Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnce lastik kullanıımı

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Eray Helvacı tarafından paylaşıldı.

1. Eray Helvacı

Eray Helvacı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar ince lastğin avantajları ve dezavantajları nedir hız açısından nasıl yada yol lastiğimi daha iyidir (kalın lastik) :)

2. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mtb için kullanılan ince slick lastiklerden bahsediyorsanız açıklamada bulunayım

bir kere hız açısından çok fark edilir. hele harcanan enerji % 30 oranında azalır. ama slick lastiklerle arazi yapılmıyor bu da dez avantajı. kaldırımdan inerken veya sivri bir yerde sürtersen yarılma riski de fazla

baska bir dezavantajı ise. kalın lastikten slick lastiğe geçenler tekrar kalın lastiğe geçince zorluk yaşıyorlar bir süre :D

3. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    26 X 1.50 Rubena almak üzereydim yorumunuzu okudum. Gerçekten yarılma riski fazlamı? Kaldırımdan inerken yada sivri bir yere denk gelirsem yarılır mı?

4. Cengiz ADANUR

Cengiz ADANUR Aktif Üye

Seviye:
    Kişisel görüşüm ister asfaltta ister formula pistinde kullanın mtb için 26x1.75 den daha ince lastik caiz değildir :) Asfalt kullanımı için ideal olanı 1.75, arazi içinse 2.00 yada 2.10. Ben düz yolda 1.75 slick, arazide 2.00 dişli tercih edilmesinden yanayım.

5. cihan celik

cihan celik Aktif Üye

Seviye:
    yaklasik 500 KM'yi maxxis xenith 1.50 full slick(dissiz-dumduz-kabak) ile yaptim. Birak yarilmayi patlama bile yasamadim. Ama basinci yuksek oldugu icin 20 cm lik kaldirimlardan inerken ve cikarken bisikletten iniyorum. Belki birsey olmaz ancak temkinli kullaniyorum. Ama arkadasin yazdigi gibi kisin 2.10luklari taktigimda zorluk cektim. Kullanasim gelmiodu, pedal cevir cevir gitmiyor falan.

6. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    2Km si orta eğim de günlük 6KM yol yapmayı düşünüyorum. Yaşım 36 Kondisyon 0 :( 1.50 lastik almaya karar vermiştim. Hatta şunu http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-rubena-1-cift-ucretsiz-kargo-77613767/detay/ alıyordum. Ancak sorun yaşamak istemiyorum.

1.50 mi? 1.75 mi 1.90 mı alayım diye kafam karıştı şimdi. 1.50 lik lastiğin en büyük avantajı daha az güç gerektirmesiydi benim için. Bisikletim Bianchi Meta Pro Boyum 1.80 kilom 80 sizce ne yapmalyım...

7. kapluj

kapluj Üye

Adı:
    Yusuf Mucur
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ben de lastiklerimi değiştirmek istiyorum, 1.5 şu an daha ince bir lastik için lastik dışında başka bir şey almam lazım mı?

8. cem_filiz

cem_filiz Yeni Üye

Adı:
    Cem Filiz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    BTWIN Roveride mı kullanıyorsunuz? Jantın iç yüzünde 19C veya 21C gibi bir ifade olması lazım. Buna bakarsanız, jantın enini yanlış hatırlamıyorsam milimetre olarak gösteriyor. Ona göre hangi ebatlarda takılabileceğini belirtir. Mevcut lastiğiniz 1.75 ise, iç lastikte de bir değişikliğe gitmeye gerek olacağını sanmıyorum.

enrique ve kapluj bunu beğendi.
  9. kapluj

kapluj Üye

Adı:
    Yusuf Mucur
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @cem_filiz aynen riverside 120, mevcut lastiğim 1.5. sağ olasınız bu arada hocam.

enrique bunu beğendi.
  10. cem_filiz

cem_filiz Yeni Üye

Adı:
    Cem Filiz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Pardon, ilk mesajda zaten yazmışsınız. Ben hızla okuyunca sanki 1.5 almak istiyorsunuz gibi anladım. Genelde iç lastik üzerinde de yazar hangi dış lastik ölçülerine uygun olduğunu. Çoğunlukla bir ölçü küçültmekte sıkıntı olmadığını, iç lastik değiştirmeye vs gerek olmadığını hatırlıyorum. Dış olarak kaç düşünüyorsunuz?

Bir de genel olarak bisikletten memnun musunuz?

11. kapluj

kapluj Üye

Adı:
    Yusuf Mucur
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @cem_filiz 1 ladtik düşünüyorum hocam. bisikletten memnunum ama birazcık ağır birazcık da tekli aynakol olması ankara gibi komple yokuş olan bir şehirde çok zorluyor. tekerleri küçültüp, 3'lü aynakol takmayı düşünüyorum o zaman daha iyi olabilir.
    drop bar da takmayı düşünüyorum ama fazla mı extrem olur acaba :D

12. cem_filiz

cem_filiz Yeni Üye

Adı:
    Cem Filiz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Jant eni 19c ise 1 inç lastiğe müsaade etmeyebilir

13. kapluj

kapluj Üye

Adı:
    Yusuf Mucur
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @cem_filiz bir de bazen yeni teker takmak falan gereksiz mi diye düşünüyorum, bisiklet şu an 15kg.
    ayrıca kaç c olduğunu nereden görebilirim?

14. cem_filiz

cem_filiz Yeni Üye

Adı:
    Cem Filiz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Jantın üzerinde genelde kabartmalı olarak yazar. Dikkatle bakarsanız görülebilir diye düşünüyorum.

Üzerinde çok yatırım yapmak yerine bunu olduğu gibi kullanıp yol için aynı bir bisiklet daha mantıklı olabilir belki

15. C.Koc

C.Koc Bianchi Touring 727 m

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    700 19c jantım var 1,38 lik lastik kullanıyordum 1,32 lik maxxis lastiğe geçtim 2 yaz bir kış bitirdim sadece tek patlama yaşadım gayet memnunum

16. BisikletKolikK

BisikletKolikK Aktif Üye

Seviye:
    btwin riverside 120, 1x8"i ilk gördüğümde şaşırmıştım hocam. Kaset olayı çok güzel olmuş bu bisiklette.

17. kapluj

kapluj Üye

Adı:
    Yusuf Mucur
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @BisikletKolikK bisiklet çok ağır olmasa ya da konyada olsam güzel bisiklet aslında hocam

BisikletKolikK bunu beğendi.
  18. BisikletKolikK

BisikletKolikK Aktif Üye

Seviye:
    Daha hafifinide alırsınız birgün hocam, açıkçası merdiven çıkarmak dışında pek bir faydasını hissetmiyorum ağırlığın. Benim bisikletimde bir ara 15 kilolardaydı, şuanda 13-14 civarı. 13-14-15 gibi sürekli bir değişim yaşadım ama merdiven çıkarmak dışında inanki gram hissedemedim yolda.

kapluj bunu beğendi.
  19. cem_filiz

cem_filiz Yeni Üye

Adı:
    Cem Filiz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bisiklet ağırlığı elbette önemli ama ona gelinceye kadar yapılabilecek çok şey var. En basiti lastik basınçlarını düzgün ayarlamak.

Başka bir başlıkta da yazmıştım, ben de Decathlon'dan aldığım hibrit bir bisiklet kullanıyorum (Original 520). Tabii ki insanda lastiğini mi inceltsem, komple mi değiştirsem fikirleri gezinmeye başlıyor. Ama en basiti hava basıncını kontrol etmek. Şöyle ki lastiğin üzerine baktığınızda uygun PSI aralığını yazar. Benimkinde 40-60 PSI aralığını belirtmişti, bisikleti aldıktan bi 10 gün kadar sonra benzin istasyonunda pompada. Bir kontrol edeyim dedim, ön 18, arka ise 11 PSI çıktı. Önü 50, arkayı 55 yapınca biraz sertleşmekte birlikte sürüşü ve pedalın ağırlığı çok hafifledi. Ancak bu basınçları da koruması için 2 haftada bir gibi kontrol gerektiğini de öğrendim, hacim küçük olduğu için azıcık bir hava azalması basıncı düşürüyor.

Bakmadıysanız tavsiye ederim.

BisikletKolikK ve kapluj bunu beğendi.
  20. BisikletKolikK

BisikletKolikK Aktif Üye

Seviye:
    Bu konuda haklısınız hocam, sınırlara yaklaşınca bisikletin akıcılığı fakedilir bir düzeyde değişiyor. Mesela yeni patlamış ve havası biraz inmiş tekerli bir bisiklet neredeyse yerinden oynamıyor. Aslında lastiğin içerisinde hava olduğu için ne kadar geniş olursa(Havada Geniş Olduğu İçin) o kadar esneme payı oluyor.
    Tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam, aslında bayaadır da hava basmıyordum.