İlk yol bisikleti deneyimim

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar ben bilgisayar-donanım ile uğraşan programlama üzerine okuyan bir gencim. 17 yaşındayım ve boyum 178 civarında.
Kendini biraz dışarı atmak istiyorum. Bisiklet denilen şeyden ultra derecede zevk alan birisiyim. Asfaltı çok severim.
Kendimi asfalta bırakıp dalıp gitmek isterim, gezmeyi tozmayı da çok severim.

Elimde 800 TL para var arkadaşlar ve ikinci el bir yol bisikleti almak istiyorum. Bu bisiklette aradığım 4 şey var :

1- Tasarımı ve görünümü şahane olmalı - parlamalı - bakanın gözünü kamaştırmalı :)
2- Yol bisikleti olsa bile çok ince olmasını istemiyorum. Yinede ağarlığını koysun istiyorum.
3- Çabuk bozulmasın, jantlarına bir şey olduğunda yenisini bulmak zor olmasın.
4- Bakıldığında pahalı bir bisiklet olduğunu o saniye belli etsin.

Ben sahibinden.com'da bir ilan gördüm 800 TL'den ikinci el satılıyordu. Salcano marka XRS800 model bir bisiklet.
Bu bisiklete modifiye uygulanmış mı ? Güzel bir bisiklet mi ? Amacıma uygun mu ?

Ve en önemlisi bu fiyata daha iyisi alınabilir mi ?

http://i.imgur.com/9zcQRQY.jpg

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba Gökhan,

Öncelikle, foruma hoşgeldin.

Sonralıkla, şu başlığı oku:

(link)

Bisiklet tavsiyesi konusunda gelince... Anlamam ben o işlerden. Yardım edecek arkadaşlar olacaktır. Sen yeter ki bisiklet sürmek iste.

Öptüm, kıps ;)

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Bende istiyorum bundan daha doğrusu xrs700 modelini

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
bunu alacağına 2.el daha üst model yol bisikleti alabilirsin yada sıfır şehir bisikleti alabilirsin karar senin.

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar bende soruyorum bu bisiklet hakkında ne düşünüyorsunuz yani ilk kez yol bisikleti deneyecek birine önerir misiniz ? xrs 700 modelini ha
Beklentim:
30 35 km'lik kısa turlar yapmak
Okula gidip gelmek
yani yol bisikleti istiyorum çok bişede beklemiyorum ne diyorsunuz

Arkadaşın sorusuna da cevap olur tabi konuya salça olmak istemem sonuçta aynı bisiklet :D

mert.e

Aktif Üye
Tepki
67
@Ömer Yüzgeç
30-35 kmyi her tür bisikletle yapabilirsiniz geriye kalan sizin seçiminiz

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
(link)

edit: 800 liraya sedona 601 vardı ama kaldırılmış galiba

Oğuzhan Kabaçalı

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Scott
@Ömer Yüzgeç

Bence sen okula filan gideceksen şehir/tur bisikleti alman daha mantıklı. Hattadiğer arkadaşada öneririm. Yaşadığı şehirde haftasonları 70 - 80 kilometrelik turlara çıkan gruplar vardır. Hem o turlarda daha rahat eder diye düşünüyorum.

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@Mert Evbaşı

ama işte gönül bu şaka bir yana yol bisikleti istiyorum ama daha doğrusu o yol gidonunu tutmak istiyorum :D

Bu arada hantal bi mtb kullanıyorum 30 35 km onlada yapıyorum sorun değil.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ömer Yüzgeç

809 lira fiyatı var 12 kilo ağırlık yol bisiklet için oldukça ağır neredeyse alüminyum mtb ağırlığında, donanım ne belli değil yazılmamış bilmiyorum 30-35 km turlar, okula gidip gelmek gibi ihtiyaçları karşılayabilir ama çok iyi olduğunu düşünmüyorum. Sırf yol bisikleti diye böyle bir modele 800 lira vermek bana mantıklı gelmiyor ama başlangıç için, amatörlüğü atmak için alınabilir.

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@Berke Kazankaya

zaten yol bisikleti konusunda amatörüm 12 kilo ağırlık benim için süper çünkü kullandığım salcano 19 kilo bide sonuçta yarışa katılmayacağım şuanki kullandğım bisikletle bir kere olsun servise ihtiyaç duymadım benim isteğim sadece yol bisikleti tipini seviyorum az çok ihtiyacımıda karşılayacaksa şimdi sen dedinya 800 lira verilirmi bi an kafam karıştı

Bu arada özellikleride bu sanırım

6061 ALUMİNYUM KADRO

RİJİT ALUMİNYUM MAŞA

SHİMANO RD-A070 ARKA AKTARICI

SHİMANO ST-A070 VİTES KOLU

ZOOM ALU GİDON BOYNU

SHİMANO FC-A070 AYNAKOL

TZ-21 TOURNEY KASET DİŞLİ

SALCANO DB-AL-48 ALUMİNYUM GİDON

SALCANO RACE 02 JANT SETİ

SALCANO XRS 700x23C LASTİK

CALİPER FREN

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ömer Yüzgeç

19 kilo bisikletten geçeceğin için ilaç gibi geleceği kesin ihtiyaçları tabi ki karşılayacaktır ancak 800 lira o bisiklete fazla gibi düşünüyorum ama alınır başlamak için pazarlıkla 700 e iner o bisiklet.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Bir de olaya şu yönden bakın ne kadar ekmek o kadar köfte. 800 tl ye başka sıfır yol bisikleti bulamazsınız. Eğer daha iyi bir bisiklet isteniyorsa ister istemez bütçeyi arttırmak gerekiyor. 12 kg yol bisikleti için yüksek bir ağırlık. Donanımları da çok alt seviyede Ancak amatörseniz bütçenizi yükseltme imkanınız yoksa. Performans önemli değilse bir de yol bisikleti kullanmak istiyorsanız alın işinizi görün bu bisikletle. Eğer daha ciddi bir şekilde bisikleti kullanacaksanız performansı göz ardı etmiyorsanız çıtayı yükseltmeye bakın. Gerekirse 2. ele yönelin giriş seviyesi bir yol bisikleti alın. 800 lira verilir mi verilmez mi o size, bisiklet beklentinize ve ne amaçla kullanacağınıza bağlı bence.

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@Ömer KARAN

Performans konusunda şöyle bir işlek bir caddeye çıktığımda işlek dediğim ortalama 30 hızla olan trafikte geri kalmak istemem o kadar yani bide şuanki bisikletimle yokuşlar zorluyor bundanda biraz rahatlatırsa iyi olur :D

Bide yani ilk defa yol bisikleti kullanacağım daha önce bir arkadaşın kini kullandım kolumu ağrıttı biraz kadro büyüktü onun yüzünden olmuştur dimi büyük kadro olduğu için koluma yük binmiştir demişti arkadaş.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
@Ömer Yüzgeç

O caddedeki hızı yakalayabilmek biraz da senin kondüsyonuna kalmış. Yol bisikletiyle düz yolda 30 km hıza çıkabilmek zor değil. Ancak bu bisiklet biraz ağır bir yol bisikleti olduğu için doğal olarak giriş seviyesi bir yol bisikletine göre seni zorlayacak. Şuanki bisikletinden daha hafif olacağı için yokuşlarda daha kolaylık sağlar ama bu noktada vites oranları da önemli. Yol bisikletlerinin vites oranları biraz daha ağır olduğu için bu fark çok aşırı fazla olmayacaktır bence. Kollarının ağrıması konusunu ben tam çözemedim açıkçası. Aslında kendi boyundan küçük kadro kullanırsan kol ve omuzlara yük biner bu yüzden ağrı olması normal ama büyük kadroda kolların sürekli gergin durduğu için olmuş olabilir. Dediğim gibi olay biraz bütçeye bağlı. Eğer bütçen anca bu bisiklete yetiyor ve yol bisikleti istiyorsan alıp kullanabilirsin bence. Yol bisikleti zevkini büyük ölçüde verir. Ama çok ta beklentide olmasan iyi olur. İstersen 2. el bisikletlere yönelip belki daha üst bir model bulabilirsin.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Biraz da konuyu açan arkadaşımıza yani bana yönelsek nasıl olur :) Başlangıçtaki XRS 800 model bisikleti 800 TL'den ikinci el olarak alabiliyorum. Ne dersiniz ?
Birde ben bisiklet ile 30 km'yi hiç fazla görmüyorum. Koşarak bile 25 km hız yapabiliyoruz sonuçta. 30 km bisiklet için nedir ki ? 50 ve üzeri zorlar bence ?

Arkadaşlar bahsettiğim ürünü satan kişiye mesaj atacağım. Ona sorular soracağım.
Bisikletin hangi özelliklerini sorayım arkadaşlar ?

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@Ömer KARAN

anladım kondisyonum iyi sanırım çünkü şu anda kullandığım bisikletle yeterince iyi sürüşler yapıyorum kollarımdaki ağrı şöyle oldu kadro büyük olduğu için yüksekte kaldım gidona tutunmak için fazla eğildim haliyle yük kollarıma kaldı bide sadece kadro büyük değildi selede biraz yüksekti indirmeye erinmiştim. yol bisikleti keyfini büyük ölçüde vericeksede yeterli benim için saolun yorumlarınız için :D

@Gökhan Akkaya

pardon salça oldum galiba ben gidiyorum :D

Bu arada satan arkadaş sorular karşısında kaçamak cevaplar veriyorsa uzak durmanı tavsiye ederim.

Barkın bayoğlu 2. el taktikleri :D

Tepki
99
Bisiklet
Cesur
XRS 800'ün 12 kilo olduğuna emin misiniz arkadaşlar? 10 kilonun biraz altındaydı diye hatırlıyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2. el cr032 filan bulabilirsin şanslıysan fırsatları takip et

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Peki ben resimdeki bisikleti 800 liradan alsam akılsızca bir iş yapmış olur muyum ? Satarken kaç liradan alıcı bulurum ?

Ayrıca bir yol bisikleti şu parça şöyle olmalı diyebilir misiniz ? Veya şu parçası şöyle ise kesinlikle alma diyebilir misiniz ?