İmdat İşlemcim alev aldı

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Gigabyte lga775 soketli 916p çipsetli anakartımla p4 3.2 EE işlemci kullanıyorum kasamsa aopen ve sadece 1 adet 80 mm lik egzos fanı var... 1 haftalık bir süredir ilemcim sürekli 60 derecenin üstünde çalışıyor ve ne yaptıysam bunu düşüremiyorum...şuanda yeterli hava girsin diye kasa açık önüne vantilatör koymama rağmen sadece biostan sıcaklığı takip ederken min 67 derece sıcaklığa indi ve cpu fanı (kendi standart fanı) 4200rpm seviyelerinde dönüyo...Windows açıkkende sürekli bu sıcaklık seviyelerinde ve ve bu sebepten dolayı fan çok gürültü çıkartıyo soğutamıyorm... Şuanda ben kasanın içindeki butün kabloları düzenledim hava sirkülasyonnu artması için ve her ihtimale karşı işlemci fanını değiştirmeden önce 2 adet 120 mm lik kasa fanı aldım ve kısmetse yarın elimde olucaklar birini egzos diğerini emiş yaparak sirkülasyonu arttırmayı düşünüyorum...bunların dışında bütün fanları söktüm temizlecedim biraz rahatladı ama yetmedi son çare olarak işlemci saat hızını düşürdüm şuan faz sesi kesildi ve soğudu sayılır ama performans dibe vurdu diyebilrim...sizce bu aşırı ısınmanın sebepleri neler olabilir yani son çare olarak gidip bi tane zalman 9500CE led işlemci fanı alıcam ama yani ya oda işe yaramassa diye korkuyorum...SİZCE NE YAPMALIYIM SEBEP NE OLABİLİR...

Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
yeterli deneyime sahipsen -ki yaparsın- heatsink miydi o aletin adı, CPU fanın altındaki bakır yada aluminyum malzemeyi çıkarıp tabanını saf alkol yada onun özel bi sıvısı var onunla temizleyip gümüş yada seramik pastalama yapıp tekrar ve dikkatler yerine takmayı, bu arada da heatsink ile CPU çekirdeği yada sanırım pentiumlarda kapak benzeri bi malzeme var onun arasında boşluk kalmamasına dikkat etmek faydalı olabilir.

2 adet fan uygulamak mantıklı..diğer sirkülasyon düzenleyici tedbirleri de almışsın.yukarıda yazdığımı da uygularsan sanırım çözüm olur.

bu arada aklıma geldi..CPU voltaj değerleri -sanırım ismi vcore olmalı- hedeflediğin overclock değerleri için yüksek olabilir.gerçi downclock uygulamışsın ancak, eğer vcore değeri de değiştirilebilir ise normailnden yüksek olup olmadığını da gözönüne almakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
yangın çıkarabilir mi bu durum?
aynısı bendede var. 60 derece civarında sürekli p4 3.0 işlemcim.
24 saatte açık bırakıyorum. evde yokken bile. film indiriyor.
korkum yangın çıkabilir mi?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
ya yangın felan çıkmaz ama olması gereken normal sıcaklık 45 derece civarları ve uzun süreli yüsek sıcaklık kullanımı ömür kısaltıyo diğe canım sıkıldı...yoksa bende 3d çalışmalar ve projler yapıyorum ve render yaparken 75 derece civarlarında çalıştığı oluyo...ama sürekli olunca problem...Ayrıca yangın felan çıkmaz zaten tehlikeli sıcaklığa gelince pc kendini kapatıyo zarar görmemesi için...şuan ben sıcaklık ortalamsını 65-70 derece arasından 60-55 derece arasına düşürdüm sadece 1 adat egzos bi radette emiş için fan takarak kasaya ve yarında termik macunu yeniliyicem ve böylece en az 5 derecelik daha düşüş yaşamayı düşünüyorum en az
ve en son olarakta işlemci fanını değiştirecem...

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
ben değiştirdim işlemcinin fanınını. gürültülü orjinal fanı
zalman marka sessiz fan aldım

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
valla benim amacım sessizlikten çok serinlik çnk ısı arttıkça performan düşüyo ben bunu 1 haftadır bariz hissediyorum...o sebeple onuda değiştirecem hele şu termal macunum gelsin...ondan sora

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
haaa bu arada aklıma gelmişken...
başıma geldiği için biliyorum heatsinkle fanı ayırıp hem fanı hem de heatsinki tozdan arındırmak büyük fayda sağlayabilir.bende yaklaşık 7 derece farketmişti, heatsink ile fanın arasında tozdan kapanmış, fanın üflediği hava heatsinke fayda sağlayamıyordu.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Evet kasa fanlarımdan sonra Arctic Cooling MX-! yüksek performans termal macunumda elime ulaştı direk kasamı açtım işlemcimi söktüm eski ve geçen sefer fanımı temizlemek için söktüğümde bozulan macunu temizledim ve yerine yenisini sürdüm ve geri taktım ve yaklaşık 3 saat biosta ve 3 saat kadar da windows ta günlük kullanım tarzında kullanarak sıcaklık değerlerine baktım...120mm kasa fanlarını takmadan önce downclock yaptığım halde aynı şekilde kullanımda 69-70 derece sıcaklıkta çalışan işlemcimin sıcaklığı downclock halinde 25-30 derece normal konumdada 35-40 derece gibi hiç beklemediğim değerlerde çalışmaya başladı...ayrıca aldığım 120mm lik REVOLTEC fanların üstün sessizlik ve sirkülasyon performansınada hayran kaldım...

Eğer sizde ısı problemi yaşıyorsanız yada CPU fanı yada kuzy güney köprülerinindeğiştirmeyi düşünüyosanız ARCTIC COOLING MX-! termal macunu mutlaka edinin inanın çok faydasını göreceksiniz özellikle 200 saat sora tam performansa ulaştığı yazıyo ben o zamanı bekliyorum açıkçası miktar az ama en az 15 kullanımlık macun geliyo pakette...Şİddetle tavsiye olunur

sevgili

Üye
Tepki
28
benim gibi yapın pc başından kalkınca kasayı buzdolabına koyun, tekrar calıştırdığınızda buzlar eriyene kadar, oldukca rahat ediyorsunuz :D :D :D

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Ben fanın arkasına vantilatör koyuyorum iyi geliyo ! Sizede tavsiye ederim.