İlk yarış bisikleti olarak bunu almak istiyorum Yorumlarınız nelerdir ?

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Ali Gelir

mesajımı incelerseniz
:) ucuz bisiklet alın demedim aynı kalitedeki malları insaf ile karşılaştırın dedim eleştirmeyin demedim
:) 20 kglık bir bisikletler kaza yapıyor da diğerleri yapmıyor mu
:) kask kullanımı konusunu destekleyen yazılarımı sistemden bulabilirsiniz
:) abuk subuk sağlık mesajlarının filtrelenmesini isteyen de benim
:) hiçbir bisiklet firması katolog çekimi yapmaz
:) gidon bira eğri duruyorsa alınca düzeltiver kardeşim öyle mi bineceksin
:) çin bulgar mallarını inceleyip ne dersi alacağım benimle ne alakası var
:)asgari ücret 545 lira ise bence yerli firmaların ucuz ve kabul edilebilir bisiklet üretimini desteklemek gerekir

sitede
tamamı yabancı olan
tamamı pahalı olan bisiklet özendirmelerini göz ardı da etmeyelim

bu yaşdayım (45) ama
ne zaman, bisikletimi atayım da yenisini alayım diye düşünüyorum
tamamen özenti yani :p

Tüm bisikletcileri seviyorum

• Beğen
Tepkiler: Serbay Akar
Scudo

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
okan kardeşim de
bisiklet almaktan tamamen vaz geçmiş olabilir

ne konuymuş yaa

bisikleti
birleştirici olarak değil de
tartışma konusu
ayırıcı
uzaklaştırıcı
belki de kırıcı yaptığımıza da inanamıyorum
bu anlamda
eğer benden kırılan varsa
ÖZÜR DİLİYORUM
:p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bence tartışılacak bir durum yok arkadaşlar herkesin temennisi aynı yönde aslında türk markası ve yerli üretim konusunda ah keşke olabilseydi dünya markaları ile denk markalarımız ve biz o ürünleri kullanıyo olsaydık bende dahil yabancı markaları tercih etmeseydik sadece bisiklet değil her sektörde ister bunu türk insanı forumdaki arkadaşlarda aynı düşüncede aslında ve bu moral bozukluğu içinde birbirimize sarıyoruz bence hepsi bu suçu kimsenin üstüne atmayalım suçlu hepimiziz yabancılardan daha çok çalışsaydık eğer en az onlar kadar iyi ürünler üretebilirdik ama son zamanlar artık bu durum biraz değişmeye başladı adını dünyaya duyurmayı başaran türk markaları var artık inşallah her sektörde olmasını istediğimiz gibi bisiklet sektöründede olur. herkese iyi forumlar...

İlyas ŞANLI

Forum Bağımlısı
Tepki
961
Bahsettiğiniz bisikletin 2.eli forumda var.Fiyatı 300 TL'ydi yanılmıyorsam.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@haki gökçe

Sayın Yetkili.
Öncelikle söylemek isterim ki, böyle bir forumda markanızı savunmanız, kullanıcılarla konuşmanız gerçekten güzel. Fakat bunu yaparken birazcık da imla kurallarına, yazının düzenine dikkat etseydiniz okurken "gerçekten" saygı duyardık size. Neyse, artık yazılmış. Bari böyle cevap verelim.

Öncelikle firma politikanız çok güzel. Alt seviye bisiklet üretiyorsunuz, halkımızı bisiklete alıştırıyorsunuz. Ucuz fiyata bisiklet yapıp satıyorsunuz. Harika. Fakat bunu yaparken, aslında halkımızı bisikletten soğutuyorsunuz. Çünkü ucuza mal etmek için kalitesiz donanım, kalitesiz kadro kullandığınız bisikletler kendi maliyetinden daha fazla servis masrafı çıkartıyor kullanıcılarına. Eğer sizin firmanızın yaptığı bisikletler, tarafsız bir bisiklet forumunda (en azından kullanıcılarının tarafsız olduğu) yerden yere vuruluyorsa, burada bir sorun vardır. Bir İngiliz atasözü der ki; Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.

Olaya bir de diğer bisiklet firmalarından bakalım. Bazı arkadaşlar Drag vs. gibi bisiklet markalarını örnek vermişler. 750liralık Drag Blade bu forumda göklere çıkartılıyor. Kadrosuyla dünyayı gezen insanlar var. Forumda 10larca kişi kullanıyor ve hepsi de memnun bu bisikletten. Sizin bisikletinize bakalım, %50 daha ucuza elinden çıkartmaya çalışıyor forumda bir arkadaş, adam gibi kullanmadan bisikletini. Bir de yerli firmalara bakalım. Sedona, Kron, Salcano. Bu markalardan memnun olmayan kullanıcı neredeyse yok. Sebebi de firmaların en ucuzu yapmak yerine Fiyat/Performans oranı yüksek bisikletler yapmakla ilgilenmesi. Salcano geçen sene karbon kadro yaptı. Market bisikleti de yapıyor bu firma, yanlış hatırlamıyorsam eğer. Fakat karbon MTB'leri var ve yarışlar kazandı bu kadrolar. Şimdi bunları söyledikten sonra sizin firmanızın ürettiği yol bisikletine bakıyorum. Gidonun duruşu bile doğru değil. Eminim kadro açıları da yol bisikletine uygun değildir. Şimdi ben bu durumda, insanların bilgi almak için girdiği bir forumda neden sizin bisikletinizi önereyim ki. Bakın, dikkat ettiyseniz bisikletinizi 5000 liralık bisikletle karşılaştırmadım. 750 liralık Bulgaristan üretimi bir bisikletle karşılaştırdım. Hatta onu da geçtim, sizin bisikletinizi, yol bisikleti sınıfına neden giremediğini yazdım.

Son olarak bahsettiğiniz Çin Malı konusuna da değineyim, madem o kadar yazdım. Bunu yazan arkadaş, "Taklit Çin mallarına benziyor" tabirini kullanmış. Kadronun Çin'de veya Fransa'da üretildiği ile ilgili hiçbir yazısı yok. Lütfen biraz daha dikkatli olalım bu konuda da

İyi çalışmalar.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Üzülerek şunu yazmak isterim ki, bu bisikleti üreten firmaya malesef hiç saygı duyamıyorum. Neden?

Ucuz bir bisiklet satabilme fikrinden yola çıkarak, imkanları kısıtlı veya öğrenci vs. vs. tüketici kitlesine yönelik ekonomik bir yol bisikleti üretebilirsiniz. Bu teori doğru ve dürüst bir eylemle pratiğe döndürüldüğü zaman gerçekten tebrik edilesi bir duyarlı ticari girişimdir, bunda yanlış olan hiçbirşey yok. Ancak burada yanlış olan şey böyle bir bisiklet ürettiğini iddia edip yol bisikleti geometrisi ile uzaktan yakından alakası olmayan bir kadro gudubetini piyasaya sürüp biz yol bisikleti yaptık demektir. Bisikletin chainstay mesafesine bir bakın, neredeyse bir MTB gibi..! Elimize kumpas, gönye veya mezure almadan da sadece fotolara bakarak bu kadronun bir yol bisikleti kadrosu ile zerre kadar alakası olmadığını görebiliyoruz ( ki bisikleti gerçek gözlede gördüm tabi ki)... Böyle yol bisikleti kadrosu mu olur? Herşeye mazeret üretebilirsiniz ve kabul edebiliriz ama alakasız ve temelinden yanlış bir geometriye sahip kadroyu "biz yol bisikleti yaptık" diye iddia edip tüketiciye sunmak hiç hoş bir davranış değil. Maliyetin düşük veya bisikletin giriş seviyesi donanıma sahip olması, kadronun geometrisinin önemsiz olmasını gerektirmiyor. Hiçbişey yapamazsanız bile en azından doğru üretilmiş bir kadronun geometrisinin teknik dökümünü alırsınız elinize başınızı eğip bir bakar o standartlara göre ister su borusundan ister aluminyumdan ister titanyumdan ister 50 liraya ister 1000 liraya bir kadro üretirsiniz. Bunlar hep doğru bir yapıya sahip çizimde, malzeme seçimindeki sonraki safhalar. Burada fiyatın yada maliyetin hiçbir önemi yok, hiçbir şey tüketiciye sunulan bu bisikletin kadrosunda ki bu standart dışı yapı vurdumduymazlığını ve umursamazlığını haklı çıkaramaz malesef.

Benim beklentim, elinde böyle imkanlar bulunan bir firmanın bu gibi detaylara önem vermesi ve ucuz da olsa tüketiciye doğru olanı sunması olurdu. Vitesi çin malıymış, japonmuş, lastiği oymuş buymuş, gidonu resimde tersmiş düzmüş bunların hepsi boş...Temelinden yanlış olan daha önemli birşey var burda.

Umarım bundan sonraki ürünlerinizde bu gibi konulara özen gösterir ve "seçici" tüketicinin gözündeki imajınızı en kısa zamanda iyi yönde düzeltirsiniz. Buna sizin olduğu kadar bizimde ihtiyacımız var inanın.

Tepki
20
Kadroyu yapisindan dolayi elestirmek cok dogru olmamis bence. Sonucta Pinarello diye bir firma olmasa ama Umit Bisiklet bu bisiklete dalgali tasarima sahip bir masa yapsa muhtemelen yine ayni tepki verilir, bu ne sacmalik denirdi ama Pinarello'nun son derece siradisi masa tasarimlarina kimse birsey demiyor.

Kaldi ki BMC'nin bu bisikletin kadrosuna cok benzer yapiya sahip kadrolari mevcut. Yani cok da yanlis, sacma sapan bir geometri degil. Sadece fazla alisildik degil.
(link)
(link)

Lakin fotograftaki sele ve gidon ayarlarinin savunulabilecek bir yani malesef yok. Bu, firmanin ne kadar amator bir vizyonla bu ise giristigini gosterir ki bu da bu bisikletleri tercih etmemek icin basli basina sebeptir benim acimdan.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
@Berke Yalci

Pinarello kadroları görüntüde sıradışı gibi görünebilir ama geometrileri standart yol bisikleti geometrisine oturur. Geometriden kasıt boruların yada maşanın eğik bükük olması değildir, daha bunu kavrayamadan yorum yapıp cevap vermişsiniz. Kadro geometrisinden bahsederken ne ifade edilir onu bilmiyorsunuz.

Aşağıdaki geometrik tablo örneğini verip savunmaya geçtiğiniz Pinarello Dogma ve Prince kadrolarına ait. Şimdi Top-Tube 55 cm kadroyu referans alıp bir inceleyelim: (top tube nedir onu bile bildiğinizden şüpheliyim ya neyse)

http://www.nytro.com/prodimages/geometry/pinarello_09_10_geometry.jpg

Ne görüyoruz?

Maşa açısı 43 mm rake... Kabul görmüş standart 43 ve 45 arasıdır. Maşa bacaklarının yamuk olması yada düz olması değil burda mesele.

Chain Stay 406mm...Kabul görmüş standart 402 ve 410 arasıdır. Geometriden kasıt burdada gördüğünüz gibi borunun yamuk yumuk olması değil.

Seat Tube: 560mm...Bottom Height: 265mm vs. vs. vs...

Tabloda hangi veriye bakarsanız bakın 55 boy için standart geometri kalıpları içine oturur. Arka çatalı yamukmuş, boruyu oval yapmışlar yok kare yapmışlar...Bu geometri demek değil, önce bunu bir bilin sonra savunma yaparsınız.

Şu savunduğunuz bisikletide buradaki gibi bir tabloya oturtunda bir görelim bakalım hangi standart kalıba uyuyormuş. Kaldı ki bu bisikleti yapan firma müşterisine uyacak kadro seçeneği bile sunmuyor. 2 metrelik adamada alın bu kadro size olur diye satıyorlar, 1.60 lık adamada aynı kadroyu satıyorlar. Ticari ahlak bunun neresinde var? Bence hariçten gazel okumayın.

• Beğen
Tepkiler: bislet

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Bir marka kalitesiyle ünlenip kalıcı olur ve tercih edilir.Eğer yaşadığınız ülkede kalitesizliği ve ucuzluğu ile ünlenip kalıcı olan hatta bu nedenlerlede tercih nedeni olabilen bir marka varsa bilinizki siz Türkiye'de yaşıyorsunuz.

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
Markayı bu kadar kötülemek, hiç de doğru bir davranış deği.
Sonuçta belki çok kaliteli ürünler yapmıyorlar, ancak ona göre de fiyat konuluyor...
Denildiği gibi 350 kişi çalışıyorsa bu firma da bu istihdamın, fiyatlara yansıması ne yazıkki gayet olağan bir durum
Ama biz alırız almayız orası ayrı konu.
Bugüne kadar hiç bir firmayı kötülemedim, her zaman fiyat orantılı konuştum
Ancak unutmayalım ucuz bisiklet satan firmalar olmasaydı, ülkemizde bisiklet satışları daha da alt seviyelere gerilerdi.
Sonuçta herkez bir bisiklet için 400- 500 tl ayıramıyor...
Şahsen bir bisiklet için 300 tl ye çok pahalıymış diyen çok insan gördüm ve görmeye de devam ediyorum.
Firmalar da toplum ile birlkte gelişecek ve daha güzel ürünler üretmeye başlayacaktır.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
@Sungur Çağırgan

İtiraz edilen şey ucuz bisiklet üretilmesi değil. Konuya cevap yazmadan önce konuyu iyice bi okumak ve anlamak lazım gelir.

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
Şimdi tek tek alıntı yapmayayım...
fakat 5 sayfa boyunca gayet olumsuz eleştiriler var
firma yetkilisi de cevabını vermiş, Biz daha alt seviye kullanıcıya hitab edecek ürünlerle ilgileniyoruz diye...
bence siz bir okuyun
Adamlar ucuz mal satıyorlar diye taşlayacak halimiz yok
İsteyen alır İsteyen almaz burda bize sorulan "bu bisiklet nası?"
Anında firmaya saldırı başlıyor, tamam firmanın bisikleti kötü ancak firma da demiyorki 1000 tl ....

Tepki
20
@Aytaç Biber

Uslubunuza kirildim biraz acikcasi.

Umit Bisiklet'i savunmuslugum yok farkedersiniz ki. Ayrica Pinarello ile Umit kadrosunu karsilastirmisligim da yok. Yorumumu yanlis anlamissiniz. Ben BMC'nin benzer kadroya sahip bisikletleri oldugundan bahsetmistim. Umit Bisiklet de bir ihtimal bu firmadan gorup kopyalamis olabilir bu kadroyu.

Ayrica uzman degilsem de yol bisikleti geometrisi hakkinda bilgi sahibiyim. Top tube'un ne oldugunu da biliyorum.

Firmaya bir elestiri getirilecekse bu dogru acilardan getirilmeli diye dunuyorum sadece.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Sungur Çağırgan

Eğer konu sadece ucuz bisiklet olsaydı, firmayı eleştirmek yanlış olurdu. Haklısınız gerçekten.
Fakat kadronun açısının fiyatıyla bir alakası yok ki. Kaynağı yaparken, yol bisikletine uygun olan açılarda kaynaklayacak. Hepsi bu. Kullanacağı malzeme de, kullanacağı işçilik de değişmeyecek. Belki, bisikleti üretmeden önce -varsa- yaptığı AR-GE çalışmalarından fark eder maliyet.