Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlk Kaza ve Humerus Kırığı

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında E. Erdi tarafından paylaşıldı.

1. E. Erdi

E. Erdi Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Haftasonu akşamı ilk ve en ciddi kazamı yaşadım, sonuçları biraz kötü oldu maalesef.

Tam da Kpss'nin bitmesi şerefine pazar akşamı sahile doğru bir turlayayım dedim. Uzun zamandır çıkamamıştım. Neyse evden çıktım yaklaşık 60-70 m. sonra malum kaza gerçekleşti. Hızıım çok azdı yani 10 km bile yok, daha da az. Sokağın sonuna doğru sırt çantamı düzeltirken hızımın da bu kadar az olmasını düşünerek ön frene dokundum. Basmadım bile hatta dokundum ama maalesef yerde kaldım. Normal şartlarda öyle bir hafif düşüşte sıyrık bile almayacakken kolum arkada düştüğümden sağ koldaki humerus kemiğimi kırdım. 100 kere düşsem 99'unda hiç bişey olmayacakken bu kırığın meydana gelmesi her ne kadar beni üzse de sinirlere zarar vermemesi ve ameliyatsız atlatacak olmam tek tesellim. Zira bu humerus kırıklarının büyük çoğunluğunda sinirler zarar görmekte ve zorlu ameliyat çözümleriyle tedavi edilmekteymiş.

Artık yazın geri kalanını neredeyse bütün vücudumu saran sargılarla geçirmek zorundayım. Yatsam yatamıyorum otursam oturamıyorum doğru düzgün. Gelen sıcaklar da cabası.

Yani arkadaşlar siz siz olun 1 saniye de olsa dikkatinizi kaybetmeyn bisiklet üzerinde. Bisikletin en temel kuralı olan 'ön freni sıkma' öğretisini hiç aklınızdan çıkarmayın, ufak hızlarda bile. Hafif düşüşlerde bile çok ağır sonuçlar doğurabiliyor. Bu kazada kaska her ne kadar iş düşmese de kafanızdan eksik etmeyin kaskınızı.

Bir de bişey sorayım belki bilen vardır diye. Bu humerus kemiği kırığından sonra kolda his yada güç kaybı oluşuyor mu acaba uzun vadede? Sonrasında fizik tedavi gerekir mi? Tedavi sırasında olayın sıcaklığından tam istediğim cevapları alamadım da.

2. Murat Ekmekçi

Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Okadar heves edip de bir de böyle sonuçlanan kaza yaşamak çok sinir bozucu olsa gerek. Ön fren meselesine gelince ben de kendilerinden baya korkarım öyle ki bir yere hafifçe çarpmayı son anda ön fren yapmaya tercih ederim özellikle inişlerde. Tekrar geçmiş olsun.

E. Erdi bunu beğendi.
  3. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun ,Allah acil şifalar versin (amin)

genelikle kemikler kendini onarabilen parçalarımız,yine de ortopedi uzmanına danışmakta fayda var..

E. Erdi bunu beğendi.
  4. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    geçmiş olsun kardeşim bende dün ön frenden dolayı takla attım elim ayağım tutmuyor :)
    ön jant paramparça oldu heralde bisiklet tarihinde imkansızı başardım düz yolda.

E. Erdi bunu beğendi.
  5. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    Geçmiş olsun Kardeşim. Sıcaklarda zorlu günler seni bekliyor ancak beterin beteri var Allah saklasın...

E. Erdi bunu beğendi.
  6. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Kardeşim öncelikle geçmiş olsun diyeyim. Aynı bölgedeki kemiğim 2002 yılında çatladı ve açılandı. Eklem yerine ve sinirlere yakın olduğundan korkarım ki iyileşme sürecinin uzun olacağı ve eskisi gibi sağlam olmayacağı bir kemik. Benim kolum 4-5 sene kadar tam olarak düzelmedi. Hala da aşırı zorladığımda sızlar.

E. Erdi bunu beğendi.
  7. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçmiş olsun, ciddi bir kaza evet ama en ciddisi diyemeyiz başka kaza yaşamadığın için. Umarım yaşamazsın da. İnsan bu etten, kemikten oluşuyor. Hiç ummadığın anda, umulmadık bir yer işte böyle hasar görebiliyor. En kısa zamanda sandalyeden kalkıp seleye oturman dileklerimle...

E. Erdi bunu beğendi.
  8. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçmiş olsun Erdi. Allah acil şifalar versin.
    Bence sorunuzun cevabını sizin durumunuzu değerlendiren bir doktor verebilir. Tatmin olmadıysanız başka doktora görünebilirsiniz. Bilhassa sinir için Nöroloji uzmanına gitmenizi tavsiye ederim. Ortopedinin alanına girmiyor nöroloji.

E. Erdi bunu beğendi.
  9. Güvenç Görür

Güvenç Görür Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Abi allahtan KPSS sonrası kırmışsın o kırık kolla işaretleme yapamazdın.(devamlı kullandığın kol olduğunu varsaydım :D)

E. Erdi bunu beğendi.
  10. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Umarım sorunsuz atlatırsın.

E. Erdi bunu beğendi.
  11. E. Erdi

E. Erdi Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İyi dilekleriniz için çok teşekkürler arkdaşlar.

Siz Allahtan fazla hasar almamışsınız. Bizde ise durum tam tersi. Bisiklette hiçbirşey yokken bütün hasarı ben aldım :) Size de çok geçmiş olsun.

Usta ben de tam bundan korkuyordum. Alçılar alındıktan sonra iyi bir fizik tedavi girmem lazım gibi görünüyor.

Nöroloji tavsiyenizi dikkate alacağım teşekkürler. Zaten birkaç gün sonra kontrol için başka doktorlara da göstermeyi düşünüyorum durumumu.

Valla kullandığım sağ kol gitti :) Gerçi sınavdan önce olsaydı da iyi kötü işaretlemeyi yapardım diye düşünüyorum. Sözel sınavımdı zaten. İşlem falan yapmadım hiç.

12. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    geçmiş olsun.ön fren uyarın içinde sağol.

E. Erdi bunu beğendi.
  13. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    erdi bu kaçıncı düşüşün benim
    2. oldu sanırım profesyonelleşiyor insan kendini fırlat düşmeye yakın sırt üstü kask varsa :)) tekrar geçmiş olsun.

E. Erdi bunu beğendi.
  14. Kerem Kekeç

Kerem Kekeç Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Özellikle anlık tek elle iş yapılacakken sağ elin kullanılmaması dengeyi anormal şekilde bozduğunu söyleniyordu. Hem de ön fren için. Bisiklet üzerinde çok dikkatli olunup tek elle iş yapacaksanız muhakkak sağ elinizle sürmeniz gerekmekte. Ani reaksiyonda da direk arka frene asılıyorsunuz.

E. Erdi bunu beğendi.
  15. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Geçmiş olsun. :/

E. Erdi bunu beğendi.
  16. E. Erdi

E. Erdi Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İlk kez düştüm. Düşüş anında kendini yere atmayı biliyordum ama hiç beklemediğim bir anda ve birkaç sanise içinde düştüm. O çok çok kısıtlı sürede o aklıma bile gelmedi, hem gelseydi de uygulayabilir miydim sanmıyorum :)

17. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Büyük tehlike atlatmışsınız demek istiyorum ama kaza olmuş yinede. Ama şükretmek gerekir ki o kemik sinirlere zarar verseydi sonuçları daha üzücü olabilirdi. Ona şükret :) Çok büyük geçmiş olsun.

E. Erdi bunu beğendi.
  18. Umut Yayla

Umut Yayla Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun. Bu gün ben de bir ön fren vakası atlattım neyse ki ufak sıyırıklarla atlattım. Koldaki his kaybı ve fizik tedavi gereksinimi kırığın cinsine göre değişir umarım kırılan kemik sinirlere zarar vermemiştir, bir an önce iyileşmeniz dileğiyle.

E. Erdi bunu beğendi.
  19. Bilal Öz

Bilal Öz Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Büyük geçmiş olsun, en kısa zamanda iyileşirsiniz inşallah.

E. Erdi bunu beğendi.
  20. burak özgüng

burak özgüng Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çok geçmiş olsun.en kısa zamanda düzelirsiniz umarım.
    bu arada bi hatırlatma tek el ile bisiklet kullanıyorsanız bu kesinlikle sol eliniz olmasın.

Ömer D. ve E. Erdi bunu beğendi.