Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İngiltere'den Çalışanlara Bisikletli Ulaşım Teşviki

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mete Can Karahasan tarafından paylaşıldı.

1. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    http://www.bikeradar.com/gear/article/buyers-guide-to-the-uks-cycle-to-work-scheme-18360/
    Yok artık diyorum arkadaşlar. Adamlar yeşil harekette çığır açıyorlar. Amerikalı şişman bürokratlar "Bisikletleri, otomobillere yeğ tutamazsınız" diye olan biteni anlamlandıramazken, İngilizler şehir içi ulaşımda çağın gereklerini kavramış.
    - Çalışan, işverenine bisikletle ulaşım için karşılıklı faydalanacakları vergi indirimi için bisiklet aldırıp kiralayabiliyor. Hem işveren hem çalışan gelirden düşülen bu gider için daha düşük vergi veriyorlar, çalışan ise %16-40 oranında perakende fiyatında indirim yakalıyor. Hükümet de, 4 YÜZ BİN kişinin faydalandığı bu kolaylık karşılığında işe sağlıklı bir şekilde spor yaparak ulaşma kolaylığı sağlayıp, petrole bağımlılığa ve egzoz gazlarının yarattığı hava kirliliği ile sera gazı salınımına karşı girişimde bulunmuş oluyor. Bunca insanın yaptığı tercih Hereford diye bir şehir kadar karbondioksit salınımını bertaraf ediyormuş.
    Tabii böyle bir zincir işletmenin olması için çalışan şirketler de var. Bu kiralama süresi zarfında işveren bisikletin asıl sahibi gözükeceği için, kiralama süresi dolduğunda, bisikletin eskiyen piyasa değeri de sabit bir değer kaybı tablosuna göre alım fiyatı üzerinden sembolik bir yüzde ödemeye karşılık çalışana el değiştiriyor. İşte, çalışanın seçtiği bisikletin fiyatı belli meblağın üzerindeyse kredi ile perakende fiyatı daha yüksek bir sınıra kadar daha pahalı bisikletlerin işverenden "kiralanabilecek"inden bahsediliyor. Tabii kiralama süresi sonunda %3-7'lik bir el değiştirme bedelini de göz önüne alarak %16-40 arasında bir sonraki bisiklette indirim yakalamak yabana atılır cinsten değil.
    Bununla da bitmedi; eğer bu "işe bisikletle" zincirine katılmadıysalar, kendi bisikletleriyle işyerine kadar her 10 kilometre sürecekleri mesafe için 3.5 tl ulaşım masrafı istemeleri mümkün.

2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    İthal doktor, öğretmen vs değil ithal bu fikirdeki yönetici istiyorum.

3. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Yemin ederim muhteşem ötesi bir fikir ya.Yöneticilerin teşvikini halkı spor yapmaya olanak sağlaması,ülkenin benzin masrafından bir nebzede olsa kurtulması ve en önemlisi egzoz gazlarının Co2 gazlarından ülkeyi arındırması.Harika bir olay bu ya.Türki'yede olsa ancak ben 45 yaşıma gelince olur.O nedenle Canada'da yaşamak istiyorum.

4. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
    bir devlet dairesinde memur olarak çalışmaktayım
    kendi deneyimlerim çıkardığım sonuç şu
    kurumumda çalışanların en az yüzde 30 u işe bisikletle gidip gelecek imkanlara sahip (3 kilometre çember dahilinde oturan sağlıklı kişiler)
    benzin fiyatından-park yerinden-araba fiyatlarından-trafikten-çevresel sorunlardan-stresden-hareketsizlikten şikayet ederler
    bisikleti önerdiğimizde ise şaka yaptığımızı zannederler, zihinler algılayamaz üst satırdaki sorunları unutur elalem ne der kaygısına düşerler
    anlatmaya çalıştığım sorun sistem değil sorun bizzat biziz
    asgari ücretli adamın (400 dolar) araba almak istediği bir milletiz biz

S.R.YILDIRIM, Nyusha, Emrehan ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  5. dohansen

dohansen Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    merhaba,

haber paylaşımı için teşekkürler. kurtköy de oturuyorum, orhanlı da çalışıyorum. ev-iş arası sadece 9,5 km. haftada 3 gün işe bisikletle geliyorum. arkadaşlarımın söylediği "rahatsız mısın?" oluyor.. ilginç. yapılması gereken bir şekilde bisiklet kullanımını ve bunun faydalarını tembel insanımıza anlatmaya çalışmak ve bir şekilde dikkatlerini çekip özendirebilmekte bence.. ama açıkçası çok yaygınlaşabileceği konusunda umutlu değilim...umarım insanımız bilinçlenir..

d.a.

Murat Çetinkale ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  6. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Benim çalıştığım kurumda durum daha da vahim. Bisikletle işe gidip gelmekten bahsettiğimde, "Nerede sürecen ki?" diyor bazıları. Yolda süreceğimi, bisiklet yolu olmadığı sürece, bisikletin normal yolda sürülmesi gerektiğini söylediğimde "Manyak mısın sen ya, ezerler valla" diyorlar. Daha kötüsü, bazıları zaten yolların yetmediğini, bir de bisikletle uğraşamayacaklarını, gerekirse tamponlayıp kenara itebileceklerini söylüyorlar. Yemin ederim doğru bu anlattıklarım. Bir şizofrenin güncesinden alıntı falan değil yani! Ama en kötüsü ne, biliyor musunuz? Bunu söyleyen gerizekalıların hepsi (üzülerek söylüyorum), benim gibi birer Mühendis. Maalesef çoğu da yeni nesil! Yani fosilleşmiş olsalar, diyeceğim ki "Bunların artık beyni iyice örümcek bağlamış, sulanmış"; Ama, ne yazık ki durum böyle acı. Her neyse; böyleleriyle moralimizi bozmak yerine tüm gücümüzü yetişmekte olan nesli bilinçlendirmeye harcamamız gerektiğini düşünüyorum. Tüm bisiklet dostlarına sevgilerimle.

Nyusha ve Raven_35 bunu beğendi.
  7. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Amerikalı bürokrat tabii ki arabayı tercih eder... Araplar petrol ve altınlarını amerikaya vermeyi kesseler, bak bakalım 16 yaşındaki çocuğa araba satabiliyorlar mı?

O zaman ülke genelinde arabyı yasaklamaya başlarlar bile...

İngilizler olayı aşmış bence... Türkiye'de bazı şehirler için bu tür uygulamalar olabilir ama İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'nın şehir yapıları buna uygun değil... Çok fazla tepe var...

Antalya, Konya, Kayseri, Kısmen Samsun, Erzincan çok uygun şehirler...

8. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    En kısa zamanda işe katlanan bisikletimle gelip, tepkileri tek tek not ederek o gün sabahtan akşama yaşayacaklarımı neden-sonuç ilişkileri ve grup tartışması öğelerini de devreye sokarak bir bitirme tezi projesi ciddiyetinde yazıp forumda paylaşmak istiyorum. Bizden yaş olarak geçtiyse de yazılarımız yetişen nesillere bir başucu makalesi niteliğinde olsun. Belki onlar bundan 30-40 yıl sonra bize gülüyor olacak. (HOHOHOOO YAHU BABA, AMCA, SİZİN ZAMANINIZ DA AMMA İLGİNÇMİŞ, BİSİKLETİ AYIPLAYAN İNSANLAR, GÖBEKLİLER FALAN.. İŞE GİTMEK İÇİN HER GÜN TRAFİKTE 5 SAAT HARCAMALAR FALAN.... ÇEKİLMEZMİŞ VALLA VS VS...)

9. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    "Benim çalıştığım kurumda durum daha da vahim. Bisikletle işe gidip gelmekten bahsettiğimde, "Nerede sürecen ki?" diyor bazıları. Yolda süreceğimi, bisiklet yolu olmadığı sürece, bisikletin normal yolda sürülmesi gerektiğini söylediğimde "Manyak mısın sen ya, ezerler valla" diyorlar. Daha kötüsü, bazıları zaten yolların yetmediğini, bir de bisikletle uğraşamayacaklarını, gerekirse tamponlayıp kenara itebileceklerini söylüyorlar. Yemin ederim doğru bu anlattıklarım. Bir şizofrenin güncesinden alıntı falan değil yani! Ama en kötüsü ne, biliyor musunuz? Bunu söyleyen gerizekalıların hepsi (üzülerek söylüyorum), benim gibi birer Mühendis. Maalesef çoğu da yeni nesil! Yani fosilleşmiş olsalar, diyeceğim ki "Bunların artık beyni iyice örümcek bağlamış, sulanmış"; Ama, ne yazık ki durum böyle acı. Her neyse; böyleleriyle moralimizi bozmak yerine tüm gücümüzü yetişmekte olan nesli bilinçlendirmeye harcamamız gerektiğini düşünüyorum. Tüm bisiklet dostlarına sevgilerimle."

Alıntı yapmadı kusura bakmayın.

Fazla ders çalışmaktan beyinleri sulanmış.

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  10. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

Kamuda bisiklete binen zor bulunur.Onlar ağır abiler ablalardır, karizmaları çizilir, yakıştıramazlar yüce şahsiyetlerine.Bu sonradan görmeler kadar sinir bozan tipler de zor bulunur.İşin kötüsü köyden gelen vatandaş da bu tipleri örnek alır!

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  11. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

Maalesef durum bu. Okuldaki kitaplar dışında kitap okumamış, aslında onları da doğru dürüst okumamış, kopyayla yada önceki yıllarda sorulan soruların cevaplarını ezberleyerek sınıf geçip lisans diploması alan bir sürü insan var.Eğitim kalitesi meçhul, adı bilinmeyen dağ başındaki ilçeye ekonomik hareket getirsin, 50 tane daha fazla tost satılsın diye kurulmuş olan bir sürü bölüm var.

Soner U., Raven_35 ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
  12. ömer korkmaz

ömer korkmaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Süpersiniz.

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  13. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de işyerime bisikletle gidip gelenlerdenim. Mesai arkadaşlarım bile ilk başlarda gülüyorlardı, 3 dakikalık yoldan arabayla gelenler dahi vardı. Şimdi ise ne kadar mantıklı bir iş yaptığımı anladılar ve tebrik edip kendileri de bisiklet arayışlarına girdiler. Lafın kısası, biz çevremizi değiştirebiliriz. Kim ne der kaygısı olmadan, sağlıklı bir vücut ve temiz bir çevre için yakın mesafe ulaşımlarında asla motorlu taşıtları kullanmamalıyız...

14. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Çoğu çalışanın mecbur olmadığı halde otomobil kullandığını bende görüyorum, bazı çalışanlar ise mecburen otomobil kullanmak zorunda, her gün eşi veya çocukları işe okula götür getir gibi işler için mecburlar. Özel sektörde de bazı kesimler iş gereği sürekli otomobil kullanıyor, genelde de işyerinin otomobili aynı zamanda özel otomobili oluyor.

Bende işe bisikletle gidip gelenlerdenim, her gün 15km. civarı pedallıyorum, işyerimiz 4 yıl önce taşındı, taşınmadan önce evime 1km. mesafedeydi, herkes taşınınca artık otomobil kullanacağımı düşünüyordu :) Tabii öyle olmayınca çok şaşırdılar ve "kendine işkence etme, vazgeç..." falan dediler.

Anladım ki, genel anlayışa göre bisiklete binmek sevimsiz, zorlayıcı, yorucu, aşağılayıcı, çocukça, tehlikeli, bir tür kendine işkence yöntemi gibi algılanıyor, bu önyargı topluma nasıl yerleşmiş ve nasıl çözülür bilemiyorum.

15. Haluk Soydan

Haluk Soydan Yeni Üye

Seviye:
    Bisklet sporunun gelişmemesinin önünde en büyük engel bsiklet yolunun olmayışı, bu her spor için geçerli, küçükken yüzme sporu yapıyordum kışın yüzücek havuz yoktu bir tek karşıda Burhan Felek havuzu vardı onada haftada bir gün gidebilirdik suda soğuk olurdu, nasıl yüzücü yetiştiriceksin üç tarafımız denizle çevrili neden yüzücü yok derler, sonra iş için Almanya'ya gitmem gerekti, oturduğum küçük yere 1 km. uzakda ozaman Galatasaray'ın antreman sahasından çok daha iyi 2 tane yanyana nizami futbol sahası, tartan pist, basket sahası (cam potalı fileler üstünde ve sağlam), yüzme havuzu vardı ve bunlar ücretsiz halkın kullanımına sunulmuş, ve bu spor tesisleri her yerde vardı

Belediye önce bisklet yollarını düzgün yapacak dışarda olduğu gibi biskleti bağlamak için belli aralıklarla bisiklet bağlama yeri (parkı) yapacak, yaptığınıda yaptı desinler diye değil düzgün yapacak ozaman bisklet kullanımı artar.

16. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
    sağlıkta masrafı nasıl olurda keseriz diye düşünen sistemin başındakiler
    sadece bisiklete değil spora yönlendirmeli insanları
    mesela beden eğitimi dersi hergün olsa azıcık ittirerek de olsa kişiler spora yönlendirilse ne olur

17. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    İşin kötüsü ben de Mühendisim! Bunun ne yazık ki Üniversite okumakla filan ilgisi yok. Üniversite insana sadece belirli bir alanda Profesyonel yetkinlik kazandırıyor. Oysa "Eğitim" denilen şey bambaşka. Onu zaten Üniversite'ye gelene kadar alıyorsunuz! Ha, sosyalleşmeye, değişik yerlerden gelen insanlardan farklı bakış açıları, farklı kültürler kazanmaya niyetiniz varsa, Üniversite ortamında bunu bulabiliyorsunuz. Alıp almamak tamamen kişiye kalmış! Yani, Ajdar, Mustafa Topaloğlu, Ankaralı Namık gibi meslektaşlarım da var maalesef!

18. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Dilbilgisini seven bir mühendis az rastlanan bir şey:)))))Türkçede gülücük diye bir şey var mı yazınca birden dikkatimi çekti.Bilgisayar Türkçesi!!!!!

19. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Açıkçası, ben de birsürü yazım hatası yapıyorum. Kimi zaman farkına varmıyorum, kimi zaman sonradan farkediyorum ancak, iş işten geçmiş oluyor. Yine de insanın kendi dilini bilmesi, ona sahip çıkması benim için çok önemli. Elimden geldiğince çevremdeki insanlarda da bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyorum. İyi günler dilerim.

20. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Benim hayatım Türkçe dersi ile geçti annem Türkçe öğretmeni çünkü,bir insan hayatta başarılı olmak istiyorsa ilk önce kendi dilini sonra mümkünse diğer dilleri öğrenmek zorunda ,hem de iyi öğrenmek zorunda, ben bunu bilir bunu söylerim.Şimdi çocuklara öğretildiği gibi matematik değil anahtar ders Türkçe.Ben de size iyi günler dilerim.