Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnternetteki kadro boyu hesaplayıcıları

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında suzun7 tarafından paylaşıldı.

1. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.Yol bisikletine geçme arefesindeyim.İlk iş kadro boylarını araştırıyorum doğal olarak.Ama işin içinden çıkamadım.Sitedede arama yaptım ama son konular hep şu kadro bana uyarmı cinsinden yada ben bulamadım.

Sıkıntı şu.İnternetteki birçok tabloyu araştırdım.Mesela iç bacak boyuma bakınca listeden (86 cm) 58 kadro boyu bana uyacağı yazıyor.Ama boy olarak bakıyorum (1.91) 60+ kadro boyunun bana uygun olacağı yazıyor.En son bi konuda sağolsun arkadaş fit calculator paylaşmış.Kol bacak iç bacak boy hepsini ölçüp girince:
    Top Tube Length
    58.4 - 58.8 Cm
    Seat Tube Range CC
    56.9 - 57.4 Cm
    Seat Tube Range CT
    58.6 - 59.1 Cm

ölçüleri çıkıyor.Şimdi bildiğim kadarıyla iç bacağa göre kadro almak daha önemli ama listelere bakınca boy-iç bacak çelişkisi acaba bende bir özürlülük durumumu var sorusunu aklıma getirmiyorda değil.

Eğer iç bacağa göre kıstas alıp 58 alırsam 1.91 boydaki bana kısa gelirmi yada üst vücudum 58 kadroya büyük gelir mi? Vede yukarıdaki fit calculatordan yapılan ölçümdeki nokta 4 ve nokta 8 cm ler konforu çok etkiler mi?

Ölçüm sitesinide vereyim belki yeni arkadaşlara yararı olur : Competitive Cyclist: Fit Calculator

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Eğer yol bisikleti için bakıyorsanız (ki ölçülerden gördüğüm kadarıyla öyle) top tube uzunluğu daha önemlidir.
    58 kadro sizin için gayet uygun. Ben 1.95 boyumla 60 kadro kullanıyorum.

Tabi bu kadro geometrisinin markadan markaya değiştiğini unutmayın. Bu nedenle kesinlikle deneyerek alın.

geziniyo, Murat Cömez ve suzun7 bunu beğendi.
  3. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    yarış geometrili bir yol bisikleti alacaksanız tavsiyem bu ölçümde çıkan boyun bir küçüğünü alın. daha rahat kullanırsınız. kişisel ayarları daha rahat yaparsınız, hakimiyetiniz de daha bi artar.

aynı sitede ölçüm yapıp 56 kadro focus cayo aldım, rahatsız olup sattım, şu an üst borusu 3cm daha kısa 55,5 cyclocross kullanıyorum. gayet rahatım

Murat Cömez ve suzun7 bunu beğendi.
  4. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Edip Dinçer Denemek en iyi çözüm sanırım ama önce 58 kadro satan yer bulmakta lazım antalyada. :)

5. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @suzun7 hocam bende acemilik ettim kendime büyük gelen 58 allez aldım. Belki allez üst borusu biraz daha uzun olduğu için oldu ama sonuçta rahatsız oldum. 54 kadro bisikletim var sıfır kutusunda duruyor aynı hatayı yaparım korkusuna çıkarıp denemiyorum :D

Örümböcük bunu beğendi.
  6. zekizeki

zekizeki Aktif Üye

Adı:
    zeki
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaşlar yeni bir şehir bisikleti almayı düşünüyorum. Boyum 172 cm . 48 / 52 cm kadro boyu uygunmudur. Teşekkürler

7. Atalay ÇELİK

Atalay ÇELİK www.fb.com/birazgunesbirazpedal

Adı:
    Atalay ÇELİK
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kadro boyu seçenerken total boydan ziyade bacak iç boyu daha önemli kanımca.

Benim gibi iç bacak ile total boy arasında bir orantısızlık var ise iç bacak daha rahat ettirir sizi.

Kısacası bacaklarım kısa ust vucudum uzun genelde benim boyumdaki arkadaslarin 80-85 civari ic bacaklari varken bende 74 ic bacak var.

Ayni boydaki iki arkadasimdan biri 54 binerken digeri 56 biniyor. Ben 52 aldim ama 50 alsam tam olacakmis.

İcbacak boyu x 0.65 yol bisikleti icin gerekli boyu veriyor.

Mtb icin de bu hesaptan 10 cikariliyormus falan filan

Bisiklet alacagim zaman su boy-bacak orantisizligim sebebiyle denedigim hic bir bisiklette rahat edemedim. En son forum forum gezerken su hesaba denk geldim derdime care oldu.

Muhtemelen tam bir deger cikmayacak bir ust kadroya yuvarlamak konforu, bir alt kadroya yuvarlamak ise sportif surusu arttiracaktir deniliyor

8. Murat A

Murat A Velocity216

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bacak boyunuzu yanlış bir yöntemle ölçüyor olabilirsiniz.
    Duvara yaslanıp bacak arasına kitap koyulan bir yöntem var. İnternette arayın bulursunuz. Sonra çıkan sayıyı 0.67 / 0.65 ile çarpıyorsunuz. Sonuç kadro boyunu veriyor.

suzun7 bunu beğendi.
  9. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    Konu yol bisikletiyse bence de iki ölçü de önemli olacağı için en doğru sonucu deneyerek almakta bulabilirsiniz diye düşünüyorum

suzun7 bunu beğendi.
  10. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Murat A Aynen kitap yöntemi ile ölçtüm.3-4 kere daha ölçtüm yanlış ölçmüşümdür diye.Yine aynı.

@geziniyo Antalyada her markanın sanmıyorum 58 kadro olacağını ama gezicez artık.

geziniyo bunu beğendi.
  11. Murat A

Murat A Velocity216

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @suzun7
    Kadro boyunuz 58 o zaman.
    Bisikletçileri gezecekseniz deneme şansınız var demektir. Yine internetten denerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Vücudunuzun alması gereken pozisyon, kol, bacak vb'nin kırılma açıları...

suzun7 bunu beğendi.
  12. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisikletci gezince de anlasilmiyor maalesef. 1 saat kullaninca ne oldugunu anliyorsunuz.
    Bene ön kol, gogus kafesi vs gibi ayrintili bilgi isteyen bir sitede yaptirin. Sonuc olarak muhtemelen 58-60 araliginda cikacaksiniz. 58 alip bogazi biraz uzun tutmak da bir cozum. Ya da kadro boyunu birakip almak iatedigiji bisiklet modelinin kadro olculerine bakacaksiniz.
    Her 56 kadro ayni boyutlarda degildir. Cube'da 60 kadro olurken specialized allezde 58 uyacaktir muhtemelen.
    Bence once model belirleyip sonra kadro boyunu secin..

suzun7 bunu beğendi.