Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ince-kalın teker hakkında !

Konu, 'Tekerlekler' kısmında erencaner tarafından paylaşıldı.

1. erencaner

erencaner Forum Demirbaşı

Adı:
    Eren Caner
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    merhaba arkadaslar oncelikle aranıza yeni katıldım,bende 18 vitesli bir dağ bisikleti var,tekeri standart kalın,ama ben birazcık daha hızlı olsun diye ince teker taktırmak istiyorum? 26'' 41 ya da 42 dişli ön aynakol,ama arka taraf 11den fazlaydı sanırım,

acaba tekeri inceltmek bana hızda ve hafiflikte ne kadar avantaj sağlayabilir?

ayrıca aynakolu ön büyüğü 52lik taktırsam arka küçüğü de 11lik taktırsam bana hızda ne kadar avantaj sağlar?

iki sorum için de sizden ayrı ayrı bir yorum bekliyorum arkadaslar,umarım esirgemezsiniz,teşekkürler

2. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Foruma hoşgeldin,
    Sana kalın da gelse, anlattığın kadarıyla bisikletinin özelliklerinden lastiklerinin 1.95 olduğunu sanıyorum.
    Daha çabuk devirlenebilmek için 26" teker ölçüsünde 1.0" e kadar incelikte lastik takabilirsin.
    Tabi teker setini de daha ince çemberli olanlarıyla değiştirmen şartıyla.
    Veya 1.5" lik kolay bulunabilen "slick" lastikleri takıp da mevcut olan tekerlerinde kullanabilirsin.
    Dişsiz olan bu lastikler hem çabuk hızlanmanı sağlayacak, hem de sürtünmeyi azaltarak yorulmanı da azaltacaktır.
    42 dişli aynakol yerine, 48 dişli mtb aynakolu takabilirsin.
    Fakat 18 vitesli sistemine uyum sağlayabilmesi için rubleni (arka çark) de 8'li sistem rublesi ile değiştirmelisin, ayrıca arka teker göbeğin de uyum sağlaması için 8'li sistem göbeğiyle değiştirilmelidir.
    Yine fren/vites kolların da 8'li kollarla değiştirilmelidir.

Lastikleri, ince lastiklerle değiştirmek yeni takılacak modele göre hafifliği farkettirir.
    Mesela 750gr ağırlığında telli 1.95" lik dişli lastiklerin var diyelim.
    Eğer yine telli ve giriş modeli bir slick lastik alırsan, 1.50" olsa bile ağırlığı 700gr a yakın olacaktır.

3. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:

1,4lık yada 1,50 slik lastik takmanı öneriyorum.

52lik yol aynakolu takabilir ve bu şekilde kullanabilirsin. sanıyorum bisikletinin şuan üzerinde olan aynakol demirden.
    tabikide pek uyumlu olmayacaktır fakat şuanki kullandığın aynakoldan daha iyi olacağı kesin. eğer rublen ve zincirin sorunsuz ve fazla masrafa girmek istemiyorsan, söylediklerimi değerlendir.
    aksi taktirde komple bir değişiklşiğe gitmen gerekebilir. asfalt yolda sana rahat bir şekilde kullanabilirsin bu şekilde.
    ayrıca hız yapabilmen içinde jantlarının iyi akord edilmiş olması gerekiyor. kolay gelsin. dikkatli sürüşler