İlk uzun turum olacak, tavsiyelerinizi bekliyorum.

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
Merhabalar Bisikletforum :)

Ortaokul zamanlarımda birgün Maceracı diye bir gezi programı izliyordum.Programı sunan kişi yaşlı bir dedeyle karşılaşıyordu.Bu dedenin altında bir postacı bisikleti,beyaz sakalları,şalvarıyla yollardaydı.Sunucu nereye böyle dayı dediğinde şok oldum :) Bizim dede Türkiye turuna çıkmış.Günde kaç km yapıyorsun dedi sunucu.50 km yapıyorum dedi.Peki nene nerde bekarmısın yoksa dedi.Ne bilem valla dedi dede :) Ben düştüm yollara o evde beni bekliyor dedi.Şimdilerde o dedeye ne oldu bilmiyorum ama benim hayal dünyamın kapılarını ardı arkasına açtı.
Nerdeyse 15 yıl oldu ve hiç aklımdan çıkmaz.Birgün gelecek bende yapacam dedim hep.Yıllardır bisiklet bakarım,ona uygun renklerde malzeme araştırırım.Bisikletimi alırsam şöyle yaparım böle yaparım felan.Ama maddi nedenlerden,okuldan sınavdan birtürlü fırsat olmadı.Sonunda yıllardır imrenerek baktığım Scott Sportster 30 (2012) Beyaz bisikletimi aldım ve tamamen bana nasipmiş diyebileceğim tesadüfler zinciriyle.Ama bisikleti almakla kurtulamıyoruz tabiki.Bütün enerjimi zamanında bu bisiklet için almayı düşündüğüm malzemeleri araştırmaya harcadım.Zamanlada tamamlıcam.Tabiki diyebilirsiniz malzeme önemli değil önemli olan yolda olmak.Ama bu konuyada büyük önem verdim.Yapmak istediğim Türkiye kıyı şeridi turu için(Mersinden başlayıp sahil kesminden Akdeniz-Ege-Marmara-Karadeniz en son Artvin) kondisyon ve teknik anlamda kendimi geliştirmem gerekiyordu.
İlk olarak Mersinde bir bisiklet grubuna katılıp,arkadaşlarla ortalama 100km'lik turlar gerçekleştirdim.Bu turlar yine ortalama 750 rakım ve 1000-1500 tırmanışa sahip.En son turum 93km 1000 rakım 2500 çıkış.Zamanla bacaklar kendine gelmeye başladı.Ama Mersinde bir yere kadar yapabiliyorum bu tarz turlar.Artık biraz daha uzun kamplı,yapacağım turun hissiyatını verecek bir tur yapmam gerekiyordu ve arkadaşlarımdan biri Nevşehire gidiyorum gelirmisin dedi Tabiki dedim :) Büyük ihtimal perşembe günü Tarsustan yola çıkacaz.Tur Mersin'den başlayıp Pozantı üzerinden Niğde-Nevşehir-Aksaray-Konya-Karaman-Mersin olacak.Rotayı arkadaş çizdi ama ince detayları daha netleştirecez.
Bu forumda uzun turlar yapmış olan birçok abi ve ablalarımız var.Tavsiyelerine ihtiyacım var açıkçası.Turda genelde çadırda kalacaz.Bu sebeple kamp malzemelerimizde olacak.Ortlieb arka çanta ve gidon çantası aldım büyük olasılıkla bütün ihtiyacımı giderecektir.Yanıma alacağım malzemeler şöyle;
-Çadır,mat,uyku,tulumu,kamp set,ocak ( 3-4 yıl kadar dağcılık yaptığım için bu malzemelere aşinayım)
-Spor ayakkabı,Su geçirmez trekking ayakkabısı
-Rüzgar geçirmez bisiklet ceketi(bardaktan boşanırcasına yağmura yakalandım ayrıca biryere kadar suda geçirmiyor :) )
-Kask,eldiven
-2'şer adet t-hirt,sweatshirt,çorap,alt bisiklete uygun eşefman,şort
-Fazlasıyla yama seti,fazlasıyla yedek iç lastik,alyan seti,zincir sökme aparatı.Bir ihtimal yedek dış lastik.
-Yağmurlukta önemli fakat para suyunu çekti :)
Bu malzemeleri neden yazıyorum.Bir gezi yazısında arkadaş yanına cımbız almış ve nerelerde kullanılabileceğini yazmıştı şaşırmıştım :) Turda yanıma almam gereken malzemeler acemilikle bu kadar oldu.Eğer unuttuğum atladığım birşey varsa lütfen yardımcı olunuz :)
Ayrıca uzun yollarda karşılaşılabilecek aksilikler hakkında tavsiyelere önlemlere ihtiyacım var.Bir hevesle arzuyla yapılan faaliyetin kötü sonuçlanmasını istemem.Belkide ilk uzun turum olduğu için bu kadar tereddütle bakıyor olabilirim.
Şimdiden yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Bol pedallı ve sağlıklı günler dileğiyle...

Scudo

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
takipteyim ... Yalnız Mersin tarsus aksaray yolunda otoban yokmu tehlikeli olmazmı , veya yol güzergahınızın resmi varmı

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
@Fevzi Orak Otoban düşünmüyoruz zaten yasak diye biliyorum.Niğdeye kadar eski yoldan gidecez büyük ihtimal Pozantı üzerinden.Genel güzergah böyle fakat ince detayları tur öncesi hazırlamış olacaz.Rotayı burdan paylaşırım tabiki.

Tepki
27
İsim
hüseyin Tercihen şevik
Hocam kondisyon yakalamanız ne kadarınızı aldı

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
@çaylakşevik Hocam Bisikleti alalı 4 ay felan oldu ve herhafta tura çıkmaya çalıştım.Arada aksayanlar oldu ama toplamda 750 km'yi geçmiştir.Ama hala iyi olduğumu düşünmüyorum.Birde sigara kullanıyorum inş bisiklet sayesinde bırakacam gibi.Onuda bırakırsam performansım dahada artar.

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
Yanına kendini koruyabileceğin bir şey almanı öneririm abi. Yollar it kopuk serseri dolu ne zaman ne olacağı belli olmaz

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Elzem durumlarda sele borusu korunma için yeterli olur zannımca.Onun dışında silah türevi birşey taşımak insana kullanmayacaağı zaman bile kullanma hissi verir.ŞAhsi görüşüm.

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
@Barış TURAN Silah değil de en azından bir bıçak. Hiç olmadı sırf korkutmak için bir airsoft silahı bile alınabilir.

Tepki
5
İsim
can yılmaz
Bisiklet
Specialized
Bizde 3 arkadaş istanbul bandırma izmir olmak üzere 4 ve ya 5 günlük yola cıkmayı düşünüyoruz benim için en önemli şey sele meselesi brook b 17 alıcam ama yaylı olan modelle düz olan model arasında kaldım... aralarında fark varmı acaba?

Tepki
27
İsim
yavuz
Bisiklet
Whistle
ya arkadaslar bnde 40 km kadar ank dısı cıktım ama bu kopekler delı eder adamı ya baglı olmasalar gelıp saldırcaklar vala etrafa kopeklere bakmaktan tam kendımı veremedım ya :) napcaz ne dıyosunuz tskler...

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@canyilmaz_ist birisi arazide biraz daha rahat ettiriyo o kadar uzun yolda performansı etkiler mi bilemeyecemm

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
Yanına para, yani ön kötü şartlarda ne kadar gerekeceğini düşünüyorsan o kadar para almadan çıkma.

Tepki
27
İsim
hüseyin Tercihen şevik
Abi beni en çok tırsıttıran bu hayvan olan itler ısırırlar falan kuduz aşısı mı olup çıksamki yola :)

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@Hakan Özcan

Yazını baştan sona okudum. Hatta bir yorum bile kondurdum.

Faydalı ve içtenlikle yazılmış bir yazı. Daha uzun ve daha ayrıntılı bekliyoruz.

Teşekkürler

unnamed (35).jpg

@çaylakşevik

Yanına mantar tabancası gibi gerçeğe yakın patlayıcı bir silah al. Bir dene. Hiç denemedim. İşe yarayabilir.

Köpekler peşine takılınca korkma ve kaçma. Korkunu hissederler. Bu onlara cesaret verir.

Amaçları genelde oyundur. Kaçacak bir kişi bulsak da kovalasak diye bekleşirler. Suratlarında ciddi bir ifade takınsalar da işin eğlence tarafındadırlar. Kovalamaca (hot pursuing ☺) esnasında bir köpek tarafından ısırılmaktan daha çok, panikle kaza yapma riski vardır. Böyle bir risk gerçeğe dönüşmüşse, artık köpeklerden yana endişelenmenize gerek yoktur. Zira emellerine ulaşmış, oldukça eğlenmiş, ve yüreğinize yeterince korku saldıklarına emin olmuşlar, buna ayan beyan şahit de olmuşlardır. Artk hiç bir şey olmamış gibi yavaş yavaş birbiri ardınca geri dönerler.

Ne var ki korku halinde hazırlıksız yakalanılan bir kaza, bazen bir ısırıktan daha vahim sonuçlar doğurabilir. Nitekim bizzat köpekler tarafından takipte iken can havliyle kaçan ve kaza geçiren, kolunu bacağını, hatta burnunu kıranlar tarafımca yakinen bilinmektedir.

Bu senorya, hasmın niyetinin oyun oynama ve aksiyon yaşama isteği gütmesi üzerine kuruludur. Aralarında, içerisinde bulunduğu grubun manevi atmosferini çözümleyememiş, ya da niyetini bozmuş bir köpek olması ihtimalini de göz önünde bulundurmanız canınızın yanmaması açısından son derece önem arz etmektedir.

Netice olarak özetle kaçarak kurtulabileceğinizden emin değilseniz, ki genelde bu böyledir, korkmayın, korktuysanız belli etmeyin, bisikletten hemen inin, bisikletinizi kendinize siper ederek yavaştan üzerlerine gidin ve var gücünüzle bağırın. Bu şekilde ciddi olduğunuza ikna edin. Aynı zamandazamanda etraftan yardım gelme olasılığını arttırın. Bu esnada köpeklertin gözlerinin içine bakın kararlı bir şekilde. Böyle yapunca genelde tırsarlar ve geri çekilirler. Böylece aralarında işi ciddiye almış biri varsa onu da fark etmiş olursunuz. Zira o da gözünüzün ta içine bakmakta, hırkayıp dişlerini göstermekte ve umarım hızlıca değildir yoksa yapabilecekleriniz çok daha sınırlı, yavaştan size yaklaşmaktadır. Durumun ciddi olduğunu fark ettiğiniz anda yardım gelene kadar idare edin, bisikleti siper edin kendinize, ama kararlılığınızdan ve hakikat olsun olmasın cesaretinizden ödün vermeyin.

Böylesi olumsuz senaryoda ise, köpeğin sahibi gibi birinin gelip sizi kurtarması, direnmede (zira hasmınız daha üst konumdadır, dişleri bizimkilerden daha uzundur) kararlılığınızı görüp vazgeçmesi, dönüp olay mahallinden uzaklaşmakta olan arkadaşlarına gözünün takılmasıyla, bunun bir oyun ve eğlenceden ibaret olduğunun farkına varması, elinizde can simidi gibi tutmakta olduğunuz, bin bir emekle yüzlerce dolar harcayarak (bazı bisikletleri euroyla satıyorlar, bana öyle satmışlardı) aldığınız, gözünüzden bile sakındığınız bisikletinizi hasmınızın üzerine birden kapatmakla köpeğin erişemeyeceği bir yere kaçarak, hayat boyu unutamayacağınız bir anıya sahip olmanız olasılık dahilindedir.

Daha kötü olasılıkları saymıyorum. Uğursuzluk getirmesin, hepinizden uzak olsun niyetiyle.

Tepki
7
İsim
Ömer GÖZÜBÜYÜK
Bisiklet
Carraro
Faydalı içerik. Teşekkürler.

Tepki
5
İsim
can yılmaz
Bisiklet
Specialized
@mehmet ulaş tesekkürler ben daha karar vermedim benim en buyuk sıkıntım sele olur herhalde... Bi kıcımızı rahat ettiremedik...

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
@ebayusuff Hocam öyle ayrıntılı bir yazı olmuşki köpeklerin çocukluğuna inmişsiniz :) Ama gerçekten faydalı bisikleti siper yapıp kararlı bir şekilde üzerine yürümek :) @Barış TURAN Hocam sele borusuda mantıklı ama benim spacer vidalı çıkarması sıkıntılı olur.

Genel olarak it kopuk üzerine ravsiyeler var ve değerlendirilmesi gerekiyor sanırım.Arkadaşla konuştum.Çakı ve biber gazımız olacak yanımızda.Köpekler konusunda aslında çok korkmam ama bazı kopekler gercekten tehlıkelı olabılıyor.Varmıdır bilmem ama telefona yukleılıktanebılen yuksek frekans kopek kacıran sesler varmı onu arastıracam varsa eger cok faydalı olabılır.Dağcılıkta mantık tehdit etmezsen zarar vermez olarak gorulur ama bısıkletle hareket halınde oldugumuzdan tehdıt ıcerebılıyor.

@Hakan Özcan Hocam resimdeki bisikleti görünce tanıdım hemen :) bir tur yazınızı oukumustum Rockraıder 8.3 u tur bısıkletıne donuturmek guzel olmus.Hatta daha dün Xlc on bagaj montajını okumustum aynısından aldım ve aynı teknıgı uygulayacagım cok faydalı paylasım olmus gercekten.Bende Topeak Super Tourıst Dısc bagajla Scott'ın sportster ıcın gelıştırdıgı çamurluguk montajı ıcın bır yontem denedım guzel oldu.Koçtaştan aldıgım raf monte aparatı butun sıkıntıları hallettı :) zamanla bunlara alısacaz sanırım.

Rotayı sanırım (link) üzerınden yapıp ya synıc yada runtastıc e atacam ordan takıp edecez.Daha pratık ve faydalı tavsıyelrde olabılır aslında

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
Rotamız şu şekilde;

(link)

Ortalama 8-9 gün sürecek.Gidiş dönü farklı yollardan yaptık.Giderken Pozantıdan sonra eşsiz aladağlar manzarası için Çamardı yolundan Demirkazık köyüne uğrayacağız.Oradan Nevşehir yoluna çıkacaz.Ürgüp-Göreme-Avanos buralarda 2 gün kalırız sanırım toplamda.Dönüş yolu ise Aksaray tarafından aşşağı ıhlara vadisine inecez,ordan Niğde Bor'a ulaşıp Pozantı yolundan devam edecez.Planladığımız gezilecek yerler;

-Aladağlar manzarası
-Derinkuyu yeraltı şehri
-Kaymaklı yeraltı şehri
-Ürgüp,Göreme,Avanos (Gezilecek birçok yer var tek tek saymak uzun sürecek :) )
-Ihlara vadisi
-Kemerhisar Tyana Ören yeri

Kabataslak konaklama yerlerini belirledik gibi.Günlük mesafe eğimin durumuna göre olacak.Turun ilk iki günü çok zorlu geçecek baya bir eğim var.Ortlama 70-80 km gidecezk ilk 2 gün.Daha sonrası yol rahatlıyor zaten.Bakalım allah yardımcımız olsun :)