İlk karelerim yorumlarınızı bekliyorum

Scudo

Kutay Özdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
466
İlk ve son fotoğraflarınızı çok beğendim..
Umarım bu ilerlesin ve gelişsin bir fotoğrafçı daha kazanalım tebrikler...
iyi pedallamalar...

• Beğen
Tepkiler: Onur Artarslan

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Çok güzel resimler.. Benim arkadaşımda geçen sene başladı profesyonel bir makina ile bu hobiye.. Aradan bir yıl geçti inanılmaz kareler yaratıyor en beklenmedik yerden..

İkinci resmi beğendim ben. Devamını bekliyoruz bu arada:in:

• Beğen

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
@dogu gundogdu

evt ben ilgilenmesemde benim yakın bir akradaşım da Canon 40d var..
onun makinesini kullandığım oluyor bazen.

sepia veya B/W çekicekseniz makinenizi ayarlayıp öyle çekin derim ayrıca vivid tarzı ayarlar varsa kontrast arrtırp renk arttırp ışığı düşürp çekimler yapabilirsiniz...
daha güzel kaliteli fotolar elde edersiniz...

photo shopta bazen görseldeki doğallık ruh kayboluyor gibi hisseadiyorum ben...

• Beğen

Onur Artarslan

Aktif Üye
Tepki
72
Yorumlar için çok teşekkür ediyorum.Söylediklerinizi dikkate alacağım.Yeni fotoğraflar çektikçe bu başlıkta paylaşacağım.
Hepinize iyi forumlar....

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
fotoğrafçılığa merak salman iyi olmuş.çünkü gerçekten yeteneğin varmış.fotolarını beğendim.

• Beğen

Onur Artarslan

Aktif Üye
Tepki
72
@42FY

Kız arkadaşım çok yardımıcı oluyor sağolsun.Sayesinde çabuk öğrendim

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Işık ayarlarını photoshopta daha iyi düzenleyebilirsin, makinende raw mı neydi öyle bir format varsa photoshopta kameradan ayar yapıyormuşsun gibi büyük bir özellik sunuyor bu format, ama yinede başarılı;)

• Beğen

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Doğru raw (ham) hali ile photoshopda daha güzel oynayabilirsin. Fotoğrafın yarısı işlemdir. Makine de aynen aktarmıyor ki size, o da oynuyor resim üstünde. Ama makineye bırakmadan kendiniz oynarsanız daha güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bu arada Neat image diye bir program var. Gürültü temizleme ve odağı güçlendirme işlerine yarıyor. Çok faydalı bir program tavsiye ederim. Ayrıca photoshop eklentisi olarak da kullanılabiliyor.
Bu arada benim favorim de 2.si :)

egon

Üye
Tepki
1
2. sıradaki fotoğrafı gerçekten çok beğendim, nedense durduk yere beni mutlu etti. Tebrik ederim ve devamını beklerim arkadaşım.

• Beğen

kolbe

Daimi Üye
Tepki
122
@Onur Artarslan

herkes doğru anladı ben yanlış mı anladım acaba yorum olarak fotoğraf a mı yoksa nasıl çekildiğine mi yorum istedin benim anladğım fotoğraftaki enstantaneye yorum getirin şeklindeydi örneğin 2. foto ya özğürlüğüne kavuşmak isteyen balonlar gibi bi yorum getirdim ben;)

• Beğen

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
gayet güzel olmus bende bu sene fotoğrafcılık dersi aliyorum bende basliyacğim insallah

• Beğen

Onur Artarslan

Aktif Üye
Tepki
72
@kolbe

İstediğinize yorum yapabilirsiniz maksat yapılan yorumlardan kendimi geliştirmek...
Yorumlar için herkese teşekkürler:)

Fatih Calık

Aktif Üye
Tepki
171
Merhaba Onur bey,
Profesyonel bir fotoğrafçı olarak fotoğraflarınızı inceledim,
Yeni başlayan biri olarak gayet başarılı kadrajlar...
Şimdi gelelim fotoğraflardaki gözüme çarpan eksikliklere..
1. fotoğraf: Biraz daha geriden çekilip sağ tarafta duran kişinin sadece boyundan sonrası değilde tamamı gözükse daha iyi olurdu.
Ayrıca fotoğraf öğle saatlerinde çekildiği için güneşin parlaması kaçınılmaz olmuş. Bunu gri filtre kullanarak önleyebilirsiniz ama henüz yeni olduğunuz için ilerde alın derim...
2.fotoğraf: Sol üst kısımdaki tel fotoğrafı olumsuz etkiliyor, onu kadrajınıza almasaydınız daha güzel olurdu. Ayrıca denizle gökyüzü arasındaki ufuk çizgisi eğri buna özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.
3. fotoğraf: Ben olsam bu fotoğrafı birde yatay çekerdim, sağ tarafta oturan beye yaklaşıp onu fotoğrafın sol kısmına ve denizi de sağ kısma gelecek şekilde kadraja alıp çekerdim. Yine bu fotoğrafa baktığımda ufuk çizgisinin eğriliğini görüyorum.
4. fotoğraf: Benim en çok beğendiğim fotoğraf olmakla beraber, fotoğrafın aşağı kısmına baktığımda yolun tam ortasından çekmediğiniz göze çarpıyor, Hani tam ortaya geçip kaldırım kısımlarını aşağıda dengede tutsanız on numara olacakmış...
5. fotoğraf: Bu fotoğrafta da ilk göze çarpan ufuk çizgisi...
Bu tip fotoğraflarda gökyüzüyle fotoğrafın diğer kalan kısmını yarı yarıya eşitlemeyin, Ya gökyüzünü ön plana çıkarın yada fotoğrafın kalan diğer kısmını böylece alan derinliği elde etmiş olursunuz. 1/3 kuralıdır bu.

Bence bol bol fotoğraf çekin ve forumda paylaşın. Kendinizi böylelikle daha çabuk geliştirirsiniz, ayrıca fotoğraf sitelerinede üye olun fotoğraflarınızı orada bir çok fotoğrafçı yorumlayacaktır...

• Beğen