Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlk Adım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında temucin90 tarafından paylaşıldı.

1. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    iyi günler,

mtb'den sonra yol bisikletinede başlmaya çok yakınım. şimdi yeni başlayan biri olduğum için yardımız gerekmekte. Alu kadrolu carbon maşalı bir bisiklet düşünüyorum ve üstündeki donanım bu.

brakes FSA GOSSAMER
    crankset FSA VERO COMPACT 50-34T
    rear derailleur CAMPAGNOLO XENON 10 SPEED
    front derailleur CAMPAGNOLO XENON
    shifters CAMPAGNOLO XENON
    cassette CAMPAGNOLO VELOCE 10 SPEED 12-25
    hubs KT ROAD 24 H ALLLOY
    rims VOLANT AIRLINEw/all.red nipple
    tyres CST COURSE 23

bu donanım hakkında kafama takılan jant seti oldu. Sizce naıldır ve böyle donanımlı bir bisikletin karşılığı ne olabilir diğer markalarda.

2. ErdoganKesgin

ErdoganKesgin Bisikletkolik

Seviye:
    selam,

mikrobu vermişler anlaşılan:D :D

yol bisikletçiliği egoist bir iştir, rekabetle beslenen , dayanıklılık ve performansla sulanan bir spordur yapısı gereği ve MTB ile uzaktan yakından ilgisi yoktur bireysel değil takıma dayalı stratejik satranç vari bir oyundur.

Bisikletçileri de genelde kıldır:D ota-b.. takılır sürtünme kuvveti, akışkanlık-hafiflik , rijitlik ve kadro ölçüleri kosunda hassastır takıntılıdır, çok can sıkıcıdır , kendi namıma kadro ölçüleri için 4-5 saat süren tartışmalar ve muhabbetlerim olmuştur olmaya da devam etmektedir.

Şimdi bu işe başlarken campi seçimi sıkıcıdır neden derseniz vites geçileri o ufacık koldan yapılmak zorundadır yani bisiklete yatmışken vitesi büyütmek isterseni eliniz kolunuz oynam zorunda ama shimano da oyle değil, ne gerek var demeyin tepe inişlerinde 65-70 km ler ile yatmışken vitesi en alta düşürmek adına o kola erişmek denge ve hakimiyeti yitirmek demektir. ben o kadar hızlı gitmem demeyin daha geçen hafta 111.2km ile iniş yaptım, yazımın başında da soyledim egoist olacaksınız kaçarınız yok:D , bisikletiniz kaç kilo:D :D dedim ya takıntıdır bu mutlaka 8200kg ve altı olacak bunun üstündeyse bisiklet kadar para harcayıp hafifleteceksiniz o halde ne gerek var en basından alın hemde zarar etmemiş olur yıllarca binersiniz.

rulmanlı göbekleri olan ve 1700gr üstü olmayan jant setiniz olmalı, 245gr ve altı lastik seçmelisiniz, ayna kolunuzun göbekleri iyi olmalı pedala her basışınızda birde oradaki sürtünme ile uğraşamayız, güç bize lazım , ara cebimizde de her zaman son bir mermi olmalı ya kafamıza sıkacağız ya da son düzlükte rakibe karşı kullanacağız:in:

yol kalleri ve karbon tabanlı ayakkabıar tercih edin bu iş mtb pedalları ile olmuyor ne yazık ki kendinizi kandırmayın, kullananlara da sorun hepsi mtb kalini bırakmak istiyor ama param yok diye biniyor:in: bir amacı olmasa herkez mtb kali kullanırdı değil mi?:in:

bu yazdıklarımın tamamına gün gelip takılacaksınız ve yuzlerce lira ekstra para harcıyacaksınız , ben 3000tl gibi bir para ayırmanızı veya biriktirmenizi onadan sonra bu işe girmenizi salık veririm , ben yukarıda saydığınız ekipmana sahir bir bisikleti kendi namıma almazdım zira zarar ederdim:in:

karbon kadro ve masalı , akışkan earo ozellikleri barındıran bir yol bisikleti şu sıralar 3000-3500 tl'e gayet rahat bulunabiliyor, alm kadrolardan artık uzak durun zira artık zaamnları coktan gecti:in:

benim tecrubelerimle aktarabileceklerim bunlardan iabret , heves etmeyin mantıklı olun, heves ederseniz çok paranızı kaybedersiniz, gençsin ve nefsine çok çabuk yenilebilirsin, ayakları yere basan mantklı karar verecek yaşdasın da aynı zamanda...

3. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Allah razı olsun keyifle okudum.Mikrop olayına çok güldüm :D:D.Bence gerçek kullanıcılardan , arkadaşlarınızdan bilgi edinin tecrübe kazanın..Konu ile biraz alakasız oldu ama söylemeden edemedim.Bol pedallar

4. kadir yücel

kadir yücel Üye

Seviye:
    mikrop puhahah.. tecrübede şart yani

5. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    çok güzel ve doğru bir yazı olmuş.

6. Fatih Esen

Fatih Esen Aktif Üye

Seviye:
    trek in çok güzel yol bisiklet leri var fiyatlarıda fena değil tavsiye ederim
    bence iyice araştır madan almayın
    şimdiden hayırlı olsun

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Erdoğan gayet güzel açıklamış :)
    Bence de Shimano tercih edilmeli, özellikle Campy nin parçaları daha pahalı ve zor bulunuyorken ülkemizde. Resimdeki bisiklette fena durmuyor ama biraz ağır.

sadana ve temucin90 bunu beğendi.
  8. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    zaten yol bisikleti düşüncem mtb için antreman amaçlı almak ve bu da büçeyi minimum tutarak fiyat/performans oranı iyi bir bisiklet bulmak. belki ileride bitirme amaçlı bir triatlon yarışına katılırım. Ama öncelikli olarak gelişme amaçlı.

campy için parça konusu pek sorun olmaz kendi açımdan.

tüm yorumlara teşekkürler

9. burgazz

burgazz Forum Bağımlısı

Seviye:
    erdogan bakıyorum bayragı elıne almıssın tam gaz gıdıyorsun bide madone 6,9 duydum mu ne:D