İlk Çelik Bisikletim

Tepki
24
Bisiklet
Diğer
merhabalar...

Bisiklete yeniden binmeye başladığımdan beri methini duyduğum klasik çelik bisikletlerden etkilenmiştim. Sonuçta; çok uygun bir fiyata gazelle sprinter race kadrosunun satılmakta olduğunu görmemle kendisi ile ilgili fantezilere dalmakta olduğumu farkettim ve bunun üzerine iki ay sürecek oldukça sancılı ve bir o kadar da eğlenceli bir dönem benim için başlamış oldu. (ÖNEMLİ NOT: işbu başlıkta yazar acemi bir çekirge olduğunun ziyadesiyle idirakinde olarak, özellikle bu alandaki çalışmaları ile gönüllerimizi fethederek hayranlığımızı kazanan muhtelif forumdaşların olduğu bir yerde, ölüyü dirilttim, muhteşhem bir iş başardım ya da en yetenekli kişi benim şeklinde bir iddia veya tez öne sürmemekte, yanlızca kendi heyecanını nachizane paylaşmaktadır.)

eve ilk geldiğinde aşağıdaki gibiydi

DSC_0085.JPG

DSC_0077.JPG

DSC_0087.JPG

bisikletin konsepti harika olmasına rağmen, kadroda gördüğüm paslanmalar beni zamanın yıkıcı gücü üzerine düşüncelere dalmama sebep oldu. Sonuçta eğer bu bisikleti uzun süre kullanmak istiyorsam boyasını iyice çıkarmaktan ve tekrar boyamaktan başka bir yol bulamadığımı farkettim. ( Üst Paragrafta bahsedilmiş olan sancılı süreç söz konusu düşüncenin meyveleridir.)

işbu süreç şu fotograflardan daha kapsamlı takip edilebilir.

DSC_0118.JPG

DSC_0139.JPG

Yazarın elinde görülmekte olan zımparanın vakit ve işgücü kaybına sebep olmakta olduğu maalesef hemen ortaya çıkmamış bu sebeple bu gariban elleri patlayana kadar zımpara yapmşıtır.

Zaman ve işgücü kayıplarının proje planında ciddi sapmalara neden olması (ve ellerimin acıması) sebepleriyle bu çalışmanın bitmesine dair duyulan umut ufukta kaybolmuştur.

Ancak geri döndüğümde daha hazırlıklı ve efektiftim işte kanıtı!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DSC_0114.JPG

bu matkap ve zımpara aparatı ile kadroyu bir günde temizleyebildim.

Temizlenen kadro ise ;

DSC_0159.JPG DSC_0160.JPG DSC_0161.JPG

ancak kaderin ağlarını örmüş ve iş boyama kısımına gelmişti.

DSC_0150.JPG

ilkin selülozik boyayı fırça ile uygulamaya çalıştım bu işten anlayan ustaların hemen anlamış olduğu gibi fena halde başarısız oldum kadroyu yaklaşık 4 defa boyayıp boyasını söktükten sonra bu işin bu şekilde yapılamayacağına kanaat getirerek yeni bir yol buldum. ( geç anlamam oldukça doğal zira tiner koklamaktan hala başım dönüyor.) Sprey boya!!!!!!!!!!!

DSC_0165.JPG

Bisikletin, boyanmasının akabinde diğer parçaların takılmasına sıra geldi

Mavic Aksiyum jantlar

Vittorio Rubino Pro lastikler

Ultegra 6600 Sti kollar

ultegra 6500 ön ve arka aktarıcılar

Dura Ace aynakol

Brooks sele ve gidon bandı

iki aylık çalışma karşılığında elime aşağıdaki fotografta görülen bisiklet geçmiş oldu.

IMAG0935_BURST002_COVER.jpg

IMAG0937.jpg

Umarım bu bisiklete mutluluk ve sağlıkla kazasız ve belasız uzun süre binebilirim.

DSC_0085.JPG DSC_0077.JPG DSC_0087.JPG DSC_0114.JPG DSC_0118.JPG DSC_0139.JPG DSC_0159.JPG DSC_0160.JPG DSC_0161.JPG DSC_0150.JPG DSC_0165.JPG DSC_0165.JPG IMAG0935_BURST002_COVER.jpg IMAG0937.jpg

Scudo

andjustice4all

science rocks
Tepki
398
İsim
Doğu Mert A.
Bisiklet
KTM
İçinde matkaplı zımpara ve sprey boya gibi teknik detaylar barındıran, okuması keyifli ve garip fotoğraflı yazınız için teşekkür eder, kazasız belasız pedallamalar dilerim :)

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
o kadar iş çıkarmışsınız dişinizi biraz daha sıkıp logoyu da metal macun ve siyah boya ile restore ederseniz tadından yenmez. bende olsaydı sele olarak aynı renkte daha dar sportif bir model seçerdim. bir de sti kollar fazla dik gibi biraz kullandıktan sonra ayarlamayı düşünebilirsiniz belki. ben de böyle bir kadroyu toplamak isterdim ama küçük boylarını bulmak mümkün değil sanırım ülkede. elinize sağlık, güle güle kullanın.

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Eğlenceli ve orjinale bağlı bir restorasyon olmuş. Elinize sağlık:)

sadi tor

Üye
Tepki
79
Emeğinize sağlik çok gùzel olmuş bitince.kazasız sürüşler dilerim.
ilave eklemek istediğim bir husus var.elinizdeki yarış kadrosu değil tur kadrosudur.maşada bir çıkıntı var buraya dinamo monte edilirdi.ayrıca arka fren ayağının
olduğu yerde dikdörtgen plaka var buraya da bagaj bağlanırdı.
Bilgilerinize sunar iyi akşam dilerim

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
aslında bu kadar uğraşıp yorulan emek sarf eden bir insana bunu söylemek hi içimden gelmiyor ama bu derece güzel klasik bir kadroya sprey boya olmamış...
siz bence gelin bu kadroyu araya vermeyin sökün bütün parçaları tabanca ile şöyle güzeeeeeel bir astar attırın önce ondan sonra bir güzel ince zımpara ve su ile güzeeeelce astarı bebek teni kıvamına gelene dek zımparalayıp pürüzsüz hale getirin üstünede 4-5 kat boya yine tabanca ile tabiki ve imkanınız varsa fırında kurumaya bırakın
bütün bunları imkanınız varsa yapabilir yada yaptırabilirsiniz elbette ancak böyle güzel bir kadro için de imkanları zorlamaya değer bence

Tepki
1
İsim
Timurhan Yıldız
şahsi fikrim şudurki klasik bisikletlerde siyah renk hoş gelmiyor genelde açık renkler klasik bisikletlerin öne çıkmasını sağlıyor. İyi bir çalışma olmuş ellerinize sağlık

Tepki
24
Bisiklet
Diğer
Emre Hocam

gayet haklısınız

bu kadronun daha ideal şartlarda ve daha kaliteli ve kalıcı şekilde boyanması gerekiyor

ancak bu kadroyu kendim boyamak istemiştim zira hızlı bir şekilde hazır olmasını istedim ancak havalar ısınınca ilk iş olarak cutom choppers veya bu işi ileri düzeyde yapan birilerine götüreceğim.

levent koç

Forum Bağımlısı
Tepki
108
İsim
levent koç
Bisiklet
Sedona
ne demişler ''steel of real'' öyle veya böyle beğendim ben.. ama krem ya da yeşil bir ton olsaydı.. belki de biraz daha vintage bir hava olabilirdi diye düşünüyorum.. bir de sprey boya yerine tabanca ve kuruma için fırın olmazsa olmaz..

• Beğen
Tepkiler: KoleksiyoncuTimur
Tepki
24
Bisiklet
Diğer
Timur bey

değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim

klasik bisiklet denilince ilk gördüğüm ve aklımda yer etmiş olan raleigh tarzı koyu yeşil aklımda yer etmiş

ancak haklısınız bisikleti yarış bisikleti yerine çok daha sert çizgileri ve aykırılıkları barındıran bir şehir bisikleti gibi düşündüm

siyah boya ve çelik rengin kontrastı taba rengi aksesuarla tamamlanınca planladığım konseptin beni tatmin ettiğini gördüm.

her ne kadar tam bir bourdeux renk boyanın bu bileşenlerle daha iyi bir konsept olduğunu düşünsem de

sanırım bu konseptini yeni boyasında da değiştirmeyeceğim

ancak ileride yapmayı düşündüğüm projemde bahsettiğiniz fikir üzerine hareket edeceğimden emin olabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: KoleksiyoncuTimur

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
üstad ellerine sağlık, böyle yaşanmışlığı olan kadroların yeniden canlanması bana okuyunca,izleyince bile büyük haz veriyor , çalışmanız kötüde olsa iyide olsa önemli olan sizin içinize sinmiş olması ki ben bu kadarını yapamazdım. Yalnız brooks sele ile bitmiş halini görünce direk aklıma bordo renk le müthiş olacağı geldi gözlerimin önüne