internet bisiklet ve satıcılarına isyan

Scudo

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
küçük esnaf çin malı dandik ürünleri %500 karla satmaya çalışırsa daha da artacaktır internetten alışverişler.küçük esnaf bunun yerine elinde az da olsa sermayesi kadar da olsa kaliteli bişeyler bulundurup müşteri kazanmaya çalışmalı.

soner69

Üye
Tepki
38
@kustomizer

çok acımasızca eleştiriler yapılmış.oysabirşeyler yapmak için çalışan çabalayanlarda var.hepsini bir kefeye koymuşsunuz.ve o dandik çin mallarını küçük esnafa fahiş fiata satan ithalatçıları yani sizlerin ucuza aldığınız ama küçük esnafında sizlerin fiatına aldığı ithalatçılar veya büyük esnafları hiç soruml değil. sonra atılım yapsın site kursun diosunuz adından belli küçük esnaf.bence sizlerde bizlerde bu kişileri yönlendirmeliyiz.

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
burada önemli olan satıcının fazla kazanması değil müşterinin az ödemesidir.

teknoloji gelişiyor ve ticaret anlayışı da farklılaşıyor hergeçen gün.

buna ayak uydursanız iyi edersiniz.

bu arada, halili çok güzel bi konuya değinmiş. siz kendiniz gıda alışverişinizin tamamını köşedeki bakkaldan mı yapıyorsunuz, yoksa büyük marketlerden az da olsa illa bi şeyler alıyor musunuz?

eğer bunu yapmıyorsanız samimiyetinizden şüphelenirim ;)

• Beğen
Tepkiler: AydınGünaydın
Tepki
17
kapitalizm'in altın kuralı büyük balık küçük balığı(çırpınmayan balık ise ziyafettir
) yer

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
:ci: 2008 model salcano marka bisikletimi almadan önce piyasada en uygun fiyata alabileceğimi düşündüğüm istanbul saraçhanedeki haşim işcan geçidindeki yığınla ümit satan bisikletçileri gezip durdum, yakınımdaki bisikletçileri de gezdim hatta yetmedi, bu forumda almaya karar vermemi sağlayan birkaç sayfayı dolaştıktan sonra

en fazla şehiriçinde iki otobüs kadar yakınımda olup da;

"almayacaksan yorma beni" diyerek ağız dolusu küfürleri hak eden, satış konusunda bana kolaylık yapmayan, hatta araştırıp öğrenmeyen saf milleti yığınla kalas bisikletleriyle kazıklayan, hatta bu yaptıklarından da böyle yollarla paraya doymuş şerefsiz esnafı zengin edeceğime hatta tek seferde bunlara elden para vermek yerine internetten sipariş verir 10 gün bekler ptt ile alırım dedim ve araştırdım.
Kazık fiyata kalas bisikleti de verip yanına zil verelim abi diyerek başlarlar, bununla da yetinmeyip bisiklet öyle uzun yol işi değil, çocuklara anca karne hediyesi olurlarla devam ederler, kadro boyunu bilmezler, bilmediklerini de kabul etmeyip apaçilik edip (ekşisözlüğü araştırın çok güzel çıkıyo apaçi kavramı) yobazca davranarak öğretmeye çalışırlar bir de bilmediğini..
"ya 26" vardır ya da 24" vardır",
"kişinin boyuna göre bisiklet olmaz, bisikletin boyuna göre adam vardır"
gibi saçmalıkların içinde eğer bilgi sahibi değilseniz alırsınız 19-20kglık bisikleti, 1-2 ay sürdükten sonra üşenip kitlersiniz kömürlüğe, sonra verirsiniz internete ilana, alıcı bulamayan satılık kalas bisikletler ordusuna sizinki yenisi eklenir, yetmez sonra eskiciye götürürsünüz verdiğinizin 10da birini önerirler, işinize gelmez yıllar geçer akrabanıza veya kapıcının oğluna hediye edersiniz..

İnanır mısınız aldığım bisiklet salcano ng 650, istanbuldaki bisikletçilerde 350ydi.
Ben bunu 262YTL'ye + 15YTL de kargo parasıyla 282ye aldım geçen sene.Bisiklet taa sivastan geldi inanır mısınız? Millet istanbuldan alır, ben kardeşim istanbuldayım, bisikletin aynısını tamamen elimle inceledim burda, gittim sivasta bunu ucuza satan başka bir bisikletçiye internetten sipariş verdim aldım. Çok şükür iyi ki de öyle yapmışım diyorum.
Şaka değil bu bisikleti 7 ay taksitle aldım, işsizdim ödeyebileceğim uygun imkanlarla 5günde getirtebildim.

BU bisikletin şimdi bu yılki fiyatı da 367YTL. İstesem de alamam şimdi, işten ayrıldım, okulu bitiricem hayırlısıyla ağustosta askere gidicem.

Allah bozmasın, Allah nazardan saklasın çok da memnunum bisikletimden, severek de sürüyorum.

Bu iş bisiklet almakla da bitmiyo, bakımlarımı yaptırdığım servisçiye bisikleti ilk toplattırmaya götürüyorum, aslı bisiklette 35milyona bulduğum sıfır 48dişli tourney (shimano tx71) aynakola 100 milyon, utanmadan da "sana 75 olur" diyen cevapların ardından gidip de 35 milyona almak varken birileri ayakta dursun diye 75 milyon vermem aptalca olur. Bu da değil üstelik, sattığı aynakolun shimano tourney oldugunu bilmeyip de sattığı modelin SHimano alivio, LX veya XT serisi olduğunu sanıyor.

Bisiklet farı bakınırsınız, aynı malı işportacı 10a satar, tamirci gider 25 der. Bu oransız fiyatla biraz zor tutunur diyeceğim ama iş öyle değil. İnternette bakarsınız 3lira bu far meğerse. Bana 3 lira ile 25lira arasındaki dengesizliği söyleyin lütfen.Ben günde abartmıyorum, kendim için 10 milyondan fazla para harcayan biri değilim, şaka değil ulaşımımı ayda aylık akbille 55liraya sağlıyorum, yaptığım ulaşımlarda kat ettiğim mesafeyi arabayla yapsam haftada en az 200TL benzin parası ödenmeliydi.Her gün çünkü koşuşturuyorum ve üniversite okuyorum, böyle bu tip hesapları yapmak zorundayım. Kazandığım para belli, harcayabileceğim miktar belli. Bu halimle örgün üniversite okuyorum.

Çünkü bilmeyen bir keriz hakikaten gidip o aynakola 100milyon veriyo. Yetmiyo takmak için de ayrı para veriyo. CST lastik 15-20 milyon, fiyat 35-40milyon adamda.

Ben aslıdan olsun, efordan veya pedalbisikletten uygun fiyata alıyorken, hatta internet sitelerinden daha ucuza da alabiliyorken, burnumun dibindeki sıradan küçük çapta iş yapıyor gibi (cahil müşteri varsa çünkü iş büyük) görünen kazıkçı bisikletçi benden çok daha ucuza malı tedarik edebiliyor topluca aldığında.

Kısaca ben aynakolu adam gibi yerinden bizzat 35e alıyorsam, o adam en fazla 20-30a alıyordur aynakolu.
Hem 1-2 tane de almıyor ki, koliyle alıyor aynı malı fazla fazla. E ticaret yapan akrabalrım da var, online satış portalı hazırlıyorum bizzat kendi emeğimle.

100milyona satılmasının esprisini biri bana anlatsın o zaman, adama Allah'ından kork diyecektim sıktım kendimi. Uğramıyorum da artık adama. Dandik ****** işler için gidiyorum. Yani endişeleniyorum bir gün fena kucağa oturacaz ciddi bir hasar çıkacak diye.

Hacı Murat ŞAHİN

Forum Bağımlısı
Tepki
777
Arkadaşlar elbette iyi niyetle bir yere varmaya çalıştığı halde şartlardan dolayı uzayamayanlar da vardır. Ben burada eleştirilenin küçük esnaf olmadığını (kendim öyle yaptım çünkü) ama zamanında kazandıklarını sektöre değil de başka alanlara yatıran, bu gün ise pişkin pişkin hala o aynı devrin tatlı karını alamayınca şikayetlenen tüccarlar olduğunu düşünüyorum. Unutmayalım ki büyük ihtimalle şimdi büyük olarak anılan bisikletçiler de çok kez küçükten başlamıştır. O zaman onlara da neydin ne oldun demek lazım gelir :). Hatta şimdi henüz küçük olup da işini özenle yapan bir yerler biliyorum. Şunu da biliyorum ki oralarda da diğer yerlerdeki gerek fiyat, gerek kalite aynı avantajları yaşayabiliyorum. Ama küçüklerse esnaflıkta yolun başında oldukları içindir. Alınan varsa bunu göz önünde bulundursun.

• Beğen
Tepkiler: soner69

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
Küçük esnafın bir çoğu(sadece genel bir tabir herkesi dahil etmiyorum) işini ya bilmiyor ya da adam akıllı işçilik sergilemiyor.Siz hiç kurbağacık anahtarıyla janta arkot ayarı yapan bisiklet tamircisi gördünüz mü?Peki kadro ölçüsü ne bilmeyen bisiklet satıcısı gördünüz mü?Ben gördüm işte bu gördüklerim küçük esnaf!

• Beğen
Tepkiler: AydınGünaydın