Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlk Restorasyon Denemesi - Beldesan Rabbit

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında enqinHLC tarafından paylaşıldı.

1. enqinHLC

enqinHLC Demir Atlı Süvari

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, ilk restorasyon denemem olacak ve proje tamamlandıktan birkaç ay sonra fixed gear yapılacak. (Track kadrosu bulunursa böylece kalması düşünülüyor :)) Birkaç aydır gerçekten düzgün bir bisiklet arayışımı sonunda İzmirde sokak arasında bir bisikletçide rastladığım Beldesan Rabbit ile sonlandırdım.

Bisiklet shimano exage 300ex grupsetli olarak tamamen orjinal halde duruyordu. Pedalları ve fren pabuçları dahi orjinal. Bu şekilde bulabildiğim için cidden çok şanslı olduğumu düşündüm.

Henüz yol bisikleti kullanmadım ve merak ediyorum nasıl bir hissiyatı var. Bu yüzden ilk aşamada bisikletin temizliği ve restorasyonunu yapacağım. Birkaç ay böyle sürmek ve sonrasında kadrosunu ayırıp bir fixed yapmak düşüncesindeyim.

İlk restorasyon dememem olacağı için bu işte deneyimli kişilerden yardımcı olmalarını talep edebilirim. Her aşamayı iyice araştırarak yapmak ve yaparak öğrenmek istiyorum. Bu akşam itibariyle parçaları ayırma işlemine geçeceğim. Yağların ve pasların temizlenmesi birinci önceliğimiz. :D

Bisikletin şuanda bulunduğu alan evimin balkonu olduğu için dar alanda kısa paslaşmalar tarzı resimler çekildi. Daha detaylı çekimleri sökme işlemi öncesi ayarlamaya çalışacağım. Gelelim "eddy" nin resimlerine. Bu arada evet bisiklete henüz elimi bile sürmedim ama adını koyduk. :)

Ekli Dosyalar:

2. ERDİNÇ DURAN

ERDİNÇ DURAN Yaşadığım kadar daha yaşasam yeter.

Adı:
    ERDİNÇ DURAN
    Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    öncelikle tebrik ederim... yılmadan yıkılmadan sonuna kadar sabırla çalışmanızı öneriyorum...:) bende aynı model bir bisikleti benzer temizlikte bulup kendim yeniden topladım....açtığım konular içerisinde bulabilirsiniz...inccelemenizi öneririm...yardımcı olabileceğim her konuda yardımcı olmaya hazırım...başarılar kolaylıklar..

3. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @ERDİNÇ DURAN Erdinç bey yardım teklifiniz için teşekkür ederim. Teknik açıdan çoğu konuda bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Eksiklerim içinde her türlü araştırmayı yaparak adım adım ilerleyeceğim. Çalışmaya başlamadan önce konunuzun incelemesinide yapacağım. :harika:

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kolay gelsin. Basarili bir restorasyon olacagina inaniyorum. :harika:

mariokaldato ve enqinHLC bunu beğendi.
  5. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @enqinHLC Buluşmadaki arkadaş bu olacak sanırım :)

enqinHLC bunu beğendi.
  6. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yıllar geçer, markalar gelir geçer ama Beldesan unutulmaz sanırım. Şimdiden kolay gelsin. :)

sadık özer, enqinHLC ve geziniyo bunu beğendi.
  7. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @Murat Cömez Murat bey çok teşekkür ediyorum.
    @geziniyo Aynen tamda bu bisikleti yetiştirebilirsek olacağım. Olmazsa başka bisikletle olacağım.
    @Eagle Teşekkür ederim sökmesi kolay olmakla birlikte kirini akıtmak çok zor :D.

Şimdi gelelim Shimano Exage 300Ex grupsete :) Temizliğin parçalarla olan kısmı tamamlanmak üzere. Jantlarımın tel topuzları paslanmış. Geri kalan aksamlarda hiç sorun yok. Pasları temizlesem kullanılabilirmi acaba?
    IMG_2094.JPG IMG_2094.JPG IMG_2095.JPG
    Gelelim diğer parçaların temizliğine, tam olarak 7 adet WD40 kullandım :D. Sonuçta bu kadar titiz davranmama rağmen hala temizlenecek yağ kalıntıları mevcut. WD40 alıp yarın devam edeceğim. Özellikle arka artırıcı için 3 adet yağ sökücü tükettim. Çamur olmuştu artık. Hepsinin titizlikle temizliğini yaptıktan sonra, tüm parçaları cif ve sıcak su ile durulayıp fön makinası ile kuruttum. Kritik hareket noktalarına makina yağı sürdüm ve beklemedeler.

IMG_2099.JPG IMG_2108.JPG IMG_2109.JPG IMG_2110.JPG IMG_2111.JPG IMG_2100.JPG IMG_2101.JPG IMG_2103.JPG IMG_2107.JPG IMG_2102.JPG IMG_2105.JPG IMG_2104.JPG

Kadronun temizliği kaldı. Onunda temizliği sonrası ekleme işlemi yapacağım.

Not: Sol fren kolunu çıkartamadım. Vidasını çevirmekte baya zorluk yaşıyorum. Sökmek için önersi olan var mı? Ayrıca sol pedal kolunuda vidalarını sökmeme rağmen çıkartamadım. Arkadan çekiçle hafif vurarak mı çıkartmam gerekiyor?

IMG_2112.JPG

8. Emre Özhan

Emre Özhan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Restorasyon güzel olacağa benziyor. Fren kolunu pas sökücü ve vurdurarak deneyebilirsiniz iyi çalışmalar

enqinHLC bunu beğendi.
  9. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @Emre Özhan Postu attıktan sonra "korkanın çocuğu olmaz değimiyle" azıcık zorladım ve direk elime geldi. Temizliklerini yaptım ve onlarda beklemeye geçtiler. Şuanda sorun vites kollarının arkasında bulunan tek vidanın paslanmış olması. Paslı olduğu için çeviremiyorum Sıyırıyor. WD40 sıktım beklemeye bıraktım. Umarım azda olsa gevşeme yapar. Yoksa vidayı kırmam gerekecek. Vidanın kırılması sorun olmaz ama kırılmadan çıkmasını istiyorum. :(

image.jpeg

10. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aynakolunu cikarman icin özel cektirme anahtari olmasi gerekiyor. Aksi taktirde cirman imkansiz gibi.

318677_10_A_Kurbelabzieher_Touren_fuer_4kantOctalinkISIS_kopie.jpg

mariokaldato ve enqinHLC bunu beğendi.
  11. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @Murat Cömez Aynakolun sağ bacağını çıkarttım. Dişlilerinide ayırdım temizledim fakat resimdeki gibi sol bacağını çıkartamadım. Sol bacak kenarlarından kaynamış gibi görünüyor. Sanırım göbekle birlikte alabilirim fakat şuanda tek gelmiyor. Yarın WD40 veya balata spreyi ile ayırmaya çalışacağım.

IMG_2112.JPG

mariokaldato bunu beğendi.
  12. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @enqinHLC

Inan sag bacagi sansa cikartmisin, normalde öyle cekmeyle yerinden cikmaz. Bunun pas ile falan alakasi yok. göbege gecen yer yani göbekdeki 4 köse vida takilan yer arkaya dogru genisliyor ve kol üzerine takilnca sonrada vidasi sıkılınca kol yuvaya sıkısıyor, sonrada cikartmak icin yukarida gösterdigim cektirici gerekiyor.
    Insallah o cektirici olmadan sag bacakdaki kadar sansli olursun.

13. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @Murat Cömez dediğiniz gibi olduğunu bilmediğim için asıldım geldi. Umarım sol taraf içinde şanslı olurum yoksa çektiriciyi bulmam gerekecek. En kötüsüde decathlon gibi biryerde online katalogdan baktığımda ruble sökme takımını bile bulamadım. Sadece ruble göbeğine giren somun var. Bu çekiciyi bulmak daha zor olsa gerek.

mariokaldato bunu beğendi.
  14. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sayın @enqinHLC Aynakol çektirme aparatı ve işinize yarayacağını düşündüğüm aparatları en ucuz olarak Tren garının karşısındaki caddede bulunan motorcularda bulabilirsiniz. Ben zamanında bu caddedeki Ptt nin tam karşısındaki bir ara sokaktan bu gibi malzemeleri piyasanın yarı fiyatına almıştım.

15. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @Tayfun Sezer tren gari ve ptt dediğiniz için aklıma ilk alsancak gar karşısındaki garanti bankasının oradaki sokaklar geldi. Doğru mudur? Birde motorcular diye belirttiğiniz için kahramanlar tarafını düşündüm. Basmane gardan sonra arada fakat ptt varmı emin olamadığım için bu seçeneğin üzerinde duramadım. Biraz daha detaylı bilgi verebilirseniz iş çıkışı bir uğrayıp eksiklerimi tamamlamak isterim.

Tayfun Sezer bunu beğendi.
  16. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Basmame garın karşı caddesinde ilk otobüs durağonın karşısında Motorcu Hayri diye bir dükkan var. O dükkanın yan sokağına girince hem bisiklet hem motosiklet malzemeleri satan bir dükkan daha var. Ben aynakol çektirme ve benzeri takımları bu dükkandan temin etmiştim.

enqinHLC bunu beğendi.
  17. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
  18. Tayfun Sezer

Tayfun Sezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hatta bulunduğu sokak nosunu da buldum 1366 sok.Fevzi Paşa Bulvarında. basmane.jpg

enqinHLC bunu beğendi.
  19. sadık özer

sadık özer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Calismaya devam güzel calisma olacak. Boya konusunda boyayi sokmenizi tavsiye etmem zira firin boya var ustunde. Evet aparat lazim 10 15 tl arasi cankayadanda temin edilebilir

20. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @sadık özer Kadronun arka bacaklarında ortalarda pas tutan yerler var. Bunları hafif zımpara ile temizlemeyi deneyeceğim. Temizlendiği takdirde orijinal rengiyle kullanacağım. Restorasyon sırasında boyama yapmasam bile fixed geçişi sırasında kesinlikle kadro kırmızı renge dönecek. O yüzden şimdilik böyle kalmasında da bir problem yok :)