Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ilk yok bisikletim ve merak ettiklerim. (donanım yükseltme vs)

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Tuncay Üner tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Selamlar.

Yıllar sonra tekrar bisiklete bineceğim. Uzun uğraşlar sonunda yol bisikletine ve hangi modeli alacağıma karar vermiş bulunuyorum. :rolleyes:

Focus Variado 1.0
    http://bisikletcumhuriyeti.com/urun-detay.asp?id=66&markaid=1&katid=70

Frame Focus Road Sport Alloy double butted
    Fork Focus Carbon
    Wheelset DT Swiss R 1850
    Tires Continental Ultra Sport, 23-622
    Shifter Shimano Ultegra grey
    Brakes Concept CX R540
    Brake lever Shimano Ultegra grey
    Handlebar FSA Vero
    Stem FSA OS 190
    Seatpost FSA SL-280
    Saddle Concept EX
    Gear Ratio 50-34 / 11-27

Sorun çıkmazsa haftaya alıp aranıza katılıyorum inşallah. İlk bisikletim olacağı için bilmediğim çok şey var. Onları sırayla sormak istiyorum.

Öncelikle merak ettiğim ilk konu, ön 50-34 arka 11-27 dişli oranlarıyla yokuşlarda problem yaşar mıyım? Eğer yaşarsam ön dişliyi 3'lemek sorunu çözer mi? ( şunun gibi bişey: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=77409 ) Diyelim ki sorunumuzu çözdü, ön attırıcı ve vites kolu 3. dişliyi tanır mı? Tanımazsa ne yapmak gerekir? Ayrıca bu değişimde orta göbeğinde değiştirilmesi gerekir mi? Veya arka dişli mi değişmesi gerekir? Oranları ne olmalı?

Frenler Concept CX R540 imiş. Hakkında pek bilgi bulamadım. Bu frenleri ultegra veya 105 serisinden frenler ile değiştirsek arasında bariz performans farkı olur mu? Yada performansına bakıp o şekilde mi karar vermeli?

Bisiklet ile pedal gelmiyor sanırım, SPD gibi bir pedaldan önce nasıl bir başlangıç pedalı almalı?

Ve diğer nacizane tavsiyelerinizi belirtirseniz sevinirim. :eek:

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    50-34 ve 11-27 oldukça tatlı oranlar. Yokuşlarda sıkıntı çıkartmaz.

İlla değiştirmek isterseniz, sadece aynakol almak yeterli. Göbeğin değişmesine gerek yok. Fakat sol vites kolu ve ön aktarıcının da değiştirilmesi gerekiyor.

Bu durumda, ben donanım değişikliği yerine SPD pedal ve ayakkabıya geçiş tavsiye ederim.

Fren konusu biraz pabuçlarla alakalı bence. Ama tatmin etmezse, ultegra frenlerle değiştirilebilir.

Pedal gelmiyor ise bence hiç başka pedala vs. bakmayın, doğrudan ucuz SPD arayışına girin. Ben yol bisikleti SPD'siz kullanılmaz diyenlerdenim. Hatta, bisiklet SPD'siz kullanılmaz diyorum. O nedenle, eğer bütçeniz elveriyorsa, pedal-ayakkabı ikilisini de bisikletle beraber alın.

Son olarak, çok iyi karar vermişsiniz, bisiklet oldukça iyi görünüyor.

savasuysal bunu beğendi.
  3. savasuysal

savasuysal Yeni Üye

Seviye:

Bence de dişli oranında 27 gayet iyidir. Aynakolu 3'lemeniz gereksiz ağırlığa sebep olacaktır. Benim de ilk tavsiyem SPD pedal ile hem sorunu çözmeniz, hemde bu pedallar ile sürüş performansınızı ve keyfinizi arttırmanız yönünde olacak. Fakat illa daha rahat yokuş diyorsanız rublenizi daha büyük oranlı bir dişli ile değiştirmeniz en mantıklısı olacaktır. Sanırım arka attırıcınız da buna el vermesi başka hiçbir değişikliğe gitmenizi gerektirmeyecek. Dediğim gibi tavsiyem benim de SPD pedal, 2. si ise arka rubleyi 11-32 bir ruble ile kökten ve kolay çözüm sağlayabilir, en dik yokuşlara kolayca girersiniz.

4. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler. Aslında 2000euro'ya kadar çıkabilirim. Hatta bazı modellere baktım ÖM'de belirttiğim gibi. Ama madem aynakol değiştirmeye gerek kalmayacak, ozaman daha farklı modellere bakmıyorum. Hem aradaki farkı aksesuarlara yatırmış olurum.

Sabah akşam işe gidip gelmek ve hafta sonları gezinti için kullanacağımdan (alışana kadar, daha sonra uzun gezi ve turlar planlıyorum) şimdilik SPD düşünmüyorum. Ama eğer diyorsanız ki SPD pedal normal ayakkabıylada kısa mesafede sıkıntı çıkarmaz, ozaman direk SPD pedal ve ayakkabı alırım. Onada yavaş yavaş alışmaya başlarım.

ilk alacağım aksesuar da bu: http://www.integratedtrackers.com/GPSTrack/ :D

5. savasuysal

savasuysal Yeni Üye

Seviye:
    Focus'u marka olarak çok iyi bilmiyorum fakat 2000E ile donanımsal olarak çok daha iyi bir bisiklet alabilirsiniz kanaatindeyim. Full ultegra bir corratec olabilir belki yada başka bir model. 3-4km lik mesafede bir sıkıntı çekmezsiniz, ayrıca ufak bir aparat ile normal pedal rahatlığında da kullanabilirsiniz (normal ayakkabı ile). Ayrıca o fiyattaki ürünlerde rubleler genelde düşük dişlidir ama bunu dert etmeyin yokuşlar sorun olmayacaktır.

6. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Focus'un sitesinde made in germany, hand built vs yazıyor. Normalde markanın kalitesi konusuna çok takarım ama bu marka güven verdi bana.

2000 Euro civarı bisikletlerde full ultegra olanı yok sanırım. Özellikle inceledim ama illa biyerde farklı kullanılıyor. Aslında bakarsanız bütçemi de zorlamak istemedim çünkü kask pedal vs alınacak. Bunları da bisikletle alayım istiyorum. O yüzden bütçeyi fazla zorlamanın manası yok diye düşünüyorum.

Peki, kask eldiven ve pedaldan başka ne almam gerekir?

Yama seti ve pompa almalıyım sanırım. Tavsiye ettiğiniz marka ve modeller var mıdır?

7. murat beyaz

murat beyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Dişli oranları gayet iyi, SPD ile gayet güzel kullanırsınız. Bir süre sonra 53-39 aynakol bile isteyebilirsiniz.
    Arka dişliniz zaten olabilecek en büyüklerden, 28'den fazlasına ihtiyacınız olmaz.
    Ben gelecek hafta bu değişikliği yapıyorum, sonuçlarını yazarım. Yokuş zaten amacım değil ve çevremde
    pek yokuş yok, o yüzden deneyeceğim büyük aynakolu.

Forma cebine sığacak bir pompa alırsanız, hem bisikletin görüntüsü hem de ağırlık için iyi olur.
    Sıcakta uzun mesafe yapacaksanız çift suluk şart. Bir de araba yollarında gece de kullanacaksanız,
    ki muhtemelen kullanırsınız, kuvvetli bir arka ve ön ışık.

8. Karşıyakalı1912

Karşıyakalı1912 Yeni Üye

Seviye:
    ıyı geceler arkadaslar bır konuda sızlerden bılgı almak ıstıyorum.
    Bisiklette frenleme sıstemı olarak hangısı daha kalıtelı frenlemeyı saglar.
    Pabuçlarla mı?
    yoksa diğer bır fren sıstemı var adını unuttum onunla mı?

9. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  10. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Onuda düşünüyorum bi yandan. Gidip bakıcam eğer beğenirsem yurtdışıdan gelmesini de bekleyebilirim problem yok. Zaten 2000 Euro'ya çıkarsam yaklaşık 1 ay daha beklemem gerekecek.

Caad10 3 Ultegra gerçekten süper bir model. :)

11. Onuralp Armağan

Onuralp Armağan Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Delta nın periyodik ithalatları oluyor. Kaçırırsanız daha uzun bekliyorsunuz. Ben 10 gün ile kaçırdığımdan CAAD 10 um için 2.5 ay bekledim. Değdi mi derseniz, değdi.

İlla ultegra alacağım demiyorsanız, 105 buluyorsanız alıp aradaki fark ile tekerlek upgrade i yapmak da bir seçenek...

12. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    jant seti kötü mü ?

13. Onuralp Armağan

Onuralp Armağan Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisiklet fabrikasyon haliyle gayet uzun vadeli kullanıma uygun. Mavic aksium lar yeni başlayan biri için elbette kötü değil, ama yol bisikletinde ilk yükseltmeyi düşüneceğiniz ekipmanlardan biri jant seti oluyor.

14. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ultegralı modeldeki jant seti oldukça iyi bir set. Her ne kadar giriş seviyesi densede diğer üst maviclerle ağırlıkları dışında size artı bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Kendim yaklaşık 3 yıldır bu seti kullanıyorum gayette memnunum. Ultegra cad 10 iyi bir seçenek size ileride donanım yükseltmesi gerektirecek eksiği olmayan bir bisiklet kafanız karışmasın. Eğer bulabiliyorsanız hiç düşünmeyin alın derim.

15. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    öcelikle "hand made in ..." gibi terimlere çok aldanmayın.. Bunlar yalan değil tabiki ama o markanın her modeli için de geçerli değil. Genellikle 4-5 bin euro ve üstü fiyatlarla satılan en üst modelleri bu kapsama giriyor. Sizin ayırdığınız 2bin euro bütçe oldukça iyi bir rakam. Bu paraya donanımı daha üst seviye bir focus da alabilirsiniz.. Marka model önerisinde bulunmak istemiyorum, en güzeli bisiklet üzerine çıkıp pedalladığınızda nasıl hissettiğiniz. Tercih etmeden önce test sürüşleri yapmanızı ve yanınızda yol bisikletinden anlayan bir tanıdığın olması iyi olur. Satıcının sizi yönlendirmesine izin vermeyin.

16. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Focusların bütün yol bisikletleri handmade. Sitesinde yazıyor. Olmasada olur problem değil. :D

Şimdi karar aşamasındayım. Bisikleti almakla bitmiyor. Yama seti, lastik, SPD pedal, bakım ürünleri, söküp takmak için alet edevat. Eğer bunları karşılayabilirsem CAAD10 alıcam. Ama şimdilik Focus olarak gözüküyor.

Tabiki test sürüşlerinide yapacağım. Belki Caad 10 daha güzel gelecek. Ozaman kask hariç diğer ekipmanları ertelerim. 1-2 ay SPD pedal kullanmasamda olur. :)

CAAD 10'un ruble 11-24, bunuda 11-28 ile değiştirmem gerekecek sanırım. Yokuşları rahat çıkabilmek için.