Internet'te Sansür Olsun mu?

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
INTERNET'TE SANSÜR OLSUN MU?

YouTube’a erişim yasağı kalktı. Ancak bu yasak beraberinde pek çok soruyu gündeme getirdi. İnternette zararlı olduğu düşünülen yayınlar kısıtlanmalı mı? Kısıtlanmalıysa bu ne şekilde olmalı? Yoksa internet içeriğinin hiçbir zaman kısıtlanmaması gereken bir yer mi

NTVMSNBC bu konuda bir anket düzenlemiş. Ankete katılabilir ya da direk sonuclarına bakabilirsniz.

(link)

(link)

Scudo

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
teşekkürler.bende katıldım oylamaya.bence kötü oldugu düşünülen yerler kısıtlanmalı.çünkü küçük yaştaki arkadaşlarımızda interneti kullanıyo.tabi tartışmaya açık bi konu...:rolleyes:

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Şahsa ya da topluma maddi ve manevi zararı olmadıkça ben kişi ya da kurumların sansürlenmesine karşıyım.

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
bari internet sansürsüz olsun:rolleyes: :D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
İnternette sansüre ben de karşıyım.
Evet, bazen çocuklar açısından tehlike oluşturabiliyor ancak bunun önlemini almak anne-babanın görevi.
Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Şahsa hakaret, bir kişiye, topluluğa, topluma veya toplumun bir kesimine saldırı niyeti taşıyan yayınlar engellenmeli. Yani yayına erişim değil, yayının çıkış noktası engellenmeli diye düşünüyorum.

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
benim şahsi kanaatim internet genel olarak kesinlikle kasıtlanmamalı.. çünkü herkesin değer yargıları , yaşantısı, tabuları birbirinden o derece farklı ki, bir tarafta mayo giyen kadını görüntüsü bile yasak iken, diğer tarafta serbest ve normal olabilir örneğin.

ancak gelişme çağıdaki çocuklar için görevin onlara bilgisayar veren ve kontrolsüz bırakan ebeveynlerin olduğunu düşünüyorum.

bu tarz cihazlar satılırken de aillelere erişim engelleyici kitler verilmeli herkes kendi içinde interneti kısıtlamalı. sonuçta şirketler vb yerler kimi programları ve siteleri yasaklayabildğine göre bu mümkün.

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
Tehlikeli olabilecek içerikler kısıtlanmalı diye düşünüyorum

T

Tuğrul

Misafir
İnternet kesinikle özgür olmalı.Sınır olmamalı.Kötü içeriklerden sakınacağınız yüzlerce filtre programı var.Çocukları kötü içeriklerden koruma,tamamen ailenin sorumluluğundadır diye düşünüyorum.
Ben oğlumun bilgisayarına filtre programı kurdum.Sürekli denetliyorum.İstesem işyerinden bile izleyebilirim.
Üstelik bu tip programların çoğu bedava.

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Belirli olculer dogrultusunda kisitlamalar tabiki olmali bence,kisitlamalar insanlarin rahatini ve huzurunu korumak icinse buna herzaman destek cikarim.
Kisitlamalardan kastim insan olmaya yakismayan seylerdir,yanlis anlasilmak istemem...

Hayatin her alaninda kisitlama varken bari internette olmasin lafina da katilmiyorum,cunku bukadar ozgurluk duskunu kisilerin hurriyetini ekran karsisinda arayacagini sanmiyorum....

Tabiki internet ucsuz bucaksiz bilgi arsiviyken kisitlama ters gozukebilir ama bu belirli bir duzeyde mutlaka olmali diye dusunuyorum.

@Tuğrul

Tugrul abi, oglunuzun arkadaslarinin evinede ayni programlardan kurmaniz gerekebilir,yada uzun vadeli bir yere gondermemeniz gerekir,kaldi ki ufak tefek seyleri okulda arkadaslarindan duyup merak edeceklerdir.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bence de internet tamamen serbest olmalı, Tuğrul abinin de dediği gibi küçüklerimiz için koruyucu programlar kurabiliriz.

Internet demek özgürlük demek bu yüzden kısıtlanmamalıdır...

T

Tuğrul

Misafir
@scorpion99

Bu iş sansürle çözülmez.Dediğim gibi her aile çocuğundan sorumludur.Okulda küfür de öğreniyor.Kulağa da sansür uygulayamayız ki.Nasıl olsa ileriki yaşlarda bazı şeyleri öğrenecek.Önemli olan doğru kişiden ve doğru zamandan öğrenmesi.Yasak her zaman ilgi çeker.
Telekom sansür uygulasa bile bu sansürü illegal olararak aşmak için yüzlerce yol var.İnsanları bu tip yollara teşvik etmemek lazım.