Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnanmayın Artık Şu Adamlara !

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ali Menemen tarafından paylaşıldı.

1. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Herkez görmüştür, tv de veya sokata adamlar bir düzenek kurar ve o düzenekteki aletin kullanılamaz enerjinin toplandığını ve boşa gitmesinin engellendiğini söylerler. Elektrik faturasını düşüdüğünü iddia ediyorlar. Bilmeyen insan da para verip alıyor. İnanmayın yalan, tek faza kompanzasyon yapılamaz. Biz kompanzasyonu fabrikalarda 3 fazın olduğu yerlerde yapıyoruz. Tek faza kompanszyon yapılamaz çünkü tek fazda çekilen endüktif reaktif güç çok düşüktür.

En çok kızdığm şey ise tedaş vaya ilgili kurumlar çıkıp bunlara ses çıkarmıyor. Biz bölümümüzdeki hocalarla konuştuk. O aletleri satan adamlardan bize numune göndermelerini istedik. Ama bize numune göndermediler, çünkü bizim bölüm hocalarımız o alete karşı. Faturayı düşürdüğüde doğru değil. Ac de cosinüs fi dediğimiz bir açı var, o aletin o açıyı daralttığını söylediler. Bu yüzden ölçü aleti ile ölçüm yaptığımızda enerji tasarrufu varmış gibi görünüyor.

Cihazın içinde çeşitli entegreler var, endüktif yükte akımı düşürüyorlar, bazı kondansatör ve entegreler var bunlar birbirinden bağlantısız olarak duruyor. Sizin para sayıp 90-150 liraya aldığınız cihazı biz 30 liraya yapabiliyoruz fakat hiçbir işe yaramıyor, tıpkı orjinali gibi. Zaten bu cihazlarada patent vermemişler. Birileri bunu satıyor, birileride göz yumuyor.

Kompansazyonun wattı düşürmediğini, volt u etkilediğini söylemek istiyorum. yani biz evdeki cihazlarda kullandığımız watt başına para veriyoruz, çekilen volt başına değil. Gerilim düşse bile watt azalmadıkça birşey değişmez. Evlerimizdeki reaktif gücü değiştirmek bizim avantajımıza değil.

Misafirliğe gittim adamlar almış bu cihazdan, aldım cihazı fişe taktım faturada bir değişiklik olmadı diyor. Hadi gelde anlat elektrikten anlamayan adama kompanzasyonu:rolleyes:

Akımı ölçemeden voltajla cosfi hesaplanabilir mi ? Hemen cevap akım gerilim arası faz farkını bulmadan olmaz şeklinde olabilir fakat reaktif güç tüketimi sonucunda şebekede oluşturulan bozulmayı hesaplayarak bulunabilir mi cos fi ?

Ayırca cihazın içinde herhangi bir prize takmanız yeterli yazıyor. Ama tüm daireye tek linye çekilmiyorki, en az 9-10 linye oluyor, priz ve aydınlatma linyeleri birbirinden bağımsız hale getiriliyor. Peki şimdi sorum şu birbiri ile bağlantısı olmayan linyelere faydası nasıl olacak, panonun içine monte edin deseler olacak ama işin içinde bir bit var...

-Reaktif güçle bir ev sakininin işi yoktur
    -Evde kullandığımız sayaçlar endüktif ve kapasitif reaktif enerjiyi ölçmez
    -Evlerde monofaze sayaç kullanırız bu alet 3 fazlar için geçerli olabilir yani evde tek faz var bir işe yaramaz.
    -Monofaze sayaçlarda aktif sayaç üzerinden fatura hesaplanır yani endüktif ve reaktif ten hesaplanmaz

Şebekeden çekilen akımın azalma sebebi endüktif reaktif gücün kapasitif reaktif güç ile(kondansatör ile) kompanze edilerek S görünür gücün düşürülmesi.
    S1=1,732xUxI1
    S2=1,732xUxI2
    Siyah olan vektör aktif güç vektörü.

Aktif güç sabittir evdeki sayaçlar aktif gücü yazar dolayısıyla tasarruf söz konusu değildir.

"Hem pikleri temizler hem de tesisatımızda dolaşan elektriğin kalitesini yükseltir"
    Kardeşim elektrik bu ! Sen pazardan elmamı mı alıyorsun, bu çürük at kenara.

Keşke bizim bölüm hocalarımız bize birazda pazarlama okutsaymış biz bu işi yaparken İBADET gibi saygıyla yapıyoruz. Milleti kandırmadan yapıyoruz. Tebrik etmek lazım onları, kolay değil böyle yalan şeyler yapmak.

"Kontrolsüz kompanzasyon,kompanzasyon değildir"

Milleti kazıklayanların yakasındayım, sözlerimden çekinmem, aldanmayın bu adamlara, bu işi bilen kişilere danışın, onların sözüne inanın.

Bir başka dolandırıcılık olayında görüşmek üzere, her nerde kazıklıyor ve kazıklanıyor iseniz...

2. Enes Ç.

Enes Ç. Üye

Seviye:
    Ben hep merak ettim bunu. Alanım Makina olduğu için çok detayını bilmiyordum ama sayenizde çok iyi anladım. Çok teşekkür ederim. :)

Ali Menemen bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bir ara bizimkiler meraklanmış. Durun dedim, almayın. Önce araştırayım. Araştırdım, neymiş ne değilmiş diye... Aynen anlattığınız bilgilere ulaştım. Elektrikten çok iyi anlamıyorum (sadece hobi derecesinde) ama kafam da evde işe yaramadığını anlayacak kadar çalışıyor çok şükür.

Kazıklanmak cidden hafif kalıyor, bunun adı olsa olsa dolandırılmak olur.
    Aslında göz yumanlar asıl suçlu.

42FY ve Ali Menemen bunu beğendi.
  4. AliTürk

AliTürk Üye

Seviye:
    Bilgilendirme icin cok tesekkurler... İyi Forumlarr... :)

5. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bilgilendirme için çok teşekkürler benim de çok merat ettiğim bir konuydu, aydınlatmanız çok iyi oldu.

6. Uğur Çakırlar

Uğur Çakırlar Kıdemli Üye

Seviye:
    Ne kadar duyarlı bir vatandaşsınız. Okulda öğrendiğiniz teknik bilgiler ile milletimizi dolandırmaya çalışan bu insanların oyununu kıyaslayıp sonucu bize hem bilimsel hem de günlük bir dille anlatabilmişsiniz ve üstelik bu uzun yazıyı yazmakta üşenmemiş ve resimle de desteklemişsiniz. Helal olsun diyorum, elinize sağlık :).

7. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Daha neler var dolandırıcılık yapan çok bu sektörde, örnek olark verirsek fabrikada aylık 60 bin lira elektrik faturası geliyor, biz sayaçları hergün tek tek yazıp kayıt ediyoruz, toplayıp elektrik faturası ile karşılaştırdığımızda 5-10 bin lira fazladan geldiğini görüyoruz. Yani biz onu hesaplamasak tedaşta birileri 5-10 bin lirayı cebine indirecek. Gözünü sevdiğim Türkiye m de çok böyleleri...

Uğur Çakırlar bunu beğendi.
  8. F-LOCK

F-LOCK Üye

Seviye:
    Bilgilendirme için çok teşekkürler:)