Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

inişlerde hızlı olamıyorum

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında DKRMustafa tarafından paylaşıldı.

1. DKRMustafa

DKRMustafa Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar başıktada belirttiğim gibi inişlerde çok yavaşım nedense fren tuta tuta iniyorum. lütfen yardım edin.

2. Sercan Sözer

Sercan Sözer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sercan S.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu sana bağlı.Ben de yokuşlardan fren sıka sıka 20 KM süratle iniyorum.Tedbir almak lazım arabalara karşı.Bence doğru yapıyorsun.:in:

3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Bol bol arazi antremanı yap... Hızlı inmeliyim diyerek daha hızlı inemessin...
    Antreman yaptıkça tekniğin güçlenir ve zaten kendi kendine hızlanırsın...

Mert Kabtan ve Fatih Ertörün bunu beğendi.
  4. Sercan Sözer

Sercan Sözer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sercan S.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben zaten Tuzlada Yayla yokuşu var oradan inerken rahat 40 KM yapıyorum.Ancak araç korkusundan frene basıp bisikleti yavaşlatıyorum.Önceki gün adamın biri önüme direksiyon kırdı.Adama öyle bir kızdım ki.

5. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Şehir içi mahalle ve sokaklarda sağdan soldan araba-insan çıkma ihtimali olduğu için tedbirli bir hız daha iyi oluyor. Ucunu görebildiğin düz, geniş yollarda hızla ilgili sıkıntınızı atabilirsiniz. Ancak yüksek hızlar için bisikletin teknik donanımının sağlam ve işini iyi yapıyor olması da çok önemli. Hareketli parçaların, kadro ve gidonun bu hıza dayanabilmesi gerekiyor.
    Dağ yollarında inişlerde hem karşıdan gelmesi muhtemel araçları hesap etmen hem de sürekli sağa sola keskin dönüşler olacağı için dönebilecek bir hızda virajlara girmen gerekiyor. Bence gerektiği anda durabilecek bir hızda gitmek en iyisi. Düz ya da iniş hızı koşulların uygun olduğu yollarda yapmak daha sağlıklı oluyor.

6. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    İnişlerde;
    Yayaların yola çıkma ihtimali varsa zaten asla frensiz inmeyin.
    Ayrıca virajlara dikkat etmek gerekiyor. Virajlarda keskin veya çok keskin viraj işaretlerine göre önceden tedbirli olmalısınız, karşıdan gelen aracı göremeden asla virajı ortalamamalısınız.
    Birde Gürsel beyin anlattığı bir viraj tekniği var, onu uyguladım 50-60 hızlarda normal virajlara girmek mümkün oluyor.
    Tedirginliğinizi üzerinizden atmanız için antreman ve sizinle birlikte inen usta bir biniciye ihtiyacınız var. O önden incek siz de arkasından nasıl inildiğine bakıp aynısını yapmaya çalışacaksınız.

Viraj tekniği;
    http://bisikletforum.com/showthread.php?t=42679

Mtb ile iniyorsanız yol asfalt ve çukursuz ise amortisörü kitlemenizi öneririm.

7. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sizin ihtiyacınız olan bir kere düşmek:)
    ciddiyim bu konuda...
    yağmurlu bi havada düşüş yaşadım yavaşlamak için ön freni sıktım kitlendi ön kayınca düştümm islak zemin olduğu için uzun bi mesafede sürüklendim ama ufak sıyrıklarla atlattım...
    sonra düşünce anladımki çokta büyük bisiy değilmis düşmek öyle düşmesini bilene tabiki...

bana göre çayır cimende giderken kendinizi yere atın ve düşerken kendini nasıl en az hasarla kuratırırm diye denemeler yapın.
    Vallahi ben yaptım...
    artık düşmekten de korkmuyorum vede ciddi anlamda işe yarıyor iki düşüşümde de ağzımı burnumu parçalayacakken. çok temiz düşüşlerle sadece ufak iki sıyrıklarla kurtuldum

dedğim gibi düşmeyi bilirseniz
    yokuşlarda hızda yaparsınız arazide teknik yerlerede girersiniz... en önemlisi düşmeyi bilmek..

Doruk Atay bunu beğendi.
  8. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    gvenc_mtb
    Bu tür "özel" heveslerinizi kendinize saklasanız daha iyi olur. Hızlı inişlerde amaç yola ve bisikletine göre maksimum hızı kullanabilmektir. Bunun düşme çalışması yapmayla bir ilgisi yok. Bisiklet sürerken gerekli olan ne olursa olsun düşmemeye çalışmaktır. Çünkü düştüğün zaman sakatlanman, bir yerini kırıp kırmaman yazı tura atmak gibi bir şey. Resmi yarışlarda bu tür ihtimal ve tehlikeler yüzünden sağlık ekibi hazır bekler.
    50-60 km veya daha üstü hızlarla biraz düşme çalış bakalım ne oluyor.

Mümtaz Öztürk bunu beğendi.
  9. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    50 km ile giderken yoldaki yağ birikintisine denk gelerek düşmüştüm, çok kötü oluyor. Yani düşerek düşme korkusu atılmaz, hatta artabilir. Bıçaktan korkana da kendini bıçakla biraz mı diyeceğiz.

Bisikletten düşmekten herkes tedirgin olabilir, bu normaldir. Ama bu tedirginliği teknik çalışmlarla üzerinizden atabilirsiniz. Benim de en büyük korkum, 60-70 km ile iniş yaparken denk gelen bir virajda birbirini sollayan araçların arasında kalmak.

10. burak gezer

burak gezer Aktif Üye

Seviye:
    inişlerde hız yapmak biraz cesaret ve bisilete çok güvenmek gerekir.fazla cesarette iyi değildir çok düşersin başıma geldi :) antremala düzelir..

11. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    İnişlerde hızlanmak istiyorsanız düşmekten korkmayacaksınız. Kolunuzun, bacağınızın ve hatta bazı durumlarda kafanızın kırılmasından endişe duymayacaksınız. Hızlı hatta en hızlı ineceksiniz ama belki bir daha bisiklete binemeyeceksiniz. Bu birinci ihtimal. İkincisi ise, her zaman dikkatli ve gerektiği hızda süreceksiniz. Hem hiç bir tarafınız kırılmayacak, hem de bir ömür boyu zevkle pedallayacaksınız. Tercih sizin, yumurtayı kırmadan omlet yapamazsınız. Benim fikrimi sorarsanız ; ikinci seçenek çok uygun. Başarılar ve kazasız sürüşler dilerim...:)

12. cengizhan bekir bayram

cengizhan bekir bayram Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    inişlerde hızlanamıyorsan bisikletin üzeirnde dik durup pedallamaktansa kapanmalısn mustafa bisikletin üzerine ;) o sekılde hızlanabilrsin . 40 km diosun cok az bi sürat bence. bana sattıgn geotechle 92 yi gördum en son yokus asagı. :) rüzgarda önemli tabi ki burada . karsıdansa yokusun dikligi pek farketmıyor.

13. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Başarılı bir konu hortlatma.Cengizhan abimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor,başarılarının devamını diliyoruz :)

14. cengizhan bekir bayram

cengizhan bekir bayram Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ciddimisin yoksa dalga mı gecıyorsn.. ?

15. M.MURAT YILMAZ

M.MURAT YILMAZ Üye

Seviye:
    şehir dışında ve kapalı yolda çalışabilirsin vede uygulayabilirsin fakat şehir içinde olmaz. Yaptığın çok doğru sen yinede frenle inmeyi uygula. Yokuştan hızlı inmek övünülecek bir hareket değil.

16. IbrhmAkgl

IbrhmAkgl Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

40-45 arası bir hızla düştüm, kaç takla attığımı bilmiyorum ama ayağa kalktığımda sağ dirseğimin kemiğini görebiliyordum. Allahtan böyle durumda soğukkkanlı olabilme gibi bi özelliğim var ki yardıma koşan insanlar bile koluma bakamıyorlardı. İlk müdahaleyi kendim yaptım ve sonra ambulans çağırdım. Şu an kolumda 5 dikişlii yaklaşık 15 cm boyunda kocaman bir hatıra taşıyorum.

Tedbirli olmak her zaman en güzeli...

Not:Bence 500 TL lik bisikletle profların 5000 TL bisiklet üzerinde yaptıkların denememek lazım.

17. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer trafiği hareketli biryerden iniyorsan kask aynasını tavsiye ederim.
    İnişlerde öncelikle kendine güven, bisikletini iyi tanı, virajlarda doğru hızlarda gir. Tabi düşmeyi aklının ucundan bile geçirme, zevk almaya bak adrenalinin tadını çıkart. Eğer zevk alamıyorsan ve güven meselesi söz konusuysa hiç boşuna kendini kasma bir şey kaybetmessin hatta daha çok önlem kazanmış olursun. Sana kendimden bir örnek vereyim; Tek gidiş gelişli dar bir yolda 70 le inerken karşıdan hızla gelen kamyon yanımdan geçiyor aynı zamanda tatlı bir viraj, kesinlikle en ufak bir tedbirsizlikte ölümle sonuçlanabilecek bir olay, önemli olan dikkat, senkronizasyon ve cesaretten taviz vermemek ;) .

cengizhan bekir bayram bunu beğendi.
  18. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok iyi; benim durum tam tersi. Hizli gitmekten vazgeçemiyorum.Aerodinamik için yuzumu gidona yapisiyorum,kollarimi vucutta yapisiyorum,popomu yuksek tutuyorum .Ama hizli gitmek telihkeli: kaç kere virajlarda obur serite geçtim;kaç kere frenleyince arka teker kaydi?:(
    Guven gelince hizlandiracaksin am çok hizli gitme.Dikkatli ol.