İlk yol bisikleti deneyimim - dropbara aşık oldum sanırım :)

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Ali Uzel

arkadasin demeye calistigi hayatinda daga cikmayacak insanlarin mtb almasi sanirsam, her bisikletci once mtb'leri gosteriyor gerekli gereksiz, eger bilgili giderseniz bisikletciler size yol ve tur bisikleti gosteriyorlar, adamlar da hakli onu ikna etmeye mi ugrassin. bana anneannem yol bisikleti de alacagim deyince, "napcan ince tekeri, onla donemezsin dusersin, iyi ki kalin lastik aldin" gibi yorumlar yapti, bilmiyor ki ben arazi istiyorum

• Beğen
Tepkiler: AykutÇ.
Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Tuncay Üner

Tamam o baba bisikletten beliki anlamiyor olabilir, tabiki yol bisikleti icin sacma sapan seyler söylemis ogluna ve bilincsiz oldugu belli. Ama ali bey mtb alan kisiler bilicsiz diye konusuyor ve bu bir bisikletforumundaki üyeye yakismiyor.
MTB secimi ile yol bisikleti seciminin bir sürüs amaci vardir ve kesinlikle mtb secen kisiler bilincsiz degildir. Bu bir ayrimcilik ve hakarettir. Ben sahsen yol bisikletini fazla sevmem ama yol bisikleti alanlarada bilincsizler demem cünkü o kisiler yol bisikletin sevdigi icin alirdir bu yüzden de bilincisiz olduklarini sanmiyorum. Aynisi MTB icin de gecerlidir.

NOT: MTB SECEN KISILER BILICSIZ DEGILDIR....

• Beğen

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
oradaki bisikletlerin nedense lastikleri inik oluyor geçenlerde ben triban 500 ün 48 kadro olanını aldım reyondaki gorevliden rica ettim (Yusuf abi) kompresöre gittik presta adaptör yoktu sonra ben aldım gittim bi tane ayaklı pompa buldum açıktı şansıma 100 psi hava bastım bıraz kullandım cidden çok güzeldi lastiklere bakmadan binmeyin derim inikse de benim gibi yapın

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bende aşık olmuştum dropbara..
ama sonra ailesi ile tanıştım : istanbulun cukur cömbelek dolu yolları .

baktımkı bu aşk imkansız ;)

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Berk Ilgar

Bu yorumu ben hic de daga cikmayacak kisiler icin oldugunu düsünmüyorum....

Test sürüşü Türkiye'de olmayan bir şey. Test sürüşleri yaygınlaştıkça insanlar yol bisikletini daha iyi anlayıp dağ bisikleti almaktan vazgeçecekler, daha bilinçli alışveriş yapacaklar.

Ayrica su soruyu sormustum kendisine....
Dag bisikleti alanlar bilincsiz alisverismi yapiyorlar? Biraz aciklarsan sevinirim, bilincsiz alisveris yapmaktan kurtulmus oluruz.

Cevabi ise... EVET oldu ama bir aciklama yapamadi ne yazikki. Aceba neden bir aciklama yapmadi yada bir sey atti ortaya ve aciklamasini kendi demi bilmiyor?????????????????????????

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Murat Cömez
demeye calistigim herkes icin degil gereksiz mtb alanlar icin, arkadasimin ghost bir dag bisikleti var kiz su an 15 km yol gitmiyor bi cikista, o anlamda demis adam, gerilmenin mantigi yok, ben de mtb'mi gidip arastirip aldim, bilincli mtb alan da var ama turkiyede bilinciz mtb alan da bi oladar fazla

Nedense adami cok savunasim geldi anlamadim biyoloji etkileri herhalde [emoji2]

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar anlam veremediğim bir MTB - yol bisikleti tartışması başlamış. Bisikletini bilinçli olarak seçip mutlu şekilde sürdükten sonra kimsenin seçiminin mantığı sorgulanmamalı bence. Ama evet, bisiklete uzak olup da sırf almış olmak için dükkana giden kişilere genelde MTB itelenir. Hele ki birde işini savsaklayarak yapan ve müşterisine asıl ihtiyacı olan bisikleti keşfetmesinde yardımcı olmayacak olan bir satıcı ise. Toplumuzun yıllardır olan alışkanlıklarının da büyük payı var elbette bunda. Ama bilinçli olarak MTB alıp hakkını veren arkadaşlara da haksızlık etmemek lazım. Yol, cyc, katlanır vs farketmez aynısı geçerlidir. Murat bey, siz MTB ile mutlu olduktan sonra bize laf düşmez zaten. Bizim sizin MTB seçiminizin mantığını sorgulamamızın da, sizin mantıklı olduğunu anlatmaya çalışmanızın da hiçbir gereği yok bence. Siz MTB ile mutlu olduktan sonra bize laf düşer mi? :)

Ötekileştirmeyi, insanların tercihlerini sorgulamayı bırakalım bence arkadaşlar. Bisiklet sürücüleri olarak bence mtb-yol-cyc-katlanır-tur vs farketmeksizin biz "biz"iz bence :)

Ekleme: Türkçe'mizi katleder gibi olmuşum yazımda. Anlatım bozuklukları hat safada. Gecenin bu saati ve yorgun iken yazdım, mazur görünüz lütfen :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Aykut, abicim, eğer Almanya'ya giden gelen tanıdık varsa direk şunu al:

İlk olarak benim de almayı düşündüğüm modeli yazayım:
105 setli 50/34 aynakol ve 11-28 rubleli, çamurluklu, düz lastikli model; vergi indirimi 123 € ile 988€ fiyata alabiliyorsun .
(link)

http://testy.bikeboard.pl/images/galerie/m6o983_canyon_inflite_2.jpg

ağır gelir dersen 105 setli 46-36 aynakol ve 11-32 rubleli ve dişli lastikli model; vergi indirimi 135€ ile 1040€ ya alabiliyorsun.
(link)

https://lh3.googleusercontent.com/-ovDMnGvx2Uw/UrL-zrKpHmI/AAAAAAAAMKA/jQvDHYj9gWk/w958-h538-no/19.12.2013+-+4

Hele bir de ultegralı modeli var ki; yeme yanında yat. Bu da hayalimdeki model :D
(link)

http://www.canyon.com/roadbikes/series/i/2014/inflite-al-01-perspective.png

En güzeli bu bisikletin içinden tork anahtarı dahil her şey çıkıyor. vergi indirimi 165 € ile 1262€

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@AykutÇ.

benim anlatmadigimi ozetlemissiniz, tesekkurler

• Beğen

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Murat Cömez

Türkiye için konuşursak, bir çok kişi MTB'yi asfaltta kullanıyor. Ve yol bisikleti aldıktan sonra bir daha MTB'nin yüzüne bakmıyor çünkü asfaltta hem daha konforlu, hem daha hızlı hemde daha keyifli. (aynı durumda mtb'yi tercih edenlere bir lafımız yok tabiki.)

Satın alma oranlarına baktığımızda, MTB'yi amacına uyun kullanmak için veya kasten alanların yüzdesi, bilinçsiz bir şekilde alanların oranına göre çok küçük bir yüzde olduğundan dolayı "MTB alanlar bilinçsiz" genellemesi kullanılmış.

Belki daha doğru tabir kullanılabilirdi, tartışılır.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet AKÇA

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@halil ibrahim duran

Abi tavsiyelerin için saol. Şu an modelleri detaylı şekilde pek araştırmadım. İşin içine girince bisikleti alana kadar çıkamam, almaya yakın incelemeye başlarsam kafamı daha az kurcalamış olur diye düşünüyorum. Kasım - Aralık ayından önce de almam pek mümkün değil gibi. Bunları da değerlendireceğim elbet. Hepsinin maşallahı var :)

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@AykutÇ.

Ben hic bir yerde mtb mantigini anlatmaya calismadim ve calismiyorumda. Sadece benim kizdigim mtb alanlara neden bilincsizdir diye hakaret ediliyor bunu anlamadim, baska da bir sey de demedim.
Ben bu forumda bu konuyu birak hic bir konuda kesinlikle yol alma en iyisi mtb al diye kimseye tavsiye de bulunmadim bulunmamda. Kim ne alirsa alsin yeterki begendigini alsin ama kimseye bilincsiz denmesin. Bunlar co ayip seyler, bir bisikletci mtb'yi de, yolu bisikletini de, sehir bisikletini de vs... sevmelidir ve ayrimcilik yapmamalidir. :)

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Tuncay Üner

Evet cok dogru söylemissiniz...
Belki daha doğru tabir kullanılabilirdi, tartışılır.

Ama ben o kisiye bir soru sordum ve kendisi evet dedi oysa sizin gibi yazsaydi cok güzel anlasilirdi ve tartisma olmazdi.

Neyse ben artik bu konuyu kapatiyorum.

TayyipKARALİ

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
Aykut abi ilk önce olayı anlatım şeklin cok iyi sırf bu nedenle bile bu konu beğenilir :)

Bazi abiler ufak bi tartışma yapmışlar aslında yanlış anlaşılmalardan başka bişey değil gibi geldi bana herkez farklı bir telden calıyor :)
bir cok yazı yazdım ve sildim dedim bende farklı bir telden calmıyayım abiler benım telimi koparmasın :D
ufakbir yazı Başlangıc cocuk bisikletler mtb benzerler büyüdü ergen oldu mtb kendıne bisikleti spor olarak secti ve daha ileri taşımak istedi kendı tarzına göre yol,mtb,şehir bisiklet, bmx , vb bisiklet çeşitlerine yönelir bu bölerdir :) bilgi olmasa insanlar ic güdüsel hareket eder değilmi :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Ah o drop bar aaah :) İnşallah en yakın zamanda yol yada cyclocross bir bisiklete sahip olursunuz.

• Beğen

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@AykutÇ.

Tadına bir kere bakınca, bir daha bırakılmıyor :)
Sen bu gidişle yol bisikleti alırsın, hadi hayırlı olsun :D

• Beğen

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez

Abi belki herkes değil ama İstanbul'da gördüğüm çoğu dağ bisikleti kullananlar bilinçsiz olarak alış veriş yapıyorlar.
Adamın bisiklet hakkında pek bilgisi yok geliyor bisikletçiye bakıyor görüyor dağ bisikletini tamamdır lastikler falan kalın on numara sağlam bir bisiklettir ben direkt bunu alayım diyor şehir bisikletlerine veya yol bisikletlerine bakmıyor bile bunlar ne ya incecik teker İstanbul'da yollar zaten bozuk çok dayanmaz diyor sonra MTB asfalta çıkınca işkence çekiyor. Her gün görüyorum asfaltta MTB sürenleri en ufak rampada tıkanıyorlar. Kendi kendime söylüyorum ki ne gereği var şu bisikletlerle kendinizi parçalamaya... MTB alıp ormanlarda, karda hakkını verenlere yani senin gibi abilere zaten kimse laf söyleyemez.

ilker21

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Fuji
bu işi anlamıyorum ya!!!
bir yazı okuyoruz hevesleniyoruz, bir yazı okuyoruz vazgeçiyoruz almaktan...
hangisine motive olacağımı şaşırıdm

• Beğen
Tepkiler: volkan Öz

Tolga_Cr32

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Carraro
İlker Bey,

Bence binin deneyin, hangisi hoşunuza gidiyorsa hangisi içinize siniyorsa onu alın, bana da yol bisikleti alma burada nerede sürücen, naapıcan diyen çok oldu ama ben içime sinmeyen bir bisiklet almaktansa gönül rahatlığı ile bineceğim bisikleti seçtim, dağa bayıra çıkamıyormuşum varsın çıkmasın :)