Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İngiliz "JAMES" 1900-1930

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında suatkucuk tarafından paylaşıldı.

1. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, "JAMES" marka İngiliz kadromla sizleri tanıştırmak istedim :) Fotoları görünce yükselen maşallah sesleri kulagıma gelecek sanırım :)) Öğrenebildiğim kadarıyla en son 1930 lara kadar üretilmiş, çok detaylı araştırma yapamadım. Orjinal aynakolu, sele borusu ve orjinal orta göbeği mevcut. Maşa ise 1970 li yılların Pegeout maşası..Maşa konusunda emin değilim ama yakıştığını düşünüyorum. Bulabilirsek eski İngiliz maşası da kullanabilirim. Arkadaşım bu kadroyu bulduğunda pas içindeydi ve orjinal boyası belli belirsiz üzerindeydi 'lacivert'. Aynı zamanda ön kısımdaki logosu da belli belirsiz duruyordu. Pasından arındırıp o halıyle vernıklendı, fena görünmüyordu, ama daha sonra sevgılı arkadaşım, klasik bisiklet duayenı, klasik motor uzmanı sevgili arkadaşım, bir öğle vakti bisikleti boyadı, vernikledi :)) Bence çok güzel oldu. Şimdi bu kadroya uygun; gidon, yaylı sele ve çember bulmamız gerekıyor, arastırıyoruz, bu konuda yardımlarınızı beklıyorum:) Çamurluk takmayı da düşünüyorum..Hikaye böyle başladı işte, bakalım ortaya ne çıkacak.

2. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Suat Abi selam, daha oncesinde de belirttigim gibi bu bisiklet 650c teker standartinda ve rot frenli sisteme sahiptir is boyle olunca da bu bisiklette cember, gidon, boyun, fren kaliperleri ve fren kollarinda secenek yoktur. Kisacasi bu soz ettiklerim tamamen birbiri ile baglantili olmak zorunda.

suatkucuk bunu beğendi.
  3. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    Birşeyi söylemeyi unuttum. Çekoslavak malı "arka kontra göbek" aldık. arkajant bunula örülecek, ön içinde 1970 lerdem Maillard ön göbek kullanmayı düşünüyoruz, ama bu da çok net değil. Maşa daha yeni nesil olduğu için ön fren takma şansımız olacak, bu konuda da tam karar verebilmiş değiliz:)) . Fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum...

4. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    Tesekkuredrım Dogukan, mesajını şimdi gördüm, haklısın,fazla seçenek yok gibi...

5. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Hatta fazla degil, tek sec3nek vardir da denebilir. Bu yuzden bu arayista anahtar kelime "rot" seklinde olmalidir. Ebayde acik artirmalarda ara ara bulunuyor ve fazla durmadan satiliyor tabii ki. Biliyorum ayni tarz kadrodan suan ben de de mevcut ve oldugu gibi kenarda durmakta.

6. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    kontra arka göbek ve bu maşayla kullanılabileceğini düşündüğüm ön fren konusunda ne düşünüyorsun?. 29 inç lastikler?

7. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    29" kullanimini eski standartlasamayan 27" tekerler ile kiyaslarsak ayni oldugu icin kullanilabilir. Ozellikle masa da Peugeot oldugu icin Daha da olma payi yuksek cunku ozellikle Peugeot bisikletler 27 ve 28" standartlari gozetilerek uretilmis bisikletlerdir. Kontra kullanimina gelincede arka rot uyumlu cemberin ve gobegin delik sayisi tutuyorsa neden olmasin.

8. Hüseyin Tekin

Hüseyin Tekin Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    selamlar abi. çalışmanızda başarılar dilerim.

Doğukan abi rot sisteminden kastınız bu klasik şehir bisikletlerinde bulunan çubuk/çelik fren mi? eğer öyle ise suat abiyle tecrübelerimi paylaşmak isterim

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=115720 bu sistem midir?

9. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    Dogukan, cok degerli bilgiler veriyorsun, soylediklerinle biseyler sekillenmeye basladi....Huseyin tesekkurederim, acikcasi Dogukan soykedikten sonra bende rotun ne oldugunu anlamaya calisiyorum:))

Hüseyin Tekin bunu beğendi.
  10. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    86 üretimi Selle Royal ve Hollanda malı gidon, jant seti ise fena durmadı :)) Şaka bir yana jantları bu tarz düşünmüyorum desem yalan olur! Bisikletin aslına sadık kalmak çok sıkıntılı olacak, doğaçlama yapacağız artık :)

levent koç bunu beğendi.
  11. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    Fotoğraf karesine sığdırmakta zorlandım, o kadar uzun bir kadro ki görmeniz lazım, tamamını görebilmek için normelden geriye doğru şöyle biiir adım geriye çekilmek zorunda kalıyorsunuz :))

12. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    bırkaç ornek buldum, fikir verebilecek..Birinde vites sistemi kullanmışlar ,birinde de önde çubuk fren arkada kontra var..

13. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    benımkı hepsinden güzel :))

Osman D. bunu beğendi.
  14. Hüseyin Tekin

Hüseyin Tekin Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Eğer doğukan abi rot fren sistemi derken şu yukarıdaki bisikletin üzerinde kullanılan fren sistemi ise işin ve orjinaline sadık kalayım dersen Allah yardımcın olsun :D

15. fatihcankaymak

fatihcankaymak Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Gerçekten antika... Çok güzel..

16. Mahsus Mahal

Mahsus Mahal Kıdemli Üye

Adı:
    Aydın Bez
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aldığınız jant seti ve dış lastikler hakkında bilgi verir misiniz? Crank Brothers gibi duruyor tellerin örümüne bakınca?

17. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    Jant setini fotograf cekmek icin takmistim, bunlari kullanmayacagim Aydin :) shimano jant seti fotodakiler

18. Mahsus Mahal

Mahsus Mahal Kıdemli Üye

Adı:
    Aydın Bez
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Marka model yazar mısın Shimanolar için?

19. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    shimano wh-r 540

20. suatkucuk

suatkucuk Aktif Üye

Seviye:
    İki selemiz var el yapımı hakiki deri ve hiç kullanılmamışlar diyebiliriz. İkisinden birini diğer malzemelerle uyumuna göre kullanırız artık. Birde Velo zincirimiz var. Geriye gidon ve cemberler kaldı.