Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Internet Explorer 8 kızdırdı !

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Önder Özdoğan tarafından paylaşıldı.

1. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Microsoft’un IE 8 ile hayata geçirdiği çok tartışılan uygulaması kullanıcıları kızdırdı.

Microsoft’un tarayıcı savaşlarındaki son kozu Internet Explorer 8 pek çok kullanıcı tarafında beğeni ile karşılandı. Daha hızlı ve daha güvenli olması nedeniyle pek çok kullanıcı bu güncellemeyi kaçırmadı ve eski Internet Explorer sürümlerini yenisine güncellediler. Hatta tercih ettikleri tarayıcılar Internet Explorer olmayan kullanıcılar bile, en azından bir göz atmak için Windows işletim sistemlerininki IE sürümünü 8 ile güncellediler.

Her ne kadar beğeni toplasa da Internet Explorer 8’in bir huyu pek çok kullanıcıyı rahatsız etti. Kurulum esnasında iki seçenek sunan IE8, hızlı kurulumu tercih eden kullanıcıların var sayılan tarayıcı ayarlarını sormadan değiştiriyor. Üstelik bununla ilgili bir soru sormamanın ötesinde, herhangi bir uyarıda da bulunmuyor. Kullanıcılar ancak bir bağlantıya tıkladıklarında bu değişimi fark edebiliyorlar.

Internet Explorer yüzünden tekelcilik suçlamaları ile karşı karşıya olan Microsoft’un böyle bir uygulamaya gitmesi varsayılan tarayıcısı farklı olan kullanıcılardan tepki topladı. Bakalım bu tartışma nereye kadar devam edecek?

Kaynak

Kişisel test,

-Arabirim gayet hızlı,7'den daha aktif ve kullanışlı.
    -Güvenlik yine zayıf kalmış(+opera,+mozilla)
    -Bazen sayfa içeriklerinde yazılar birbirine karışıyor,bold ile düzeltmek gerekebiliyor.
    -XP Pro(Servispack3) paketi ile kurulum yapılabiliyor.
    -Daha tam oturmamış gibi, zamanla eksiklikler giderilir..!!

2. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben pek beğenmiyorum, çoğu zaman saçma hatalarla karşılaşıyorum IE 8'de. Opera kullanıcısıyım, o da mükemmel değil ama IE 8'e göre daha hızlı bence...

3. Volkan Bilirli

Volkan Bilirli Bisikletkolik

Seviye:
    Bu yazılımlara sadece hız faktörü ile ele almamak gerekir,
    Yazılımlarda güvenlik de çok önemli bir konudur,
    Microsoft temelden itibaren kendi yazılımı üstüne katlar çıkmıştır,
    Burada tekel oluşturmak gibi görünsede Dışsal fayda kavramını kullantırmamaya
    çalıştığı ortaya çıkıyor,

Temel ve Güç Microsoft ta

4. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Opera'nın birkaç sitede yapılan oylamalarda, güvenlik olarak da İE8'i solladığını gördüm. Birçok kullanıcının tercihi, konu güvenlik olunca bile Opera olmuş, hatta ondan sonra da Mozilla geliyordu...

5. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Program çökmesinden bahsetmiyorsanız eğer, o saçma hatalar aslında web programcılarının yaptığı javascript hataları. IE bu hataları varsayılan olarak "gösterir", opera ve Firefox ise varsayılan olarak "gizler". Browserla ilgili bir durum değil yani, tamamen web sitesini programlayanlardan kaynaklı.

O hataları Opera'da Tools/Advanced/Error Console altında listeleyebilirsiniz. Firefox'ta da benzer bir yerlerdeydi.
    IE de ise görmemek için Tools/Internet Options/Advanced altında "Display a notification on every script error" kutucuğunundaki sekmeyi kaldırmalısınız.

Gerçi ben de Opera derim, Opera'ya bir kere alıştınız mı diğer browserlar çok sinir bozucu geliyor. Güvenlik ve hız olarak da Opera bir numaradır.

Deniz bunu beğendi.
  6. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben Firefox kullanıyorum ve eklentileri de süper reklamlarla gözünüz meşgul oluyor ve herhangi bir sitedeki video yada ses dosyasını indirebiliyorsunuz. Bunlar sadece eklentilerden birkaçı.

7. Hakan Guven

Hakan Guven Yeni Üye

Seviye:
    Internet Explorer bilgisayarı yavaslatan programlardan biridir.opera,firefox,safari gibi tarayıcılar internet kadar yaygın olmasada kullanılıyor ve bence güvenliler.ayrıca internet kadar hata vermiyorlar...

globaldriver bunu beğendi.
  8. Hüseyin Gümüş

Hüseyin Gümüş Kıdemli Üye

Seviye:
    Microsoft un beceremediği tek şey Internet tarayıcısı; sıradan bir site ele alırsanız IE 6 da farklı 7 de farklı 8 de farklı gözüküyor... Opera ayrı gösteriyor FF ayrı gösteriyor Chrome ayrı gösteriyor, doğru diye girdiğiniz kodu her tarayıcı farklı yorumluyor ve siz çileden çıkıyorsunuz :)

Benim tavsiyem hız açısından Chrome ama Faruk hocamın dediği gibi FF eklentileri sayesinde çoğu şeyden kurtarıyor sizi ;)

Güvenlik güvenlik diyorsunuz fakat ben neyin güvenliğinden bahsettiğinizi bir türlü anlayamadım biri bana bunu açıklasın lütfen ben neden bir web tarayıcısına güveneyim ki :) tarayıcıya ben şifrelerimi kaydetmiyorsam en güvenli tarayıcı odur derim...

9. İlkim SEZEN

İlkim SEZEN Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ön yargılı olmayın, sadece 2 gün Google Chrome kullanın, ilk yüklediğinizde bu da ne böyle diyeceksiniz, ama sadece 2 gün kullanın ve iyice kurcalayın, bir daha bırakamayacaksınız. Ciddiyim.

Hüseyin Gümüş bunu beğendi.
  10. Alp Kuterdem

Alp Kuterdem Forum Demirbaşı

Seviye:
    2 senedir opera kullanıyorum çok memnunum. Firefox gibi rami çok tüketmiyor. Tek sorunu sayfalarda ileri geri giderken önceki bilgilerle gözükmesi yani firefox ya da ie de olduğu gibi oto refresh yapmıyor.F5 e basmak gerekiyor :)

11. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben Mozilla kullanıyorum,Opera'yı denemedim ama şu an memnunum.Kendi video indirme eklentisi olması güzel ve sayfaları kaydetmesi de güzel.Bilgisayarımı kapatıp ertesi gün açtığımda nerde kaldıysam o sitelerin çıkması işime yarıyor.