Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Inis meselesi

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında hakano tarafından paylaşıldı.

1. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam,
    Marmaris, Turunc tarafinda bir tatil koyundeyim. Dun yol bisikletimle dag yolunda git-gel toplam 13 km'lik bir deneme surusu yaptim. Gidisin asagi yukari tamami yer yer %15-17 derecelere varan sert cikistan ibaretti. Zaman zaman zorlar gibi olmasina ragmen tatli-sert bir ter antremani seklinde oldu. Surekli birinci viteste (39/53) hic inmek zorunda hissetmedim, muhtemelen uc kati bir cikista da inmek ihtiyaci duymayacaktim. Ancak geri donus bolumunde yani inis sirasinda bisikleti uc kere durdurup nefeslenmek ve kendime gelmek ihtiyaci hissettim. Yol bozuk asfalt oldugu icin, bisikletin karbondan yapilmis olmasi titresimleri artirmak anlaminda ciddi bir dezavantaja donustu. Dik yokustan inerken, inanilmaz bicimde ani suratlenen bisikleti yavaslatmak icin frenlere ustten tutarak asilmak bir sure sonra elleri cok yoruyor. Alttan tuttugunuzda ise o hizda kontrol azaliyor. Bir eli alttan digerini ustten tutmak gibi cozumlere yoneldim. Ama bir taraftan kontrolu zor olan hiz, diger taraftan virajli ve bozuk yolda hoplaya ziplaya gitmenin yipraticiligi yuzunden dedigim gibi uc kere durmak zorunda kaldim. Simdi sirf inis yuzunden o yola tekrar gitmeyi gozum yemiyor. Bu zorluklari azaltan bir inis teknigi yok mu?

2. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fren kollarinin pozisyonlari uygun mu acaba? Belki cok asagidalar bileginize ters geliyordur?

Aslinda gidonu asagidan tutmak daha guvenli bana gore, agirlik merkezini asagi indirmek icin, hem fren kollarinin uclarindan sIktIginiz icin daha az kuvvet yeterli.

hakano bunu beğendi.
  3. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Adil ve hakano bunu beğendi.
  4. iconaclast

iconaclast Aktif Üye

Seviye:
    Aynı şikaketten bende muzdaribim maalesef,gedikli bir yol bisikletçisi olarak. Özellikle toprak ve hafif taşlı yolda çıkış daha hızlı ve kolay iken iniş epeyce yıpratıcı oluyor.Sanırım cyclocross yarışlarını izlemek daha faydalı olacak.

hakano bunu beğendi.
  5. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Cyclocrossu izlerken farkedeceksiniz, yol bisikletinden farklı bir fren kolu daha var. Aynı freni kontrol eder.

Öncelikle bu yol bisikleti ile iniş işi de idman işi. Çalıştıkça gelişiyor. Ama şunu da atlamamak lazım, eğer yol zıplatıyorsa zaten çok yorucu oluyor. Mesela Göreme açık hava müzesinin tırmanması arnavut kaldırımı. İniş yönünde 100mt den fazla gidemiyorum, titreşimden kollarım tutmuyor. Oysa dağ bisikleti ile tam hız inebiliyorum.