Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İmdat! Destek İstİyorum.

Konu, 'İstanbul Anadolu' kısmında HASANÜNAL tarafından paylaşıldı.

1. HASANÜNAL

HASANÜNAL Yeni Üye

Bu foruma yeni üye oldum, herkese merhaba,
    Büyük bir zevkle aldığım bisikletimi, İBB'nin yaptığı ve gerçekten çok güzel bir güzergah olan Bostancı-Pendik arasında spor amacıyla kullanmaktayım. Ancak, yayalardan şikayetçiyim ve 2.5 aydır bir çözümünü bulamadım. Sanırım sizler de aynı konudan şikayetçisiniz, çünkü hangi bisiklet sahibi ile konuşsam aynı şikayeti alıyorum.

Gayet belli olduğu halde bisiklet yoluna giren yayalar nedeniyle bütün bisikletliler tehlike altında pedal çevirmek zorunda. Halbuki bu hatta, Belediye, yaya ve bisiklet trafiğini ayırmak için yolu farklı renkte yapmış, Bostancı'da yolun başlangıç bölümünde yere oldukça büyük bir şekilde bisiklet işareti koymuş, yere her 100 metrede bir kaç kilometrede olduğunuzu belirten rakamları da yazmış. Fakat hala bu yolda yayalar (yaklaşık yayaların % 15'i) bisikletlileri riske atarak pişkin bir şekilde sporlarını yapmaktadır. Tamam ne olacak biz de yaya yolundan gideriz ama ya yayaya çarparsak, ya yayaya bir şey olursa, ya bize bir şey olursa ne olacak. Sonuçta yayaların yürüyüşüne ayrılmış bölüme girmek zorunda kalıyoruz, ne olursa olsun suçluyuz. Ayrıca yolun kalabalık olan bölümleri oluyor ve yaya yoluna bile girilemeyecek zaman çok oluyor. Sonuçta iki tekerlek üzerindeyiz ve yol ile teması çok ince olan tekerlekler fren yapıldığı anda bisikleti durdurmuyor. Bir kural konmuş ve bu uygulanmıyor.

Nitekim böyle bir durumda, yayaya çarpmamak için çimlere inmek zorunda kaldım ve çıkmak isterken kontrolü kaybederek düştüm. Bu olay 23 Nisan'da oldu hala yaralarım iyileşmedi ve sol tarafıma yatamıyorum. Bu durumda zarar gören sadece ben oldum. Bisiklet yolunda yürüyen bayanlar ise "Ay bu bizim yüzümüzden mi oldu?" şeklinde bir soru sorarak yollarına devam ettiler.

Bu durumla maalesef çok sık karşılaşıyoruz. Anladığım kadarı ile yayalar bu yolda birkaç sebepten bisiklet yoluna giriyorlar. 1-Kuralları bilmiyorlar, 2-Kuralları bilseler de uygulamıyorlar (istatistiklerden Türkiye'de kazaların oranının diğer ülkelere göre çok fazla oluşunun sebeplerinde biri), 3-Bilhassa sabah saatlerinde bisiklet yolu gölge oluyor, gölgeden yürümek istiyorlar, 4-Yayaların % 85 kadarı yaya yolundan yürüdükleri için bisiklet yolu daha boş oluyor, 5-Bazıları bu renkli yoldan yürümeyi ayrıcalık zannediyor. Elbette başka sebepleri de vardır ama bu kadarı sanırım yeter.

İBB'ye durumu izah ettim, mail ile hemen yanıt verdiler. Haklı olduğumuzu, yere işaretlerin Pendik'e kadar konacağını belirttiler. Ancak bu basit işlem hala yapılmadı. Öğrendiğim kadarı ile taleplerin çok olması halinde görevliler konuyu daha ciddi ve acil bir şekilde sonuçlandırabilecekler.

Şimdi sizlerden yardım istiyorum. Trafik Kontrol Merkezi'nin tkm@ibb.gov.tr mail adresine; Bostancı - Pendik sahil yolunda bisiklet yollarını gösteren yatay sembol çizimlerinin yapılması için taleplerinizi gönderirmeniz. Bu basit mail ile sanırım yolumuz daha açık olacaktır. Desteklerinizi beklerim.
    Saygılarımla,
    Hasan Ünal

2. Rigel

Rigel Yeni Üye

Seviye:
    çimen = kaza..

Avrupa'da bisiklet için ayrılmış şerit veya yola yaya olarak çıkarsanız sert, bazen de kaba bir şekilde uyarılırsınız, bir daha da aynı şeyin olmasını istemediğiniz için oradan uzak durursunuz.

3. Merih Demirkol

Merih Demirkol Aktif Üye

Seviye:
    Evet geçen sene Bostancı-Caddebostan sahil yolunda bisiklet kullanmıştım...
    Aynı dertten bende çektim üstelik 1 saatte kaç defa kaza tehlikesi atlattım sayamadım bile...
    Ya halkımız kasten yapıyor ya da gerçekten çok cahiller okuma-yazma bilmiyorlar...
    Size destek olmak için bende mail atıyorum +1 kişi :)

4. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben insanların bu kadar cahil olduğuna inanmıyorum , biliyorlar oranın bisiklet yolu olduğunu ama bisiklete saygıları yok.

özcan böcek ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
  5. özençekçen

özençekçen Kıdemli Üye

Seviye:
    kesinlikle oranın bisiklet yolu olduğunu biliyorlar ama sallamıyorlar oldu da bişey söyledin direk kavga çıkar böyle hanzo dolu bu memleket.

6. Sait Hislioğlu

Sait Hislioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben alıştım artık oralarda bisiklet sürmeye, şuana kadar kaza tehlikesi de atlatmadım. Bu biraz sizin sürüşünüz ve dikkatinizle alakalı. Burası Türkiye sonuçta ne yaparsanız yapın o insanlar her halükarda bisiklet yolunda yürüyecekler, siz onları boşverin. Hangi yol daha boşsa orda sürün. İster yaya yolu ister bisiklet.

7. Mesut C.

Mesut C. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Daha önce yazmıştım. Efendi şekilde söylemeyle olmuyor. Bıktım artık. Yanlarından sıfır geçerek bazende garip sesler çıkararak olayı anlatmaya çalışıyorum. Düzgün söyleme ile anlamıyorlarsa belki böyle anlarlar. :D

Dün Bostancı sahilinde sürerken, bisiklet yolunda gidiyorlardı beni görüyorlar tınlamıyorlar. Sen mi tınlamıyorsun dedim, sürdüm üstlerine ( fena sinirlenmiştim ezip geçecektim ) çekilmek zorunda kaldılar.

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    yaya sayısı bisikletli sayısından fazla. kuralları bilmediklerinden değil bisiklet yolundan yürümeleri, kuralın yaptırımının olmaması. demokrasinin kaba bir yorumu nedeniyle orada yürünüyor, başka bir şey değil. bu nedenle, bıkmadan, usanmadan oradan geçerken yayanın üzerine sürüp, omuz atarak, bağırıp çağırarak, günümüzü mahvederek, oradan geçen bir sonraki bisikletlinin gününü kurtaracağız.. veya inisiyatif kullanmadan biz de araba yoluna inip aynısını yapacağız. böylece, bisiklet yolunda eğitemediğimiz emekli hanım teyzenin araç kullanan oğlunu soruna ortak edeceğiz. 3. sayfa haberi olmak pahasına... sonuç olarak benim çıkarımım: nerede olursa olsun bisikleti sürmek. ya emekli hanım teyzeyi varlığımızdan haberdar etmiş olacağız, ya yola inerek araç süren oğlunu...

ilker çelikcan bunu beğendi.
  9. efeballi

efeballi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şahsen ben de bisiklet yolunda birçok tehlike atlattım, sınava kadar sakatlanmamak için bisiklete binmiyorum 1 haftadır.
    Bana doğru gelen yayalar gördüğümde ayağa kalkıp hızlanıyorum, korkup çekiliyorlar. Eğer arkası dönükse gidonla koluna çarpıyorum. Başka dilden anlamıyorlar.

Şöyle bir sorun da var; bostancı-caddebostan arası bisiklet yolu bazen trafiği kaldırmıyor. Yavaş yavaş sohbet ederek gidenler var, yol bisikletiyle 35-40 giden de var bunların hepsi için o ufacık yol yetmiyor. Dolayısıyla bisikletlilerin yaya yoluna girmeleri de kaçınılmaz oluyor.

10. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bizim ülkemizde yaya olmanın her durumda haklı olmak anlamına geldiği düşünülüyor. Halbuki yayaların da uyması gereken kurallar var ancak bu kurallar pek bilinmiyor.Yaptırım da olmayınca "saldım çayıra" misali herkes canı ne isterse onu yapıyor. Ben trafik polisinin gözü önünde kırmızı da geçen yayayı her gün görüyorum.Polis de bir şey demiyor.Daha ötesi var mı?

Hiç kendimizi yormayalım, üzmeyelim.Burası Türkiye.Bir ortadoğu ülkesi.Batı medeniyeti ve görgüsü bize çok uzak ve gün geçtikçe daha da uzaklaşıyor.

Erkin Karagoz ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
  11. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
    yaya veya sürücülük değil bence arkadaşlar sıkıntı bizlerde bunun batı medeniyeti ilede bi alakası yok bence insanın içinden gelmesi lazım kurallara uymak bizde ki kural nedir ? kurallar çiğnenmek için vardır biz bu kafa ile gidiyoruz kurallar üstüne buda ham sürücülere hemde yayalara çok çok sıkıntılar yaratıyor. insalık artık bitme noktasına gelmiş bence :( uzaylı gibi görenler bile vcar bisiklete binenleri :)

12. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Aslında en büyük sıkıntımız bu, ama nedense çok fazla ilgilenmiyoruz. Arkadaşlar gidecek yol yoksa neye yarar bisikletin 4000 TL lik aksamı?

13. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tuzla'da 2km lik sahilde bisiklet yolu ve yaya yolu birbirinden kaldırım ve ağaçlar ile ayrı. 1 metre enindeki bu yolu yayalar tıkayınca durmaktan başka çare kalmıyor, işin garibi çekilmelerini rica edince " Burada bisiklet sürülür mü ? " ( düşünmeden konuşmak ) gibi bir cevap geliyor, belki bikaç saniye sonra anlıyor " ulan burası bisiklet yolu " diye ama yanındaki manitalara, eşine dostuna gurur yapıyor gelin yaya yoluna geçelim diyemiyor...

Photoshoptan iyi anlayan bir arkadaş A5 boyutunda iğneleyici bir broşür hazırlayabilirse 50'şer 100'er tane bastırabiliriz çok birşey tutmaz. Bisiklet sürerken yolumuzu kullanan insanlara 1-2 hafta boyunca versek ciddi bir bilinçlenme sağlanır bence.

Sait Hislioğlu bunu beğendi.
  14. yasinduran

yasinduran Kıdemli Üye

Seviye:
    aynen öyle arkadaşa katılıyorum il yöneticilerin bu konuda duyarlı olmaları gerekli

15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Gayet güzel bir fikir aslinda sadece dagitmak degil direklerede asabiliriz.

16. Yaşar Vurmaz

Yaşar Vurmaz Üye

Seviye:
    Arkadaşlar selamlar,

Bisikletliler derneği'nin düzenlendiği boğaz turu etkinliğine katıldım. Dün tur sonunda konuşan Murat Suyabatmaz'ın şu sözleri ile bir cevap vereyim. - Bisikletliler olarak sesimizi oldukça duyurduk. Çevre bakanlığı, belediyeler bunlar için gerekli çalışmalara başlayacaklar yalnız öncelikli olarak trafik müdürlüğü'nün trafik kurallarını güncellemesi ile hayata girecek. Bunlar tamamlandıktan sonra belediyeler vasıtası ile gerekli tabela, aydınlatıcı, uyarı işaretleri harfiyen uygulanmak zorunda kalacak.

Tabi millet olarak bizim insamız buna uyacak mı o ayrı bir konu. Bisikletinizi nerede kullanırsanız kullanın hakimiyet sizdedir. Başkalarının sizi görüp yoldan çekilmek, ya da kurala uymasını beklemek yerine sizin soğukkanlı olup yaya geçişinden sonra yola devam etmesini beklemekten ötesi şuan için yok. O yüzden daha dikkatli olmalısınız. Sadece dikkat.

17. Oğulcan Yürek

Oğulcan Yürek Aktif Üye

Seviye:
    Bu konuda oldukça şikayetçiyim bisiklet yolundan insanların neden çıkmadığını bi türlü anlamıyorum dün mesela pendik grubuyla bisikletliler derneğinin etkinliğinden dönerken caddebostan bisiklet yolundan geliyorduk tek sıra halinde , 2 kişi karşıdan geliyordu zil çalarak uyarmaya çalıştım gördüğü halde çıkmadı tekrar zil çaldım elimle yaya yolunu işaret ettim tam yanından geçerken adam koluma vurdu orta sertlikle neye uğradığımı şaşırdım malesef insanlarımız hala geri kafalı bisiklet yolunda mangal yapanımı ararsın semaver yakanımı yoksa çocuğunu serbest bırakıp bisiklet yoluna gönderenimi malesef yollar çok sakat.Dün başıma gelen

2.olay da caddeden gelirken bostancı idoyla bostancı bisiklet yoluna geçmek için idonun kaldırımından gitmek zorundasınız dün bi bayan bana fırça attı burda bisikletmi sürülür diye teyzecim senı rıske atıcak birşey yapmadım gördüğün gibi burda bisiklet yoluda yok araç trafiğini sen görüyosun herkes sıkıştırıyo birbirini orda bisiklet sürerrek hayatımızı riske atamayız dedim kadının bana verdiği cevap 'avrupada böyle değil,avrupada sıkıyosa burdan git dedi' bende teyzecim iyi hoş diyorsun ama burası turkiye daha o kadar gelişemedik dedim bayağı bi insan bize bakıyordu laf tartışması yaptı bayağı kadın benle sonra ben yoluma devam ettim o hala söyleniyordu arkamdan insanların dış görünüşüne bakıp aldanmayın içi cahil olabiliyor bazen... +1 mail'de benden

18. kürşat koçboğa

kürşat koçboğa Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bizim için olumlu bir sonuç doğuracağına inanmasam da bir e-posta da ben gönderdim. Bisiklet yoluna park eden araçları ve bu yoldan aracını sürerek asayişi sağlayabileceğini sanan polisleri de e-postama eklemeyi ihmal etmedim.

19. cagont

cagont Yeni Üye

Neredeyse 2 yıla yaklaşan bisiklet geçmişim boyunca her defasında yaşadığım, bir gün düzelir diye umut ettiğim bu konuda zaman geçtikçe daha da kötüye gittiğini görünce umut yerine korku ve umutsuzluk duygusuna kapılıyorum.benden çok daha tecrübeli sürücülerin yıllardır yaşadığı bu İNSAN lık dışı olayla her seferinde yüz yüze gelmeleri ve hala inatla bu spora gönül vermeleri de umudumu kaybetmememe sebep oluyor. Buna benzer bir konuyu geçtiğimiz sene bende dile getirmiştim. Ne yazık ki o dönemden bu yana ne mangalcılar da, sosyetik olma hevesli , ben modern bir insanım diye o yollarda yürümeye çalışan, göbeklerindeki yağların beyinlerine yaptığı zararı göremeyen ablacıklar,kızcıklar,oğlancıklar ve BÜYÜK abicikler yani kısaca insancıklar maalesef o yolları bir aşağı bir yukarı tavaf etmeye devam etmekteler. Ben o yolda bir zamanlar, yol kenarına aracını bırakmış hemen yanındaki çimenlik alanda mangalını yakmaya çalışan bir aile yüzünden kendimi bir aracın altına girmekten zor kurtulmuştum. Olay çok basit; mangalcı arkadaş dikkat etmen gereken bir kuralda şu; (ormanı kirletmek,yangın çıkarmak, hayvanca eğlenmek kurallı bir tarafa onlar olmazsa olmazlardır) Mangalı yakmak için FÖN makinası kullanacaksan eğer elektiriği aracın içindeki 12V prize takma. Yoksa... bisiklet yolundan gelmekte olan bir sürücü akşam üzeri havanın karardığı dakikalarda senin aracının içinden çektiğin siyah, 2,5 metre uzunluğunda ve yerden 20 cm havada duran yolu tam dik kesen bir şekildeki kabloya çarpabilir. Sonucunda ya o sürücü yada sen ciddi şekilde hasar alabilirsin.
    Birde mangalcı, vatandaş derken İBB yi de unutmamak gerek. Pazar sabah saat 8:30 suları Fenerbahçe den Pendik bisiklet yolu üzeri...her yer bir önceki geceden kalma çöp torbaları ile istila edilmiş, kenara yakın diye de bisiklet yoluna istiflenmiş. Sanki kukalarla slalom yapılacak gibi. ÇOK BAŞARILI BİR UYGULAMA...
    Tavsiye: Cumartesi gecesinden sonra pazar sabahları bisiklete binmeyin. Çünkü her an önünüzde ya bir kırık bira şişesi yada çekirdek kabuklarından oluşan pislik dolu bir yolla burun buruna kalabilirsiniz.
    Mail gitti. Umarım her şey insanca bir şekilde olur.
    Herkese kazasız, kavgasız pedallar....

20. Sait Hislioğlu

Sait Hislioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar size bıdı bıdı yapan boş insanlara kulak asmayın. Yokmuş gibi davranın ben öyle yapıyorum. Bisiklet yolundan gidenlere de arkadan vurun bakalım bir daha yürüyebiliyorlarmı