Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlk kaza yapışım ile gelen kavgam

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Lütfü Ekşioğlu tarafından paylaşıldı.

1. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yaşım:15 gireceğim bu ay.
    Merhaba arkadaşlar.Bu gün bakırköy sahilinde dolaştıktan sonra eve dönerken yenibosna dere yolunda bi kaza yaşadım.Yolun en sağından geliyordum.Trafik sıkışıktı.O sırada bir adam karşıdan karşıya geçiyordu.Ben bunu fark ettim ve adamla göz teması kurdum.Adamla göz teması kurduğum mesafe yakındı.Yani acele edimde bisikletten önce geçim gibi bir ihtimal ve mesafe yoktu.Ama bu Adam nasıl olduysa birden önüme fırladı.Ben o anda sağa veya sola kaçacak yerim yok.Sağımda bisikletle atlayamayacağım bir kaldırım.Solumda trafikte bekleyecek arabalar.Bende bütün gücümle frene bastım çünkü mesafe çok yakın güvenli fren yapamazdım.Sırf adamı 2.2 lastikle ikiye ayırmamak için bisikletten uçmayı bile göze aldım diyeyim.Ve düştüm.Adamda ise hiç birşey yok.Nasıl olduysa bacağımda bir tekme hissettim.Baktığımda adam utanmadan bana tekme atmış.Ondan belki 2 sa niye sonra ellerim adamın yakasındaydı ve o anda millet ayırdı bizi.İnanılmaz derecede delirmiştim gözüm dönmüştü.Sonra adamı uzaklaştırdılar.Bende yoluma devam ettim.

Bisiklette sadece stef-60 sağ kolda düşmeye bağlı ufak bir çizik ve yerinde oynama vardı.Bisikletçide 5 saniyede düzelttirdim.

Bende ise Eldivenler elimde olduğu için biraz ellerimle korudum kendimi.Bacağımda düşmenin ufak bir çizik gibi bir yeri ve adamın tekme attığı yerin ağrısı vardı.

Bende bunun için 3 çözüm buldum.

1-Gidonun tam ortasına ışık tutacağı yerleştirip biber gazı takmak.Bisiklet gri olduğu için iyi kamufle olur.

2-Yanında herzaman fazladan bir aynakol taşımak.İnsanda iyi izler bırakır.

3-Hiç frene basmayıp kısır bırakmak.Tabi o insanın niyetini bilemessin.Belki iyi biridir.Buna fazla gerek yok

Ben 1.'yi seçeceğim.Küçük rahat kamufle edilebilir ve etkili.
    2. seçenek çok uğraştırır.

2. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun yinede sen çok agresif davranma bırak belalarını baskasından bulsunlar ama yaratıcılığına hayran kaldım :D ayna kolla birisine giriştiğin gözümde canlandı bildiğin :D

3. Enes Demirok

Enes Demirok Yeni Üye

Seviye:
    Kardeşim çok geçmiş olsun ne diyeyim adamın azını burnunu kırıvericeksin o anda ne ahlaksız insanlar varya :( Geçmiş olsun. :)

4. Ekrem Erten

Ekrem Erten Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Karşımızdaki yayanın veya arabanın hata yapma ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmamız lazım.
    Maalesef insanımızın karşısındakine saygısı hiç yok, hele yaş olarak da ondan küçükseniz, hele hele bir de bisiklet üzerindeyseniz bu saygı sıfıra iniyor. İnsanların empati yapmayı öğrenmesi lazım.
    2. şık da güzelmiş bu arada :D

5. SALİH TUNÇKIRAN

SALİH TUNÇKIRAN Kıdemli Üye

Seviye:
    geçmiş olsun genç dostum. o kişi karşıdan karşıya geçerken arabalara odaklandığı için bisikleti görmemiştir. her ne kadarda göz teması kurduk desen de.. trafikte her zaman yayaların geçiş üstünlüğü vardır. fakat güzelim yurdumda bu tam anlamıyla bilinmiyor malesef. bisikletlerde yaya sayılsada öncelik yayalarda olmalıdır. kaba kuvvet neye çözüm olmuş ki. herşeyden önce saygı ve sevgi gerekli. o biber gazını kullanmak yasaktır. tekrar geçmiş olsun. unutma ki keskin sirke küpüne zarar verir.

6. dogan avcı

dogan avcı Aktif Üye

Seviye:
    geçmiş olsun Lütfü kardeşim..sen yine de sinirlerine hakim ol. daha neler göreceksin trafikte inan bana.

7. özgür bağdatlıoğlu

özgür bağdatlıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun! Biber gazını gidona takılıyken sıkmaksa niyetin,senin halin daha vahim olur benden söylemesi,sanırım hayatında hiç biber gazının etkilerine maruz kalmadın! İçindeki polisi öldür ve biber gazını unut!

Emre Yalcinkaya bunu beğendi.
  8. Mehmet Ergene

Mehmet Ergene Forum Demirbaşı

Seviye:
    bisikleti sürerken sadece kendimizi değil, etraftaki sorun yaratacak herşeyi hesaba katmamız gerekiyor malesef... ne kadar iyi sürücü olursanız olun, karşınızdaki öküz olabiliyor.

9. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    adam gerizekalı olduğu için kendisine doğru yaklaşan hareketli bir cismin 1 saniye sonra hangi noktada olacağını hesaplayamıyor. yine gerizekalı olduğu için senin düşmenin kendi hatası olduğunu kavrayamıyor. ve maalesef zeka eksikliğinin yanında kötü niyetli olduğu için de; sırf onu korkuttu diye zaten yerde yatmakta olan birine tekme atıyor.

herhangi bir sokak köpeği o adamdan daha akıllı ve zararsızdır.

böyle birine aynakolla girişsen ben senin hakkında kötü düşünmezdim şahsen. onun anlayacağı dil o çünkü.

işte biz bisikletliler olarak, belli bir tecrübe edindikten sonra her türlü yayaya (kadın, çocuk, yaşlı, vs.) karşı nasıl kaza tehlikesine girmeden geçip gidebileceğimizi kestirebiliriz ama böyle kanı bozuklarla karşılaştığımızda kimsenin elinden birşey gelmiyor.

duygularını çok iyi anlıyorum kardeşim, böyle böyle tecrübe olacak işte sana...

Berk Yıldız ve M.Burcu Cebesoy bunu beğendi.
  10. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun,

Keşke aynı yerde bulunsaydıkta sen adamı bana havale etseydin ya da ben seninle beraber gelmiş olsaydım. Geçen de ben de ona benzer bir durum yaşadım kuzen yanımda olmasa beni tutmasa adam elimde kalmıştı. Mahvederdim orda onu çünkü ; haksızdı.

11. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    adama çarpmadın değil mi ?
    ve gelip sana tekme atıyor...
    Öyle bi durum benim başıma gelse beni kimse ayıramazdı heralde:boese157:

12. Kenan ARPAÇ

Kenan ARPAÇ Kıdemli Üye

Seviye:
    Temiz bir güzel dövmek lazım ölelerini ben ayna kol yada hiç hız kesmeden çarpma taraftarıyım kalkıpta tekme atacak gücü kalmayacak biber kazı afif bölelerini amca birde bok kafalı ne olcak işte gebersin gitsin ben onu düşünecem takla atacam birde tekme yiyecem neyse ben burda sinirlendim başıma gelse yerim lan o adamı ben ısırırım oğlummmm koskocaman bir parça alırım ondan ömrü boyu unutamaz beni :D :D :D

13. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Normalde ben yaşıma bakmam.İnsanlar beni lise son zannediyor.Dev gibi kalıbım var.Öğretmenlerim beni 3-4 kez sınıfta kaldığımı zannediyor ama tam tersine hep taktirle geçtim.Bende sinirli bir insanım.Öyle bir olayı yaşamadanda hayal etsem yine çözümü şiddette bulurdum.Bende iste bu şiddeti uygulamamak için biber gazı düşündüm.Çok güçlü olmayanından.Sadece adamı biraz gözlerini acıtsın bende ne kavga ne dövüş mutlu mesut yoluma devam edim.Benim dua ettiğim Allah'tan ön amortisörü şehirde kitlemiyorum.Kaldırımdır falan rahatlık sağlasın diye.Birde kitlesem uçuş daha iyi olacaktı.

14. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yanlız biber gazını bisiklete monte edeceğim dediğim elime yakın bir yerde dursun diye diyorum.Bisikletten sıkmayacağım.Bir olay durumunda direk elimin altında olacak.Bir nevi onun içinde yarar olacak.O uzuv kaybından ben karakolda kendimi anlatmaktan kurtulmuş olurum.

15. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Biber gazını tavsiye etmem. olmadık sonuçlar doğrurabilir astımı olan yada solunum sorunu olan birisinin yüzüne değil yakınında dahi sıksanız o kişiyi krize sokabilirsiniz. sonra hem üzülürsünüz hem uğraşırsınız.

Sakin olmak en iyisi...

16. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Haklısın aslında.Buda beni 2. seçeneğe yönlendiriyor dermişim.:D

Minübüsçünün levyesi varsa bizimde aynakolumuz var gardaş....:D

Ne yapalım konuyu elektroşok a mı getirelim Ama yok onunda kalp krizi teklikesi var.Of arkadaş ne taşıyacaz yanımızda.

17. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yanlız o m60 ı taşımak bile bir spordur :D

Türkiye'de bizim böyle dolaşmamız lazım güvenli olmamıız için.

Burak BAHAR ve şans topoğraf bunu beğendi.
  18. Ziya TÜRKYAŞAR

Ziya TÜRKYAŞAR Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Lütfü,

Önce geçmiş olsun diyip kazayı ufak sonuçlarıyla atlattığına sevindiğimi belirteyim. Sonra bir büyüğün olarak bazı tavsiyelerde bulunayım.

1- "Ne olursa olsun", araç-gereçi kullanan (araba,tır,otobüs,bisiklet,jet ski,...vs) yayaya göre kat ve kat daha dikkatli olmalıdır. Onların düşünmesi gerekeni bile sen düşünmelisin. Yani sorumluluk azalmıyor bilhassa artıyor. O yüzden bu tarz kazalarda karşı taraf hatalı dahi olsa bu çarpanın sorumluluğunu küçütmez. İlk sorumlu kişi "araç-gereç" de olandır.

2- 1,2,3 nolu seçeneklerini uygulamadan önce bunların sonunda bana hangi 1,2 ve 3 nolu şeyler başıma gelir diye düşünmem bundan sonraki hayatında seni rahatlatır. Canını sıkmaz.

3- Bisiklet kullanmaya var gücünle devam et. Sadece kullanırken şunu aklının bir tarafında sürekli tut. Her zaman her yerde sen ilk sorumlusun. Başkası son derece haksız,dengesiz...hatta akıl sağlığı yerinde olmayan olabilir. Bunları düşünüp bir başkasına bazı şeyleri havale edebileceğin tarzındaki düşünce yoluna girme. Kendine açık bir kapı bırakma. Sen maksimum özenle ve düzenle düşün. Eğer tüm bunlar olmamışsa o zaman herkes kaderini yaşayacaktır bir şekilde. Onunda önüne kimse geçemez.

1,2,3 seçenekler seni son derece uğraştırır...ama 4. seçenek ki o da "sorumluluk bende,hep dikkat hep dikkat...birşey olursa da soğukkanlılıkla hareket etme" seni rahat ettirir.

saygılar,
    Z.T

19. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Genç kardeşim, öncelikle geçmiş olsun. Fakat şunu unutmamak lazım bisiklete binenleri, ister yayalar ister araç sürücüleri olsun vasıta olarak görmüyorlar. Heran için dikkatli olmak lazım kavşak geçişlerinde, tünellerde vs. çok dikkatli olmak lazım. Tampon atıp çekip giderler inanki arkalarına bakmazlar. Birde bisiklet kullanan bizler suçlu oluruz. Onun için öncelikle kendi güvenliğimiz.

20. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçmiş olsun, bisiklet binenlere maalesef itibar edilmiyor, siz yinede sakinliğinizi koruyun derim...