İlk Ciddi Kazam

Adem Sönmez

Aktif Üye
Tepki
76
Geçmiş olsun;

Türkiyede tarafikte sadece kurallara güvenirsek, (yol benim hakkımdı, sinyal vermeliydi, kırmızı ışıkta durmalıydı...) işimiz zor: Çünkü nerdeyse kimse trafik kurallarına dört dörtlük uymuyor. Bi de sarhoşu, yeni yetmesi, yolların durumunu göz önüne alırsak bizim bisikletli olarak yol alırken gözümüzü dört açıp her zaman kontrollü davranmamız lazım.

• Beğen
Tepkiler: Aydın Hiçyılmaz
Scudo

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Hepiniz sağolun arkadaşlar.

Evet ıslak zeminde yeterince yavaş sürmemek, yokuş aşağı giderken frene basmamak, önümde giden araba sürücüsüne güvenmek ve sağ taraftan arabayı geçmeye çalışmak bunlar benim hatalarım.

Arabanında sinyal vermemesi, ne yapacağının tahmin edilememesi ve çok ani hareketlerde bulunarak beni yanıltması kazaya sebep oldu.

Ama sonuçta kaza olup bittikten sonra hayatımı kaybedebilirim ve bu durumda karşı tarafın ne tür bir hata yaptığının hiç bir önemi olmaz. Biz bisikletliler olarak belki araba sürücülerinden daha fazla trafik kurallarına uymalıyız. En önce kendi sağlımız için.

Heralde bir süre yollardan uzak durabilirim. Ama içimdeki bisiklet sevgisine engel olabilmem mümkün değil. Ama bundan sonra kesinlikle arabaların sağından geçmemeye çalışacağım. İşte bazen bir yere yetişeceğim diye bunu yapıyordum. Ama bir yere yetişmek benim sağlığımdan daha önemli değil.

Hepinize kazasız ve belasız günler dilerim.

Enis AYKUŞ

Aktif Üye
Tepki
43
öncelikle geçmiş oisun :( bu tip kazaları sürekli yaşıyoruz fakat böyle bir toplumda sürücülerin bisikletli arkadaşlara hiç saygısı kalmadıgını ve onların can güvanligini umursamadıklarını butün hepimiz biiyoruz bunların önüne en kısa zaman da geçebilmek için bisiklet kültürünü tüp topluma yaymamız ve kabullendir memiz lazım diye düşünüyorum herkese iyi pedallar

• Beğen

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
öncelikle büyük geçmiş olsun.İlgili kural gereğince sağa dönecek taşıt siz daha sağda olduğunuzdan ötürü sizi sıkıştırmamak için klakson çalmak mecburiyetindedir.Nitekim bisikletin arka kısmı kör noktadır.Sürücü klakson çalarken (hey sağından ben geliyorum dikkatli ol ) şeklinde sizi uyarır bakın ne güzel işte siz eğer bir dönüşte arka tarafınıza baksa idiniz bisikletiniz sola kaçar böylesi daha kötü olurdu öyle değil mi ? Ayrıca forumda dönüşlerle ilgili anlatımı göz gezdirmekte büyük yarar var.Şu unutulmamalı ki kesinlikle dönüşlerde en sağa yanaşılmamalı yoksa durum sizin ki gibi olabilir bunun yerine bir taşıtmış gibi şeritte kalmak her zaman daha iyi netice verir.Ve son olarak geçenlerde ben dönüşte işaret kullanıyor muyuz ? diye bir başlık açtım sanırım sizde durumun heyecanından işaret kullanmadan dönmüşsünüz değil mi ?Şunu da unutmayın araçların sağında ayna var diye görüneceksiniz durumu söz konusu değil Tüm araçların en kör noktası sağ tarafıdır özellikle belediye otobüsleri ağır tonajlı iş makineleri kamyonlar vb bunların sağından kesinlikle hareket etmeyin derim
Bur da bayan sürücüde pek bir hata yok sizde de bir hata durumu söz konusu değil lakin bundan sonra daha temkinli olmanızı diler geçmiş olsun derim.
saygılarımla

• Beğen

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Geçmiş olsun Maalesef dikkatsiz sürücüler bayağı fazlalaştı her zaman kendini kollayacaksın yağışlı havalarda yol bisikletine takabileceğin hafif plastikten yapılmış arka çamurluklar var bir tane al derim en azından sırtın fazla ıslanmaz.Her zaman aklında olsun yağışlı yolda eğer asfalt tamamen ıslak ise ön ve arka frenlerini aynı anda kesik kesik sık fren atarsan durursun hızın düşer.Direk asılırsan kayarsın eğer lastiklerinde aşınmış ise düşebilirsin eğer yeni yağmur ciselemiş asfalt yarı ıslak durumda ise sürat yapmayacaksın dikkatli gidip ani frenden kaçınacaksın.Herhangi bir kaza anında sürücü plakasını allah korusun şokta değilsen,alacaksın çoğu kaçmaya çalışıyor.Bazılarıda inip ilgilenip hastaneye götürüyor veya ambulans çağırıyor.Tekrar geçmiş olsun dileklerimle

• Beğen

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
@engin güner

Sağolun.

Kaza dönüşte olmadı. Tamamiyle düz bir yolda gerçekleşti. Arabanın niyeti kaldırıma sıfır park etmekti heralde. Ama bunu o kadar hızlı gerçekleştirdi ki ben bu yüzden kasıtlı yapmış olabileceği hissine kapıldım.

Yolda bana korna çalanlar sadece ben geçiyorum dikkatli ol demek için korna çalmıyorlar. Zaten o sebeple korna çaldıkları zaman ben bunu anlayabiliyorum. Dönüşlerde zaten korna çalarlar. Ve ben bunun uyarı için olduğunu biliyorum. Ama bazende sağ şeriti işgal ettiğimi düşündükleri için çalıyorlar. Sanki onların yolunu işgal etmişim gibi düşünüyorlar. İyice sağa yapışmalıyımki geçip gidebilsinler. Onların düşünceleri bu. Bazı sürücüler normal taşıtmışım gibi davranmamdan rahatsız olabiliyorlar. Hatte bazen trafik çok sıkışık olabiliyor. Ben hemen öndeki arabanın arkasındayım. Trafik yavaş ama yinede arkamdaki araba defalarca korna çalabiliyor yol vereyim diye. Bende sinirleniyorum ve yol vermiyorum tabi. Ama yol vermemin bir anlamı yokki. Trafik zaten yavaş. İlerleyip gidemiycekki. En fazla önümdeki arbanın dibine yapışacak. Yani bazı sürücüler çok tahammülsüz olabiliyor. Tabi bazı sürücülerde çok iyi ve anlayışlı olabiliyor. Hep bana öncelik verebiliyorlar.

@semih59

Sağolun. Evet o anın heyacanıyla plakayı almayı unuttum.

• Beğen
Tepkiler: engin güner
Tepki
270
Bisiklet
Geotech
Büyük hacimli motosiklet kullanıcılarının bir kısmı daha farkedilebilir olmak için performans egsoz taktırdığı yurdum trafiğnde,bisikletliler olarak sürücülerin kurallara uymasını beklemek fazla iyimserlik oluyor maalesef!

Serhat Aktas

Aktif Üye
Tepki
37
Elazığ(okul)/Karabük(ev)/Eskişehir(memleket) :))
Bisiklet
Sedona
Geçmiş olsun bu kazaları okudukça bende de bi tedirginlik olmaya başladı benimde başımdan buna çok benzzer bi kaza geçti... :)

Neyse tekrardan geçmiş olsun

• Beğen

Ahmet Salih Özenir

Forum Bağımlısı
Tepki
3.691
Bisiklet
Merida
@Aydın Hiçyılmaz

Olayın oluş biçimini ve sebeplerini, hikayenizde baştan sona okudum. Bununla birlikte gelen yorumları ve verdiğiniz vevapları da okudum Aydın bey. Söyleneceklerin hepsi söylenmiş...

Geçmiş olsun diliyorum...

• Beğen

Kamil Kamil

Daimi Üye
Tepki
106
Bisiklet
Kron
Kaza işte geliyorum demiyor, benimde iki kazam var, birincisini; hatırlamıyorum araba çarpmış :)) 1 hafta hastanede yattım. İkincisi ise; iki kişiyiz, akrobasi yapmayı çok seviyoruz, 2 metreye yakın duvarı olan kalabalık bir parkın önündeyiz, ve parkta çok kalabalık gencinden yaşlısına güzelinden çirkinine herkez parkta, arkadaşım ali gaza geldi ve yola bitişik olan2 metre duvardan aşşağıya atladı, ben arkadaşım ali kadar olmasamda onun kadar akrobasi yapabiliyor sayılırdım ve ordaki adamlar beni kaza getirince kalabalığıda görünce tabi dayanamadım, ve olan oldu duvardan aşşağıya atlarden arka teker aşşağıya indi ve ön teker yukarda kaldı dengesiz bir iniş sonucu ayağımı kötü burkmuştum ve artık bisiklete binemiyordum. Arkadaşım ali güçlüydü ve dayanıklıydı. evime 25 km vardı ve ben gidemezdim. Arkadaşım ali beni iple çekti sağolsun. Hastaneye gittim, filim çektirdim dokdor bişey yok dedi burkulmuş geçer dedi. Tam bir ay geçti, hala tam geçti sayılmaz... :))

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
aynen kardesım bı cekememezlik var insanlarda. yol bos buna ragmen sıkıstırp kornaya basıyorlar. bende onlara dua ederım arkalarından snra . bazen de onların yanından geçip gittigimizde ya arkamıza sokuluyorlar ya da kornaya uzun basıp yolundan cekılmemızı istiyorlar. çogu ön yargılı

Emrah Catak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Sedona
Öncelikle geçmiş olsun. Bayan sürücüler maalesef erkek sürücüler kadar trafikte dikkatli değildirler. Erkeklerde de trafik kurallarına uymayan sürücüler vardır, artistler vardır. Fakat kadın sürücüler hem ürkek hareket eder hemde bu çekingenlikten ötürü dikkatsizlikler ortaya çıkarırlar tabi ki bu durumda, erkek sürücülerde olduğu gibi kuralsızlıklar ortaya çıkar. Mesela dikiz aynası genelde arkanızı kollamanız içindir. Ama bayan sürücülerin aynaları tamamen kendilerini görebilmeleri için ayarlanmıştır. Sebebi ise "makyajım bozulmuş mu? , "Göz altlarım da torbalar oluş mu?" gibi unsurları görebilmek içindir. Özellikle sağlarından uzak durun çünkü aracın sağını algılayamıyorlar.Dikkat edin bayan sürücüler genelik le araçlarının sağından kaza alır. Aynaya bakar beni görür diye düşünmeyin çünkü bu dediklerimi yapmayan bayan sürücüler dışında kalanların hepsi bakmazlar. Baksa da yol benim der geçer. Sen ezmişsin yada ezilmişsin pek umursamazlar. Size çarparlarsa da bir şey söylememeye çalışın. Ya şoka girer ağlar, yada sana bağırır :))) Gerçi biz bisiklet kullananlarda da şöyle bir hata var. Eğer ki trafik içerisinde bisiklet kullanacaksak plakamızın olması gerekir. Bunun dışın da bisiklet için serbest olan yerlerde kullanabiliriz. İğneyi kendimize çuvaldızı kötü sürücülere batırmayalım değil mi :)))

• Beğen

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Senelerdir istanbul trafiginde araba kullandıgım için kimin ne yapacagını artık kahin gibi tahmin ediyorum hatta şöyle söylim bir arabayı gördümmü içinebile bakmıyorum sürüş karakterinden aracı kadınmı adammı travestimi yoksa hapçımı kullanıyor anında anlıyorum ona göre önlem alıyorum :) trafiğe çıkmadan evel trafiği bilmek lazım trafigi öğrenmek bir sanattır arkadaşlar ücretsiz kurlar vereilir :) bu arada geçmiş olsun yagmurlu havada fazla gazlama derim hele yokuş aşa hata burda senin gibi gözüküyor şunu unutma arkadan gelen hep hatalıdır.

• Beğen

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
kardeşim öncelikle geçmiş olsun.

bayan sürücü meselesi o kadar üzerinde durulacak birşey değil, ben sana kadın-erkek ayrımı yapmadan otomobil sürücülerinin en sık yaptıkları hatalardan birini söyleyeyim: sinyal falan vermeden, arkayı doğru düzgün kontrol etmeden kafalarına göre sağa yanaşıveriyorlar. arkadan gelen otomobillerin frenleri bisikletlere göre daha güçlü olduğundan onlar hiç zorlanmadan yavaşlayabiliyorlar, yolda bisikletlerin varlığı ise otomobil sürücülerinin pek farkında olmadığı birşey. sen bu durumdan dolayı istediğin kadar isyan et, hatta istersen yollara dökülüp eylem yap, değişen hiç birşey olmayacak. sana düşen bu gerçeği bilip, yolda ona göre davranmak.

onu bir kenara bırakırsak, zaten kazada asıl hata sende. bir kere yol bisikletlerinin lastikleri kuru asfaltta, mümkün olduğunca az yuvarlanma direncine sahip olacak şekilde dizayn edilirler. bu da yola tutunmayı oldukça azaltan bir faktördür. ıslak yolda, zaten az olan bu tutuş iyice azalır. senin de yol bisikleti süren biri olarak bunu bilmen gerekiyordu. normalde bu gerçek aklında olmasına rağmen, yokuş aşağı indiğinde belli ki bu gerçeği hatırlamak işine gelmiyor. kanın delidir, hızı seversin, ama onun da bir yeri ve zamanı var işte. yokuş aşağı inerken, hele ki senin bisikletin için çok çok kaygan olacak bir yolda, hızını mutlaka kontrol altında tutmalıydın. her insan taşıt sürerken önünü belirli bir mesafeye kadar algılayabilir, o görüş alanının içinde bir tehlike farkettiği an tepki verme süresi de kişiden kişiye değişir. sen de kendi algılayabileceğin mesafe içinde, senin tepki verme sürene göre, bir tehlike ortaya çıktığı an yavaşlayıp manevra yapabileceğin bir hızı geçmemelisin. ıslak yolda da senin için bu hız max. 10 km/h'tir, bazı durumlarda 15 km/h'e kadar çıkarsın, ama 16 olmaz.

saatte 10 kilometre hızla gitmek sana çok sıkıcı geliyordur belki. hız yapmak eğlencelidir evet. ama emin ol, ölüm hiç de eğlenceli birşey değil. şu anlattığın kazada, kendini tehlikenin kucağına bile bile sen atmışsın. o kadın senin önünde ağır ağır yavaşlamış, göstere göstere sağa yanaşmış. çok farklı birşey de olabilirdi, çılgın bir erkek sürücü pat diye önüne kırabilirdi, önüne bir çocuk fırlayabilirdi, yan sokaktan bir araç aniden yola burnunu çıkartıp tam senin önünü kesebilirdi. Allah korusun çok ciddi yaralanabilirdin, boynundan ya da kafandan hasar alıp felç olabilirdin, parçalı kırıklar yüzünden aylarca kolun-bacağın alçı içinde yatabilirdin. bir daha bisiklet sürememeyi bırak, bir daha yürüyüp koşamayabilirdin ya da geçireceğin beyin sarsıntından dolayı hayatının geri kalanını makinelere bağlı bir şekilde, ağzından sürekli salya akarak geçirebilirdin. böyle birşey yaşamak istemiyorsan, hız yapmanın da yerini bileceksin. kendini de düşünmüyorsan aileni düşün, birtakım gerçekleri aklından çıkarma. önce güvenliğini sağla, sonra uygun ortam buldun mu yine hız yaparsın kimse seni tutmaz. ama sen birtakım gerçekleri bazı zamanlarda hatırlamak istemezsen, en acı şekillerde yüzleşirsin o gerçeklerle.

Allah kazasız belasız sürmek nasip etsin...

• Beğen

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Başa gelen bir kaza bin tane öğütten daha etkilidir. Neyseki ben bu kazayı ucuz atlattım. Teşekkürler arkadaşlar.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ne acıdır ki şu foruma yazacağım 3. mesaj kadın-erkek meselesi hakkında olacakmış...
üzüldüm şahsen...

öncelikle, açıkçası bayan sürücüler hakkında söylediklerinizin pek çoğuna katılıyorum. yani yapılan hatalar, sanki yol bir tek onlarınmış gibi kullanmaları...

ancak erkeklerin de aynı hataları yapmadığını söylemek mümkün değil...

aradaki fark, kadın sürücüler hatayı çoğunlukla bilmeden/fark etmeden yapıyor, erkekler bile bile yapıyor... ben şahsen arada fark göremiyorum...

ikinci olarak, kadınların genetik olarak araç sürememeleriyle ilgili mesajlar çok ilgimi çekti. tabi ki refleks önemli, beceri önemli, hepimizin refleksleri, becerisi aynı değil... yalnız bu fark sanırım ancak pistlerde fark yaratır..

bildiğimiz yolda araç kullanmak tamamen eğitim işi... kız çocuklarımız da daha küçükken spor yapmaya başlasa, babaları/anneleri onlara da uygun yaşlara geldiklerinde direksiyonu verse... bu konuda erkek-kadın ayrımı kalmazdı emin olun...

üçüncü olarak, kadın sürücüleri paranoyak-manyak yapmış bazı arkadaşlar... bilerek sıkıştırıyormuşuz bisikletlileri falan... (kelimeleri tam hatırlamıyorum da buna benzer şeylerdi)

şöyle bi anımı anlatayım; hayatımda bir kere trafikte bisiklete bindim, iki kişiydik... altı üstü bahçeliden çiftliğe gidecektik. önde giden arkadaşım erkekti, ben de arkadan onu takip ediyordum... tek bir araç bile onu sıkıştırmazken, bana en yakın mesafeden geçmek için ellerinden geleni yaptılar... en sonunda çiftlik yolunun kenarındaki incecik kaldırımdan gitmek zorunda kaldım...

hani bu da erkek sürücülerin, özellikle de bayan bisikletçilere karşı ne kadar anlayışlı oldukları konusunda bir fikir verebilir size diye anlattım... yani eğerbayanlar bilerek ve isteyerek sıkıştırıyorsa, erkek sürücülerle aralarında bir fark yok demektir...

dördüncü olarak, lütfen değerlendirmelerinizi yaparken, önyargılarınızdan sıyrılarak, objektif değerlendirmeler yapın... aksinin kimseye faydası dokunmuyor çünkü...

çok uzattım sanırım =)

okuduğunuz için teşekkür ederim, kaza geçiren arkadaşa da geçmiş olsun diyorum. neyseki hafif atlatılmış...
araç sürücülerine güvenmemesi gerektiğini (en azından canım ülkemde güvenmemesi gerektiğini) öğrenmiştir umarım ve bundan sonra daha dikkatli olur, canını onlara emanet etmez =)

• Beğen