Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ilk göz ağrımız İZNİK

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında karatren tarafından paylaşıldı.

1. karatren

karatren Aktif Üye

Seviye:
    ne zamandır yaptıgımız turları sizlerle paylaşmak istiyordum ancak fırsat bulabildim(bilgisayar işlerinde çok iyi değilim ancak öğrendim foto eklemeyi:))
    bazı fotolarda tarih 2006 gozukebilir,tur boyunca tamam düzeltiriz dedik ama unuttuk hep,2007 olacak.

gecen sene 23 nisan tatilinde kadim dostum KORAY la beraber yaptıgımız ilk turu yalova-iznik-gemlik-armutlu-yalova turunu anlatmak istiyorum.Yazımın birçok kısmını tuttugum günlükten aktarıyorum.

ROTAMIZ (kartaldan deniz otobüsüyle yalova-orhangazi-iznik-gemlik-armutlu-yalova-bostancı) yeşil ile işaretlediğim noktalar kamp yerlerimiz...

Soğuk ve kaalı geçen günlerden sonra;sabahın 6sında bile içimi ısıtan güneşle kalkıyorum.Sadece 2 saat uyumuş olmama rağmen-turun heyecanıyla olsa gerek-kendimi çok iyi hissediyorum.Hazırlıklarımızı tamamlayıp 7yi biraz geçe yola çıkıyoruz.Amacımız 7:45 bostancı-yalova feribotunu yakalamak.AMA,her ne kadar pedal çevirsekte 5 dakikalık bi farkla kaçırıyoruz deniz otobüsünü.

5 dakika farkla feribotu kaçırmanın üzüntüsü,yıkılmış durumdayım:)

Neyseki çabuk toparlanıyoruz ve bir sonraki feribotun kartaldan 10:15te oldugunu öğreniyoruz.Nihayet 11gibi yalovadayız.

hikayesi nedir bilmiyorum ama parkın ismi çok garipti:)

Şu ana kadar canımızı sıkan tek şey İDOnun bisikletlerimiz için bizden aldığı ekstra 4 er YTL idi.Yalova parkında kısa bir mola verip, kıyafet değişimi ve bagaj yerleştirme işi yapıyoruz,sonra orhangazi yolundayız.İlk kilometreleri rahat geciyoruz.Ama sonra başlayan rampayla beraber asfaltta bozuluyor ve bu şekilde yaklaşık 6 KM kadar tırmanıyoruz.Yokuşun sonunda bir benzinci çeşmesinde soluklandıktan sonra,inişe geçiyoruz.Super asfalt,sağda emniyet şeridi ve pedal basmadan 10 KM ve ORHANGAZİ deyiz.

onlarca kez otobüsle önünden geçtim bu tabelanın,ilk defa sapıyorum burdan

yaklaşık 10 KM sonra yolun solundan ayrılıp mola vereceğimiz piknik alanına giriyoruz.Manzarası gusel,buyuk gürül gürül akan bi çeşmesi var ama suyu pek hoş değil.

güsel bir manzara

bizim için sürpriz oldu,hemen attık suya kendimizi.asıl kaynak üstte,ordan dökülen sular yol kenarına şelale oluşturmuş:)

akşam olmadan yıkanmış tertemiz giriyoruz İZNİK e:)

İznikten bir kaç foto
    geç saatte vardığımız için İZNİK i çok fazla gezemedik sadece biraz foto.

günlüğümün hepsini yazarsam çok uzun bir yazı olacağını anladım şu an ve turun geri kalanını fotolar ve fotoların altında açıklayıcı bilgilerle tamamlamaya karar verdim.

ve ilk kampımız gece 10da ancak kamp yeri bulduk,yoldan uzak olsun diye toprakta belki 20 dakka gittik ve sonuç gene yol kenarı:)

kamp sabahı

ilk gün : katedilen yol =104,55 KM
    tur zamanı =5:29:29
    ortalama hız =19,04 KM

soluklandığımız bir köy çeşmesi ve etrafımızı saran çocuklar.

iznik gölü çevresi genelde düz,çok fazla iniş çıkış yok,yollar çok geniş değil ama manzara her zaman mükemmel
    tur boyunca hiç su sıkıntısı çekmedik nerdeyse her 5 km de bir çeşme vardı.

ve 2. günün ilk molası
    ilk kez göle burda girdik,çok soğuktu ama bir o kadarda temiz ve güzeldi...

akşamdan kalan sucuklarımızı pişirip tatlı bir uyku çekiyoruz.

gemlik i geçtikten sonra bayaa bi tırmanıyoruz,tepedeki benzincide lastik havalarını kontrol edip,ihtiyaçlarımızı alıyoruz...

kamp yeri ararken geçtiğimiz yerler çok guseldi ama yola yakın oldukları için vazgeçtik.nihayet yoldan ayrılan bir patikayı takip edip deniz manzaralı bir tepede 2. kampımızı attık.

2.gün toplam km =170,04 KM
    tur zamanı =8:52:55
    ortalama hız =19,14 KM

kamp sabahı

armutluya yaklaşırken aksilikler başladı,once korayın sonra benim on fren tellerimiz koptu,ardından korayın arka 2 teli kırıldı,ilk turumuzun verdiği acemilikten yanımıza hiç bişey almamıstık:)

genede moralimiz bozulmamıstı ve etrafımızdaki muhtesem manzaraların büyüsüne kapılmıştık

ARMUTLU da bisikletçi bulmak umuduyla duruyoruz.Tanıdığım ve galiba tanıyacağım en iyi en dürüst bisiklet ustasıyla-AHMET USTA-tanışıyoruz burda.Fren telleri+akort telleri+ayarları ve doyumsuz sohbeti için sadece 5 lira istiyor bizden. Yolu o tarafa düşen olursa mutlaka uğrayın ve lütfen bendende cok selam soleyin...

Ahmet Usta ya veda ettikten sonra yola devam ediyoruz.Çok oyalandık ve daha çok yolumuz var.

amcaya beyaz küheylana karşılık benim mavi düldülü teklif ettim güldü:)

vucudumuz cok fazla su kaybetti ve son kilometrelere dogru iyice yorulmaya başlamıştık

daha fazla foto koyamıyorum site izin vermiyor sanırım(yada ben anlamadım)zaten bu son fotodan sonra cok fazla yolumuz kalmamıstı.Son deniz otobusune yetişmek için attığımız deparı ise hala hatırladıkça gülüyoruz koray la.

TUR SONU TOPLAM KM =272,84 KM
    TOPLAM BİSİKLET ZAMANI =15:04
    TUR BOYUNCA ORT. HIZ =18,10 KM
    MAKSİMUM HIZ =56,90 KM

İznik in bizim için anlamı büyük.Bize ileride yapacağımız turlar için cesaret veren tecrübe kazandıran çok keyifli bir rotaydı.İznik ten sonra durmadık,,ABANT,ŞİLE,KAPADOKYA,ALADAĞLAR...(vakit bulursam yazmayı düşünüyorum diğer turlarımızı) İznik çevresi boyunca karşılaştığımız insanlar çok canayakın güleryüzlü ve yardımsever insanlardı.Yeni yerler gördük yeni insanlar tanıdık,arabayla cam kafesin içinde değil bisikletimizle koklayarak duyarak görerek gezmenin tadını keşfettik.Ama tur ama yarış yada sadece evden okula okuldan eve,,ne olursa nasıl olursa olsun herkesin bisiklet sürmesi dileğiyle...(belki birileri okurda heves edip bisiklet kullanır diye yazdım bu yazımı,okuyanlara teşekkür ederim)

irfancan, jemboy, enesyasa ve 18 kişi daha bunu beğendi.
  2. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Merhaba,

Güzel bir tur olmuş. Fotoğraf karelerini görünce 1995'te eşimle birlikte yaptığım turu hatırlattı bana, ortak kareler oluyor tabii.

Eğer benzer turlarda yolu Boyalı köyüne düşenler olursa "Zabıta Memuru Yusuf" beyi bulsunlar yeter. Akşam karanlığında vardığımız Boyalı köyünde evinde ağırlamıştı bizi, dost canlısı bir aile...

İyi günler...

3. maxicef

maxicef Kıdemli Üye

Kayseri Bi orada Bi burada Temmuzda Türkiy
    Seviye:
    Gerçekten çok harika bi gezi olmuş ayaklarınıza sağlık bize o güzel yerleri gösterdiğiniz için Hazirandaki gezimize daha bi istek doğdurttu gerçekten.teşekkür ederim sağlıcakla...

karatren bunu beğendi.
  4. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş zevkle izledim.O şelale altındaki düşüş sırasında çekilmiş fotoda ayrıca güzel...

5. karatren

karatren Aktif Üye

Seviye:
    :)evet gezinin sürpriziydi.aslında gercek bir şelale değil,yolun üst tarafında şifalı kaynak suyu var ordan dokulen sular şelale oluşturmuş. Bizde kendi aramızda şifalı şelale adını koymuştuk.

6. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    süper olmuş yaw.. yeniden yollara işallah..

7. karatren

karatren Aktif Üye

Seviye:
    tesekkurler,,gobek sorununu ve maddi sorunlarımı halledebilirsem gusel bi tur planımız var bakalım isallah

8. aliko

aliko Yeni Üye

Seviye:
    Bende Yalova Gemlİk Armutlu Çinarcik Yalova Olarak DolaŞmak İstİyorum O Rota Hakkinda Kİ İzlenİmlerİnİzİ Aktarabİlİrmİsİnİz

9. karatren

karatren Aktif Üye

Seviye:
    geçtiğimiz cumartesi-pazar (12-13 nisan) dediğiniz yerleri bir kere daha turladım. Rotam : yalova,çınarcık,armutlu,gemlik,orhangazi,boyalıca(iznik yolunda) ve topçular dı. Çınarcık-armutlu-gemlik arası muhteşem yerler ama iniş çıkış fazladır. Ben kamplı gittiğim için yüküm fazlaydı. Ama sizin dediğiniz rota ( yalova armutlu gemlik yalova) aşağı yukarı 140 KM. günübirlik yapmak çok kolay olmayabilir,çünkü hem dediğim gibi iniş çıkış fazla hemde zaman zaman(yalova çınarcık arası ozellikle) bozuk yollara girmek zorunda kalacaksınız. Ayrıca o kadar güzel bir doğa ve deniz varki çok sık durup seyretmek ve foto çekmek isteyeceksiniz.

Şimdi sizin rotanıza gelelim: yalovadan bursa yoluna gireceksiniz.4-5 km sonra yokuş başlıyor ve yaklaşık 8 Km tırmanıyorsunuz,yol asfalt ama emniyet şeridi zaman zaman kesiliyor,rampanın sonunda benzin istasyonu ve çeşme var, ordan itibaren yol düzeliyor ve orhangaziye kadar 10 Km iniyorsunuz. Orhangaziden 17 KM sonra gemlik yol ayrımına geleceksiniz. Bu kısımda da yol çok gusel,emniyet şeridi var ve hafif iniş şeklinde.Gemlik sapağından sonra isterseniz sahile yani gemliğin merkezine inip devam edebilirsiniz ama bu şekilde yolunuzu uzatmış olursunuz,tavsiyem armutlu-çınarcık tabelalarını takip etmeniz. Gemlik ayrımından hemen sonra çok sert yokuşlar başlıyor ama gemlikten uzaklaştığınızda muhteşem bir manzara eşliğinde-sağınızda çam ormanları-sol aşağınızda masmavi deniz pedallayacaksınız. Yol bundan sonra iniş çıkış şeklinde devam ediyor. Armutlu da mutlaka iskeleye inin ve Ahmet Usta yı bulun. Kİme sorsanız gösterirler zaten. Çok iyi bir bisiklet ustasıdır(gezginin selamı var diyin lütfen) .Armutlu-Çınarcık arasıda yaklaşık 40 Km. yol bazen köylerin içinden geçiyor,bazı yerlerde asfalt çalışmaları var ve yollar bozuk. Ama genelde çok sorun olmuyor. Çınarcık tan hemen sonra en az Gemlik sonrası kadar sert 4-5 KM lik bir yokuş çıkacaksınız.Sonrası yalovaya kadar kolay.

şimdiden kolay gelsin,yollarda karşılaşmak dileğiyle

aliko bunu beğendi.
  10. aliko

aliko Yeni Üye

Seviye:
    CEVABIN İÇN TEŞEKKÜRLER

Bizde çadırlı düşünüyorduk.Daha önce Yalova Sudüşen-sudüşen çınarcık yapmıştık.Olayı biraz büyütelim dedik.Gitmediğimiz için siz gidenlerden bilgi alalım ona göre yola çıkalım dedik.G.earth de su düşenden sonra Haydariye köyü üzerinden Gemliğe bir yol gözüküyor ordan inip kapaklı dan tekrar HAYRİYE KÖYÜ ÜZERİNDEN delmece erikli teşvikiye olarak altarnatif yol düşünüyoruz.
    sizden bir de gemlikten sonra çadır kurduğnuz yerin tarifini isteyeceğim.Bu ara veya daha müsait yer varsa.eğer Armutluya uğrarsak başımızın üstüne selamınızı iletiriz.
    Sizede kolay gelsin .görüşmek ümidiyle

11. karatren

karatren Aktif Üye

Seviye:
    bendeki köy haritasından baktım şimdi. Haydariye köyünden küçükkumla kasabasına iniliyor.Hayriye köyüne gitmek içinse Kapaklı ya kadar gitmenize gerek yok.Narlı yı 2-3 Km geçince sapak var. Bu yolları hiç geçmedim ama bende bir dahakine deneyeceğim. İlk defa gemlikten armutlu tarafına giderken kamp yaptığımız yeri tarif edecek kadar hatırlamıyorum ama karacaali büyükkumla arasında bir yerdi sanırım. Yoldan ayrılan bir patikayı takip edip çam ağaçlarıyla kaplı bir tepede kamp atmıştık. Bu cumartesi tek başıma kamp yaptığım yer ise ;Armutludan Gemlik yönüne doğru gelirken Fıstıklı köyü sapağından(2-3 KM) sonra 2. patikadan deniz kenarına inmiştim. Yol çok yukarda kalmıştı. Kamp konusunda size tavsiyem yola çok yakın yerlerde ve arabaların rahatça gelebileceği yerlerde kamp kurmayın. Deniz kenarlarına inen patikalar hem yoldan uzak hemde daha huzurlu. Hele Fıstıklı dan önce dediğim patikayı bulabilirseniz muhteşem bir kamp yaparsınız. Patikanın girişinde eskiden arabaların geçtiğini gösteren lastik izleri var ama uzayan otlardan uzun zamandır arabanın girmediğini anlarsınız. Sizin istikametinize göre anlatayım: yolun sağından geriye doğru denize inen yaklaşık 200 metrelik bir yol. yolun ortası heyelan sonucu çökmüş ,bisikletle ancak geçebildim ve ayrıca yabani otlar dikenler yolun bu kısmını adeta kapatmış. Yolun sonunda çok geniş yemyeşil bir düzlük ve 2 çam ağacı var. Çadırınızı deniz kenarında bu ağaçların altında kurabilirsiniz. Hiçbir araba hatta insan bile gelemeyeceği için çok huzurlu bir kamp yaparsınız.

Elinizdeki harita Fıstıklı yı göstermeyebilir ama Kapaklı dan sonra yaklaşık 10 KM sonradır fıstıklı sapağı. Eğer dediğim yerde kamp kurmaya karar verirseniz,kilometrenizden de bakıp tespit edebilirsiniz. Şimdilik aklıma bunlar geldi,gene sormak istedikleriniz olursa cevaplarım

aliko bunu beğendi.
  12. ateze

ateze Misafir

Çok zevklı, devamını dılerım...

karatren bunu beğendi.
  13. Feyyaz Alaçam

Feyyaz Alaçam Forum Demirbaşı

Seviye:
    ayagınıza saglık arkadaslar... güzel gezi olmuş.

karatren bunu beğendi.
  14. tuncdemir

tuncdemir Üye

Seviye:
    2007 yazında Yalova-Termal(Sudüşen) üzerinden Hadımiye diye anımsadığım(Haydariye doğrusu) köyü üzerinden Kumla'ya inip Sahilde çok fazla mola yeri alternatifi ile Armutluya kadar yol aldık.

Bu noktadan sonra İDO ile mevsimine göre olan seferlerle geri dönmek mümkün iken Tonguç Pansiyon diye anılan bir yerde konakladık... Daha sonrasında Esenköy-Çınarcık-Yalova yapıp Turu tamamlamıştık...

Fotoğraftan takip edebileceğiniz tur için şöyle bir özet çıkarmışım;

Toplam biniş süresi 9sa 15dk.
    Toplam Km. 140km(75+65)
    Ortalama Hız 14.5 km.

Çeşme Durumu: Tükendikten sonra! :)
    Yol Durumu: Bol yokuşlu, Orman kısımlarında bol taşlı, Diğer kısımlarda Bol güneşli! Şelaleye tırmanırken sabah güneşi arkadan yakıyordu... Öğlen vakti; Orman içinde tepeden vurup çatlatıyor, Kumla'dan Armutluya giderken batan güneşin bütün ısısı sizi terletiyordu... Bir iyi yanı yol sakindi ve fazla kamyon vs'si yoktu...

Daha fazla ayrıntı için http://www.flickr.com/photos/tunc_demir/1336100640/ adresi ve devamını deneyebilirsiniz...

Tunç

aliko ve Barış Kılınç bunu beğendi.
  15. deniz AYLIKCI

deniz AYLIKCI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    super gezi olmuş...size bisikletci ahmet ustaya tesekürler..

aliko ve karatren bunu beğendi.