Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlk bisikletimiz olacak Soracağım bikaç şey var.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında gork tarafından paylaşıldı.

1. gork

gork Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar eşim le bisiklet almaya kara verdik.Ancak eşimde menüsküs problemi olduğu için biraz araştırmaya başladım ve kadro boyunun kulanıcı için çok önemli olduğunu öğrendim.Trek 3700 bizim bütçemize uygun birseçenekti amabirazdaha araştırınca sedona 711 d ve hussar gibi seçeneklerden haberdar oldum ve kafam karıştı. bisiklet başına 500-550 ytl ayırabileceğiz.
    fiziksel olarak 2008 sedona 711 d (mat(olması özellikle) siyah) hoşumuza gitti disk olmasıda cazip geldi.
    eşim 155cm 55kg
    ben 170cm 79kg
    esim için 14"
    benim için 16" uygun mu ?

tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sevgili Gork abi benim bilgi ve tecrübeme göre sanırım verdiğiniz kadro ölçüleri gayet uygun. Am dah profesyonel aradaşlar gelip burada bilgilerini paylaşacaklarına emin olabilirsiniz. Aklınızı karıştırmak istemem. Şu anlık sessiz kalmayı seçiyorum. Araştırma yaparım. Duruma göre szide haberdar ederim.

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

gork bunu beğendi.
  3. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Türkiye'deki bisiklet firmaları, bisikletleri tüketicilerin ölçülerine göre değil kendi üretim hedeflerine uygun olarak üretirler ve sonuçta bisiklet keyfi yaşamak isteyen birçok insan -özellikle de genç yaş grubu- bisiklet sporuna problemli bir başlangıç yapar. Bu problem, kalite ve servis hizmetinde de karşımıza çıkmaktadır. Bu firmalar, çok kalitesiz ve pazar doldurma hedeflerine uyan bisikletler satmaktadırlar. Özellikle hipermarketlerden alışveriş yapanlar bu sorunlarla karşılaşırlar ve yeterli düzeyde bilgilendirilmedikleri için de bisiklet keyfinin, kalitesiyle ilişkisini fark edemezler. Oysa bisiklet keyfi, frenlemesi, vites değişimi, sürüş kalitesi ve güvenliği ile doğru orantılı olarak değişim gösterir.
    Bu doğrultuda, bisiklet alırken azami dikkat edilmesi gereken kurallara kısaca göz atmakta büyük yarar var.

Bisikletin vücudunuza ve amacınıza uygun olması
    Bisiklette uygun ölçü, bisiklet modellerine göre değişmektedir. Almayı düşündüğünüz bisiklet dağ bisikleti mi?, Yol bisikleti mi?, Yoksa tur bisikleti mi? Buna karar verdiyseniz, sıra uygun ölçünün belirlenmesinde.
    Aşağıda her model bisiklete uygun ölçüleri bulabilirsiniz:

a) Dağ bisikleti (Hardtail=ön süspansiyonlu)
    Dağ bisikletlerinin geniş bir kullanım alanı vardır. Bu tür bisikletler; gezinti, tur, dağlık arazi sürüşü, şehir içi gibi birçok alanda kullanılmaya oldukça elverişlidir. Lastik değişimi ve birkaç ufak değişiklikle tura veya şehir içi kullanıma da uygun hale getirilebilir.
    Dağ bisikleti alırken aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsiniz:

Boy ölçüsü Kadro boyu (inch '') Kadro boyu (cm)
    155-165 cm. 14-15" 35-38 cm.
    165-170 cm. 15-16" 38-41 cm.
    170-175 cm. 16-17" 41-43 cm.
    175-180 cm. 17-18" 43-46 cm.
    180-185 cm. 18-19" 46-48 cm.
    185-190 cm. 19-21" 48-53 cm.
    190-195 cm. 21-22" 53-56 cm.
    195-200 cm. 22-23" 56-58 cm.

b) Dağ bisikleti (Full süspansiyon)
    Bu tür dağ bisikletleri ülkemizde son yıllarda satışı artan bir üründür. Ancak çift süspansiyonlu (ön-arka) bisikletler, iniş tasarımına sahip olan çıkış ve düz yol için kesinlikle uygun olmayan bisikletlerdir. Bisiklet seçiminde dış görünüşe bağlı kalan tüketiciler, bu tür bisikletleri kullanarak her pedal basımında güç kaybederek bisiklet keyfini büyük oranda azaltıyorlar.
    Full süspansiyon dağ bisikletleri, tur, şehir ve dağ krosu yapmaya elverişli değildir.
    Bu tür bisikletler için aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsiniz:

Boy ölçüsü Kadro boyu (inch '') Kadro boyu (cm)
    155-165 cm. 14-15" 35-38 cm.
    165-170 cm. 15-16" 38-41 cm.
    170-175 cm. 16-17" 41-43 cm.
    175-180 cm. 17-18" 43-46 cm.
    180-185 cm. 18-19" 46-48 cm.
    185-190 cm. 19-21" 48-53 cm.
    190-195 cm. 21-22" 53-56 cm.
    195-200 cm. 22-23" 56-58 cm.

c) Yol ve Triatlon Bisikletleri
    Yol bisikletleri, asfalt yollarda uzun süreli keyifli binişler için kullanılır. İnce kadro, lastik, jant yapısına ve dağ bisikletlerinden farklı vites kombinasyonlarına sahiptirler. Bu viteslerin değişimi, dağ bisikleti gibi seri olmamakta daha yavaş olmakta ve tempo, dağ bisikletlerine göre daha fazla önem kazanmaktadır.
    Yapıları gereği düz alanlarda kullanılmalıdırlar.
    Bu tür bisikletler için aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsiniz:

Boy ölçüsü Kadro boyu (cm) Kadro boyu (cm)
    155-165 cm. 48-51 cm. 46-48 cm.
    165-170 cm. 51-53 cm. 48-50 cm.
    170-175 cm. 53-55 cm. 50-52 cm.
    175-180 cm. 55-57 cm. 52-55 cm.
    180-185 cm. 57-60 cm. 55-57 cm.
    185-190 cm. 60-62 cm. 57-60 cm.
    190-195 cm. 62-64 cm. 60-62 cm.
    195-200 cm. 64-68 cm. 62-64 cm.

Kaynak: DELTA BİSİKLET

Bu bilgilerin size karar vermenizde baya yardımcı olacağını düşünüyorum. Yine aklınıza takılan sorular olursa burdan irtibat kurabiliriz. İsterseniz size iletişim adreslerimi vereyim. Hangisinden ulaşmak isterseniz her zaman yardımcı olmaya hazırım.

Mail ( MSN ) Adresim : m_onder_atik@hotmail.com

Hakkımda öğrenmek istediğiniz herşey içi işisel Web sitem:

http://mustafaonderatik.100webspace.net/

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

4. gork

gork Yeni Üye

Seviye:
    ölçüler konusu tamamda bisiklet seçimi için nedersiniz?
    hussar, sedona sd 711 disk 2008,trek 3700

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Gork merhaba,

Bu bisikletler arasında Hussar veya Sedona SD 711 derim, ancak disk frenli olmayanını tavsiye ederim. Çünkü mekanik disk frenler (bunların bir de hidroliği var :)) görüntünün ötesinde performans anlamında pek tatmin edici değiller ve V frenlere göre fazladan ağırlıkları da cabası. Onun yerine iyi ayarlanmış, kaliteli bir V fren her daim tatmin edici olacaktır.

Trek 3900'ü pek önermem, daha doğrusu 3000 serisini pek önermiyorum. Hem kadroları daha ağır, hem tek katlı jantları var, ciddi ağır bir ayna kolları var. Bunun gibi bir kaç eksisi bu seriyi benim gözümden düşürüyor açıkçası. 4000 serisine bakabilirsiniz, fakat fiyat biraz daha yüksek olacaktır.

Geotech ve Corratec modellerine bakmanızı da önereceğim. Yakın fiyatlarda yeni alternatifleri var, daha önce firma yetkilisi tarafından duyurulmuştu.

Yine Scott'un Aspect serisinde de özellikle göze hoş gelen modeller bulabilirsiniz.

Kadro boyları konusunda ise sıkıntı yok, eşinize 14" ve sizin için de 16" oldukça uygun görünüyor.

6. gork

gork Yeni Üye

Seviye:
    birşey daha sorayım şimdi bu 711 d nin bikeandoutdoor da fiyatı 480 dolar HaliliOzturk arkadaşımızın açtığı konuda sanırım aslı bisiklet yetkilisi bir arkadaş (gürol) 555 dolar fiyat vermiş hangisi doğru?birde bikeandoutdoor da bisiklet üzerinde değişiklik yaptırabilirmiyim?meseladiski iptal ettirip farkı başka şeylere harcamak gibi?

7. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben mağaza ismi vermeden örnek vermek istiyorum. Ben mesela XT Hidrolik disk fren seti alacaktım. araştırdım. bunu satan mağazaların birisi 1400 tl istiyor. Bir başka mağazayı soruşturdum. ve adamlar hidrolik disk fren sete 700 ytl istiyorlar. bende çok şaşırdım hatta duyduklarıma inanamadım. Bende doğal olarak şu anda 700 ytl ye satış yapan yerden alacağım seti.Mağazadan mağazaya parçaların fiyatları değişebiliyor. Ayrıca herkes kendine göre üstüne kar miktarı koyabiliyor. Benden tavsiye alacağınız parçayı bizzat gidip alın. Peşin ödeme yapmayı deneyin. Peşin ödeme yapacağınızı belirterek inanılmaz derecede indirim yaptırabilirsiniz. Ben 2005 yılında mtbtr den oakley gözlük almıştım. Normalde fiyatı 169 euroydu. Peşin ödeme yapacağımı belirttim.Şurdan burdan eksiltmeler yaptılar ve o gözlüğü 125 euro ya peşin parayla almıştım.

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Çok normal, aralarında model farkı var. Benim açtığım konudakiler henüz piyasaya çıkmadı ve 2008 modeller.

boşgezeninboşkalfası bunu beğendi.
  9. gork

gork Yeni Üye

Seviye:
    ama bikeandoutdoor daki model aynı
    Ürün adı : SEDONA 711 DISC (2008)

Resmi büyütmek için tıklayın

Bu ürün geçici olarak stoğumuzda yoktur

Marka : SEDONA
    Model : 711 DISC (2008)
    Fiyat : 406,78 USD+%18 KDV
    Toplam : 480 USD
    Ek Kargo Ücreti : 35 YTL
    Unisex

Özellikler

Kadro : 711
    Maşa : Sountour XCM MLO
    Arka Vites : Shımano Altus
    Ön Vites : Shımano C-50
    Vites Kolları : Shımano Acera 415
    Fren Kolları : Entegra
    Fren : Shımano Acera 415 Dısc
    Zincir : KMC Z-51
    Ayna Kol : Shımano Altus
    Pedal : Xerama
    Jantlar : Alex CD-19
    Lastikler : CST
    Furş : Neco
    Sele Borusu : Tranz-X
    Sele : MTB
    Arka Hazne : Shımano Acera RM-65 Dısc
    Ön Hazne : Shımano Acera RM-65 Dısc
    Gidon : Amoeba Borla
    Gidon Boğazı : Amoeba Borla
    Dişli : Shımano Altus 7

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ürün stoklarında olmadığına göre %100 doğrulukla fiyatlarını yazabileceklerini sanmıyorum. Gürol Abi'nin verdiği fiyat biraz tahminiydi, çünkü daha kadrolar bile ülkeye gelmedi.

En sağlıklısı bisikletlerin piyasaya çıkmasını beklemek sanırım...

11. gork

gork Yeni Üye

Seviye:
    Ben bugün Aslı Bisiklet'i aradım kadrolar gümrükteymiş fiyat 480$ diskli 435$ v break.Sanırım bi 15 güne kadar satışa sunulacak dediler ama 1-2 gün içinde daha net cevap verebileceklermiş.

boşgezeninboşkalfası bunu beğendi.
  12. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

13. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    konu içerisinde verildiği için sormak istedim. Bu tablodaki 2 ayrı ölçü verilmesinin anlamı nedir? "sportif kullanım için kısa olan kadro ölçüsünü tercih edebilisiniz " mi denmek istenmiş ?

14. ateze

ateze Misafir

Bu bisiklet eşinize çok yakışır, ben de 20 kullanıyorum, bayanlar ıcın cok guzel bır bısıklet, sıze onerdıgım 50, esınıze hos bır süpriz yapın bunu alın bence, mukafatını alırsınız ;)

fiyatı 700 ytl civarı.

http://scottusa.com/gb_en/product/245/848/contessa_50

gork bunu beğendi.
  15. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

Link vereyim. Kendiniz oradan inceleyin. Aynısını aktarıp altına kaynak delta bisiklet yazmıştım. Bide siz görün. Triatlet veya yol bisikletçisi olmadığım için bilemeyeceğim.

http://www.deltabisiklet.com/Default.aspx?_Args=__SysD,5,DeltaBisiklet

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

16. gork

gork Yeni Üye

Seviye:
    Dün yine görüştüm galiba Ertuğrul Beydi? v break 711 alıp üzerindeki herşeyi alivio yapıcam.Fiyat biraz fark edecek ama değer herhalde.