür değişiklik yapmıyor ama sadece gift olarak yazabiliyorlarmış...

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
@BerkayGürakın

Hayır hayır artık gümrükte gift box ları da kontrol ediyorlar. Gümrük memuru açıp kendi kafasına göre fiyat biçiyor.

Tepki
15
Bisiklet
Bisan
@Eray Geçay

Ürünün fiyatı , faturası 75 € altında olsa bile, gümrük tutup kafasına göre değer biçebiliyor mu? Bazen sitelerde güzel indirimler oluyor. Gümrükte "yok bunun fiyatı daha yüksek olmalı" gibisinden sorun çıkartıyorlar mı?

Ali Nihat GÖRAL

Forum Demirbaşı
Tepki
173
Bisiklet
Specialized
@Haluk Tarhan

Arkadaşlar 75 eur tutar Bakanlar Kurulu kararı ile getirilmiş bir düzenleme.Ama son inisiyatif muayene memurundadır. Şöyle ki ;

Siz, sipariş ettiğiniz ürünün fiyatının 75 eur nun altında olduğuna her zaman kanmamalısınız.Ürün fiyatı gerçekten 75 eur nun altındadır ama muayene memuru ürünün gerek kullanım yerine gerekse fiziki görüntüsüne göre bu ürünün fiyatının 75 eur dan fazla olduğu kanısına varırsa yine vergi ödemek zorunda kalırsınız.Bu vergiyi muayene memurunun belirlediği takribi fiyat üzerinden ödersiniz.

Durum böyle olabileceği gibi, 75 eur dan fazla fiyatı ürünü de , muayene memuru kafasına göre bir şeye benzetemezse ya da maddi olarak bu değerde olmayacağı kanısına varırsa bu ürünü serbest bırakabilir.75 eur kuralı genelde uygulanır evet ama uygulanmadığı durumlar da zuhur edebilir.Alışverişlerinizde sürpriz yaşama olasılığını hatırlatmak açısından böyle bir açıklama yaptım.

Gümrükleme ile ilgili sorunlarınızda elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.Herkese iyi ve sorunsuz alışverişler.Selamlar

• Beğen
Tepkiler: Haluk Tarhan

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Eğer ürünün faturasında 75 euronun altında olduğunu kanıtlayan ibare var ise ürün gümrüğe takılsa bile yazışma kayıtları ve fatura kayıtları ile itiraz edebilirsiniz ancak boşuna amelelik oluyor. 200 dolarlık bir ürünün bile kargoya takilmazken 30 dolarlık bir ürünün kargoya takıldığını duymuştum yani birazda şans işi. Ama siz işinizi garantiye alın ebayden alıyorsanız best seller tercih edin, 75 euronun altında alın ve global shipping olmasına dikkat edin. Tamamen iyi araştırma, tecrübe ve birazda şans işi ancak gümrüğe takilmazsa her türlü Türkiyeden ucuza gelir düşünüyorum. Nihat bey yanlışım varsa düzeltin lütfen.

• Beğen
Tepkiler: Haluk Tarhan