Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

internetten alışveriş

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Tolga Can Sabah tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Can Sabah

Tolga Can Sabah Kıdemli Üye

Seviye:
    sistem yanılmıyorsam şöyle ben özel mesajla satıcıya mesaj atıyorm anlaşırsak ben eft yapıyorum o parayı alıyor ve kargoya veriyor peki eğer satan adam paranın üstüne yatıp malı yollamazsa daha kötüsü saçma sapan bir halde malı yollarsa ? ? ? benim kanuni olarak yapabileceğim neler var ? ? ?

2. ikarus

ikarus Üye

Seviye:
    Bu sitede yok.
    Karşıdakine güveniyorsan alışveriş yap.

ama internetteki alışveriş temelli sitelerde (gittigidiyor benzeri) site yöneticilerinin belirlediği güvenlik kuralları olabiliyor. (örneğin bir sitede; ürünün parasını veriyorsunuz, ürün size geliyor, 3 gün içinde itiraz etmezseniz, para satıcıya veriliyor. bu mal kötü derseniz, malı geri kargoluyor ve paranızı alıyorsunuz)

kanuni bir koruma yok.

3. Tolga Can Sabah

Seviye:
    bu forumdada bu sisteme benzer bir sistemin olması gerektiğini düşünüyorum. !

4. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    bu online satıs sitesı degıl sadece forum..

alıs verısler bıreyseldır sıte yonetıcılerı bı garantı vermek zorunda degıllerdır bence..

5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bunun olması büyük bir sorumluluk, zor bence.

Ama kanuni olarak bir işlem yapılabilecekse, forumdaki yazışmaların delil olarak kabul edilebilmesi gerekir. Böyle bir uygulama da olmaz sanıyorum, özellikle de Türkiye'de.

6. Tolga Can Sabah

Seviye:
    yapılabilecek hiçbir şey yok mu peki ?

7. Mertcan Özmen

Mertcan Özmen Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    eğerki karşılıklı guven varsa
    bir sorun olamayacagına inanıyorum

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaslar, eBay, gittigidiyor vs tarzi sitelerin kurulus amaci alisveris oldugu icin, bu tür konularda kanuni olarak güvence vermek zorundalar. Ayrica sagladiklari bu hizmet üzerinden gelir elde etmeyi amaclarlar ve bir komisyon alirlar.

Ancak genel olarak forum sitelerinde alisveris karsilikli güven üzerine kuruludur, forum sahiplerinin ve/veya yöneticilerinin gerceklesen alisverislerde herhangi bir rolü yoktur. Bizim amacimiz sadece bir platform olusturmaktir.

Eger ki alisveris yapacaginiz kisiyi tanimiyor ve alisverisinizi kargo yolu ile (yani birebir görüsme olmadan, uzak mesafeli) yapiyorsaniz 2. el satis sitelerinden birisine saticinin ilan acmasini ve sizin de o site üzerinden satin almanizi önerebilirsiniz. Bu sebeple bir miktar komisyon ödemek zorunda kalabilirsiniz ancak en azindan satin alma isleminiz garanti altina alinmis olur.