İlk kez vites ayarı yaptım ama aklıma takılan bir sorun var?

Tepki
5
Bisiklet
Sedona
Herkese iyi pazarlar, bugün nereden esti bilmem vites ayarımı kendim yapmak istedim. Bisikletim Sedona 300, arka aktarıcım tourney tx35. Geçen hafta zinciri 5.dişliden 4.ye geçirirken (daha doğrusu geçiremezken :) ) zincirin ya 3.dişliye geçtiğini ya da vites kolunu biraz daha itmemle 4.dişliye geçtiğini farketmiştim. Bugün forumda biraz araştırmayla vites ayarları hakkında bilgi de edindim ve elime tornavidayı alıp işe koyuldum. İlk defa yaptığımdan olsa gerek hemen hemen 2 saat uğraştım. Gerek L ve H vidaları gerekse tel sıkma-gevşetme vidasıyla ayarları yaptım (Tüm bu ayarlarla uğraşınca farkettim ki en başında sadece teli biraz sıksam sorun düzelecekti) ve şu anda görünürde sorun yok ve eskisinden daha akıcı geçişler elde ettim. Ancak ön vites 2. dişlide, arka vites 1. dişlideyken pedalı 4-5 saniye geri çevirince zincir arka 2. dişliye atlıyor. Ben ayar yapmadan öncesinde de mi öyleydi yoksa ben ayar yaptıktan sonra mı oldu bilmiyorum ve bu yüzden de bilenlere danışmanın vakti geldi dedim. Sizce bu durum bir sorun mu, bana tamirci yolları mı gözüktü, yoksa ben mi abartıyorum ? Tabi, arkadaşım deli mi dürttü de pedalı geri çeviriyorsun da diyebilirsiniz :)

Scudo