İlk kadrom: Columbus, Lugs andabitof Silver

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Büyük bir keyifle izlediğim kadro yapım aşamalarına adeta sanatsal bir boyut da katmışsın.Beynine,eline,emeğine sağlık...

• Beğen
Tepkiler: Burçak Erbil
Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Burçak Abi zaten bunu ilk senden görmek isterdim, ki yanılmadım da. Eline sağlık demek dışında bir kaç merak ettikleri mi de sormak istiyorum. Mesela bunların başında
jig için anladığım kadarıyla aspiratör ayağını saymazsak boru mengeneleri, aluminyum profil ve ek malzemeleri mevcut. İşte sormak istediğim bunların bir araya getirilişi için hazır bir
kaynak, workshop gibi bir şeyden mi yararlandın, yoksa tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda yaptığın? Bir diğeri ise kaynak için ise şalamadan anladığım kadarıyla oksijen kaynağı ve lehimlerini kullandın. İşte bu noktada da
aklımı kurcalayan kaynak için tamamen gerekli malzemelerin neler olduğu. Kaynağa çok uzak ve bilgisiz olunca bu konuda daha çok araştırma ve bilgi sahibi olmam gerektiği gibi senden fikirlerini almak en doğrusu olacaktır.
Kadro kısmına gelince, gerek fotograflar gerek çalışma alanı(her ne kadar dar ve sıkıntılı olsa da) çok güzel. İş bitimine güzel bir model adı ve imzanı şimdididen fazlasıyla haketmiş bir kadro olmuş, eline emeğine sağlık.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
yok yok hiiiç tevazu gösterme ilk kadroda bu kadar donanım bu kadar ince işçilik ,düşünüyorumda ufak bir dükkan açsan, hani siparişe görede .....

• Beğen

m.fidan

Üye
Tepki
7
Elinize sağlık. Dükkan fikri fena değil ne de olsa sevdiğiniz iş, herkesin sizin kadar fırsatı olmuyor sevdiği işi yapma konusunda. :s

• Beğen
Tepkiler: karacelebig

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Burçak usta, can-ı gönülden tebrik ederim. Umarım istediğin sonucu elde edersin...
Not: Konuyu komple ingilizceye çevirip dünya geneline yayabilirsiniz, tabii ki kaynağı Türkiye olarak göstererek :eek:

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Uuuuu,inanılmaz!

Kısıtlı imkanlarla bunları yapabiliyorsanız,atölye şart olmuş size.

Ellerinize,kollarınıza ve yüreğinize sağlık Burçak Bey.İşçiliğe gösterdiğiniz özen yürek yakıcı,yazınız doyumsuz olmuş.Tebrik ediyorum.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
İnanılır gibi değil diyeceğim ama şekillerle görüldüğü üzere bir şeyin üzerine düşüldü mü yapılmayacak iş yok..
Gönülden tebrik ediyorum.. Umarım bu işin devamını getirir ve bir "marka" yaratırsınız. Hatta bu yolda, ilk yatırımlarınız için, devlet teşfiklerinden yararlanmak bile olası..
Süper! Devam....

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
İlk kadrom başlığını görünce , açıkcası fabrikasyon satın alınmış bir bisikletin tanıtımı için açılmış bir başlık olduğunu zannederek bakmamıştım. Ancak az önce mreaktan bakınca inanın aklımı başımdan aldınız. Motorsiklet tecrübem bisikletten daha fazladır.Kendi motorumdaki custom çalışmasını bizzat kendim yaptım, metali işlemenin, özellikle çelik ile çalışmanın , ne menem bir şey olduğunu iyi bilirim. İnanın yaptıklarını yapmaya cesaret edemezdim. Helerl hele ev gibi bir ortamda.Halen inanmakta güçlük çekiyorum.

( Motorsiklette Tarhan Telli "TT custom" markasını yarattı ise , bu yetenek ve el becerisiyle siz neden kendi markanızı yaratmayasınız. ? )

Boya konusunda ne yapacağınızı elbette bilemem ama çelikte parlaklık nedense her zaman hoşuma gitmiştir. Naciz bir teklifte bulunsam , boya yerine pantograf çalışması ile rölyeflerle şekil yapıp , kardoyu polisajla parlatsanız, sizce nasıl olur. ?

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
boya kısmıyla bende alakadar olacağım, üzerine bir hayli düşündük araştırdık birkaç teknikte bulduk ancak sizinde fikirlerinizi almak isteriz.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Klasik dediğin Chrome Plated olmadan olmaz. :) Mutlaka işin hakkını verecek bir yer bulup komple kaplamaya soktuktan sonra boya işine geçilmeli bence. Maşa da unutulmamalı tabi. Işıl ışıl parlamalı ki sadece bakması bile keyif versin.:)

En azından olur da bana da sipariş sırası gelirse ben öyle isterim. :)

• Beğen

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Her ne kadar aşağıda verdiğim link motorsiklet forumuna ait olsada ,amerikadaki en geniş ve en fazla sayıda özel üretim yapan atolye sahiplerinin yoğunlukta olduğu yaptıkları projeleri detaylı tanıttıkları bir forumdur. İmalat, kaynak, parça işleme, Boya tekniklerinden, sele detaylarına kadar aklınıza gelen ne varsa bulabilir , bisiklete uygun bir şekilde uyarlayabilirsiniz. Bence pantograf seçeneğini düşünün , İllaki boya yapmak istiyorsanız , Sağlam bir pantografçı bulabilirseniz , aynakol, gidon boynu, sele borusu vs vs parçalarında pantograf çalışması , bisikletinizi yürüyen efsane haline gelir. Bu bisikletin bitmiş kaça mal olacak, inanın çok merak ediyorum..Bu iş için ayrılan bütçe eğer özel değil ise ne kadar?

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Cömert Özen bey;

Resimde verdiğiniz örneği olan Tommasini ve Campagnolo ekipmanlardaki gibi bir pantograf işçiliği için çok ciddi bir vakit ayırıp direk sıyırmak gerekiyor. Şu aşamada henüz bu tip süslemelerle uğraşmak yerine, kadro imalatı hakkında işin inceliklerine vakit ayırmak ve tecrübe edinmenin üzerine gitmek daha doğru. Ancak kadronun bottom bracket, drop out ve benzeri noktalarına pantograf işlenmesi hoş olurdu tabi ki. Burçak artık usta sayılır, kendisi için mutlaka bir logotype hazırlayıp kadroya kendi imzasını pantograf olarak bu şekilde birkaç noktada atmalı. Belkide bunu yapmaya biz yazmadan önce çoktan karar vermiştir bile. :)

• Beğen

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Elbette karar önceden verilmiştir. Ancak her özel yapımın birde güzel tarafı vardır.Sonuç her zaman süpriz olur.

Bir plan dahilinde hareket ederek başlarsınız , projenin ortasında fikir değiştirirsiniz , plandaki ekipmanları bulmazsanız başka ekipmanlara yönelir ve finalinde ise baştaki imal etmeyi düşündüğünüz projeden farklı ,bambaşka bir şey yaparsınız.

Zaten yapa yapa belirli bir zaman sonra kesim şeklinden,atılan kaynakların şekinde ve bisikletin genel hatlarından ustasının kim olduğuda belli olur. Türkiyede bu işle uğraşan birilerilerinin olmasını görmek hakikaten çok hoş.

Pantograf çalışmasından sonra yapılacak bir bakır kaplamayla ( hele hele jantlara ve akort tellerinede yapılırsa ) tadından yenmez. ( Buyrun burdan yakın, kendi yapamadıklarımı yazayımda içimi dökeyim azcık )

Fikir fikiri doğurur, bakmayın klavyeden atıp tutmak kolay olduğundan , bir takım fikirler belirtiyoruz, ancak bunlar ucuza mal olacak işler değil. ciddi enek , işçilik, ustalık ve sağlam bir bütçe ister. KBizzat kendim yardım etmek isterdim aslında ama dediğim gibi ku işler beni aşar.Ancak metal işleme hakkında yardımcı olabilecek birisini tavsiye edebilirim.

(link) Bu site sahibine ulaşın. Kendisi Los angeles 'da yaşayan , metal işleme custom motor imalatında ,amerikada ismi geçen yegane türktür. Huyu suyu değişmediyse , yardım isteyen herkeze yardım eder.Size değişik teknikler hakkında bilgi ve fikir verebilir.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Hazır yazmışken birde boya tavsiyesinde bulunalım. Bu tarz boyama tekniğine "elma şekeri" deniliyor. Normalde alta metalik gri üste şeffaf kırmızı bir kaç kat atılırken finalde en üst katman olarak ince bir kat mat siyah atılmasıyla oluşuyor. Direkt çeliğe atılırsa metalik gri atmaya gerek yok. Gündüz kırmızı , akşam üstü bordo , gece siyah gibi görünüyor. ( böyle bir şey yapabilirmisiniz bilmiyorum ama boyası böyle olursa birde pantograf yapılırsa bittiği gün çalarım.Şimdiden söyleyeyim.)

miraculous

Üye
Tepki
13
Çok emek verildiği belli olan çok güzel bir çalışma olmuş. Bitmiş halini herkes gibi ben de merakla bekleyeceğim.

@cömert özen
Verdiğiniz linkleri özellikle kaydettim. İlerde bana faydası olabilir.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Herkes övücü, destekleyici, hayranlık ve teşekkür dolu iltifatları etmiş. Bana da bunların tekrarından başka fazla bir şey kalmamış.
Foruma döndüğümden bu yana yazılarınızı takip ediyorum. Bu konuda araştırma ve çalışma yaptığınızı düşünmeme rağmen klasik bir kadro yerine, daha yeni bir şey bekliyordum. (Bu sükutu hayal olarak algılanmasın.)
Özellikle kendi tasarımladığınız yardımcı düzenekler ve 3D tool çok hoşuma gitti. Eğer meslek veya yine bisiklet imalatıyla ile ilgili araştırma amacıyla yolunuz bu taraflara düşerse tanışmak isterim. Umarım devamı gelir ve daha rahat koşullarda araştırma ve çalışma olanaklarınız olur.

• Beğen