Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnternetten km saati sipariş etmek...

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Haluk Tarhan tarafından paylaşıldı.

1. Haluk Tarhan

Haluk Tarhan Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhabalar,

Sigma bc1009 -1609 km saatlerini araştırıyorum. İnternette, yurtdışı sitelerde oldukça uygun fiyatlar var, fakat sipariş verirsek geldiğinde gümrük vs. ödemek gerekiyor mu, yoksa direk kapıya geliyor mu( Gümrük için belli bir sınır vardı galiba 150 € gibi) ?

Konu hakkında tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum; cevaplar için şimdiden teşekkürler

2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    75 Euro, kargo hariç. Tabi devlet postası ile getirilmesi elzem kanımca. Aksi halde gümrüğe takılma durumunda bir km saati parası da kargo şirketine verebilirsiniz.

Ayrıca bu tür ufak şeyler için bir miktar tolerans tanınıyor. 75 Euro'yu 1 Cent Euro geçmeyecek diye bir kaide yok. Fakat o toleransa da güvenmemekte fayda var. Her şey gümrükteki paşaların keyfine bakıyor bir noktada.

Hüseyin Sakaoğlu bunu beğendi.
  3. Haluk Tarhan

Haluk Tarhan Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler,

Peki 75 € yu geçmeden aynı faturada iki tane km saati olursa "ticari amaç var " derler mi acaba? Eşim için de alacağım için aynı siparişle gelirse kargo ücretinde de kazanç olur diye düşünüyorum.

4. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    2'den fazla üründe ticari oluyor. 2'de sorun yok ama 75€ sınırını aşmamak kaydı ile.

5. Haluk Tarhan

Haluk Tarhan Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler,
    Ben bu sınırı 150 diye biliyordum, değişmiş demek. İyi ki sormuşum...:)
    Başka dikkat edilmesi gereken bir husus var mı ?

6. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Birini kendiniz alın, diğerini arkadaşınızın kredi kartıyla alın(Varsa eşinizin de olabilir). Farklı adreslere de gelirse hiçbir sorun olmaz bence.

7. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Faturayı düşük kestirirseniz 2 tanede sorun olacağını sanmıyorum. Tek paket olursa posta parasına fazla para vermezsiniz.
    Ebay'a bakabilirsiniz.

8. Haluk Tarhan

Haluk Tarhan Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    çok teşekkürler cevaplar için. İki yönlü araştırıyorum. Hangi ürünü alacağım, nereden alacağım. Hadi hayırlısı ... :)

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    2.el ama çok temiz sigma 1609STS km ile ilgilenirmisiniz?

10. Haluk Tarhan

Haluk Tarhan Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Düşünmüyorum, ilginize teşekkürler.

11. Berkay G.

Berkay G. Aktif Üye

Seviye:
    ebay'den aldığınızda ürün değerini 2$ ve kutunun üzerine gift yazıyorlar. sorunsuz geliyor.

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Rica ederim :)

13. Haluk Tarhan

Haluk Tarhan Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu güzelmiş Amazon da bu tür değişiklik yapmıyor ama sadece gift olarak yazabiliyorlarmış...

14. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayır hayır artık gümrükte gift box ları da kontrol ediyorlar. Gümrük memuru açıp kendi kafasına göre fiyat biçiyor.

15. Haluk Tarhan

Haluk Tarhan Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ürünün fiyatı , faturası 75 € altında olsa bile, gümrük tutup kafasına göre değer biçebiliyor mu? Bazen sitelerde güzel indirimler oluyor. Gümrükte "yok bunun fiyatı daha yüksek olmalı" gibisinden sorun çıkartıyorlar mı?

16. Ali Nihat GÖRAL

Ali Nihat GÖRAL Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar 75 eur tutar Bakanlar Kurulu kararı ile getirilmiş bir düzenleme.Ama son inisiyatif muayene memurundadır. Şöyle ki ;

Siz, sipariş ettiğiniz ürünün fiyatının 75 eur nun altında olduğuna her zaman kanmamalısınız.Ürün fiyatı gerçekten 75 eur nun altındadır ama muayene memuru ürünün gerek kullanım yerine gerekse fiziki görüntüsüne göre bu ürünün fiyatının 75 eur dan fazla olduğu kanısına varırsa yine vergi ödemek zorunda kalırsınız.Bu vergiyi muayene memurunun belirlediği takribi fiyat üzerinden ödersiniz.

Durum böyle olabileceği gibi, 75 eur dan fazla fiyatı ürünü de , muayene memuru kafasına göre bir şeye benzetemezse ya da maddi olarak bu değerde olmayacağı kanısına varırsa bu ürünü serbest bırakabilir.75 eur kuralı genelde uygulanır evet ama uygulanmadığı durumlar da zuhur edebilir.Alışverişlerinizde sürpriz yaşama olasılığını hatırlatmak açısından böyle bir açıklama yaptım.

Gümrükleme ile ilgili sorunlarınızda elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.Herkese iyi ve sorunsuz alışverişler.Selamlar

Haluk Tarhan bunu beğendi.
  17. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Eğer ürünün faturasında 75 euronun altında olduğunu kanıtlayan ibare var ise ürün gümrüğe takılsa bile yazışma kayıtları ve fatura kayıtları ile itiraz edebilirsiniz ancak boşuna amelelik oluyor. 200 dolarlık bir ürünün bile kargoya takilmazken 30 dolarlık bir ürünün kargoya takıldığını duymuştum yani birazda şans işi. Ama siz işinizi garantiye alın ebayden alıyorsanız best seller tercih edin, 75 euronun altında alın ve global shipping olmasına dikkat edin. Tamamen iyi araştırma, tecrübe ve birazda şans işi ancak gümrüğe takilmazsa her türlü Türkiyeden ucuza gelir düşünüyorum. Nihat bey yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Haluk Tarhan bunu beğendi.